Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Pot schimba licenta de windows 8.1 cu una OEM?

- - - - -
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Producatorul publica niste conditii. Le accepti ori nu. Restu-i cancan. Iar el daca descopera cazuri ce nu au respectat acele conditii va cere respectarea lor in functie de legile tarii in cauza iar in UE sunt destule ce dau castig autorului.

View Postbrusli, on 24 iunie 2015 - 10:25, said:

NU MA INTERESEAZA LEGAL CE SI CUM!!!
Ba doar despre legalitate vorbim aici (conform regulamentului). Altfel gasesti solutii in tot internetul.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2015 - 10:28.


#20
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Daca licenta OEM nu ar avea restrictii, ce rost ar mai avea sa cumperi licenta FPP (retail)? Iar daca ignori restrictiile, poti la fel de bine sa folosesti loader-ul. Din punctul de vedere al Microsoft, e tot aia.

View Postbrusli, on 24 iunie 2015 - 10:25, said:

Hai sa scurtam discutia: NU MA INTERESEAZA LEGAL CE SI CUM!!! Pe mine ma intereseaza: daca pun licenta de OEM peste cea Retail o va inlocui cu succes? Are cumva Windows-ul sa detecteze faptul ca laptopul nu a venit cu licenta OEM si prin urmare sa nu imi dea voie sa instalez o astfel de licenta?

Daca nu te intereseaza aspectul legal, nu inteleg rostul topicului.

#21
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Deci daca un amic isi cumpara un windows OEM cu al lui calculator si nu il foloseste, eu il instalez pe laptop, e acelasi lucru cu a folosi loader-ul?!

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSeb, on 24 iunie 2015 - 10:28, said:

Iar daca ignori restrictiile, poti la fel de bine sa folosesti loader-ul. Din punctul de vedere al Microsoft, e tot aia.

Da dar din punct de vedere legal nu e deloc totuna. Plus ca poate sa fie invers, poate ai un OEM pe care nu-l folosesti si vrei sa-l vinzi - pe OEM iei bani, pe loader nu.

#23
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Eu m-am plictisit sa repet. Poti citi ce am scris deja.

View Postbrusli, on 24 iunie 2015 - 10:31, said:

Deci daca un amic isi cumpara un windows OEM cu al lui calculator si nu il foloseste, eu il instalez pe laptop, e acelasi lucru cu a folosi loader-ul?!


#24
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbrusli, on 24 iunie 2015 - 10:31, said:

Deci daca un amic isi cumpara un windows OEM cu al lui calculator si nu il foloseste, eu il instalez pe laptop, e acelasi lucru cu a folosi loader-ul?!
Da. Activare nu inseamna licentiere. Se va activa dar nu va fi legala copia Windows.

#25
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postf300, on 24 iunie 2015 - 10:32, said:


Da dar din punct de vedere legal nu e deloc totuna. Plus ca poate sa fie invers, poate ai un OEM pe care nu-l folosesti si vrei sa-l vinzi - pe OEM iei bani, pe loader nu.

Nu e totuna ca asa zici tu. Ar fi bine sa si demonstrezi asta.

Versiunea OEM o vinzi cu tot cu calculatorul la care este atasata.

#26
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View PostSeb, on 24 iunie 2015 - 10:35, said:

Versiunea OEM o vinzi cu tot cu calculatorul la care este atasata.

Daca asa preferi da. Dar nu e obligatoriu.

#27
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005

View Postf300, on 24 iunie 2015 - 10:36, said:


Daca asa preferi da. Dar nu e obligatoriu.

Asa poti vinde si pielea ursului din padure, daca gasesti client. Sau podul peste Mures din Bucuresti.

#28
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postf300, on 24 iunie 2015 - 10:36, said:

Daca asa preferi da. Dar nu e obligatoriu.
Userul final ce a primit si acceptat EULA nu mai are alte posibilitati. Daca vorbim de entitatile autorizate in a comercializa licente, e alta mancare de peste.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2015 - 10:38.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza concret vorbind trageti un ochi nu pe g2a care nu stiu cit de obscur este sau nu dar pe ebay sa vedeti cite zeci de mii de tranzactii sint finalizate cu windows-uri (si nu numai) OEM. Si credeti-ma ca ebay e mult mai "nu incurajam pirateria" decit softpedia. As fi zis si amazon dar acolo nu se poate verifica cite tranzactii au fost intr-adevar incheiate, poti vedea ce poti sa cumperi (o groaza).

#30
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu ce fac ei dar stiu ce scrie in EULA si dupa asta ma ia la puricat judecatorul (indirect, direct fiind legile tarii).

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2015 - 10:41.


#31
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2015 - 10:40, said:

Nu stiu ce fac ei dar stiu ce scrie in EULA si dupa asta ma ia la puricat judecatorul (indirect, direct fiind legile tarii).

EULA nu e lege. Nici macar contract.

#32
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostSeb, on 24 iunie 2015 - 10:25, said:

Motivul real pentru aceste restrictii este ca ei vand licente OEM la pret mai mic fata de licenta FPP (retail).
Corect e licenta pe nume de utilizator in cazul persoanelor fizice pentru a nu depinde de hardware . Daca am mai multe dispozitive care suporta SO este aberant sa platesc pentru fiecare licenta iar in cazul furtului , defectarii iremediabile pierd si contravaloare licentei .
Eu zic ca ar trebui ca UE sa reglementeze aceasta discrepanta  care e doar in favoarea Microsoft .

#33
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postf300, on 24 iunie 2015 - 10:46, said:

EULA nu e lege. Nici macar contract.
Nu e lege dar ai acceptat-o. Iar in baza ei MS ori cei imputerniciti reclama incalcarea legii de autor si care or mai fi. Care-s sansele de castig in fata autorului indiferent de lege (moral vorbind) ?

View Postpacopaco1967, on 24 iunie 2015 - 10:49, said:

Eu zic ca ar trebui ca UE sa reglementeze aceasta discrepanta  care e doar in favoarea Microsoft .
E reglementata dar ai si varianta pe care o doresti tu. Dar sunt editii si editii ale aceluiasi produs la vanzare cu preturi diferite.

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2015 - 10:57.


#34
Power211

Power211

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 20.10.2011
No dupa ce am citit si eu toata discutia , pun o intrebare ....

@ initiator , De ce nu Cauti , ca exista , Patchuri si alte chestii , nu fac discutie pe tema lor , ce iti permit si updatarea windows-ului la zi , fara bataie de cap ... si fara bani ?!?

Vad ca , Indiferent cum ti se explica te intereseaza tot varianta carpita , sa fraieresti sistemul Microsoft o preferi .  ....  Barem mergi pan la capat !!!

Si in fond , scrie si acolo frumos ... Windows is activated . Ce vrei mai mult ?

Sper ca nu sunt privit cu ochi rai de moderatori pentru acest mesaj , daca deranjeaza , rog editarea lui .

Edited by Power211, 24 June 2015 - 10:57.


#35
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postneagu_laurentiu, on 24 iunie 2015 - 10:55, said:

Care-s sansele de castig in fata autorului indiferent de lege (moral vorbind) ?

Moral e greu de spus, legal 100% a cistigat userul, cel putin pentru Windows si cazurile care au fost in EU pina acum.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,627
  • Înscris: 30.07.2003

View Postf300, on 24 iunie 2015 - 10:57, said:

legal 100% a cistigat userul, cel putin pentru Windows si cazurile care au fost in EU pina acum.
Tu cum privesti problema daca ai fi producator ? Tu nu doresti sa-ti fie respectate conditiile ? Eu client, de ce as cumpara ceva in afara conditiilor tale ?

Edited by neagu_laurentiu, 24 June 2015 - 11:00.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate