Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Romania tara plina de slugi

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
66 răspunsuri în acest subiect

#37
alnegru

alnegru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 492
  • Înscris: 12.01.2007

View Postshiva, on 18 iunie 2015 - 11:27, said:


auto - angajat = self employed . Romgleza de balta care inseamna liber profesionist in Romania. Nu patron / CEO.

Io-i sugerez initiatorului mai bine sa puna mana pe carte ca sa-si ia bacul. Apoi poate aplica la orice universitate straina unde poate studia strict domeniile care-l pasioneaza pe dansul.

P.S: In momentul de fata scoala romaneasca produce someri cu diploma pe banda rulanta.

In momentul de fata produce plagiatori, adica oameni ce iau de-a gata ideile altora .
Ti-am explicat ca eu vorbesca despre alta categorie nu cea a liber-profesionistilor. Ultimii in general sunt grupati in ordine. Tu poate folosesti romgleza eu cand imi expun ideile nu -mi traduc cuvintele din engleza ca tine. Si apropo stii ce indica faptul ca nu poti gandi decat in romgleza si raportat la limba engleza(germana, italiana etc). Ca lucrezi intr-o corporatie si deci esti sluga. Ia pune mana pe carte si castiga-ti painea cinstit nu cu furaciuni.

#38
ipopovici11

ipopovici11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.547
  • Înscris: 06.06.2015

View Postalnegru, on 18 iunie 2015 - 11:23, said:

E ca si cum ai spune: confunzi hair-stilistul cu frizerul . Ce face inginerul asta veceurilor decat sa le desfunde pt ca hidrostatica au fost descoperite de filosofi.

Ai bacul?

#39
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postshiva, on 18 iunie 2015 - 11:27, said:

Io-i sugerez initiatorului mai bine sa puna mana pe carte ca sa-si ia bacul.
[ http://image.stirileprotv.ro/media/images/680xX/Jul2012/60655579.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unde-i sugerezi să ia BAC-ul? La Brăila, Zimnicea, Hârșova, Turnu Măgurele?

#40
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Ai bacul?
are pe dracu... si nici nu-i acord prea multe sanse
cu toate ca as avea o satisfactie diabolica sa-l pun sa-si manance lucrarea de licenta... Posted Image copiata 70% ca restul de 30% sunt citate Posted Image

e frustrare tipica de copii (adolescenti, puberi) care vor sa poarte incaltaminte de adulti...


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/PNwYsR5GB5s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Quote

Jmecheria nu se nvata la scoala.
ba da... la scoala de jmekeri :P

Editat de Nero-d, 18 iunie 2015 - 11:53.


#41
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postipopovici11, on 18 iunie 2015 - 11:38, said:

Ai bacul?
Important e sa ai scoala vieti k sa devi pantron autoangajant k bacu e pentru fraeri sas-e angajeze la pantron. Si mai fraer devi cu facultate dute ba fra-te in Germania si invata k sa faci bani decat sa aduni hartii. Ai decat o viata si nu se merita sa te risti aiurea.

E mai bine sa fi jmecher sau sclavete? Jmecheria nu se nvata la scoala.

Editat de neur0, 18 iunie 2015 - 11:50.


#42
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postneur0, on 18 iunie 2015 - 11:45, said:

Important e sa ai scoala vieti k sa devi pantron autoangajant k bacu e pentru fraeri sas-e angajeze la pantron. Si mai fraer devi cu facultate dute ba fra-te in Germania si invata k sa faci bani decat sa aduni hartii. Ai decat o viata si nu se merita sa te risti aiurea.

E mai bine sa fi jmecher sau sclavete? Jmecheria nu se nvata la scoala.
Daca ai fii scris in romaneste, poate am fii inteles si noi ce e aia "jmecheria"

@initiator, stiu ca ii repet pe colegii de mai sus, doar fac parte din generatia copy-paste, cati ani ai? Ori n-ai dat nici bacul, ori esti vreun securist senil, care i-a venit papa si banii in timp ce filozofa cu pulanul pe spinarea intelectualilor.
Fuck ce mi-ar place sa te vad intr-un spital si s anu fii ingrijit, sa iti arda propietatea si pompierii sa stea cu mainile in buzunar, sa-ti sparga capul asta cu "jmecheria" lui si politia sa nu faca nimic, sa mori de foame si nimeni sa nu iti de-a un colt de paine. Sa vezi tu atunci cum te caci in ea filozofie si iti mananci singur cacatul! Cine dracu ti-a dat tie internet si calculator, sau smartphone-ul de unde scrii? Cumva stai in p**a goala, scrii prin legile fizice aceste mesaje si le trimiti prin eter? Mananci radacini de papadie, ca stiai de anul trecut ca acum o sa fie seceta?

Editat de robylup, 18 iunie 2015 - 11:58.


#43
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.326
  • Înscris: 05.06.2002
un pic de paranoia. trebuie pastilute.

#44
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Daca ai fii scris in romaneste
Posted Image
prea subtil bos! Posted Image

Editat de Nero-d, 18 iunie 2015 - 12:05.


#45
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostNero-d, on 18 iunie 2015 - 12:02, said:

Posted Image
prea subtil bos! Posted Image
Fara numar :)))))Posted Image

#46
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.787
  • Înscris: 08.11.2009

View Postalnegru, on 18 iunie 2015 - 11:23, said:

E ca si cum ai spune: confunzi hair-stilistul cu frizerul . Ce face inginerul asta veceurilor decat sa le desfunde pt ca hidrostatica au fost descoperite de filosofi.
De exemplu iti prevede un sifon acolo unde trebuie ca sa nu-ti vina mirosul de cacat pe la nas atunci cand il citesti pe Platon. In alta ordine de idei eu ca angajat nu ma vad deloc ca pe un sclav ci ca pe un partener care a incheiat un contract cu unul care conduce o firma pentru a-i oferi anumite servicii. Cel mai fain lucru este ca daca ala se dovedeste a fi un ghertoi, pot sa intrerup oricand colaborarea cu el. Ah, ca eu decid sa stau pana gasesc alt ghertoi sau pana imi pun pe picioare afacerea mea. Asta este cu totul altceva dar nu vad legatura cu sclavia.

P.S. nu vad de ce un inginer n-ar putea citi si filozofie. Sau n-ar putea filozofa.......Eu cred ca exista si ingineri, si medici sau mai stiu eu ce "ciudati din astia" care filozofeaza.

#47
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

View Postrobylup, on 18 iunie 2015 - 11:56, said:

Daca ai fii scris in romaneste,
Nu știu eu d-astea boss!

#48
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View Postneur0, on 18 iunie 2015 - 12:24, said:

Nu știu eu d-astea boss!
Hai lasa ironia ca m.am prins, mai greu, dar m.am prins :D

#49
Aleppo

Aleppo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 432
  • Înscris: 30.05.2015
Man, daca am trai intr-o tara normala, in care s-ar plati salarii decente oricare ar fi domeniul de activitate, atunci oamenii si-ar putea urma pasiunile.

Asa insa, trebuie sa privim lucrurile mai practic.

#50
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.483
  • Înscris: 27.11.2009

View PostAleppo, on 18 iunie 2015 - 12:27, said:

Man, daca am trai intr-o tara normala, in care s-ar plati salarii decente oricare ar fi domeniul de activitate, atunci oamenii si-ar putea urma pasiunile.

Asa insa, trebuie sa privim lucrurile mai practic.
Si ce intelegi tu prin a privii lucrurile mai practic?
Eu personal imi urmez pasiunea cu un salar de cacao, de ce m-ar oprii asta?

Editat de robylup, 18 iunie 2015 - 12:34.


#51
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 26.795
  • Înscris: 01.11.2011

View PostAleppo, on 18 iunie 2015 - 12:27, said:

Man, daca am trai intr-o tara normala, in care s-ar plati salarii decente oricare ar fi domeniul de activitate, atunci oamenii si-ar putea urma pasiunile.

Asa insa, trebuie sa privim lucrurile mai practic.
Treaba e că în cam orice țară cu economie dezvoltată, presiunile economice și sociale te cam cocoșează. Cei mai mulți ajung la pensie să facă ce le place, dacă au suficienți bani și dacă o mai apucă.

Poate în Emirate să fie diferit, că nu muncește mai nimeni pentru bani, au utilitățile plătite de statb și bașca o sumă anuală tot din partea statului.

Indiferent de situația economică a țării unde te afli e bine să încerci să-ți urmezi pasiunile. Dacă ai. Cei mai mulți nu au pasiuni pe care le pot transforma în meserii sau hobby-uri. Dacă-i întrebi ce le place, vor spune: să am bani, să călătoresc, să merg în cluburi, să mă distrez, să am mașină scumpă, să am țoale de firmă, să am bijuterii, să am vilă cu piscină. Iar treburile astea nu se pot transforma în meserii sau profesii.

#52
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 33.295
  • Înscris: 21.04.2004
Auto-angajatii se numesc mecanici, daca nu ma insel...

#53
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.224
  • Înscris: 01.10.2009
Sistemul educational din Finlanda, incearca sa produca o generatie de antreprenori.

Finland’s Latest Educational Move Will Produce a Generation of Entrepreneurs

#54
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 20.138
  • Înscris: 30.01.2004

Quote

Auto-angajatii se numesc mecanici, daca nu ma insel...
tu p-asta de unde ai mai scos-o?
poa' sa fie si electricieni si tinichigii...

Quote

Sistemul educational din Finlanda, incearca sa produca o generatie de antreprenori.
bun, si ce sa antreprenorieze?!?
de muncit cine se presupune ca ar trebui sa munceasca cat populatia de antreprenori e ocupata cu antreprenoriatul?

sau ii exporta?!?

Editat de Nero-d, 18 iunie 2015 - 13:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate