Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire

Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn
 Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5

Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#91
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,037
  • Înscris: 08.08.2002

View Postlupull, on 08 iulie 2015 - 21:08, said:

Vedeti ca formatul 4k e de mai multe tipuri/codecuri ( 4k/h264 , 4k/h.265 , HVEC )

High Efficiency Video Coding (HEVC), also known as H.265, is a new video compression standard, developed by the Joint Collaborative Team on Video Coding (JCT-VC).

Eventual adauga VP9 in lista aia ...

Edited by MD, 08 July 2015 - 22:43.


#92
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostMD, on 08 iulie 2015 - 22:32, said:



High Efficiency Video Coding (HEVC), also known as H.265, is a new video compression standard, developed by the Joint Collaborative Team on Video Coding (JCT-VC).

Eventual adauga VP9 in lista aia ...

ca tot a venit vorba de VP9 - codec folosit de youtube, poate testeaza prietenul nostru din Cluj cu Zidoo si un clip 4k pe YT. Bnuiesc ca in aplicatia nativa nu o sa vrea decat pana la 720p :( dar poate sa faca asta intr-un browser. Fie in Opera, fie in cel nativ, fie in Yandex sau Firefox.

Cat despre Flash in browser se mai poate sicu UC browser HD si cu Firefox

#93
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
+ flashfox și puffin

#94
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
si am uitat de tubemate

#95
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
din pacate flashfox este doar un alt Beta de firefox (l-am testat la recomandarea ta si scrie chiar la about ce este) iar puffin lasa mult de dorit dupa ultimele update-uri :(
folosesc si eu tubemate pentru download caci ma lasa sa dau jos fisiere pana la 4k (vidmate este limitat la 720p) si, desi imi merge excelent pe tableta (cu 4.2) si pe telefon (cu 4.1), nu am gasit inca varianta de tubemate care sa-mi mearga pe stick (mk808b plus)

un browser excelent (desi nu are suport flash) zic eu ca este Yandex (extrem de rapid, atat in incarcarea paginilor cat si la dld de fisiere)

#96
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Cine vrea, la un pret bun, un Zidoo X1, ajuns ieri, sa ma contacteze pe privat.

#97
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Stie cineva o aplicatie prin care sa controlezi android pc-ul de pe telefon, dar care sa stie si gyro? Eu foloseam rkremote, dar merge doar pe device-urile cu chipset de la Rockchip (rk3xxx), acum daca am Allwinner H3 nu mai merge..

Cateva pareri despre Zidoo X1:
Pro:
  • Arata bine ca design, sursa de tensiune decenta.
  • Telecomanda merge mult mai bine decat ce am avut eu inainte pe mini pc
  • Au pus o placa metalica pe fund astfel incat device-ul e un pic mai greu, ced de dinainte statea in aer sustinut doar de cabluri
  • Kodi merge bine, e modificat de ei astfel incat sa foloseasca accelerarea de pe H3. Nu am dat in el cu 4k ca tv-ul meu stie doar full hd, dar e clar o mare diferenta fata de ce aveam inainte (1080p merge cursiv pe asta)
  • Supportul pentru el pare sa fie ok, am avut o problema de activare (se pare ca verifica cumva MAC-ul placii de retea cand te legi la net) si au rezolvat-o in 12 ore (adica mi-au adaugat mac-ul in baza lor de date)
  • Am obtinut 90 Mbps pe ethernet si 30 pe Wifi, ceea ce e super ok pentru o placa de 100Mbps
Cons
  • Nu prea are ventilatie, nu stiu insa cat de tare se incalzeste
  • Dupa cum mentiona si RaduMX, cablu de retea nu prea iese decat cu ceva ajutor din partea unor scule..
  • Porturile de USB sunt chinuite ca spatiu, eu insa nu le folosesc decat pentru mouse wireless
  • Kodi vede toate fisierele la 1080p/24 fps, si vrea sa schimbe TV pe rezolutia asta.
  • Nu are buton de power, deci trebuie sa tii telecomanda aproape sa ii dai drumul. E adevarat insa ca dupa ce bagi power-ul in el pleaca singur, deci nu esti terminat daca pierzi telecomanda
  • Are HDMI CEC activat, chiar daca tu il dezactivezi.. Asta imi genereaza niste erori ciudate in lantul asta X1=>receiver>TV. Adica TV-ul incearca sa comunice cu X1, undeva apare o buba si random imi apare pe ecran ca exista ceva probleme de comunicare intre TV si sistemul audio, drept urmare se activeaza difuzoarele tv-ului (default merg pe receiver pentru sunetul din tv), pentru ca imediat sa imi spuna ca s-a restabilit comunicatia cu receiverul. Tot referitor la HDMI CEC e si o parte interesanta, am reusit sa comand X1 din telecomanda de la TV, puteam sa selectez aplicatiile, sa le lansez.. etc. Anyway nu merge 100% partea asta cu CEC
  • Nu are inca root, cica azi dau drumul la un firmware modificat cu root


#98
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008

View Postnanashu, on 09 iulie 2015 - 11:17, said:

din pacate flashfox este doar un alt Beta de firefox (l-am testat la recomandarea ta si scrie chiar la about ce este) iar puffin lasa mult de dorit dupa ultimele update-uri :(
folosesc si eu tubemate pentru download caci ma lasa sa dau jos fisiere pana la 4k (vidmate este limitat la 720p) si, desi imi merge excelent pe tableta (cu 4.2) si pe telefon (cu 4.1), nu am gasit inca varianta de tubemate care sa-mi mearga pe stick (mk808b plus)

un browser excelent (desi nu are suport flash) zic eu ca este Yandex (extrem de rapid, atat in incarcarea paginilor cat si la dld de fisiere)
o fi flashfox o versiune alpha, beta de firefox. partea relevanta e ca are suport flash integrat.  eu nu am probleme nici puffin.  ii drept eu foloses versiunile pro si nu free.
poti incerca si photon browser. Attached File  uploadfromtaptalk1436548929165.jpg   152.66K   55 downloads

#99
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
nu a spus nimeni daca acest Zidoo X1 are si suport pentru Google remote tv.
partea cu telecomanda de pe telefon/ tableta cred ca se poate rezolva cu ceva gen TabletRemote (merge si wifi si BT) pana apare ceva oficial de la Allwiner (trebuie o aplicatie pe post de server pe mediaplayer)

nu a spus nimeni daca acest Zidoo X1 are si suport pentru Google remote tv.
partea cu telecomanda de pe telefon/ tableta cred ca se poate rezolva cu ceva gen TabletRemote (merge si wifi si BT) pana apare ceva oficial de la Allwiner (trebuie o aplicatie pe post de server pe mediaplayer)

#100
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
Aplicatie remote control pentru telefon

Attached Files



#101
tzepii

tzepii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.10.2003
Azi 14.07 a sosit la posta din oras coletul de la Gearbest cu http://www.gearbest....x/pp_94466.html , comandat in 22.06 . Coletul a fost expediat prin POSTNL. Am achitat 23 lei TVA Vamal + 8 lei avizarea la posta. Abia astept sa ajung acasa sa-l butonez :-) :-) :-) .

#102
mitica_1959

mitica_1959

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 02.08.2009
Daca i-mi spune cineva daca exista placa de sunet usb pentr-un stick MK 809 II cu Android. Ceva ieftin. Va multumesc.

#103
tzepii

tzepii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 28.10.2003
Sigur ca exista!!! http://www.geekbuyin...rey-329550.html
sau modelul testat de mine : http://www.gearbest....s/pp_68128.html,
Merge 100% !!!

Edited by tzepii, 14 July 2015 - 23:17.


#104
valid09

valid09

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 07.10.2013
da, merge, primul de la geekb.. l-am testat si eu

#105
liviudami13

liviudami13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 02.02.2013
Buna. Am cumparat un Mini Fly Air Mouse de pe Alliexpres si nu stiu daca functioneaza pe orice adaptor wireless. Acasa, pe Logitech nu merge. Aveti habar daca se poate folosi orice adaptor? http://www.aliexpres...2323188134.html

Mentionez ca l-am primit fara usb receiver.

Edited by liviudami13, 15 July 2015 - 15:03.


#106
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postliviudami13, on 15 iulie 2015 - 14:59, said:

Buna. Am cumparat un Mini Fly Air Mouse de pe Alliexpres si nu stiu daca functioneaza pe orice adaptor wireless. Acasa, pe Logitech nu merge. Aveti habar daca se poate folosi orice adaptor? http://www.aliexpres...2323188134.html

Mentionez ca l-am primit fara usb receiver.


100%sigur nu are acel usb receiver "ascuns" undeva (bagat in lateral, sub baterii, etc)? ca fara ala stiu ca nu merge :(... imi este greu sa cred ca foloseste wifi direct, asa cum fac unele mouse-uri HP de generatie noua (cred ca era mult mai scump de 7 usd in cazul asta)
iti si spune in descriere ca: "1X Air Mouse" si "1x USB receiver"

PS; dupa cum spuneam: http://g02.a.alicdn....xXXXagOFbXE.jpg

Edited by nanashu, 15 July 2015 - 15:26.


#107
socrate108

socrate108

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 28.12.2011
http://www.amazon.co...d/dp/B00S4P9WGQ

Aici se vede unde ar trebui sa-l gasesti in cutie...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/m9y-2o_8MwA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by socrate108, 15 July 2015 - 15:29.


#108
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

View Posttzepii, on 14 iulie 2015 - 23:15, said:

Sigur ca exista!!! http://www.geekbuyin...rey-329550.html
sau modelul testat de mine : http://www.gearbest....s/pp_68128.html,
Merge 100% !!!

cum sa dai frate atatia bani: 5 lei :) pe asa ceva, pai te costa mai mult transportul + vama... merita sa-l "cuplezi" si cu alte chestii (air mouse, tastatura, etc.)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate