Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inginer PNA / CNS ROMATSA

"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...
 Priza smart monitorizare consum e...

Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna
 Certificat de deces pentru un cet...

Programare weekend

Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare
 Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7

Ma doare urechea la zgomote puter...

Instalarea mobilei prea scumpa?
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
7548 răspunsuri în acest subiect

#127
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 22.04.2007
@Nanashu sant variante de a comanda si din afara
Am luat 4 bucatzi minix x-8h plus saptamna aceasta si am ales amazon.fr ca pretul e aproape identic cu geekbuying
pe geekbuying 147 de euro care defapt vine peste 150 ca se face conversie euro usd si mai ciupeste si acolo minim 5 euro chiar daca alegi din pagina preturile in euro
pe amazon am platit 157 euro pe bucata si in 3 zile le-am avut acasa fara batai de cap cu taxe vamale etc
am drept de retur 30 de zile si in caz de garantie itzi ramburseaza si transportul
de asemenea am luat 2 bucatzi raspberry pi 2 la 31 de euro bucata cu transport inclus :)

deci sant variante ok de a comanda si din afara

#128
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004
Nici nu-ti poti imagina cat de greu imi este!!! Chiar ieri am navigat putin pe Gearbest si mi-am pus in cos un router Xiaomi Mi Router Mini, un dongle clona de Chromecast si un box cu soc H3, Beelink, toate astea la 76 usd - adica un RAHAT de bani. Evident ca nu am finalizat comanda... dar ma "antrenez" ;). cu ocazia asta am mai vazut si niste videoproiectoare led la 50-60 usd

#129
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Eu zic sa ai grija cu proiectoarele, au rezolutia foarte mica si lampa foarte slaba.
Eram si eu tentat la un moment dat sa iau un proiector dar multi se plangeau ca nu pot vedea nici poze.

Ce sa aleg intre: http://www.gearbest..../pp_212002.html
si
http://www.gearbest..../pp_213376.html ?

#130
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
Sigur ca nici peste 500 de ani nu veti intelege ca ''anumite'' chinezarii au preturi foarte tentante ......si doar atat
Apoi veti deschide pe aceasta sectiune ca ati vrut sa faceti nu stiu ce upgrade/root-are si ati ''ramas in pom'' fiindca device-ul respectiv e o firma......
Macar daca tot cumparati chinezarii , orientativa catre niste firme mai de renume , fiindca si la ei exista asa ceva comparativ cu sutele de firme obscure/aparute peste noapte

#131
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004

View Postlupull, on 21 iulie 2015 - 17:48, said:

Sigur ca nici peste 500 de ani nu veti intelege ca ''anumite'' chinezarii au preturi foarte tentante ......si doar atat
Apoi veti deschide pe aceasta sectiune ca ati vrut sa faceti nu stiu ce upgrade/root-are si ati ''ramas in pom'' fiindca device-ul respectiv e o firma......
Macar daca tot cumparati chinezarii , orientativa catre niste firme mai de renume , fiindca si la ei exista asa ceva comparativ cu sutele de firme obscure/aparute peste noapte

asta cam asa este, cel putin la telefoane cateva branduri incep sa se distanteze, ma refer la Xiaomi, Meizu sau Oppo... dar nici nu putem sa generalizam ca tot ce e chinezesc e doar prost si atat

#132
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.531
  • Înscris: 08.12.2009
@CosminAlecs
http://www.gearbest..../pp_191834.html
Sau:
http://www.gearbest....c/pp_80704.html
Pe acesta de jos ar fi cel mai bine, fiindca e in depozitul din UK(transportul costa $3.28), dar va trebui sa cumperi un adaptor de priza UK-RO.
http://www.gearbest.com/tv-box/pp_94469.html?wid=3
Daca mai ai niste bani in plus:
http://www.gearbest..../pp_202596.html

#133
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull, te rog nu incepe iarasi cu aceasi placa, lasa-ne sa cumparam ce vrem de  unde vrem si sa ne "plangem" sau nu de achizitia facuta, eu zic ca mai bine te "plangi" si treci mai departe sau poti comenta ca  "struguri sunt acri" si sa nu cumperi niciodata nimic, ieftin ca este prost, scump ca este prea scump, daca ai cumparat de cateva ori din China ai acces la discounturi semnificative si poti cumpara si bun si la pret rezonabil(eu am luat recent Zidoo X1 29,99$, Tronsmart Orion R68 Meta  cu 63$ ambele transport inclus DHL)

Pe acest nou topic am sperat sa nu mai vina nimeni cu sfaturi nedocumentate, pareri personale din auzite si citite etc., nu tot ce este din china este prost la fel cum nu tot ce este din alta parte este bun!
Cine cumpara un produs foarte ieftin, trebuie sa stie ca diferenta de pret se reflecta undeva iar acest undeva la BOX-uri se reflecta in suportul softare, partea hardware este ok, iar daca te pricepi si te zbati un pic poti instala un firmware custom(chiar daca produsul nu are suport declarat in comunitatea dezvoltatorilor), iar acest topic pentru asa este facut, sfaturi,teste, impresii and so on...

#134
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.046
  • Înscris: 08.08.2002
Tronsmart Orion R68 ma tentează si pe mine sa vad ce poate noul SoC RK3688 dar astept sa vad ce zic primi utilizatori (si RaduMX) dat fiind ca este SoC nou si OS nou.

Am mai scris aici si este bine sa revin cred, lupull are punct de referința personal doar PC-ul cu i5 si GTX960 nici un miniPC cu Android, deci este clar cat de obiective sunt comentariile sale.

Editat de MD, 22 iulie 2015 - 09:29.


#135
razvanu

razvanu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.115
  • Înscris: 06.06.2006
De ex. Draco H3(stick), desi are acelasi procesor(Allwiner A23, raportat de AIDA64) ca ZidooX1(player), merge mult mai slab(11k vs 16k in antutu), probabil din cauza lipsei unei raciri suplimentare.

Editat de razvanu, 22 iulie 2015 - 11:40.


#136
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 01.07.2006
eu am ramas surprins placut de zidoo x1, la cei ~200 lei platiti cu tot cu vama si transport se misca impecabil si reda toate formatele uzuale disponibile, bineinteles fara pretentiile de 4k/60, sau alte raritati de moment, singurul punct minus(daca pot zice asa) fata de rk3288 este viteza de browsing unde procesorul isi arata limitele, dar ca si media player este mai mult decat ok, iar interfata simpla si draguta, poate fi butonata de oricine cu telecomanda inclusa care este peste media telecomenzilor IR ale unor aparate de (asa zis) top!
Dimensiunea lui zidoo x1 cred  ca este la limita la care se poate face o racire decenta
RK3368 va fi livrat numai dupa data de 1 aug, si eu astept cu nerabdare sa vad ce poate comparativ cu Nvidia Shield, iar dupa ce vin din concediu m-am orientat si la un tv generatia 2015 sa pot comparaPosted Image (Sony KD-55X8509C)

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  zidoo.jpg   167,23K   59 download-uri

Editat de RaduMX, 22 iulie 2015 - 13:05.


#137
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.076
  • Înscris: 21.02.2007
RaduMX , am scris ce am scris fiind sigur ca nu multi isi permit ce iti permiti tu
Daca tu iti poti permite sa schimbi astfel de device-uri aproape ca pe ''ciorapi'' , alti nu pot asa ceva
In plus de ce sa ii bage chinezului niste bani in buzunar depomana ca apoi sa ''umple'' lista nemultumitilor
Am mai scris despre cele trei categorii de produse chinezesti din prezent
Din pacate ''chilipirurile'' la cativa zeci de dolari sigur nu vor multumi pe viitori posesori când vor incerca anumite fisiere video sau mai stiu eu ce
Nu reusesc acest lucru device-uri de ''ultimul ragnet'' de sute de dolari , dar daca fiecare vrea sa fie beta-tester pe buzunarul lui - VA DORESC SUCCES IN TESTE


MD mai BINE ERA SA NU REVII......

Am eu ''prietenii mei'' care in ruptul capului nu vor sa INTELEAGA CA AR TREBUI SA COMBATA IDEEA , NU PE CEL CARE A SCRIS
Insa asa-i romanul , pana nu da el cu........nu e roman

Scuze de off-topic , dar sunt ''provocat'' si ca atare.....

#138
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 737
  • Înscris: 14.01.2011

View PostRaduMX, on 22 iulie 2015 - 07:36, said:

@lupull, te rog nu incepe iarasi cu aceasi placa, lasa-ne sa cumparam ce vrem de  unde vrem si sa ne "plangem" sau nu de achizitia facuta, eu zic ca mai bine te "plangi" si treci mai departe sau poti comenta ca  "struguri sunt acri" si sa nu cumperi niciodata nimic, ieftin ca este prost, scump ca este prea scump, daca ai cumparat de cateva ori din China ai acces la discounturi semnificative si poti cumpara si bun si la pret rezonabil(eu am luat recent Zidoo X1 29,99$, Tronsmart Orion R68 Meta  cu 63$ ambele transport inclus DHL)

Pe acest nou topic am sperat sa nu mai vina nimeni cu sfaturi nedocumentate, pareri personale din auzite si citite etc., nu tot ce este din china este prost la fel cum nu tot ce este din alta parte este bun!
Cine cumpara un produs foarte ieftin, trebuie sa stie ca diferenta de pret se reflecta undeva iar acest undeva la BOX-uri se reflecta in suportul softare, partea hardware este ok, iar daca te pricepi si te zbati un pic poti instala un firmware custom(chiar daca produsul nu are suport declarat in comunitatea dezvoltatorilor), iar acest topic pentru asa este facut, sfaturi,teste, impresii and so on...
Salut, unde ai gasit acea oferta pt zidoo x1? Mai e valabila?
Vad ca pe geekbuyng poate fi cumparat cu 45$ cu cuponul NTQLDKCW (l-am gasit pe un forum si l-am probat) dar nu-mi vine sa dau atatia bani pe un astfel de device care oricum va zace mai mult nefolosit.

#139
ursan2003

ursan2003

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 174
  • Înscris: 22.04.2007
@lupulle iar facem offtopic si se ajunge la polemica
vorbesti de combaterea unei idei si nu a userului dar pana la urma care e aceasta idee?ca chinezii sant destepti ca vand si noi santem prosti ca cumparam?
dupa cum spun si userii de mai sus aici vorbim si se dau sfaturi ,idei,solutii  in cunostinta de cauza de useri care au cumparat si folosesc aceste deviceuri cu android
ca cineva le *schimba ca pe ciorapi* cum ai spus tu e un lucru foarte bun pentru noi aici ca asa avem detalii corecte ale respectivului produs ,cum functioneaza etc,nu ce este postat de vanzatori sau de concurenta
cum poti sa afirmi ca android nu e bun de mediaplyere daca tu nu ai folosit niciodata?
poate afirmi asta dupa experienta cu androidul din egreaturi care numai android nu se poate numi
daca folosesti ca reper asta da itzi dau dreptate
cum spunea cineva pe alt topic daca cei 2 magicieni {cu ocazia asta le multumesc inca odata pentru timpul si munca depusa}abandoneaza proiectul hd4all toate egreaturile ajung pe ocazii sau pe olx,dar cu playerele actuale android am inca nenumarate aplicatii de tv si filme online
asta ca sa itzi combat ideea
vorbesc in cunostinta de cauza ,posesor de diferite mediaplayere cu android ,linux de diferite marci si modele
asadar lasa-ne pe noi sa decidem daca chilipirurile alea de cateva zeci de dolari sau sute isi merita banii sau ingrosam randurile nemultumitilor
sper ca o sa intri si tu in comunitatea posesorilor de device cu android si  sa vorbesti in cunostinta de cauza ,nu cu idei si contre citite de pe internet
chiar nu am nimic personal cu tine ,pari un tip foarte ok dar cred ca deja ajunge placa pe care o pui aici si pe celellate boarduri de cativa ani incoace
Succesuri

Editat de ursan2003, 23 iulie 2015 - 02:00.


#140
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.036
  • Înscris: 18.08.2004

View PostCosminAlecs, on 23 iulie 2015 - 01:14, said:


Salut, unde ai gasit acea oferta pt zidoo x1? Mai e valabila?
Vad ca pe geekbuyng poate fi cumparat cu 45$ cu cuponul NTQLDKCW (l-am gasit pe un forum si l-am probat) dar nu-mi vine sa dau atatia bani pe un astfel de device care oricum va zace mai mult nefolosit.

ceva similar cu Zidoo X1, adica acelasi SOC & restul, dar de la Beelink, era zilele trecute in promotie pe la 30usd daca am retinut eu bine. pe gearbest daca nu ma insel.
Probabil pretul ala mic la X1 a fost la inceput, cat sa fie lumea tentata sa-l cumpere si sa vada ce-i poate pielea, sa se umple forumurile de comentarii si pareri si sa devina repede un "vreau-si-eu" ;)

Cred ca exista o singura solutie sa-l "temperam" pe Lup  ;)... facem cheta, cate 0.5 - 1 dolar de la fiecare, ii luam una bucata mediaplayer cu android (nu ceva de top ca sa fie dornic sa evolueze) si il punem sa-si dea cu parerea (oricum, fiind KDO, o sa fie si el mai putin nemultumit, ca doar nu i-a "furat" chinezu' niciun ban din pusculita) ;)

#141
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.046
  • Înscris: 08.08.2002
Daca nu-i scoate 4K@60Hz nu-i bun, dacă nu reda HEVC 10bit (si alte formate mai mult sau mai putin exotice) nu-i bun ...
lupull nu cred este interesat de streaming el vrea doar sa redea fisere offline cu noul MP, sa poata inlocui Egreat-ul R150 pe care-l are si sa-l poate folosi pt. fiserele 4K care deocamdata nu prea exista la tv-ul 4K pe care inca nu-l are ...
Eu unu il inteleg si-i respect alegerea, doar ca nu-i inteleg "placerea" de a posta opinii despre miniPC-uri cu android dacă nu a avut/ nu are, nu-i plac/ nu corespund pt. pretentiile sale.

Editat de MD, 23 iulie 2015 - 11:43.


#142
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@CosminAlecs, eu fiind un cumparator "inrait" de pe geekbuying am norocul la promotii dedicate cu reducere de pana la 50% un singur cod, valabil 48 ore dupa care pa-pa, Posted Image
@nanashu Beelink este putin mai slab pe partea de  software, nu mai ofera suport software asa cum era cu 1 an in urma, iar sugestia ta pentru lupull este bunaPosted Image  si ca tot ma pregatesc de  concediu merg mai departe cu ea si ii fac cadou playerul Zidoo X1, (daca accepta atunci mesaj pe privat).
Tocmai ce am primit azi mesaj ca playerul Trosmart R68 a plecat spre minePosted Image  sper sa ajunga pana pe 1 august.

#143
Sevacon

Sevacon

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 428
  • Înscris: 21.10.2013
Vreau sa renunt la pch 400 si laptop. Vreau un device pe care sa-l pot folosi pt browsing, download filme si redare filme 3d, 4k, exista asa ceva?

Ce ziceti de asta http://www.pcgarage....-hd-7340-black/ ?

Editat de Sevacon, 23 iulie 2015 - 19:47.


#144
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.182
  • Înscris: 16.10.2008
Oribil de slab si de scump! HD 7340 pt. 4k? O gluma sinistra. La banii ai iti faci tu un sistem mini atx mult ,mult mai potent.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate