Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#55
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
e bine de stiut ca acum merge cu posta elvetiana Posted Image

#56
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull, amiko a3 combo are 2 tunere unul dvb-s2 si unul dvb-t2/c nu are un singur tuner all in onePosted Image
atasat imagine device de test

Attached Files

  • Attached File  a3c.jpg   88.39K   41 downloads


#57
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
Si mai e ceva foarte important Radu.

Amiko foloseste tunerele cu conectare de tip TS cu placa de baza si nu prin usb sau pcie.
Interfata de tip TS este f diferita de celalalte interfete clasice .
TS-ul aduce timpi de zaping f mici aduce reducerea pierderilor de semnal si alte cateva chestii destul de importante.

#58
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
Da stiu, de aceea inca producatori de playere nu pot concura serios cu producatorii de receptoare dedicate(pe partea de dvb), care se apropie cu pasi mici de  performante foarte bune ca si player media inclusiv kodi &co
ce nu am inteles eu ce vrea lupull cu tuner all in one, eu nu stiu nici un device care sa aiba un tuner  S2/T2/C fiind frecvente foarte diferite
chiar si noile tunere anuntate FBC(Full Band Capture.) sunt de satelit sau cablu, dupa cate stiu eu, poate gresescPosted Image

#59
diabloss

diabloss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 939
  • Înscris: 14.02.2007
TBS-ul are un asemenea tuner pe USB cu toate standardele incluse intr-un singur demodulator si cu drivere full open source.

L-am aratat in poze pe threadul inchis.

Oricum DVB-S si DVB-S2 mai au de trait circa 2 ani max , vor fi inlocuite cu tunere in benzile KA si X.

#60
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
noul Rikomagic Mk68 se pare ca va aparea pe la sfarsitul lunii Iulie la un pret de cca 130$ cu specificatiile:
OS: Android Lollipop 5.1
Chipset: Rockchip RK3368
CPU: Cortex-A53 octa core 64-bit, up to 1.5GHz
GPU: PowerVR G6110
Memory: 2GB
ROM: 16GB + MicroSD card slot (up to 32GB)
Connectivitate: AP6330 Dual Band 802.11 b/g/n WiFi, Bluetooth 4.0, Gigabit Ethernet
Audio/Video Output: HDMI 2.0 (up to 4K 60Hz), SP-DIF
Interfete: 2 x USB 2.0, 1 x USB OTG
Dimensiune (L x W x H): 116*112*18.91 mm
Power: 5V 2.5A
Incep sa apara tot mai multe device-uri cu android 5.1, acesta fiind un lucru bun, speram sa apara si aplicatii compatibile ca momentan cam pauzaPosted Image
Abia astept sa imi vina noile achizitii(Zidoo x1, My Gica ATV1900ac) ca nu mai am nimic nou de butonatPosted Image

Edited by RaduMX, 24 June 2015 - 14:45.


#61
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
azi mi-a sosit si mie jucaria....inca nu am testat-o pentru ca nu am ajuns acasa . Daca aveti intrebari , va ajut cu placere :)

Attached Files



#62
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
Știe titrare 3D ? :) ...idx+sub...mulțumesc.

#63
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
lupull, amiko a3 combo are 2 tunere unul dvb-s2 si unul dvb-t2/c nu are un singur tuner all in one - Esti sigur ?
- Ai desfacut tu un Amiko A3 combo ca sa confirmi ceea ce ai scris ?
- Atunci Sunray 4 de ce are TRIPLU TUNER ALL-IN-ONE ( vezi foto atasat ) ?
Tu nu poti vedea in interiorul receptorului , iar ce mufe tv sunt pe exterior te pot duce in eroare
Normal ca vor fi doua intrari/mufe separate pt. cele doua domenii ( dvb-s/s2 + dvb-c/t/t2 ) insa pe aceeasi placa/tv tuner , exact cum ti-a raspuns/scris si Diabloss
Eu sunt ferm convins ca si cei de la Wetek daca vor scoate vreun tv tuner all-in-one , in locul iesirii tv de la tv tunerul dedicat , va fi intrare tv pt. cel de-al doilea domeniu de receptie
Oricum cel mai indicat ar fi fost ca tv tunerele all-in-one sa ''copieze'' macar odata ce au scos Sunray-ul , macar partea de conectica/ce se vede din exterior
Mai pe romaneste fiecare domeniu de receptie cu intrarea lui separata , astfel ca numai te chinui tu ''propietarul'' device-ului in cauza cu ''sumatoare/comutatoare'' de antene/semnale tv când ai doua surse separate de receptie :
- dvb-t2 si dvb-c
Mai ales ca se stie ce ''pretentioase'' sunt aceste ''insumari'' de semnale tv digitale

Cat despre ''noutati'' prefer sa citesc impresii/teste de la detinatorii acestora ( cu atat mai mult daca sunt si pe acest forum ) decat din reclamele lor/ale fabricantiilor
Mai ales pe partea de implementare software unde se stie ca sunt/apar cele mai multe prb. , unele ''rezolvabile'' , altele nu

Attached Files


Edited by lupull, 24 June 2015 - 21:09.


#64
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005

View Postgmbanat, on 24 iunie 2015 - 20:21, said:

Știe titrare 3D ? Posted Image ...idx+sub...mulțumesc.
da, am pe hard un 3d si mi-a vazut subtitrarea.

Nu ii dau de cap sa imi vada in playerul xbmc/kodi, hardul extern Posted Image. Pot sa redau filmele de pe hardul extern doar din explorer....file explorer, si numai cu playerul lui.

Edited by mccrya, 24 June 2015 - 21:25.


#65
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007
Ce fel de 3D ? mă interesează BD ISO (nu sbs sau half ou) și titrarea să fie 3D (adică dublată un pic)...pentru ați găsii hdd-ul în kodi/xbmc (dacă la asta te referi), caută-l în: Root filesystem/mnt/sda/sda1(de obicei așa) sau sdb,sdc...

#66
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 05.03.2005
Merci mult @gmbanat pentru info Posted Image . Am gasit hardul in Kodi asa : root filesystem >>>mnt>>>usb>>>sda1, 2, 3 in functie de cate partitiii are hardul.

Referitor la ce m-ai intrebat....da e vorba de formatul ISO, nu de SBS sau half OU iar subtitrarea nu este dublata ca si cum ar fi 3D, este plana si clara.

#67
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull, ai si tu dreptate Posted Image , tunerul este all in one, un conector DVB-S2 si unul DVB-C/DVB-T/DVB-T2 si are un tuner foarte bun(din spusele celui la care se afla in teste).
iar despre "noutati" citeste unde vrei tuPosted Image preferabil ar fi sa faci tu insati teste!

#68
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Deocamdata la media playerele cu android ma abtin

#69
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
RaduMX ,vad ca te-a lamurit Mihaip pe celalalt forum legat de tv tunerului Amiko A3 Combo
Oricum si eu ti-am scris ce ti-am scris vis-a-vis de tv tunerul de la Wetek
Doar dorinta lor mai trebuie sa scoata un tv tuner all-in-one asemanator ca cel de la Amiko A3 Combo
Poate vor face acest lucru in toamna când ai scris ca trebuie sa apara versiunea noua cu S812

#70
sibip

sibip

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 31.10.2003
Presupun ca ati castigat si voi zidoo x1, am vazut cativa romani pe lista. .. Felicitari :rolleyes::P
Sa speram ca se tin de cuvant si il expediaza..
Cand vad cate solutii sunt acum de receptie pe satelit ma oftic ca am aruncat ca prostul antena de 1,5m cu lnb japonez..

#71
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@sibip eu l-am  cumparat la "promo" cu 29.99$ +dhl sa vedem cand vine!Posted Image

Edited by RaduMX, 26 June 2015 - 08:08.


#72
florinlei

florinlei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 392
  • Înscris: 06.04.2008
Swiss post nu cred ca merge elveti nu e in UE

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate