Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7528 replies to this topic

#19
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
ai dreptate, problema este costul, un receptor 4k adevarat(vu+,xtrend, giga blue etc) care au anuntat disponibilitatea din toamna, vor trece de 500E,  o solutie Android viabila nu cred sa avem curand, peste asta este si costul transmisiei prin satelit care este mai mult decat dublu fata de FHD, iar consumatorii nu vor sa plateasca dublu pentru acelasi canal FHD doar transmis 4K, bineinteles ca vor fi doritori, dar prea putini deocamdata, asa ca operatorii vor trebui sa sponsorizeze pana vor avea clientii suficienti. (sincer eu nu as plati sa vad Antena3 in 4k (Posted Image daca m-as uita la asa ceva))

#20
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
RaduMX , nu costurile sunt importante , ci dorinta operatorilor sau/si a constructorilor din domeniu
Ca ''un prim pas'' in aceasta privinta sunt tare curios ce a facut/va face vodafone in germania , fiindca pe net se vehicula cam din iarna lui 2014 ca va fi primul operator care va oferi abonatilor sai receptoare compatibile 4k ( deocamdata cu tuner dvb-s/s2/satelit ) si/sau hybrid :
- http://www.ultra-hdt...swege-anbieten/
- http://www.ultra-hdt...brid-sat-tuner/
Deci ''initiativa'' ( cel putin teoretica ) deja vad/citesc ca este facuta , ramand sa vedem si in practica cum se materializeaza
In plus asa cum a scris si Diabloss , nu cred ca partea hardware este ''prb.'' in prezent , ci tot ''implementarea'' soft
Fiindca una e sa ai o ''imagine/E2'' si alta e sa ai un s.o ( android ) pt. asa ceva - materiale audio/video si/sau prg. tv 4k
Tare mie ca si la acest ''capitol'' ( 4k ) va ramane ''in urma'' device-urilor dedicate ( cu imaginii E2 , chiar daca si E2 are ''limitele'' ei )

#21
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004
asa, ca sa mai aduc putin vorba si despre device-uri cu Android, care este diferenta intre un box care este marcat cu 3D si unul fara? Adica ce face primul si nu stie sa faca al 2-lea? Face conversia din 2D in 3D si invers? Are imaginea (home, etc) 3D (indiferent de format)?

#22
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,023
  • Înscris: 08.08.2002
Ar trebui sa redea BD 3D iso fara probleme.

#23
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull, tu chiar crezi ca, costurile nu sunt importante? cred ca te inseli, sunt cel mai importante, de exemplu si la tine daca un receptor combo(amiko,etc) ar costa ~200 lei sigur ai cumpara dar daca (sigur) va costa ~1000 lei te mai gandesti nu?
Iar "dorinta operatorilor" si a tuturor societatilor comerciale este sa faca profit, sau si mai important sa nu piarda, de aceea nu se grabeste nimeni in acest domeniu.

#24
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
RaduMX , din ''experienta'' personala caut ce este mai ''practic'' pt. mine si apoi pretul
Degeaba costa 200 lei device-ul in speta , daca nu stie/face/are ce ma intereseaza pe mine
Exista insa si ''exceptii'' de la regula , intalnite practic in sensul ca un device de brand avand un pret mai mare nu face/are/stie ce m-ar interesa pe mine
Nu ma ''lua'' acum cu fiabilitatea , fiindca iti raspund ca ai aveea si nu ai aveea dreptate
Daca e sa se strice , pana la urma nu conteaza ca e sau nu de brand , ba dimpotriva
Device-ul de brand va aveea costuri mai mari de service decat celalalt
E normal ca toti ''umbla'' dupa castiguri , insa intai trebuie sa ai clienti sau modalitati de ai atrage si apoi discutam despre castiguri
Si nu intru mai mult in detalii , fiindca voi fi off-topic cu exemplu care vroiam sa continui discutia , insa pe ideea raspunsului tau

#25
RaduMX

RaduMX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 01.07.2006
@lupull, n-ai inteles nimic...
Revenind on topic, tocmai ce s-a lansat comercial mult asteptatul (sau nu) Media Player cu Android 5.0 al celor de la My Gica modelul ATV1900AC, impreuna cu modelul ATV586(android 4.4 si DVB-T2) momentan se poate comanda numai direct de la producator la pretul de 169$ respectiv 139$(cam scumpe) la adresa [email protected]
Modelul ATV1900AC promite printre altele Youtube FHD si 4k !
Ramane de vazut.

#26
nanashu

nanashu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,036
  • Înscris: 18.08.2004

 MD, on 18 iunie 2015 - 07:16, said:

Ar trebui sa redea BD 3D iso fara probleme.

Multumesc de informatie, credeam ca sunt capabile sa converteasca (sus/ jos, stanga/ dreapta) orice film 2D astfel ca TVul sa-l identifice ca fiind "nativ" 3D.

#27
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Exact - Ramane de vazut si practic , fiindca nu tot ce scrie in reclama produsului e si in practica , mai ales pe partea de soft si la primele ''geveratii/versiuni'' de implementare software


Deja incepe sa se ''stranga'' surubul , in legatura cu Kodi - Amazon a eliminat centrul media populare Kodi din App Store susținând că facilitează pirateria. Software-ul, cunoscut anterior ca XBMC, nu se leagă de sau gazdă orice conținut ilicit, dar terț add-on-uri dau software-ul o reputație proastă. - https://torrentfreak...oncerns-150616/

Edited by lupull, 19 June 2015 - 15:04.


#28
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
KODI e disponibil acum in Google Play Store:
https://play.google....d=org.xbmc.kodi

Iar TVMC(XBMC cu addon-uri) e in continuare pe Amazon Store:
http://www.amazon.co...C/dp/B00YYSQBTS

Edited by csgabe, 19 June 2015 - 17:34.


#29
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
TVMC nu e unul si acelas ca si KODI , specifica clar si pe Amazon
Ca si TVMC mai exista si alte aplicatii , insa KODI ramane KODI , iar aplicatii asemanatoare sunt aplicatii asemanatoare

Edited by lupull, 19 June 2015 - 17:40.


#30
csgabe

csgabe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,522
  • Înscris: 08.12.2009
Pai TVMC e bazat pe codul sursa XBMC(deci a versiune mai veche a lui KODI) si are addon-uri cu continut ilegal.

Edited by csgabe, 19 June 2015 - 18:28.


#31
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Stiu , dar de ce ''amesteci'' XBMC-ul'' cu KODI ?
Daca era unul si acelas prg./soft nu se mai numea KODI , ci XBMC in continuare
De regula mergem inainte , nu inapoi si in articol scria de ''ultimile'' versiuni de KODI
Asa se poate folosi si versiuni mai vechi de XBMC cu toate add-on-urile compatibile versiunii in speta fara nicio prb. , insa nu stiu cate din add-on-urile in speta mai sunt ''functionabile'' in prezent
De aceea am ''specificat'' ca mai exista si alte prg./softuri facute pe codul sursa al XBMC-ului , insa...

#32
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009
Gata a venit shield-ul pro...:)
Dacă aveți ceva întrebări, aștept...
Când voi avea timp voi face și un review ceva...

#33
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu sunt interesata de cum reda contentul local in primul rand si apoi youtube and co.

#34
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
Miercuri ce a trecut, mi-am dat comanda de cutia asta http://www.geekbuying.com/item/ZIDOO-X9-Quad-Core-Smart-XBMC-TV-BOX-MSTAR-Android-2G-8G-4K-H-265-Player-7-1-Pass-Through-Dolby-w--HDMI-in-USB3-0-2G-5G-WiFi-BT-339305.html . Sper ca saptamana viitoare sa imi vina pentru ca am optat pentru plata cu DHL si l-am prins la 100$ .

Nu stiu daca am facut alegerea cea mai buna , dar pana la urma nu mi-am luat Aventador ca sa ma caiesc :D . Am optat pentru android pentru ca sunt multe aplicatii platite pe care le folosesc si pe telefon si o parte vreau sa le am si pe tv. Singurul minus pe care l-am gasit inainte de a ma juca cu el, este ca nu are telecomanda air mouse, dar o sa mai ma "usurez" de vreo 150 lei si am sa-mi cumpar din tara. Banuiesc ca cea de la smart tv nu o pot configura si pentru aceste mini-pc :) .

Am vazut pe site-ul lor ca sunt destul de activi cu update-urile , si au mai rezolvat destule lucruri de cand l-au lansat pe piata anul trecut

#35
gmbanat

gmbanat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 565
  • Înscris: 25.10.2007

 popik2007, on 20 iunie 2015 - 17:04, said:

Gata a venit shield-ul pro...:)
Dacă aveți ceva întrebări, aștept...
Când voi avea timp voi face și un review ceva...

De unde l-ai cumpărat(mini pc-ul),cât te-a costat și în cât timp ți-a ajuns ? mulțumesc...poate ne zici mai multe după ce-l mai butonezi...dacă ești mulțumit de el, kodi,youtube,etc.

#36
popik2007

popik2007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,379
  • Înscris: 31.10.2009

 carmenclara1, on 20 iunie 2015 - 17:27, said:

eu sunt interesata de cum reda contentul local in primul rand si apoi youtube and co.
Am testat un Blu-ray 3d iso pe ultima versiune de kodi din app store și youtube 4k...ce pot sa zic,am trecut de la liga mică (himedia q5ii), la liga campionilor :D
Sunetul în scot pe un sistem Logitech z906... Știe 5.1, dts tot tacâmul



 gmbanat, on 20 iunie 2015 - 18:14, said:


De unde l-ai cumpărat(mini pc-ul),cât te-a costat și în cât timp ți-a ajuns ? mulțumesc...poate ne zici mai multe după ce-l mai butonezi...dacă ești mulțumit de el, kodi,youtube,etc.
L-am cumpărat de pe Amazon.com, 299 $ + 100 transportul și Vama.
A ajuns cam în 10 zile.
Am testat și Netflix pe el...urca lejer 1080p pe wireless.
Kodi pe streaming și el merge foarte bine.
YouTube am testat pana la 4k și nu agata deloc.
Vine cu reedem Code pentru Google music (3luni), pentru Google play 30 de dolari și pentru jocul borderlands pre sequel când va apărea.(pt a le putea folosi a trebuit sa fac cont de state în Google play)
Cam sărăcuț în aplicații totuși în Google play...și dacă bagi aplicații din alte surse cam dau crash
Pana acum sunt mulțumit...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

4 user(s) are reading this topic

1 members, 3 guests, 0 anonymous users

wicked100

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate