Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de convine unora sa cumpere p...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 Sens unic pe strada Matasari (Buc...

Bios vede dar nu afiseaza 32GB ra...

WWE - The Undertaker

Aș vrea sa merg la o cursa d...
 Parola sistem DMR18

Construirea de Linkuri in Forumur...

geome clasa 7

Inlocuire baterii plumb cu bateri...
 

Mini-PC, Media Player cu Android

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
7541 replies to this topic

#6751
AxelRo

AxelRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,089
  • Înscris: 21.09.2006
Azi noapte mergea. Verific deseară când ajung acasă.

#6752
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,043
  • Înscris: 08.08.2002
Oare de ce se discuta despre addon-uri de Kodi aici ?

#6753
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015

View Postskyeon, on 07 ianuarie 2020 - 09:54, said:

Mai functioneaza la cineva addonul de ****list pt kodi?
eu am reusit sa il pun intr-un final, se conecteaza dar imi da eroare ceva cand dau play.
ce naiba sa-i fac?

#6754
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Se pare ca ne place ''ghiveciul'' si de acea ceilalti useri in loc sa citeasca ce ii intereseaza vis-a-vis de titlu threadului sunt nevoiti sa citeasca altele
Pt unii este greu sa dea o cautare la ce ii intereseaza si ma intreb atunci :
- Pt ce mai exista acest thread - https://forum.softpe...c/page__st__234 - daca prb in cauza se scriu pe alte threaduri ?

Edited by wather, 08 January 2020 - 04:04.


#6755
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 05.10.2005
Are cineva de pe aici vreun model de media player de la Dune?

#6756
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.04.2004
La Fire Stick 4k dupa ultimele actualizari se mai poate instala Kodi?
Cred ca ar fi cea mai buna optiune la ora actuala ca sa ai Netflix, HBOgo dar si Kodi.
Fire Cube pe unde se gaseste prin Romania?

Edited by Eugen1968, 19 January 2020 - 09:06.


#6757
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,384
  • Înscris: 15.03.2013
Ordinea este inversa (parerea mea), dar fara primele 2. ;)

#6758
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 06.01.2012

View PostFC72, on 06 noiembrie 2019 - 18:45, said:

Acolo ai dovada ca nu face ce era mai important si anume HDR 4k, nu este compatibil HDR si nici nu are Atmos, adica ce conta la Netflix, sa nu mai spun ca merge in 60Hz nu face 24p dar asta nu este la indemana multor deviceuri.

Am schimbat tv-ul de curand si  punandu-i  jucaria de care ziceam pe aici mi-am amintit de comentariul tau :).
Nici nu este nevoie sa faca ce ai zis aici pt ca face asta tv-ul activand automat HDR,Dolby ..etc in functie de continutul rulat prin acest mediabox care se misca impecabil .Ca fapt divers se joaca cu 4k-uri rulate prin kod.i cu addon-uri dedicate torenti.Consider ca inca  este un bestbuy! (Beelink gt mini a)

Edited by alinx1, 19 January 2020 - 22:20.


#6759
Srachi

Srachi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,312
  • Înscris: 05.10.2005

View Postalinx1, on 19 ianuarie 2020 - 22:13, said:

Nici nu este nevoie sa faca ce ai zis aici pt ca face asta tv-ul activand automat HDR,Dolby ..etc in functie de continutul rulat prin acest mediabox care se misca impecabil .Ca fapt divers se joaca cu 4k-uri rulate prin kod.i cu addon-uri dedicate torenti.Consider ca inca  este un bestbuy! (Beelink gt mini a)

Din cate stiu prin HDMI televizorul primește semnal de la media player gata decodat deci nu prea as crede că dacă playerul nu stie HDR / Dolby se ocupă TV. De multe ori cand ce zice ca un player stie DTS/Dolby Digital /Atmos stie sa facă doar passthrough si atunci da, decodează TV-ul sunetul daca stie.

#6760
alinx1

alinx1

    JustMe

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,600
  • Înscris: 06.01.2012
Pai cine a zis ca acest beelink nu stie HDR?
Stie HDR doar ca pe netflix nu stie, dar de asta ziceam ca nu este nevoie. Pt netflix este suficienta aplicatia din tv care tv ( ca fapt divers) este cu sistem tot android. Dar prefer cutiuta pt ca este mult mai potenta. Imi place mult mai mult cum ruleaza androidul pe ea comp cu tv care desi este tot un adroid 8 este sesizabil mai lent.

View PostSrachi, on 20 ianuarie 2020 - 11:05, said:



Din cate stiu prin HDMI televizorul primește semnal de la media player gata decodat deci nu prea as crede că dacă playerul nu stie HDR / Dolby se ocupă TV. De multe ori cand ce zice ca un player stie DTS/Dolby Digital /Atmos stie sa facă doar passthrough si atunci da, decodează TV-ul sunetul daca stie.
De fapt sti deja ce poate cutiuta pt ca am discutat pm. Acum am vazut nick-ul ...:)

#6761
milibey

milibey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 26.09.2007
Buna seara. As avea nevoie de sfatul vostru. Am doua mediaplayere cu android, un MXIII-G 2/8 Gb, android 5.1.1 si un Beelink GT1, 2/32 Gb android 6. Pe Beelink functioneaza corect aplicatia HBO Go, insa pe MXIII-G se instaleaza, insa la metoda de logare, cand incerc sa ma loghez cu optiunea prin operator, nu pot selecta operatorul (in cazul meu RDS-RCS) din respectiva lista, deci nu pot trece de pasul ala. Am instalat pe amandoua, deasemenea HD4ALL si la setarile acesteia , pe MXIII-G nu pot face modificari de genul celei din atasament. Tind sa cred ca are legatura cu versiunea de android. Multumesc.

Attached Files


Edited by milibey, 25 January 2020 - 20:18.


#6762
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.04.2004
Am tot citit topicu in sus si in jos, dar este greu sa iau o decizie.
As dori un player pentru Netflix dar sa ruleze si kodi pentru IPTV si continut media de pe un NAS din retea.
Fire  Stick 4k are urmatoarele specificatii:
Tip rezolutie 4K
Capacitate stocare 8 GB
Procesor ARM
Numar nuclee 4
Model Procesor Octa Core
Tip slot memorie Micro SDHC

Beelink GT MINI-A are urmatoarele specificatii:
CPU: S905X2 Quad-core ARM Cortex-A53 processor
RAM: 4GB DDR4
ROM: 32GB
OS: ITV8.0
Ethernet: 1000M LAN
WIFI: 2.4G, 5GWIFI
bluetooth: 4.0
Video decode: VP9 Profile-2 up to 4Kx2K@60fps, H.265 HEVC [email protected] up to 4Kx2K@60fps
Pe amandoua ruleaza Kodi dar Fire Sticku pare mai bun din punct de vedere hardware, este mai ieftin dar nu are Ethernet si Androidul este 7...
Ce parere aveti... intre Fire Stick 4k si Beelink GT MINI-A ce ati alege?

#6763
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005
Legat de GTminiA, nu ai oficial  Netflix, cee ce înseamnă că nu vei avea FHD, eu as recomanda pentru Netflix, HBO Go(dacă nu ai tv 4k), kodi, =  Xiaomi Mi Box S 4K (pana în 300 lei) a primit și Android 9

Edited by bogdan074, 26 January 2020 - 23:09.


#6764
DeuxEx

DeuxEx

    Dark Matter

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,181
  • Înscris: 11.11.2007
Ce noutati au mai aparut pe piata TV Box-urilor cu Android in ultimele 3-4 luni? Ceva procesoare noi?
As vrea sa achizitionez un model entry-level pentru un TV non-smart (diagonala 109 cm, FullHD), pentru folosirea cu un air-mouse ce deja il detin (G10 2.4G Voice Air Mouse Fly Mouse for Android Box TV) - cumparat cu un alt scop, dar care acum sta degeaba. TV Box-ul va fi folosit strict pe YouTube, Netflix, HBO Go si, la meciuri,  canalele DigiSport via DigiOnline. Bugetul este restrans - in jur de 30 de euro. Televizorul se afla intr-o locatie unde ajung din an in Paste, dar parca nu m-as mai cara cu FireStick-ul dupa mine si nici cu laptopul.

#6765
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 09.05.2018
Sincer , dupa mine investitiile ieftine sunt niste banii aruncati pe fereasta din cauza ca :
- veti deveni mai pretentiosi in doleante dupa cel il cumparati si sigur nu va va satisface
- suportul software sigur nu va fi asigurat mai mult de 1-2 ani , dupa care ce veti face ?
Cumparati altul , din cauza ca nu stiu ce aplicatie nu se poate upgrada/folosi ?
Deja sunt destui care sunt in astfel de situatii si au inceput sa se planga pe aici
Oricum parerea e a mea si banii sunt ai vostri , dar din pacate veti completa lista nemultumitilor intr-un viitor apropiat

Eugen - ai auzit ca - CALITATEA COSTA -  deci daca vrei ieftin , atunci numai fi nemultumit de ce poate oferi device-urile in cauza
Ca sfat - cumpara un shield chiar si model 2015 daca gasesti si sigur o sa ''impaci si capra si varza''

DeuxEx - si ti-e iti recomand la fel , fiind inca un mp foarte potent chiar si dupa 4 ani de la aparitie , atat hw cat si software
Il lasi acolo pe perioada cat nu te duci acolo , nu te va costa o avere consumul lui in st-by sau poti sa il opresti de tot cat timp nu esti la locatia respectiva

#6766
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.04.2004

View Postbogdan074, on 26 ianuarie 2020 - 23:08, said:

Legat de GTminiA, nu ai oficial  Netflix, cee ce înseamnă că nu vei avea FHD, eu as recomanda pentru Netflix, HBO Go(dacă nu ai tv 4k), kodi, =  Xiaomi Mi Box S 4K (pana în 300 lei) a primit și Android 9
Am cumparat Xiaomi Mi Box S 4K pana la urma si o sa inlocuiasca un BoxeeBox

Edited by Eugen1968, 27 January 2020 - 10:35.


#6767
bogdan074

bogdan074

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,580
  • Înscris: 11.04.2005
sa te bucuri de el

#6768
Eugen1968

Eugen1968

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 382
  • Înscris: 27.04.2004
Ok... a sosit intre timp si cred ca intr-adevar a fost o alegere buna.
Vlc-ul si Kodi in special functioneaza pertect in retea.
Pentru IPTV am instalat Perfect Player.
Iar pentru fisiere Xplore.

Ce probleme am intampinat:
Am instalat Firefox dar nu-l gasesc printre aplicatii, desi in setari apare ca este instalat. Ca sa-l lansez trebuie sa intru la Xplore la App.
Ideea este ca as dori sa-l pun la favorite dar nu-l gasesc.
La fel se intampla cu youtube vanced.

Edited by Eugen1968, 28 January 2020 - 22:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate