Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!
 Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 

iOS 9

- - - - -
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#55
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

View Postdeathnite, on 13 septembrie 2015 - 10:51, said:

Probabil urmatorul meu upgrade e 6s-ul, fiind primul iPhone in care au marit cantitatea de RAM de la 1GB, daca e sa ne luam dupa informatiile ce circula pe net. Mai ramane sa aflam informatii despre procesor.
Am ramas surprins ca au dublat viteza pe wireless la 866 Mbps, pana acum pe iPhone mergeau cu o configuratie 1x1 (single stream), iar 2x2 doar pe iPad mai adaugau.
Si din toata populatia globului cati o sa aiba cel putin trafic de 500mb/s pe wireless, dar 300mb. Asta așa ca o paranteză. Alea sunt cifre mai nou pentru producători de telefoane ca să scoată ochii. Eu la calculator am avut trafic de 150mb și l-am mărit la 500 mb cîcă de o să meargă beton, canci tot așa merge numai când verifici în rds test, acolo îți arată viteza de 500mb în rest tot așa merge, nu am văzut o diferență în downloaduri. Apropo am fibră optică până în casă și router Huawei de la rds de 500mb/s. Pe galaxy S6 nu a depășit viteza pe routerrul wireless de 80mb/s. Deci nici iphone 6s nu va depăși această viteză, cifre pe o hârtie.

Edited by MMVVDD, 13 September 2015 - 15:27.


#56
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Cand vad ce ciorba faci cu unitatile de masura nici nu imi vine sa iti raspund, dar hai fie.

Ai impresia ca daca tu nu obtii asa viteze e ceva general?
Am postat pe topicul cu iPhone 6 ca descarc in Firefox si cu 90 MB/s (720 Mbps) de pe serverele Apple, iar avand in vedere ca de la ei descarcam aplicatiile pe telefon e perfect. http://forum.softped...8#entry17839335

Esti amuzant cu Huawei-ul ala, ce viteza vrei sa obtii pe wireless cand nu are AC si nici macar nu e dual band?
Eu am un AC56U ce stie 867 Mbps pe AC, iar iPhone 6 are 433 Mbps pe AC si atinge viteze de 260 Mbps cu acest router. http://forum.softped...0#entry16541687
Cu o conexiune de 867 Mbps poti obtine in jur de 500 Mbps, mai mult sau mai putin. http://forum.softped...5#entry15043335
Am avut si eu acel Huawei de la RDS, aveam doar 70-80 Mbps pe wireless.

De pe serverele Microsoft si nu numai, descarc si cu 100 MB/s (800 Mbps).

View Postdeathnite, on 09 februarie 2015 - 08:54, said:



#57
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Așa și, vrei să zici tu ca o să ai net pe 6s cu viteza de 800 mb/s. Mă faci să râd. A am uitat mi-ai văzut tu Huawei-ul că nu e dual band...

Edited by MMVVDD, 13 September 2015 - 18:28.


#58
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Nu ai inteles.
iPhone 6s are 866 Mbps, iar viteza pe care o poti atinge cu o astfel de conexiune e in jur de 500.
iPhone 6 are 433 si atinge 260. In general viteza pe wireless e undeva la jumate, mai mult sau mai putin. Ti-am dat si link cu testele aferente. Avand in vedere ca pe 6s au dublat viteza e si normal sa atingi viteze de 500 Mbps.

Nu e nevoie sa vad ce echipament ai. Huawei-ul cu WiFi oferit de RDS e un ONT model HG8245H, are porturi de 1 Gbps, dar in ce priveste wireless-ul e single band si are 300 Mbps pe 2.4 GHz. In niciun caz 500 Mbps cum crezi tu. Nu ofera device-uri cu AC pentru a atinge astfel de viteze pe wireless.
Multe device-uri sunt limitate la 150 Mbps pe 2.4 GHz si asta explica viteza maxima de 70 Mbps pe speedtest.

Oricum stiu ca explic degeaba, nu are rost cu tine. Cand folosesti o prastie de wireless ma gandesc si eu ca ti se pare greu de crezut.

Edited by deathnite, 13 September 2015 - 19:32.


#59
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Oare

Ar fi frumos sa mearga cu viteza aia.

#60
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Din pacate locuiesc in Londra unde am un mega super broadband de 40mbps. Chiar daca am ultimul model de Time Capsule cu wireless AC, nu pot face testele cerute numai daca avem o varianta de test din LAN.

#61
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009

View Postdeathnite, on 13 septembrie 2015 - 19:10, said:

Nu ai inteles.
iPhone 6s are 866 Mbps, iar viteza pe care o poti atinge cu o astfel de conexiune e in jur de 500.
iPhone 6 are 433 si atinge 260. In general viteza pe wireless e undeva la jumate, mai mult sau mai putin. Ti-am dat si link cu testele aferente. Avand in vedere ca pe 6s au dublat viteza e si normal sa atingi viteze de 500 Mbps.

Nu e nevoie sa vad ce echipament ai. Huawei-ul cu WiFi oferit de RDS e un ONT model HG8245H, are porturi de 1 Gbps, dar in ce priveste wireless-ul e single band si are 300 Mbps pe 2.4 GHz. In niciun caz 500 Mbps cum crezi tu. Nu ofera device-uri cu AC pentru a atinge astfel de viteze pe wireless.
Multe device-uri sunt limitate la 150 Mbps pe 2.4 GHz si asta explica viteza maxima de 70 Mbps pe speedtest.

Oricum stiu ca explic degeaba, nu are rost cu tine. Cand folosesti o prastie de wireless ma gandesc si eu ca ti se pare greu de crezut.
Da pe you tube la comparatie un iphone 6, iphone 6 plus, galaxy s6 si galaxy s6 edge, si vezi viteza de test de pe wireless, galaxy s6 edge avea undeva la 189 mb/s la download, s6 avea 168 cred , iphone 6 plus la 89 si iphone 6 la 80, superviteza ... de la vodafone:)))). Deci imi explici degeaba, cifre care pe mine nu ma incalzesc deloc, trebuie sa mearga cu viteza nu sa stai tu sa imi explici cate in luna si in stele. Sper ca in ianuarie sa imi iau si eu un iphone 6s, daca nu au probleme ca si galaxy s6 cu datele mobile.

View PostCatean, on 13 septembrie 2015 - 22:13, said:

Din pacate locuiesc in Londra unde am un mega super broadband de 40mbps. Chiar daca am ultimul model de Time Capsule cu wireless AC, nu pot face testele cerute numai daca avem o varianta de test din LAN.
Numai aici in romania avem net la superviteza?, am fost in grecia si acolo vai si amar ce viteza la net aveau. Nici in anglia nu este viteza sau costa mult.

#62
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
In Anglia nu e neaparat problema de cost, toata infrastructura de net e pe cupru...

#63
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View PostMMVVDD, on 14 septembrie 2015 - 06:56, said:

Da pe you tube la comparatie un iphone 6, iphone 6 plus, galaxy s6 si galaxy s6 edge, si vezi viteza de test de pe wireless, galaxy s6 edge avea undeva la 189 mb/s la download, s6 avea 168 cred , iphone 6 plus la 89 si iphone 6 la 80, superviteza ... de la vodafone:)))). Deci imi explici degeaba, cifre care pe mine nu ma incalzesc deloc, trebuie sa mearga cu viteza nu sa stai tu sa imi explici cate in luna si in stele. Sper ca in ianuarie sa imi iau si eu un iphone 6s, daca nu au probleme ca si galaxy s6 cu datele mobile.
Ti-am dat deja link cu testele de viteza efectuate de catalinman cu iPhone 6 unde obtine 260 Mbps.
Pana si eu cu iPhone 5 ce stie doar 150 Mbps scot 100 Mbps pe speedtest si de obicei am ping intre 2 si 3 ms.
Attached File  iPhone 5 Speedtest results_IMG_2408.jpg   164.41K   14 downloads

Presupun ca de acest clip vorbeai. https://m.youtube.co...h?v=mQoJYxtVc5o
Nici macar nu mentioneaza ce viteza ofera furnizorul sau modelul de router folosit, am vazut doar ca e un netgear cand arata ca e conectat la WiFi. Oricum e limitat de ceva.

Vezi aici testele lui catalin.

View Postdeathnite, on 13 septembrie 2015 - 16:40, said:

Eu am un AC56U ce stie 867 Mbps pe AC, iar iPhone 6 are 433 Mbps pe AC si atinge viteze de 260 Mbps cu acest router. http://forum.softped...0#entry16541687

View Postcatalinman, on 18 ianuarie 2015 - 14:12, said:

Cateva teste cu iPhone 6 pe wireless cu standard AC.
Attachment IMG_2210.PNG
Posted Image

Edited by deathnite, 14 September 2015 - 12:31.


#64
MMVVDD

MMVVDD

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,549
  • Înscris: 11.09.2009
Da ala era videoclipul. Am vazut, dar eu nu pot testa deoarece nu detin toate telefoanele din clip, si ce minte ala asa mint si eu. Nu contest ca are viteza aia pe router, foarte bine atunci.

Cu testul ala de 266 ar fi interesant cat ar scoate si un S6 in teste.

#65
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003
Pe iphone 5 merge clar mai bine ios 8.4.1 (comparat doua telefoane unul langa altul, unul cu ios 8 si unul cu 9). Probabil va fi si ultimul update decent pentru (batranul) iphone 5.

#66
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Pai tu ai comparat cu varianta beta, nu?

Sa inteleg ca daca am 5 sa stau linistit cu ios8.4.1, fiindca ios 9 o sa il faca sa se miste infect?

#67
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Pe 5s merge bine, mai sacadeaza, dar optimizarea bateriei ajuta.

#68
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Eu intrebam de 5 simplu

#69
proxxxy

proxxxy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,078
  • Înscris: 15.07.2003

View Postcatalin11catalin, on 15 septembrie 2015 - 07:22, said:

Pai tu ai comparat cu varianta beta, nu?

Sa inteleg ca daca am 5 sa stau linistit cu ios8.4.1, fiindca ios 9 o sa il faca sa se miste infect?
Am comparat varianta Golden Master, care teoretic e aceeasi cu versiunea finala. In unele cazuri merge mai rapid (de exemplu in camera/fotografii), dar in rest e mai lent si uneori mai apar sacadari (chiar si la deblocare, dupa cum spunea cineva mai sus).

Nu se poate spune ca merge infect, doar ca putin mai prost decat ios 8.4 care dupa mine era aproape perfect.

Edited by proxxxy, 15 September 2015 - 09:46.


#70
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Observ o problema la backupul icloud: dacă intru în setările telefonului, respectiv în configurări - icloud - poze, telefonul începe să urce pozele. Dacă nu, sta cuminte. Astfel apar discrepante între ceea ce arata icloud și ceea ce raportează telefonul. Și nici nu ai un control asupra pozelor la care ai făcut backup. Recunosc, nu am folosit extrem de "meticulos" serviciul asta, dar întreb și eu ca prostul : trebuie să mai bifez ceva pe undeva privitor la datele de fundal sau altceva ?

Fiind posesor atat de ios, cât și de android, invariabil fac și comparația. "Dincolo" google drive așteaptă o conexiune wi-fi și a și urcat pozele. Mai folosesc și onedrive de la microsoft și tot asa face.

Unde greșesc ?

Edited by curentelectric, 15 September 2015 - 16:04.


#71
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Au inceput sa actualizeze aplicatiile pentru iOS 9, am primit deja update-uri la cateva aplicatii in care mentioneaza de iOS 9, unele au venit in weekend.

Edited by deathnite, 16 September 2015 - 08:39.


#72
ANdu09

ANdu09

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 26.05.2015
Nu mai am lag la apel.. Vibreaza in continuare putin atunci cand raspund, dar cel putin nu mai e lag-ul ala deranjant din 8.4.1, cand lasam ~2 secunde pana sa ridic telefonul la ureche.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate