Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

iOS 9

- - - - -
  • Please log in to reply
720 replies to this topic

#19
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Ok, revenind. Nu mai pot edita, deci voi scrie alta postare.
Am terminat instalarea iOS 9 Public Beta 3 pe iPhone 4s.
Primele impresii: Instalarea a decurs ok, in vreo 20 de minute, totul fain. Mi-a lasat telefonul de la 100% baterie la 88%, deci pretty decent.
Dupa instalare si-a facut o configurare initiala, neinteresant si aici, parca s-a simtit un pic de lag.
Dupa instalare am gasit pe homescreen 3 noi chestii: Feedback, Gasire Amici si Gasire iPhone.
Telefonul era putin cald dupa ce s-a terminat instalarea, dar nu fierbinte, oarecum deranjant la tinut in mana.
E foarte enervanta tastatura care acum are litere mici, din punctul meu de vedere.
Nu m-am putut obisnui rapid cu noul font al sistemului.
Se simte un lag considerabil cand schimbi din tastatura cu caractere in cea numerica.
Imi place noul task switcher.
N-am intalnit probleme de compatibilitate la nicio aplicatie pana acum, totul s-a mentinut la locul unde a ramas din iOS 8.4
Revin cu alte impresii maine-poimaine.

#20
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Rog un moderator sa-mi uneasca postarile si sa nu-mi dea warn (daca-i posibil).
Bun, m-am jucat cu el pana acum. S-a racit la temperatura normala, se misca super ok acum (mai greu cu 0.5s decat 8.4, deci tolerabil.)
Nu mai manifesta lag la problema cu tastatura.
O singura data am patit, pe telefonul de pe care sunam era la al 3-lea bip, 4S al meu era mai autist si nu suna deloc.
Prin setari nu-i nimic iesit din comun, poate functia de cautare.
Siri se misca mai lent, dar vocea e mai naturala.
Animatiile par mai fine, retusate.
Ramane sa revin cu o postare mai pe lung despre autonomia bateriei, dar abia dupa ce il incarc din nou la 100%, descarcandu-l pana se inchide singur in prealabil.

Per total: iOS 9 PB3 7,75/10

Edited by PS2RO, 11 August 2015 - 18:04.


#21
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mie nu mi-a placut.
Nu imi place noul multitasking. Cred ca 10-15 minute m-am jucat cu el.
Si am zis ca daca tot trebuie sa-i fac restore, i-am facut unul in DFU. Sa fie sfant. Apoi restore la backupul din iTunes ( si l-am gasit exact, inclusiv mesajele si istoricul din line/watsapp/ etc cum l-am lasat ).

#22
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
La mine merge ok, chiar aproape la fel cu 8.4. La chestiile de design nu prea cred sa mai schimbe ei ceva, dar mi-as dori sa puna inapoi fontul vechi. Sper sa fie mai ok dpdv al performantei cand se lanseaza final, ca vizual cam asa o sa ramana...

#23
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Mehh.
Daca tot mi-am bagat degetele in el, i-am facut si JB de dragul **ad-blóckului**. Si cam atat, n-am mai vazut cydia de vreo 3 ani Posted Image
Inainte mai foloseam SBSettings sau ceva de genul, dar acum e inutil oricum.

Edited by lex404, 12 August 2015 - 09:23.


#24
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Pentru mine nu-i asa de interesant Jailbreak. Daca era sa pun aplicatii si jocuri de pe net poate il faceam. Nici eu n-am mai avut JB de cand aveam iPhone 3G, relicva care a rezistat pana acum si il foloseste cine are nevoie ca si telefon de back-up. Zi-mi putin, Lex, cat ocupa JB-ul la 8.4?

#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu stiu cat ocupa, nu m-am uitat :) Am 32GB deci nu prea ma intereseaza asta.
Poate vreo 100-200MB.

Eu m-am saturat de reclamele de pe anumite siteuri. Inteleg una, doua reclame. Dar is siteuri care au si 6-7 reclame/ pagina.

#26
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Las' ca mai nou moda e sa nu mearga site-ul pana cand nu dezactivezi *****.
PS: La tine se afisa corect cand deschideai Configurari pe telefon? La mine nu e incadrata corect, pleaca de la Wi-fi si ramane jumate din Mod avion mai sus decat ar trebui. Daca o trag cu degetul unde vreau eu merge.

#27
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Nu mai stiu cum era, n-am stat pe iOS9 prea mult.
ps. tie iti merge lanterna? mie nu imi mergea si a fost unul din motivele pentru care nu am continuat testarea...am nevoie de lanterna :)

#28
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Da, merge. Merge si functia lanterna si functia blit din poze! :)

#29
PS2RO

PS2RO

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,694
  • Înscris: 18.08.2009
Am revenit cu datele de consum a bateriei. Asa arata de la 88% pana la 9% pe iPhone 4s. Bateria masoara 1400 mah din 1430 si are 416 cicluri de incarcare.
PS: Nu e incarcare completa, 100% aveam cand am apasat butonul de actualizare.

Attached Files


Edited by PS2RO, 12 August 2015 - 21:54.


#30
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005

View Postcatalinman, on 16 iulie 2015 - 19:30, said:

V-ati instalat iOS 9 Public beta ?
Eu unul l-am instalat si vad ca se misca foarte bine, nu am sesizat niciun bug pe iPhone 6.
Zi-mi si mie daca au actualizat in sfarsit aplicatia FieldTest in iOS 9. Momentan pe iOS 8.4 nu e optimizata nici macar pentru iPhone 5, ci pentru ecranul de 3.5" de la iPhone 4.
Se poate accesa apeland codul: *3001#12345#*

#31
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Si inca un bug vechi prezent in continuare in iOS 8.4, pe iPhone nu poti ascunde aplicatiile de la sectiunea purchased prin swipe la stanga, decat daca activezi Family Sharing. In schimb pe iPad e posibil si fara Family Sharing.
Problema e de la iOS 6 deja cand App Store-ul a suferit schimbari. Sunt curios daca a fost rezolvata in iOS 9.

Attached File  iPhone-hide-apps.png   136.54K   38 downloads

#32
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006

View Postdeathnite, on 12 august 2015 - 22:51, said:

Zi-mi si mie daca au actualizat in sfarsit aplicatia FieldTest in iOS 9. Momentan pe iOS 8.4 nu e optimizata nici macar pentru iPhone 5, ci pentru ecranul de 3.5" de la iPhone 4.
Se poate accesa apeland codul: *3001#12345#*
Am probat acum, a ramas la fel, aplicatia e optimizata doar pentru ecranul de 3.5 inchi.

View Postdeathnite, on 13 august 2015 - 00:46, said:

Si inca un bug vechi prezent in continuare in iOS 8.4, pe iPhone nu poti ascunde aplicatiile de la sectiunea purchased prin swipe la stanga, decat daca activezi Family Sharing. In schimb pe iPad e posibil si fara Family Sharing.
Problema e de la iOS 6 deja cand App Store-ul a suferit schimbari. Sunt curios daca a fost rezolvata in iOS 9.

Attachment iPhone-hide-apps.png
Din pacate tot nu merge, am probat pe iPad si e ok, pe iPhone nu se pot ascunde aplicatiile prin swipe stanga.

Atat pe iPad, cat si pe iPhone am iOS 9 beta 3 public.

#33
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Ma asteptam macar una din probleme sa fie rezolvata, am si trimis bug report pentru acestea. Sunt constienti, iar de la iOS 6 incoace au avut destul timp la dispozitie.
Dupa atata timp fara vreo actualizare ar trebui sa fim multumiti ca nu au renuntat de tot la aplicatia FieldTest.

#34
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Am trecut si eu la iOS 9.0 GM si pot confirma ca cele 2 probleme mentionate anterior nu au fost rezolvate.
Ca si performanta, am ramas placut surprins, pe iPhone 5 se misca bine, animatiile din noul multitasking sunt si ele fluide, nu prea observ vreo diferenta fata de 8.4.1 in aceasta privinta.
Daca va aduceti aminte, trecerea de la 7 la iOS 8 nu a fost chiar asa placuta, se misca ceva mai greoi in general, abia mai tarziu in iOS 8.1 au rezolvat probleme de performanta si asta era valabil si pe device-uri mai noi. Se pare ca mai rezista pana fac upgrade-ul la 6s.

Ar fi putut sa depuna efort mai mare cu Safari, ma asteptam la o diferenta mai mare in HTML5. http://html5test.com....0/ios-9.0.html

Am vazut ca deja au lansat iOS 9.1 beta.

#35
catalin11catalin

catalin11catalin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,746
  • Înscris: 14.06.2015
Cand apare oficial?

#36
deathnite

deathnite

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,437
  • Înscris: 08.06.2005
Miercurea viitoare pe 16 septembrie urmeaza sa apara iOS 9 pentru public.

Edited by deathnite, 10 September 2015 - 08:23.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate