Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...

A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri
 Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Fundație casa

Cadastru pentru vanzare apartament
 Cantarete care v-au placut si ca ...

Pompa fantana manuala 18-20m adan...

CUI de PFA pe bon

Laptop cu procesor echivalent i7 ...
 

iPhone 6 / iPhone 6 Plus - discutii generale

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
2893 răspunsuri în acest subiect

#1531
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 28.357
  • Înscris: 05.06.2002
bug-ul ala e prezent de la ios 8.0 in sus. apare numai cand telefonul e blocat si raspunzi, continua sa sune pret de vreo secunda.

#1532
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Dresc sa achizitionez un iphone 6 sau 6+. As prefera 6 pentru ca este mai comod/mic. Chestia este ca eu nu am mai folosit Iphone pana acum, doar telefoane cu Android. Pana acum mi-am luat telefoanele prin siteuri de anunturi si nu am avut probleme, dar din cate am inteles la Iphone este mai complicat.
Puteti sa ma ajutati si pe mine cu iste lamuriri, va rog:
1. Garantia internationala apple este valabila din momentul activarii ? Este valabila pentru persoana care a achizitionat telefonul, sau pentru cel care a activat prima data contul ?
2. Ce inseamna Neverlocked ?
3. Am vazut anunturi cu telefoane aduse din Anglia. Am dat telefon, mi-a spus ca imi trebuie adaptor pentru incarcator si este dispus sa faca toate testele la fata locului. Despre ce teste este vorba ? Telefoanele aduse din Anglia functioneaza normal in Romania ?
4. Pot transfera contactele de pe Samsung Galaxy S4 sau S5 sau HTC One pe Iphone ?
5. Se pot transfera pozele si filmarile de pe telefon pe calculator prin cablul de date ?
6. Ce este RSim ?

#1533
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.186
  • Înscris: 17.06.2010
2. este liber in orice retea
4. htc one are optiune in meniu sa transferi contactele pe iphone
5. logic
6. este un sistem care decodeaza telefonul

#1534
k0r3k7

k0r3k7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.241
  • Înscris: 03.05.2007
Da, se pot transfera contactele cu ajutorul contului de Google.

#1535
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006

 gabi_hurezeanu, on 15 ianuarie 2015 - 01:17, said:

Dresc sa achizitionez un iphone 6 sau 6+. As prefera 6 pentru ca este mai comod/mic. Chestia este ca eu nu am mai folosit Iphone pana acum, doar telefoane cu Android. Pana acum mi-am luat telefoanele prin siteuri de anunturi si nu am avut probleme, dar din cate am inteles la Iphone este mai complicat.
Puteti sa ma ajutati si pe mine cu iste lamuriri, va rog:
1. Garantia internationala apple este valabila din momentul activarii ? Este valabila pentru persoana care a achizitionat telefonul, sau pentru cel care a activat prima data contul ?
2. Ce inseamna Neverlocked ?
3. Am vazut anunturi cu telefoane aduse din Anglia. Am dat telefon, mi-a spus ca imi trebuie adaptor pentru incarcator si este dispus sa faca toate testele la fata locului. Despre ce teste este vorba ? Telefoanele aduse din Anglia functioneaza normal in Romania ?
4. Pot transfera contactele de pe Samsung Galaxy S4 sau S5 sau HTC One pe Iphone ?
5. Se pot transfera pozele si filmarile de pe telefon pe calculator prin cablul de date ?
6. Ce este RSim ?
1.garantie internationala e valabila din momentul achizitionarii telefonului, din pacate si la noi in tara la istyle si noumax iti vor cere actele de la cumparare, nu mai merge fara
3.din Anglia numai telefoanele codate pe reteaua 3 Three si vodafone se decodeza, ieftin nu e, cu rsim nu stiu in ce masura are rost sa te complici cu el.Rsim e un cip care se pune sub cartela care pacaleste telefonul ca e inserat in el o cartela din reteaua pe care e codat.
5.Pozele se transfera cu drag and drop, video cred ca numai prin Itunes.Oricum mare stres nu este, daca l-ai prins la pret bun cumpara-l ca nu o sa fii dezamagit de el.

#1536
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015

 aiptek, on 15 ianuarie 2015 - 18:15, said:

1.garantie internationala e valabila din momentul achizitionarii telefonului, din pacate si la noi in tara la istyle si noumax iti vor cere actele de la cumparare, nu mai merge fara
3.din Anglia numai telefoanele codate pe reteaua 3 Three si vodafone se decodeza, ieftin nu e, cu rsim nu stiu in ce masura are rost sa te complici cu el.Rsim e un cip care se pune sub cartela care pacaleste telefonul ca e inserat in el o cartela din reteaua pe care e codat.
5.Pozele se transfera cu drag and drop, video cred ca numai prin Itunes.Oricum mare stres nu este, daca l-ai prins la pret bun cumpara-l ca nu o sa fii dezamagit de el.
1.
---a. Ce trebuie sa contina factura respectiva ?
---b Sa zicem ca persoana respectiva imi da factura telefonului, ma pot duce la orice service apple autorizat ?
---c. Ce se intampla daca factura nu este pe numele meu ?
3. Stii ce mesaj apare daca telefonul este codat ? Sa zicem ca bag cartela in telefon si totul este in regula. Pot sa apara probleme in timp?
5. Am inteles, pare mai complicat dar se poate.

#1537
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006

 gabi_hurezeanu, on 15 ianuarie 2015 - 19:27, said:

1.
---a. Ce trebuie sa contina factura respectiva ?
---b Sa zicem ca persoana respectiva imi da factura telefonului, ma pot duce la orice service apple autorizat ?
---c. Ce se intampla daca factura nu este pe numele meu ?
3. Stii ce mesaj apare daca telefonul este codat ? Sa zicem ca bag cartela in telefon si totul este in regula. Pot sa apara probleme in timp?
5. Am inteles, pare mai complicat dar se poate.
nu e complicat.Iti trebuie bonu de casa, chitanta cum a fos tcumparat telefonul si bineinteles certif de garantie.Cu astea la Noumax sau Istyle in Romania iti poti repara telefonul chiar daca nu esti tu proprietarul.DAca telefonul e codat, in momentul in care il activezi, iti pui cartela in el si daca iti da mesaj ca nu se poate activa din cauza restrictiilor sim, inseamna ca e codat.Daca il poti activa fara eroare, e liber de retea si nu e trecut in icloud.Oricum NU IL CUMPERI daca iti cere user si parola de icloud sau nu il poti activa.Si daca e codat, il poti activa fara sim daca ai acces in momentul respectiv la wifi, dar il folosesti pe post de ipod numa, orice in afara de functia gsm, pana il decodezi sau ii pui prostia aia de RSIM.Daca am omis ceva, poate te lamureste alt coleg

#1538
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Multumesc pentru informatii. Nu vreau sa ma complic cu Rsim, vreau sa fie decodat.

Quote

Iti trebuie bonu de casa, chitanta cum a fos tcumparat telefonul si bineinteles certif de garantie
Certificatul de garantie se gaseste in cutie sau se inmaneaza la achizitionare. Imi cer scuze ca pun intrebari stupide, dar chiar nu stiu cum stau treburile la apple.

Spre exemplu, aceste anunturi:
http://www.tocmai.ro...a-21755961.html
http://olx.ro/oferta...3b1b25;promoted

Se pare ca primul nu are tot ce trebuie, in timp ce al doilea are chitanta+factura+certif. de garantie => doar al doilea este in regula ?

#1539
serban_bogdan

serban_bogdan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.649
  • Înscris: 29.01.2004
Ambele telefoane sunt in regula. Primul avand factura originala de la Vodafone e ok. Si eu l-am luat de la Vodafone si am doar factura fara certificat de garantie. Garantia se da pe baza de factura la Vodafone. Un atuu pentru primul e faptul ca este sigilat.

#1540
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006
daca ai bani de 6 plus ala ar fi super, da si alalalt e ok.Subscriu la colegu , ar fi mai ok sigilat, dar si celalat e f ok.Inseamna ca eu daca l-am luat sigilat cu 2000 am facut afacere buna:))

#1541
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Multumesc. Eu sunt pe Orange, daca as cumpara unul cu factura orange, pot sa ma duc la Istyle, sau doar la o reprezentanta orange ?

 aiptek, on 15 ianuarie 2015 - 21:44, said:

daca ai bani de 6 plus ala ar fi super, da si alalalt e ok.Subscriu la colegu , ar fi mai ok sigilat, dar si celalat e f ok.Inseamna ca eu daca l-am luat sigilat cu 2000 am facut afacere buna:))

Era un exemplu, caut o versiune mai mare de 16gb. Ai dat 2000 pe 6 Plus sigilat ? Tot pachetul (garantie+factura+tel) ?

#1542
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006

 gabi_hurezeanu, on 15 ianuarie 2015 - 21:48, said:

Multumesc. Eu sunt pe Orange, daca as cumpara unul cu factura orange, pot sa ma duc la Istyle, sau doar la o reprezentanta orange ?



Era un exemplu, caut o versiune mai mare de 16gb. Ai dat 2000 pe 6 Plus sigilat ? Tot pachetul (garantie+factura+tel) ?
da, m-a mai costat 250 decodatul si voila, iphone 6 nou neverlock.A meritat aproape 3 saptamani asteptarea, era codat pe vodafone anglia

#1543
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Cum ai procedat pentru decodare ?

#1544
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006
pe un site de aici din Romania, unde am mai decodat mai demult un 4s.Am facut plata prin paypal si am asteptat.Nu pot da siteul aici public din pacate

#1545
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Merge pentru orice retea ? Legat de retea, frecventele pe care ruleaza gsm-ul, sunt la fel pentru  Anglia si Romania ?

#1546
aiptek

aiptek

    the big red

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 6.123
  • Înscris: 02.07.2006
is la fel frecventele, nu e stres.Iphone 6 nu se decodeaza orice retea in momentul de fata, doar putine retele se decodeaza

Editat de aiptek, 16 ianuarie 2015 - 15:42.


#1547
gabi_hurezeanu

gabi_hurezeanu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 15.01.2015
Multumesc pentru lamuriri. Legat de testele pentru telefon, care sunt acestea ?
Am reusit sa adun cateva informatii:
1) IMEI-ul sa corespunda cu cel de pe carcasa
2) Sa bag contul de iCloud

#1548
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.564
  • Înscris: 16.12.2006
Cateva teste cu iPhone 6 pe wireless cu standard AC.

Dispozitiv: iPhone 6 64 GB Gold.

Abonament internet: Fiberlink 1000 Mbps.

Router wireless: Asus AC56U.

De precizat ca iPhone 6 se conecteaza pe AC la viteza de 433 Mbps, routerul duce 867 Mbps pe AC.

In cazul vitezei teoretice de 433 Mbps, maximul practic este de 250-270 Mbps.

Fișiere atașate



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate