Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 RCS-RDS devine Digi Romania

Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...
 

Programatorii romani sunt platiti foarte prost

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Ma doare fix in pix care e salariul in UK sau aiurea. Desi aici salariile sint mai mici, cheltuielile sint in general mult mai mici. M-am uitat pe vremuri pe un site de comparatii de nivel de trai si ar trebui sa am peste 5000 de euro salariu in Germania ca sa am acelasi nivel de trai cu salariul din Romania. Si se lua in considerare chirie, nu apartament cumparat. Un salariu de 5000 de euro in Germania nu e chiar asa de usor de obtinut si mai este si partea mai importanta decit salariul, firma la care lucrezi, ce faci si cit de psihopati/debili sint respectivii. Eu pina acuma am fost in general foarte norocos, haleluia... Acuma fiecare dupa preferinte...

#38
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Unele lucruri sunt mai scumpe în străinătate, altele sunt la același preț.

Mașinile, echipamentele electronice, combustibilul au același preț și la noi ca în vest.  Idea e că pentru muncă identică să ai un nivel de trai identic. Dacă un dev are mașină luată de nouă + casă + familie cu câine/pisică în vest, atunci logica ar spune că și aici ar trebui să aibă aceleași condiții.

#39
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
Stau si ma gandesc, cum scria un baiat mai sus despre cei de la HR care se uita doar la anii experienta. Pai daca eu fac 5 ani experienta ca sa ma clasific senior si ajung sa ma angajez in Cluj sau Sibiu (orase care-mi plac si in care se gaseste de lucru) cu 1,500 de euro pe luna net, voi fi foarte multumit avand in vedere ca-s acasa la mine si mananc mancare organica si am apartamentul meu sau casa mea cumparata cu banul jos. Atunci iti permiti si o masina noua sa ai o rata etc..

Edited by Clau_UK, 11 August 2015 - 13:32.


#40
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Doamne apără-mă de Cluj și de mâncarea organică românească. Și în special de sistemul medical român. Și de șoferii români. Și poliția română. De fapt e ușor să te ferești de poliție că nici nu există.

#41
Alka10

Alka10

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 21.04.2012
Sistemul de recrutare bazat pe vechime e fundamental gresit. De obicei HR-ul face preselectia de CV-uri (unde vede daca respectivul stie engleza), dupa care urmeaza interviul tehnic si ala e de baza. Ma rog, se pare ca obiceiul e rar....

Cat despre relocare, sunt de acord si cu unii si cu altii: intr-adevar, sistemul sanitar si cel de educatie sunt un esec la noi. Dar sunt si multi in Germania / Olanda care fac naveta cu bicla sau cu trenul pana la firma Posted Image fiindca preturile din orasul resedinta (inclusiv naveta cu auto) li se par nesimtite. Ce iei pe mere dai pe pere...

#42
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014
@RedDev - O fi rau in Romania, dar si in strainatate te vei simti mereu strain, eu sunt plecat de cand aveam 11 ani si ceva si am facut clasa a 6-a(ultimul an din generala) si pe urma liceul in strainatate si tot nu pot sa zic ca ma simt de-al casei, oricat te-ai integra, tot te vei simti un strain. Adevarat e ca mi-ar fi greu sa ma intorc in tara avand in vedere ca n-am lucrat niciodata la vreo firma in Romania deci nici la interview nu stiu cum e acolo si mi-ar fi teama ca incep sa ma balbai cand ma ia persoana tare cu niste expresii pompoase in romana. :-)

#43
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Ooo! N-ai lucrat niciodată în România? Perfect. Nici să nu o faci. Am lucrat 3 luni într-o firmă, cu români. „Ce faci?”, „De ce ai făcut aia?”, „Nu știi ce-i aia?”. După o lună nici să-i salut nu mai vroiam. Ce să mai vorbim, să împărțim idei, să colaborăm?

Pe de altă parte eu am trăit bine-mersi 3 ani fără să ies în oraș, să stau la povești cu prietenii. Lucram, mergeam la sală, cumpărături, muncă, joacă. Acuma, când voi pleca, o să-mi iau mașină și în weekend mă duc și vizitez. I don't need people, I have my computer Posted Image . Și o prietenă, dar calculatorul e mult mai ascultător.

#44
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Ce e ironic si amuzant e ca fiecare isi doreste opusul...si pacat ca in cazu asta nu prea se poate gasi solutie de mijloc.
Aici cu servicii sociale slabe sau inexistente, invatamant la fel dar e cumva acasa si mai exista socializare, (pana si strainii recunosc asta- pana la proba contrarie cand e vorba de munca); dincolo bani, prosperitate dar esti strain, stingher ...tot printre romani tre sa te invarti, iar daca mai dai si de needucati sunt mai rai ca strainii.

Insa ce uita fiecare e ca asa cum a fost format de mic, asa va trai toata viata (intro masura mai mica sau mai mare),  adica Clau_Uk nu se va putea adapta la o societate primitiva unde meritocratia lipseste si cei cu pile sunt promovati iar RedDev va fi stingher printre straini...daca nu il salveaza computeru :)
Nu vreau sa personalizez si sa arat cu degetu, ci  mai mult la modu generalist.

Clau_UK spuneai ca ai un bebe, tu chiar crezi ca o sa te intorci si sa invete in sistemu romanesc?desi prin vestu Romaniei e mai rasarit, adica oamenii sunt mai rasariti si fac calitate.
Eram si eu patriot si convins ca nu voi parasi tara, da mi-a mai trecut si vad ca pe zi ce trece oricat incercam sa schimbam ceva e din ce in ce mai rau; adica masa critica a celor care vor schimbare a fugit demult peste hotare si suntem putini, dar speranta moare ultima.

#45
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
eu unul nu as pleca in Europa sa lucrez, in nici un caz Germania, Franta sau Anglia.
nici nu stiu in ce tara. poate Danemarca, desi clima e nasoala.


on a second thought: poate mi-ar placea in Grecia pe o insula undeva. e si foarte aproape de Romania

Edited by fuel, 11 August 2015 - 19:00.


#46
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostZyx, on 11 august 2015 - 15:28, said:

Ce e ironic si amuzant e ca fiecare isi doreste opusul...si pacat ca in cazu asta nu prea se poate gasi solutie de mijloc.
Aici cu servicii sociale slabe sau inexistente, invatamant la fel dar e cumva acasa si mai exista socializare, (pana si strainii recunosc asta- pana la proba contrarie cand e vorba de munca); dincolo bani, prosperitate dar esti strain, stingher ...tot printre romani tre sa te invarti, iar daca mai dai si de needucati sunt mai rai ca strainii.

Insa ce uita fiecare e ca asa cum a fost format de mic, asa va trai toata viata (intro masura mai mica sau mai mare),  adica Clau_Uk nu se va putea adapta la o societate primitiva unde meritocratia lipseste si cei cu pile sunt promovati iar RedDev va fi stingher printre straini...daca nu il salveaza computeru Posted Image
Nu vreau sa personalizez si sa arat cu degetu, ci  mai mult la modu generalist.

Clau_UK spuneai ca ai un bebe, tu chiar crezi ca o sa te intorci si sa invete in sistemu romanesc?desi prin vestu Romaniei e mai rasarit, adica oamenii sunt mai rasariti si fac calitate.
Eram si eu patriot si convins ca nu voi parasi tara, da mi-a mai trecut si vad ca pe zi ce trece oricat incercam sa schimbam ceva e din ce in ce mai rau; adica masa critica a celor care vor schimbare a fugit demult peste hotare si suntem putini, dar speranta moare ultima.


Punct ochit, punct lovit. Sincer de aia mi-ar fi si teama sa ma intorc. Faptul ca dai de tot felul de oameni care se comporta urat, nu te respecta ca individ si mai rau, te duci la magazin sa intrebi ceva, vanzatoarea isi numara banii si iti da o privire din aia ca o deranjezi din numarat si te face sa parasesti magazinul. Pe urma mai e treaba cu politetea, oare e chiar asa de greu sa spui multumesc dupa ce primesti ceva ? Posted Image

Edited by Clau_UK, 12 August 2015 - 14:49.


#47
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Poate mai demult era altfel situaţia dar acum programatorii români sunt plătiţi foarte bine.

Chiar mă gândeam să merg undeva în vest gen NYC, Silicon Valley sau Londra până am văzut cât sunt chiriile... în Manhattan chiria îi vreo 3000-4000 $ pe lună. Dintr-un salariu de vreo 100.000 $ pe an, dacă rămâi cu net 6000 $ pe lună e ok. Deci sau să împraţi cu altcineva apartamentul, sau să tai în ... cu satelitu' şi faci o oră până la birou. Nici nu se pune problema să-ţi permiţi să-ţi cumperi într-o zonă ok o locuinţă deoarece n-ai bani... maşină poate îţi permiţi să-ţi cumperi dar nu-ţi prea permiţi să plăteşti parcarea undeva aproape de birou.

Alternativa e să stai în ţară să-ţi permiţi să-ţi cumperi apartamentul tău în zonă ok, să mergi cu maşina la birou şi să faci 15 minute, să ai prieteni cu care să ieşi când ai chef în oraş.
Lumea se plânge de sistemul medical din România că e varză; dacă dai bani în Ro mergi la spital privat unde nu prea ai de ce să plângi decât eventual că e prea scump. Dar foarte scump e şi în vest, deci tot acolo eşti...

Până la urmă bunurile/serviciile care costă la fel atât în Ro cât şi în vest, nu le iei regulat; astea ar fi electronice, maşină. Mâncarea, chiria/rata şi chiar hainele sunt mai scumpe. Poate singurul avantaj e că din vest îţi permiţi mai lejer concediu undeva prin lume pe când din Ro de obicei te rezumi la excursii prin Europa. Şi mai e şi chestia că locuieşti într-un oraş mare şi ai mai multe chestii de făcut... doar să ai cu cine şi să ai bani.


Şi mai e un lucru esenţial - munca efectivă. Eu până acum am avut norocul să lucrez cot la cot cu oameni din vest pe proiectele lor; până mai am noroc de ăsta, nu prea văd motiv de a emigra. Dar cine ştie...

Edited by m3th0dman, 12 August 2015 - 22:32.


#48
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

View PostRedDev, on 11 august 2015 - 14:04, said:

Doamne apără-mă de Cluj și de mâncarea organică românească. Și Ă®n special de sistemul medical român. Și de șoferii români. Și poliția română. De fapt e ușor să te ferești de poliție că nici nu există.

Doamne apara-ma de romani ca de dusmani ma apar singur.

View PostClau_UK, on 11 august 2015 - 14:45, said:

@RedDev - O fi rau in Romania, dar si in strainatate te vei simti mereu strain, eu sunt plecat de cand aveam 11 ani si ceva si am facut clasa a 6-a(ultimul an din generala) si pe urma liceul in strainatate si tot nu pot sa zic ca ma simt de-al casei, oricat te-ai integra, tot te vei simti un strain.

Cum se spunea mai sus fiecare vrea ce are celalalt . Eu mi-as dori sa fii stat in strainatate, sa pot sa cunosc vestul din timp si cand merg la facultate , ia nu fie o povara financiara asa mare ca si cand as veni din Romania acolo. In special daca mai si locuiesc in orasu cu facultatea...


#49
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostVladBtz, on 13 august 2015 - 01:19, said:

Cum se spunea mai sus fiecare vrea ce are celalalt . Eu mi-as dori sa fii stat in strainatate, sa pot sa cunosc vestul din timp si cand merg la facultate , ia nu fie o povara financiara asa mare ca si cand as veni din Romania acolo. In special daca mai si locuiesc in orasu cu facultatea...

Nu e prea tarziu sa pleci, usa e libera pentru UK si se si cauta in prostie programatori, banuiesc ca asta esti. Nu esti obligat sa te muti in Londra avand in vedere ca exista si alte orase frumoase si mai decente la pret. Problema va fi prietenii si familia :-)

Edited by Clau_UK, 13 August 2015 - 09:17.


#50
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014
O sa devin . Cred ca dau la facultate acolo daca nu prind oferte mai bune in Nord . Taxele la facultati mi se par mari si fara bursa n-am ce cauta acolo. Avem un examen CAE care ne foloseste in UK, iar la proba de speaking accentu ala britanic ma innebuneste. Am auzit vorbind in engleza olandezi, francezi , germani, norvegieni , italieni, bulgari, dar britanicii mi se par cei mai rai dinre toti.
Daca eram dintr-a sasea acolo eram obisnuit cu accentu , cu glumele , expresiile si restu + ca poate aveam noroc sa stau intr-un oras mare si nu mai era nevoie sa dau bani la camin.
Cu prietenii cred ca o sa fie greu, dar am inteles ca oricum sunt multe nationalitati acolo + ca nus asa rasisti ca francezii.

Edited by VladBtz, 13 August 2015 - 09:58.


#51
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostAbc2000ro, on 17 aprilie 2015 - 16:25, said:

Astea sunt salarii SF (din categoria inaltimea medie e de 1.85 si penisul mediu de 18cm) pe care probabil le iei doar dupa zeci de ani de munca si doar daca ai noroc. Nu mai visati atata. Eu lucrez ca programator in Barcelona si salariul dupa 4 ani e 2000euro/luna. Mai coborati si voi odata cu picioarele pe pamant.

Permite-mi sa te contrazic, da o cautare pentru programatori in UK pe pagina www.reed.co.uk si ai sa vezi cum gasesti (in special in sudul tarii) posturi platite cu £60,000 + pe an pe contract permanent, ca alea de contractor se stie ca-s mult mai bine platite.

Chiar ieri am primit o oferta de la o agentie pe email in care ma intreba daca sunt interesat de un post de DBA work from home pentru £60k pe an, problema e ca nu am deloc experienta ca DBA si ca DB-Dev am prea putina deci slabe sanse. Dar unul care are, poate fi chemat la interview.

Edited by Clau_UK, 13 August 2015 - 09:59.


#52
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

View PostVladBtz, on 13 august 2015 - 09:54, said:

O sa devin . Cred ca dau la facultate acolo daca nu prind oferte mai bune in Nord . Taxele la facultati mi se par mari si fara bursa n-am ce cauta acolo. Avem un examen CAE care ne foloseste in UK, iar la proba de speaking accentu ala britanic ma innebuneste. Am auzit vorbind in engleza olandezi, francezi , germani, norvegieni , italieni, bulgari, dar britanicii mi se par cei mai rai dinre toti.
Daca eram dintr-a sasea acolo eram obisnuit cu accentu , cu glumele , expresiile si restu + ca poate aveam noroc sa stau intr-un oras mare si nu mai era nevoie sa dau bani la camin.
Cu prietenii cred ca o sa fie greu, dar am inteles ca oricum sunt multe nationalitati acolo + ca nus asa rasisti ca francezii.


Multa bafta!  Da, intr-adevar facultatile sunt exagerat de scumpe aici, chiar si azi dimineata au dat la stiri cum multi dintre britanici aleg sa plece in alte tari din Europa pentru a face facultatea, nu mi se pare normal sa ii ceri unui student £9,000 pe an timp de 4 ani pentru o facultate de Computer Science. Pe urma ramane dator pana la pensie atat timp cat va lucra in UK, cei mai isteti pleaca din UK dupa facultate si atunci datoria nu mai este obligatorie, dar cand vor reveni in UK daca revin vreodata, vor fi nevoiti sa continue sa achite.

#53
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
salariile in UK pt web dev senior sunt in jur de 50-60k. pt teamleader 70-85k. In Spania am avut oferta de 2500 in Malaga si mi s-a parut putin. In Barcelona 2k mi se pare ff putin. in bucuresti 2k mi se pare normal pt un web dev bun. salariu mare mi se pare 3.5-4k (cunosc oameni cu atat).
Disclaimer: scorurile astea sunt pentru front-end (adica hmtl/css/js).

@RedDev si eu sunt de aceeasi parere, "pasiunea" pt programare asa cum o promoveaza HR (adica stat noaptea, programat in weekend) mi se pare mai mult o "moda" decat ceva real. Din ce am OBS in US se poarta mai mult chestia asta. Ca dovada:

http://www.codingcon...Tt7UUg27na6PKUA - comment no6 pune punctul pe i..
https://www.reddit.c...urs_nyt/cfzlgiw

Eu personal am reputatie 200 pe stack overflow, pe github am niste prostii pe care nici nu le pun in CV, 3ani de exp dovedita ca angajat in IT, salar aproape 2k euro, pe cartea de munca in Bucuresti. Citesc cate ceva in my spare time, dar asta pentru ca sunt front end si se schimba tot extraordinar de repede. Nu sunt un coder foarte bun, dar scriu cod suficient de repede si am destule cunostinte cat sa fiu productiv si sa-mi merit salariul. Pe client il intereseaza prea putin reputatia mea pe stack overflow (nu ca ar fi ceva in neregula sa raspunzi la inbrebari pe acolo daca n-ai ce face la munca) sau contul meu de github atata vreme cat ii rezolv problema.

Din punctul meu de vedere daca muncesti 12h pe zi la munca esti incompetent. Daca mai stai vreo 5h ore pe acasa dupa program de cel putin 4 ori pe saptamana sa lucrezi la proiecte personale din care nu faci bani ai nevoie de o viata.

Edited by DILAS, 13 August 2015 - 10:50.


#54
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Nu stiu cum sa-ti zic, da toate anunturile alea sint puse de firme de recrutari care cauta programatori pentru "leading Software company" care, culmea culmilor, toate folosesc "cutting edge technologies". Ale dreacu companii, toate-s "leading", nici una nu e "fucking good for nothing piece of shit company". Citind pe-acolo mai ca-ti vine sa scrii demisia si sa-ti umpli valiza cu chilotzi, ca mergi in UK si sa lucrezi in supercompanii, cu ultimele tehnologii, pentru o fandroma de lire. Problema este ca firmele alea de recrutari sint pline de papagali cu pene si alta e situatia reala. Un papagal cu pene iti zice vrute si nevrute ca sa te atraga, apoi incearca sa te abureasca si iti dai seama ca ai pierdut timpul degeaba :w00t:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate