Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce sisteme audio ați avut la masi...

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...

La Multi ani de ziua noastra a tu...
 EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...

Curatare tigaie
 Alegere SPC sau parchet laminat -...

Sfat achizitie masina SH

Foloseste cineva radar?

Extreme cuponing este adevarata e...
 Cum de le convine unora sa cumper...

Vanzatorul mașinii a plecat ...

RCA majorat in Bucuresti si Ilfov

OMV Petrom cumpara Renovatio
 

Programatorii romani sunt platiti foarte prost

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Păi eu lucrez 12 ore pe zi, dar nu sunt incompetent. Pur și simplu e foarte multă muncă. Și nu de aia de dezvoltare de la 0, ci conversia unor proiecte din cod pe care nu-l înțelegi în ceva structurat frumos, comentat, etc.

Că ziceai de front-end și de schimbările foarte dese. Nu mi se pare chiar așa de dificil. De obicei citesc câte o părere despre una alta pe zi și în 2 săptămâni sunt la curent cu majoritatea lucrurilor „cutting edge”. Și dacă e să folosești, de pildă, srcset pentru imagini, și există șansa ca nimeni altcineva din proiect să nu știe despre această directivă, poți lăsa un comentariu cu un link unde e explicat la ce-i bun.

Mai nou jumătate din mărimea unui fișier pe care-l scriu e reprezentat de comentarii. Which is actually nice.

---
Noi românii avem altă societate. Noi trebuie să fim foarte buni. Trebuie să depășim pe cei din vest la performanță/cunoștințe. Pentru că ei pot să renunțe la programare și să vândă la supermarket și tot pot trăi viața. Aici cu 1500 - 4500 ca programator mediu ești aproape mort azi. Dacă ai de plătit chirie/rată de 200-250 de euro, deja mai bine de 1 000 de lei au dispărut. Și să faci altceva și să trăiești cât de cât... I know I couldn't.

Edited by RedDev, 13 August 2015 - 11:44.


#56
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Pai stai asa ca noi vorbim de 1500-4500 de euro pe luna, nu lei. Si atunci 200-250 pe chirie sau 350-400 pe rata e OK.

#57
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005

 RedDev, on 13 august 2015 - 11:27, said:

Mai nou jumătate din mărimea unui fișier pe care-l scriu e reprezentat de comentarii. Which is actually nice.

personal, nu mi se pare OK
daca sunt prea multe comentarii, uneori face mai mult rau decat bine.
cand citesti un cod, comentariile prea multe au tendinta sa fragmenteze citirea codului
poate o solutie e sa colapsezi comentariile, daca editorul o suporta. ideal e sa lase totusi niste hint-uri vizuale ca sa poti expanda in locurile in care ai nevoie de explicatii.
totusi, cred ca mai degraba ar fi sa avem commenturile doar acolo unde chiar e nevoie, de exemplu o descriere succinta de max 100 caractere inaintea unui grup de linii de cod sau al unei metode\functii, daca numele nu arata ce face deja, sau daca e vreo logica a codului mai complexa, ceva care e greu sa-ti dai seama ce face exact

 RedDev, on 13 august 2015 - 11:27, said:

Noi românii avem altă societate. Noi trebuie să fim foarte buni. Trebuie să depășim pe cei din vest la performanță/cunoștințe. Pentru că ei pot să renunțe la programare și să vândă la supermarket și tot pot trăi viața.

Ca vanzator, depinde ce vinzi, cat vinzi si cu cat.
Oricat de instariti ar parea cei din afara, unii din ei, ca si la noi, nu-si permit lucruri sau masini scumpe.
Parca la noi e invers. Pe strada mea am vecini cu Porsche Cayenne, BMW X5 si X6, si nu e deloc vreo zona de oameni bogati, e un cartier normal cu blocuri normale.

 RedDev, on 13 august 2015 - 11:27, said:

Aici cu 1500 - 4500 ca programator mediu ești aproape mort azi. Dacă ai de plătit chirie/rată de 200-250 de euro, deja mai bine de 1 000 de lei au dispărut. Și să faci altceva și să trăiești cât de cât... I know I couldn't.

Depinde mult de cat castigi, ce-ti doresti, unde stai, etc.

Conform statisticilor, programatorii medii au cel putin 1000 E salariu. Sunt multi care au 1200E - 1300E.

In SUA de exemplu, degeaba castigi 100,000$ pe an daca ramai cu 5500$ (5000 Euro) net in mana pe luna.
Daca vrei o casa intr-o zona buna si sa stai singur, chiria e de mult mai multe ori mai scumpa ca aici (dau niste sume naive, mici: 1500$-2000$).
Mancarea buna, carnea buna si fructele la fel, mai scumpe.  Restaurantul la fel. Ce sa mai zic de servicii medicale, in special de dentist.
E drept, benzina si hainele sunt mai ieftine ca aici. Dar nu ajuta prea mult.

Edited by fuel, 13 August 2015 - 13:40.


#58
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
Cred ca in final totul se rezuma la ce iti place sau ti-ar placea sa faci si modul in care vrei sa o faci.
Sunt multe feluri, nu e vreun manual, sunt doar optiuni.

Ca si job de programator ai diverse optiuni, ceea ce e rar pentru o meserie la noi.
Poti sa ramai aici sau sa pleci in afara. Fiecare optiune are avantaje si dezavantaje, nici una din ele nu e mai buna ca cealalta.
Poti lua hotararea oricand. Nu e musai sa pleci sa faci facultatea in afara sau dupa ce ai terminat.

Pentru mine, ideea de a ma muta in afara, cu tot ce presupune ea, e un efort mare si in plus fata de acela de a invata meseria.
Strict material, pentru momentul meu actual, nu mi se pare ca se merita. Pot fi alte motive pentru care sa vreau sa plec.
Daca ma gandesc ideea de facultate, pentru mine ar fi fost imposibil, caci nu as fi avut bani nici macar de bilet de avion.

Dar e subiectiv, pentru fiecare neplacerile si greutatile sunt diferite. Ce mie mi se pare neplacut, altuia i se pare OK.
E o naivitate sa generalizezi.

Viata iti ofera multe oportunitati si surprize, in multe feluri, placute si neplacute, si apar peste tot, si aici si in afara.
Intotdeauna insa tot ce conteaza e ce stii, ce cunostinte ai, iar pentru un programator, astea se pot acumula oriunde.

Edited by fuel, 13 August 2015 - 13:34.


#59
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
E doar o estimare naiva dar cat de cat e o referinta
http://www.numbeo.co...city2=Bucharest

Edited by fuel, 13 August 2015 - 13:40.


#60
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005
cred ca o idee buna pentru conversatii ar fi sa vorbim cu sume concrete.
cat e kg de carne (si ce carne), mere, lapte, etc
altfel, daca ne spunem doar pareri...

#61
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005

 shiva, on 13 august 2015 - 13:39, said:

Hai sa lasam banii pt. topicurile dedicate.
Pentru mine e alarmant ca atatia viseaza programare pt. ca se plateste bine. In cel mai bun caz devin mediocrii, fiind frustrati si ei dar si cei care lucreaza cu ei.
Pasiunea pentru mine inseamna curiozitate. Inseamna ca te uiti peste ce comit ceilalti pentru ca vrei sa stii cat mai mult. Inseamna ca citesti si pui intrebari. Inseamna ca-l storci de informatii pe seniorul de langa tine. Nu "monkey see, monkey do".

IT-ul si programarea chiar se plateste bine.
In ce orase, cat de mult trebuie sa lucrezi si cat de bine comparativ cu alte job-uri, tine de mai multe aspecte.
Daca esti un programator cu putine cunostinte, poate parea un iad.
Daca ai pasiune, asta va aduce inevitabil bani mai multi.

#62
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,930
  • Înscris: 06.10.2003
Maaaan, you have an obsession! Posted Image Posted Image

#63
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005

 shiva, on 13 august 2015 - 13:49, said:

Maaaan, you have an obsession! Posted Image Posted Image

Thanks for the kind words sweetie.

Doar faceam reply with my own thoughts la conversatia anterioara.

Edited by fuel, 13 August 2015 - 14:02.


#64
Clau_UK

Clau_UK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 13.11.2014

 fuel, on 13 august 2015 - 13:39, said:

E doar o estimare naiva dar cat de cat e o referinta
http://www.numbeo.co...city2=Bucharest


http://www.numbeo.co...ty2=Cluj-napoca


Interesant!! :D  cred ca multi din Cluj au 6,500 RON net, Acum problema este ca standardul o fi la fel, dar nu-ti permiti sa mai pui la fel deoparte cum pui aici, Adica daca ai £2,700 aici, sa zicem ca te distrezi si cheltui £1,700 cu tot cu cheltuielile de baza, tot iti raman £1,000 pentru pus deoparte si asta inseamna peste 6,000 RON, iti permiti vacante scumpe si o masina decenta la banii astia dupa un timp :)

 shiva, on 13 august 2015 - 13:49, said:

Maaaan, you have an obsession! Posted Image Posted Image

=))))) you made my day

#65
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
IT-ul și ingineria ar trebui să se plătească bine. Faci o aplicație o dată, aia deservește milioane de oameni. Chiar și la 10 000 de oameni, e imens.

#66
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010

 RedDev, on 15 iunie 2015 - 17:30, said:

Dacă un dev are mașină luată de nouă + casă + familie cu câine/pisică în vest, atunci logica ar spune că și aici ar trebui să aibă aceleași condiții.
Nu prea exista "devi" care sa aiba chestiile alea ei singuri. Unde sunt salariile mari pentru "devi" sunt scumpe si chiriile si serviciile. Cei care ajung sa-si cumpere case au de regula familion pe acolo si pun toti bani... si nu locuiesc in zone scumpe... sau poate au o afacere de succes. ... te doare mintea doar sa te gandesti cam cat te-ar putea costa rata la un parlit de apartament in londra(chiar pe la perifierie) plus masina cu asigurare si taxa aia infecta de aglomeratie... nu mai vorbim de alte servicii...

 Clau_UK, on 11 august 2015 - 13:31, said:

mananc mancare organica
Da de ce, exista si mancare inorganica? Posted Image Pls. nu-mi explica, e retorica intrebarea...

 RedDev, on 11 august 2015 - 14:04, said:

Și în special de sistemul medical român. Și de șoferii români. Și poliția română. De fapt e ușor să te ferești de poliție că nici nu există.
da' ce patisi bre? te imbolnavesti grav an de an? locuiesti intr-un sat plin de tigani si te fura de nu te vezi? sau care e problema?

Edited by MrReason, 13 August 2015 - 16:31.


#67
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,941
  • Înscris: 29.10.2014
Deci... Să ținem capul jos și să mulțumim lui Dumnezeu că avem o meserie și câștigăm niște bănuți.

#68
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005

 Clau_UK, on 13 august 2015 - 14:31, said:

http://www.numbeo.co...ty2=Cluj-napoca


Interesant!! Posted Image  cred ca multi din Cluj au 6,500 RON net, Acum problema este ca standardul o fi la fel, dar nu-ti permiti sa mai pui la fel deoparte cum pui aici, Adica daca ai £2,700 aici, sa zicem ca te distrezi si cheltui £1,700 cu tot cu cheltuielile de baza, tot iti raman £1,000 pentru pus deoparte si asta inseamna peste 6,000 RON, iti permiti vacante scumpe si o masina decenta la banii astia dupa un timp Posted Image



=))))) you made my day

Tu in UK reusesti sa cheltui doar £1700, cu chirie  + mancare (fara a tine cont daca mananci carne, indiferent de tip)  + cheltuieli zilnice + cheltuilei ocazionale ?
Asta e pentru o persoana sau 2 ?

Edited by fuel, 13 August 2015 - 18:55.


#69
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,833
  • Înscris: 13.01.2005

 MrReason, on 13 august 2015 - 16:29, said:

plus masina cu asigurare si taxa aia infecta de aglomeratie... nu mai vorbim de alte

Da, că trebuie să fii complet cretin să mergi cu mașina prin centru.

Edited by mufa, 13 August 2015 - 20:15.


#70
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

 MrReason, on 13 august 2015 - 16:29, said:

Nu prea exista "devi" care sa aiba chestiile alea ei singuri. Unde sunt salariile mari pentru "devi" sunt scumpe si chiriile si serviciile. Cei care ajung sa-si cumpere case au de regula familion pe acolo si pun toti bani... si nu locuiesc in zone scumpe... sau poate au o afacere de succes. ... te doare mintea doar sa te gandesti cam cat te-ar putea costa rata la un parlit de apartament in londra(chiar pe la perifierie) plus masina cu asigurare si taxa aia infecta de aglomeratie... nu mai vorbim de alte servicii...

Bani se fac rezonabil daca esti salariat. E o regula cam peste tot , din salariu in IT nu te imbogatesti. Cine e baiat destept si are un pic de "oua" trece pe freelancing pe la 30-35 ani, si acolo se fac bani buni daca stii meserie. Daca iti  gasesti  un domeniu de nisa si acumulezi cunostintele conexe necesare, se fac lejer 150  euro la ora (fara TVA) . Totul  e sa gasesti clienti stabili care sa poata plati sumele astea constant.

In rest la freelancing se platesc 70-100 euro la ora pentru un senior/lead  developer in chestii obisnuite. In cativa ani de munca se strange ceva.

Nu prea renteaza sa faci afacere cu angajati in IT decat daca ai minim 300-500k euro de investit si nu-ti pare rau de ei. La 2-3 angajati deja ai 150k pe an fond de salarii minim si de obicei dureaza ceva pana scoti un produs pe piata, care trebuie vandut , support, concurenta, etc.
Mai bine freelancer la 150-200k pe an, fara sa te doara capu' de angajati , contabilitate de firma si alte chestii.
Preturile de mai sus sunt valabile in Olanda/Belgia dar situatia e aproximativ similare si in UK, Germania.

#71
DILAS

DILAS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 320
  • Înscris: 03.12.2007
@RedDev ideea cu 12h/zi == incompetent se refera la aia de stau 12h la munca sa faca ce fac altii in 6h efective de munca. Pe de alta parte sunt curios cum poti munci 12h/zi, eu dupa 2PM simt cum incepe sa scada randamentul iar pe la 5PM stau o ora la ce imi ia dimineata 15min. Sa lucrezi mai mult de 6h efectiv pe zi mi se pare cel mai bun drum catre burn-out. Am vazut altii care pot, eu personal nu pot si m-am obisnuit sa fiu eficient in primele 5-6h de lucru.

Apropos de salarii si tara e un articol de al unui tip din Cluj, programator perl care face niste calcule din care reiese ca mai bine stai pe 1.7k euro in tara decat sa pleci prin alte parti pentru ca oricum traiesti mai bine. Mai era un thread pe reddit romania in care discutau de salarii it si tara, concluzia era ca un US se munceste mult, sunt taxe f mari si chirii si mai mari si nu desi traiesti bine nu faci atatia bani pe cat se crede. Concluzia discutiei era ca cel mai bine o duc programatorii in germania si un elvetia unde sunt salarii comparabile cu US si taxe mult mai mici.

#72
fuel

fuel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 02.12.2005

 N62B44, on 13 august 2015 - 21:05, said:

Daca iti  gasesti  un domeniu de nisa si acumulezi cunostintele conexe necesare, se fac lejer 150  euro la ora (fara TVA) . Totul  e sa gasesti clienti stabili care sa poata plati sumele astea constant.

In rest la freelancing se platesc 70-100 euro la ora pentru un senior/lead  developer in chestii obisnuite. In cativa ani de munca se strange ceva.

70 - 100 Euro \ h ?
stiu ca se poate, dar iti trebuie un networking puternic ca sa iti aduca clienti sa plateasca atat
daca sunt, sunt foarte putini programatori care locuiesc in Romania si castiga atat
e posibil mai degraba daca locuiesti in afara, dar chiar si asa, iti trebuie ceva munca sa-ti faci un brand personal ca sa ajungi la 100 E \ h

100 E \ h = $215k \ an un salariu maricel pentru un freelancer "in chestii obisnuite" asa cum zici tu, chiar si pentru SUA

Edited by fuel, 14 August 2015 - 09:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate