Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot bloca transferul de date ...

Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?
 Durere umar AC Joint

Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?
 Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...
 Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare
 

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1026 replies to this topic

#559
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Deci e de bine. Nu cumpar apa.

#560
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postvinciun, on 29 decembrie 2022 - 21:49, said:

Deci e de bine. Nu cumpar apa.

Da, myprotein asa a prostit multi ani consumatorul roman (nici nu avem un stat functionar), declarau concentratia proteica fara aroma pe uscat (avea acel dry declarat pe eticheta dar nimeni nu stia ce inseamna) si din 80% cat era pe eticheta in realitate pentru aroma de ciocolata daca era 60% maxim pentru varianta comercializata, adica in stare umeda. Nu era specificat cata apa contine dar poate varia de la 5% la 10%. La cantitatea de 2.5kg daca 10% era apa in realitate aveai 2.25 pudra uscata.
Myprotein a tras o mega teapa in Romania, dar cine sa ii verifice? La noi s-a mers pe mult/ieftin si ok la gust.
Franta e un stat functionar si astfel de mizerii nu sunt permise. Din acest motiv recomand produse din Franta/Belgia.

#561
victormihai

victormihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2022

View PostCIP03, on 29 decembrie 2022 - 23:25, said:



Da, myprotein asa a prostit multi ani consumatorul roman (nici nu avem un stat functionar), declarau concentratia proteica fara aroma pe uscat (avea acel dry declarat pe eticheta dar nimeni nu stia ce inseamna) si din 80% cat era pe eticheta in realitate pentru aroma de ciocolata daca era 60% maxim pentru varianta comercializata, adica in stare umeda. Nu era specificat cata apa contine dar poate varia de la 5% la 10%. La cantitatea de 2.5kg daca 10% era apa in realitate aveai 2.25 pudra uscata.
Myprotein a tras o mega teapa in Romania, dar cine sa ii verifice? La noi s-a mers pe mult/ieftin si ok la gust.
Franta e un stat functionar si astfel de mizerii nu sunt permise. Din acest motiv recomand produse din Franta/Belgia.

CIP03, am nevoie de o parere. Din pudrele proteice de pe piata la momentul actual care consideri ca ar fi cea mai buna alegere? Sunt ocupat in vremea asta si nu mai am atata timp sa iau proteina din alimentatie. Eu sincer ma uitasem pana acum la Optimum Nutrition Gold Standard, Dymatize ISO 100, Scitec Nutrition, Ghost si PVL Iso Gold. Am vazut site-ul ala Nutriland.ro care pare de incredere si vinde doar produse de la firme mari din ce am vazut. Astept si parerea ta sa imi zici cam ce e mai ok pe piata acum.

P.S Am cumparat acum ceva timp de la Myprotein niste proteina The Whey (varianta mai ,,premium” cum zic ei) si am cam fost dezamagit. Singurul plus ar fi pretul mic pentru cantitatea pe care am luat-o, dar am ramas dezamagit sa vad ca nici macar nu se amesteca cum trebuie intr-un shaker…

#562
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,673
  • Înscris: 24.10.2015
Deacum s-a terminat si pret mai mic la myprotein. Eu de asta am  parasit tabara.

#563
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019
Optimum Nutrition Gold Standard sau Dymatize ISO 100, restul sunt povesti.
- distribuitor autorizat dymatzie www.i-nutrition.ro
- distribuitor on https://www.optimumn... megaproteine.ro)

Pe ala de la nutriland nu il suport, afacerea e a unui popa care a luat bani de la sarmani si i-a bagat in afacerea fiului, (am impresia ca si magazinul e intr-un spatiu al mitropoliei) pentru asa ceva un mare NU Posted Image . Biserica sa se ocupe de treburi bisericesti, nu de afaceri cu suplimente.

Edited by CIP03, 01 January 2023 - 22:56.


#564
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Care este faza cu Ostrovit? Este prima oara cand aud de ei.

#565
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View PostMembruAnonim, on 02 ianuarie 2023 - 12:27, said:

Care este faza cu Ostrovit? Este prima oara cand aud de ei.

Atacul Poloniei, nu o sa fie nici pentru ultima oara. In acest an va fi un asalt al firmelor din Polonia asupra Romaniei.
Ostrivit, All Nutrition, 6pak, Kevin Levrone, FA Nutrition, MP Sport, SFD , Trec , Olimp si multe alte firme.

Au saturat piata din Polonia si anul asta vor cauta piete noi, Romania e principala tinta pentru ca in vest trebuie sa livreze calitate si firmele din Polonia lucreaza pe pret mic nu calitate, din pacate la romani merge si asa.

Veti vedea marea migraţie a sacalilor din online catre astia, banu' sa traiasca!

Edited by CIP03, 02 January 2023 - 12:53.


#566
victormihai

victormihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2022

View PostCIP03, on 01 ianuarie 2023 - 22:52, said:

Optimum Nutrition Gold Standard sau Dymatize ISO 100, restul sunt povesti.
- distribuitor autorizat dymatzie www.i-nutrition.ro
- distribuitor on https://www.optimumn... megaproteine.ro)

Pe ala de la nutriland nu il suport, afacerea e a unui popa care a luat bani de la sarmani si i-a bagat in afacerea fiului, (am impresia ca si magazinul e intr-un spatiu al mitropoliei) pentru asa ceva un mare NU Posted Image . Biserica sa se ocupe de treburi bisericesti, nu de afaceri cu suplimente.

Mersi mult de sugestie.
Totusi ce treaba are popa cu faptul ca eu vreau sa imi cumpar niste suplimente =))))? Adica daca site-ul e okay si legit din partea mea poate sa fie si al Patriarhului Daniel.

#567
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postvictormihai, on 02 ianuarie 2023 - 15:48, said:

Totusi ce treaba are popa cu faptul ca eu vreau sa imi cumpar niste suplimente =))))?

Colegul CIP03 are niste principii, asta este cauza pt care nu vrea sa cumpere de la popa. Si daca este sa privim mai atent, colegul chiar are dreptate si il apreciez ca tine la principii.

Edited by MembruAnonim, 02 January 2023 - 16:30.


#568
victormihai

victormihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2022
Am inteles. Fiecare cu principiile lui pana la urma, eram doar curios.

@CIP03 Eu nu am mai folosit nimic de la ON pana acum. Zici ca acel Gold Standard ar fi o alegere mai buna decat Impact Whey/The Whey de la Myprotein?
Si pentru un complex de vitamine si un ulei de peste pot apela tot la ON? Am vazut ca au Opti Men parca asa se numea.

#569
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCIP03, on 02 ianuarie 2023 - 12:49, said:

Atacul Poloniei, nu o sa fie nici pentru ultima oara. In acest an va fi un asalt al firmelor din Polonia asupra Romaniei.
Ostrivit, All Nutrition, 6pak, Kevin Levrone, FA Nutrition, MP Sport, SFD , Trec , Olimp si multe alte firme.

Au saturat piata din Polonia si anul asta vor cauta piete noi, Romania e principala tinta pentru ca in vest trebuie sa livreze calitate si firmele din Polonia lucreaza pe pret mic nu calitate, din pacate la romani merge si asa.

Veti vedea marea migraţie a sacalilor din online catre astia, banu' sa traiasca!

Pe site la Ostrovit, fix dupa metoda Geniuss Nutrition, doar un numar de telefon si o adresa de mail. In rest nimic, o poza ceva acolo, o adresa, niste angajati fericiti pozati la munca, nimic.

Apoi Levrone: Levrone Signature Series
80-174 Otomin, st. Konna 40
POLAND

Nu inteleg cum a procedat Levronu'. S-a dus el personal in Polonia si a investit banu' sau niste baieti destepti au facut firma de suplimente in numele lui si apoi au inceput colaborarea? De ce nu si-a facut in USA firma precum Coleman? Vad ca Levronu' umbla prin tot felul de tari de mana a3a inclusiv la arabi si se promoveaza, face antrenamente cu baieti tineri de succes, face demonstratii, tombole etc

#570
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postsandu222, on 02 ianuarie 2023 - 17:27, said:

Nu inteleg cum a procedat Levronu'. S-a dus el personal in Polonia si a investit banu' sau niste baieti destepti au facut firma de suplimente in numele lui si apoi au inceput colaborarea? De ce nu si-a facut in USA firma precum Coleman? Vad ca Levronu' umbla prin tot felul de tari de mana a3a inclusiv la arabi si se promoveaza, face antrenamente cu baieti tineri de succes, face demonstratii, tombole etc
Levrone nu a investit nimic, cel ce detine fabrica (FA Nutrition) ii plateste o taxa lunara sa se foloseasca de numele lui, apropo si o parte din produsele Genius tot in fabrica asta sunt produse.
Gaspari Nutrition, dupa ce a dat faliment, a batut palma tot cu o firma din Polonia, de 2-3 ani se fabrica in Polonia.
Doar Olimp a reusit sa patrunda pe piata din vest si asta pentru ca au un birou de fatada inregistrat in Germania.

Romania, pe export cu mici exceptii si volum mic (Pro Nutrition, DY Nutrition si Redis), a ramas grav in urma.
Zona araba e principala piata de desfacere a firmelor din Polonia dar si din Romania. Au acces mai usor fata de firmele americane si volumul de vanzari e urias.

Edited by CIP03, 02 January 2023 - 20:01.


#571
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postvictormihai, on 02 ianuarie 2023 - 17:27, said:

Am inteles. Fiecare cu principiile lui pana la urma, eram doar curios.

@CIP03 Eu nu am mai folosit nimic de la ON pana acum. Zici ca acel Gold Standard ar fi o alegere mai buna decat Impact Whey/The Whey de la Myprotein?
Si pentru un complex de vitamine si un ulei de peste pot apela tot la ON? Am vazut ca au Opti Men parca asa se numea.

ON e detinut de Glanbia care e cel mai mare producator din lume, de ce ai cumpara un produs care foloseste materia prima fabricata de ei la un pret mai mare cand poti consuma direct produsul lor.
My protein a avut succes cat a fost ieftina ca firma, varful l-a atins cand vindeau impact whey 2.5kg la 125 lei. Practic la acest pret nu aveau concurenta. Dar nu era decat o schema de a castiga clienti cat mai multi, fabrica lucra fara profit, scopul final era cel de a vinde afacerea. Afacerea a fost vanduta si acum vand la pretul corect.
Pe partea de vitamine si omega ON nu detine si productia, fac parte din portofoliu doar asa ca gama sa nu stea in 2-3 produse proteice. Now Food are vitamine si omega mai bune.

#572
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Nici n-am stiut ca Gaspari a dat faliment. Mai era Labrada dar nu  am mai vazut produse in Romania de ceva ani buni. Si atunci erau exclusiviste parca prin revista Muscular Development cand a fost adusa in Romania. Nu stiu cine a adus revista aia si nici suplimentele. Tot atunci au aparut California Finess la noi.

#573
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postsandu222, on 02 ianuarie 2023 - 20:37, said:

Nici n-am stiut ca Gaspari a dat faliment. Mai era Labrada dar nu  am mai vazut produse in Romania de ceva ani buni. Si atunci erau exclusiviste parca prin revista Muscular Development cand a fost adusa in Romania. Nu stiu cine a adus revista aia si nici suplimentele. Tot atunci au aparut California Finess la noi.

Cali vita a adus  revista in Romania (California Finess) este o firma din Serbia cu sediul in Timisoara. Aveau multe marci bune pe vremia aia: Twinlab (Aminofuel), ProLAB (Nlarge2), Muscletech, Dymatize, API, Sixstar, Nutrex, Gaspari.
California Finess era firma lor private label, aminolichid era copie aminofuel twinlab, cand se plictiseau stricau aminofuel twinlab (il contrafacea in Ungaria), ala original era mai gros.
Acum mai vand papuci si 2 marci din Germania de suplimente (ironmax si all star).

Interesant e ca daca scriu cali vita legat apare asa xxxxxxx.

Edited by CIP03, 02 January 2023 - 20:56.


#574
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008

View PostCIP03, on 02 ianuarie 2023 - 20:52, said:



Dupa parerea ta, daca ar fi sa faci acum un top 5 sau top 3 firme de suplimente romanesti(la calitate) cum ar fi topul? sa iei in considerare inclusiv Bodyline, Genius, Redis, Vitabolic, Advancerd, Natural Plus.  Cine nu ar avea loc in acest top niciodata?

Si inca o intrebare, mai mult o provocare. Daca ai fi acum George Miron, Marius Chera sau alt culturist cu potential, de la ce firma ti-ai lua suplimentele? sa zicem doar whey, aminoacizi EAA, vitamine.  Sa excludem varianta in care nu ai folosi deloc suplimente.

#575
victormihai

victormihai

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 04.07.2022

View PostCIP03, on 02 ianuarie 2023 - 20:20, said:

ON e detinut de Glanbia care e cel mai mare producator din lume, de ce ai cumpara un produs care foloseste materia prima fabricata de ei la un pret mai mare cand poti consuma direct produsul lor.
My protein a avut succes cat a fost ieftina ca firma, varful l-a atins cand vindeau impact whey 2.5kg la 125 lei. Practic la acest pret nu aveau concurenta. Dar nu era decat o schema de a castiga clienti cat mai multi, fabrica lucra fara profit, scopul final era cel de a vinde afacerea. Afacerea a fost vanduta si acum vand la pretul corect.
Pe partea de vitamine si omega ON nu detine si productia, fac parte din portofoliu doar asa ca gama sa nu stea in 2-3 produse proteice. Now Food are vitamine si omega mai bune.

Imi poti recomanda si cateva site-uri din Romania care sunt de incredere de unde pot cumpara proteina ON gen ON Gold Standard si niste vitamine si ulei de peste de la Now Foods/ON? Sau ma rog care stii ca e cea mai okay firma la momentul actual pentru niste vitamine.

View Postsandu222, on 02 ianuarie 2023 - 21:12, said:

Dupa parerea ta, daca ar fi sa faci acum un top 5 sau top 3 firme de suplimente romanesti(la calitate) cum ar fi topul? sa iei in considerare inclusiv Bodyline, Genius, Redis, Vitabolic, Advancerd, Natural Plus.  Cine nu ar avea loc in acest top niciodata?

Si inca o intrebare, mai mult o provocare. Daca ai fi acum George Miron, Marius Chera sau alt culturist cu potential, de la ce firma ti-ai lua suplimentele? sa zicem doar whey, aminoacizi EAA, vitamine.  Sa excludem varianta in care nu ai folosi deloc suplimente.

Eu am incercat pana acum si Vitabolic si Genius. Pentru mine sincer sa fiu ambele au fost acelasi lucru. De la Vitabolic nu mi-a placut deloc Whey-ul lor pentru ca nici nu avea gust excelent si nici nu ma impacam cu el cand venea vorba de digestie. La Genius cand venea vorba de gust era foarte bun intr-adevar,  dar efectiv nu pot sa aflu nimic despre produse. Ma uitasem la o firma Legion Athletics din USA care la fiecare produs iti da detalii despre fiecare ingredient in parte, cu suport stiintific, cu teste facute. La astia nimic. Ca sa nu mai zic ca au profitat de faptul ca a luat lumea de la ei si acum au pus pretul 380 de lei la un borcan de Whey de 2 kg. Au facut ceva bani n-am ce zice... si-au deschis si magazin in Veranda Mall.
George Miron mi se pare un culturist destul de tare pe plan profesional, dar cred ca si el a schimbat firmele de suplimente la fel ca si Marius Mitrache dintr-un singur motiv si ala fiind banii. Vitabolic a prins asa de mare amploare pentru ca vad ca fiecare persoana de pe Instagram care merge la sala are un cod de reducere de la ei. Toata lumea le face reclama.

#576
CIP03

CIP03

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 557
  • Înscris: 03.03.2019

View Postsandu222, on 02 ianuarie 2023 - 21:12, said:

Dupa parerea ta, daca ar fi sa faci acum un top 5 sau top 3 firme de suplimente romanesti(la calitate) cum ar fi topul? sa iei in considerare inclusiv Bodyline, Genius, Redis, Vitabolic, Advancerd, Natural Plus.  Cine nu ar avea loc in acest top niciodata?

Si inca o intrebare, mai mult o provocare. Daca ai fi acum George Miron, Marius Chera sau alt culturist cu potential, de la ce firma ti-ai lua suplimentele? sa zicem doar whey, aminoacizi EAA, vitamine.  Sa excludem varianta in care nu ai folosi deloc suplimente.

top de evitat: bodyline, genius si natural plus (astia mi-au vandut gain fast cu gris, era diferenta intre galeata si bidon, galeata se putea desigila fara sa rupi sigiliu si asa cred ca inlocuia o parte din compozitie cu gris si dextroza, era gris ca se lasa la fund si era nisipos).
ok pentru Vitabolic si Advanced (au produse comune fabricate in aceeasi fabrica din Spania cu denumiri diferite, cu un + pentru Advanced ca sunt mai ieftine). ok si pentru ProNutrition sau Redis. Redis nu ofera da nici nu cere Posted Imageadica atat dai, atat primesti.
Bodyline fabrica tot in fabrica din Spania acum 3-4 ani, dar apoi patronul s-a dus unde e mai ieftin (la fabrica ProNutrition) pastrand in mod fraudulos compozitia si eticheta din Spania. ProNutrition nu are cum sa reproduca eticheta de la fabrica din Spania.
Nu exista un top 3, ca daca as face un top, primul ar incepe de pe locul 4 Posted Image

Vitamine & Minerale + alte esentiale de la NOWFOOD (  acum folosesc vitamine chelatate de la Nutrend, foarte bune si Olimp are).
Amino doar in stare libera: xtend, aminolast (varianta USA nu PL), sau low cost bcaa de la QNT.
Proteine nu as folosi, intamplarea face ca il stiu pe Marius si el mai consuma whey amino 10000 de la nutrend in loc de proteine.

De ce NU la proteine? Din comoditate si aroma, la un moment dat nu le mai suporti.
Cea mai buna proteina consumata: ON Whey Gold aroma de vanilie cu scortisoara (versiune USA). Dar asta e o preferinta subiectiva!

Edited by CIP03, 02 January 2023 - 22:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate