Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Proteine pe piata romaneasca?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
1056 replies to this topic

CIP04

CIP04

Junior Member

• Grup: Junior Members

View Postsandu222, on 17 aprilie 2024 - 17:04, said:

BiotechUsa.

Ai nimerit bine, site-ul a fost cumparat in 2021 de Biotechusa/Scitec (Ungaria de fapt, au pus usa ca sa para amerciana), iar firma aia e produsa tot de ei ca marca lowcost pentru a rupe de la gymbeam, pronutrition etc.
Calitatea e conform ofertei, adica low. Informatiile nutritionale nu cred ca corespund,
Bioterci li se zicea pe vremuri. Pe Bucuresti era Arthur un amic distribuitor pentru ei, a recunoscut omul ca mai vand si neconforme sau expirate cu data modificata. Erau o echipa de 5-6 distribuitori pe toata tara, se duceau din sala in sala si vindeau marfa numai pe caet. Aveau si mai multe magazine in tara. Biotech s-a ridicat prin evaziune in Romania, nu au paltit bani la stat ani de zile. Gasca s-a spart in pandemie. Asta este istoria lor!

View Postdan147, on 01 aprilie 2024 - 14:56, said:

Salut,
Înclin spre prima variantă
Mulțumesc!
Carbohidrati gasesti in orice, proteina nu prea. Proteinele se mai si distrug prin gatire.

Edited by CIP04, 18 April 2024 - 00:21.

pele

pele

Member

• Grup: Members
https://www.advanced...-speculoos.html

Ce e cu firma asta?

Cip04,ce zici,sunt de incredere?

CIP04

CIP04

Junior Member

View Postpele, on 09 mai 2024 - 16:31, said:

https://www.advanced...-speculoos.html

Ce e cu firma asta?

Cip04,ce zici,sunt de incredere?

E firma care produce pentru Vitabolic si Advanced. Daca ai incercat produse de la aceste doua firme atunci stii cum ar putea fi. Produsele sunt 1:1, doar eticheta difera. Au mai existat pe piata, se numeau Nutrytech inainte. Sub logo Nutrytech am incercat si nu mi-a placut, bagau multa glicina in produse ca sa iasa concentratia de proteine.

pele

pele

Member

Alta,chestie,am uitat sa intreb,am un concentrat proteic care absoarbe putina apa.Eu,proteina o amestec cu ovaz,apa,alune,banane,Pana acum,se absorbea apa ,acum,iese mult mai apoasa/volum mic.Este UN lucru bun sau UN lucru rau,treaba asta,CA nu absoarbe multa apa.?

Edited by pele, 09 May 2024 - 18:01.

CIP04

CIP04

Junior Member

Este ok, cu cat e mai mare concentratia cu atat e mai apoasa si invers daca are carbo are si fibre si consistenta e mai groasa (exceptie la caseina).

inter_milano

inter_milano

Junior Member

Pentru izolatul supliment pak vândut de Redis aveți idee care mai este producatorul?

seichter

seichter

Junior Member

Salut, am citit topicul cap coada.
Am inceput prin '95 sala cand vorba cuiva de pe aici , se dadea proteina cu lingura sau la pahar.
Am testat de atunci :
Redis  
-Nutrifort soia groaznica , apoi am dat de Natural +prin intemediul revistelor de specialitate si am inceput sa folosesc gama U.N. ei fiind singurii distribuitori la vremea aceea.
Prot-Whey , surprinzator de ok pentru imaginea Redis dar fara rezultate, bun de mentinut masa, dar cu dubii la provenienta materie prima si calitatea amabalarii.
Supliment Pak, greu de inghitit fara sa bagi cacaoa si scortisoara, scarbit deupa o vreme de la miros.
Universal Nutrition
-Mega Mass 3000 , aur, splendoare, gust , a fost gainerul tineretii mele :).
-Whey la galeata de 5kg , cu iaurt era spectacol, crestere recuperare, bun
Amino 2700 , buni dar incepusem sa am palpitatii la inima de la ei, dupa citeva cutii,
Natural Plus
testat de la ei sub forma de mostre si apoi ceva proteine, nimic demn de mentionat
Pro Nutrition
-Prowhey , cam de duzina si  scazut in  % dar am crescut in masa de la el , bagam portie mare cum era scris
-Milk&Egg , bun dar lactoza la greu, cred ca e direct lapte praf cu praf de oua ,am renuntat rapid la el :)
-Pro Mass Creatine sau asa ceva, bun si ala dar crescuse creatinina , o monitorizam lunar si am renuntat dupa 3 luni
-Whey , bun produs si ok pretul ,dar nu wow, ei declara 76-77% pe tub scrie 79.5%, nu  imi plac indulcitorii de la ei
-WPI , bun dar un izolat de 90% dubios de ieftin , 1 kilo la ~130-135
-FitUp bazat pe Whey dar prea multi carbo pentru un produs care se vrea pentru slabit, si baloneaza un pic de la caseina
-Hydro Whey , bun, cel mai bun de la ei, combinat cu o caseina de la Decathlon observ o recuperare buna si energie mai buna.
Firma pare destul de transparenta, standarde de calitate afisate pe pagina, video din fabrica, etc.Materia prima de la Carbery, AlzChem, Kyowa, Fronterra, Sabinsa spun ei pe site.
Optimum Nutrition
Gold Whey , folosesc de cca 3 ani, arome foarte bune, solubilitate, fara probleme digestive, se simte ca e altceva nu doar la buzunar, cca 320-330 e bidonul de 2.27kg

Weider
Amino Hidrolizati 3000  cumparati dar inca netestati complet
Vitabolic
Amino Hidrolizati 8000 cumparati dar inca netestati complet
Whey Trilogy ,testat la automatele de la sala de citeva ori dar nu imi pot spune parerea daca nu am luat un tub macar
GymBeam
Just Whey , vanilie, foarte puternica la gust, prea aromata, incercat cu mai mult lichid dar nu prea aluneca, am incercat  3 zile sa vad daca il pot lua dar se instaleaza senzatia aia de "run Forest "....in plus da ceva problem digestive, balonare/
Yum Yum
Same shit ca cel mai de sus, produs pentru fete care reclama ca are si ceva efecte de slabire, aiurea, dulce de mori, poate asa le place la fete :)
Au preturi bune uneori la produse de la alte branduri, am luat de test  ON Gold Whey si un True Whey ambele fara arome.Mai mult eram curios de True Whey fara aroma cum il suport,Are un miros puternic de lapte parfumat greu de spus a ce, dar nu exista hidrolizat in el, e doar usor dulceag si are o nuanta de urda, in fine, poate e ce trebuie dar daca burta mea nu il poate suporta o sa il dau mai departe.In general nu am probleme cu lactoza, deci nu trebuia sa imi creeze probleme.
Ostrovit
Whey Protein , prins la oferta la 175 2kg,
Isolate Whey , fara aroma la 199 1.8kg
Am vazut pe aici ca CIP04 zicea sa evitam Polonia, mesaj citit prea tarziu,
Produsul e ok, aroma ok, solubilitate,fara probleme digestive

Cochetam cu ideea de un NPI  de la Vitabolic sursa Pronativ dar am gasit mici inadvertente ,initial am crezut ca izolatul e 100% produs in Franta, la ei pe site scrie ca de fapt o mica parte e produs in Franta si apoi trimis  USA .Mai departe izolatul ajunge in Spania unde se face private label pentru Vitabolic si altii.Cam asa arata traseul..
Acum, eu cred ca in Spania ajunge izolatul fara sa fie "umblat" la el, dar acolo in fabrica se intimpla ceva.Pronativ afirma la ei pe site ca este suficienta o doza de 18gr , iar doza din produsul final este de 30 gr portia  si 28 gr proteina.Tot la Pronativ pe site sunt diverse linkuri catre teste facute pe atleti, cu izolatul lor minune, whey , si placebo.
Concluzia finala din ce am inteles din articol ca nu e wow produsul si nu are un impact major in dezvoltarea musculaturii mai mult ca un regular whey.Doar beneficii pentru sanatate.Cum zicea CIP04, p oveste frumos colorata si construita.....
https://pronativ.com/#section-faqs
https://www.frontier...2018.01312/full
In ultimul link care se acceseaza de pe siteul Pronative, se observa cine a furnizat substantele pentru test.Nu apare Pronativ...inca un semn de intrebare.

CIP04

CIP04

Junior Member

Uite aici produsul de care zici la 299 ron - https://www.advanced...-ciocolata.html

Nu au impact si nici o proteina nu o sa aiba nici un impact, eram la fibo si incerca cineva sa imi zica ca proteina pe care o promova e cea mai tare ca se asimileaza cu nu stiu cate % mai mult fata de altele, ca se asimileaza toata. I-am raspuns; wow deci povestesti despre un produs anabolizant din categoria steroizilor?
Daca ar exista o proteina care sa se asimileze dincolo de bariera adn-ului atunci nu vorbim de un produs natural sau respectivul care declara asta e dopat.

La o proteina este de urmarit sursa, producatorul daca a fost implicat in scandal, daca producatorul e unul corect si nu declara 80% pe eticheta si in realitate are 20%, e foarte important si la un amestec sa zica cat % concentrat cat % izolat cat % hidrolizat, am vazut un buletin de analize de la proteina AllMax Nutrition si era ceva de genul 99,8% concentrat, 01% izolat si 01% hidrolizat, erau trecute doar ca sa fie mentionate pe eticheta principala. Legal au voie, buletinele de analize sunt prezentate doar institutiilor statului si nu sunt obligati sa le ofere public.

seichter

seichter

Junior Member

Am citit despre  Carbery, produsul lor Optipep suna bine pe hartie si in studii.
Acum, cat optipep ajunge in Hydro Pro  de la PN numa retetarii de la PN stiu.
Lucrez in industria auro si vad cum se desfasoara auditurile si controalele.
Uneori se lasa cu sanctiuni severe si oprirea liniei de productie in functie de cat de mare e abaterea .
La iafstore.com imi place cum afiseaza toate datele , transparenta totala.
Ar fi frumos daca fiecare "ambalator"  gen PN, Redis, Natural + ( astia nu divulga sursa materiei prime ca primi doi )
Oricum, oamenii care le pasa ce baga in ei vor analiza si vor alege in functie de dovezi.
Ostrovit de exemplu nu divulga sursa materiei prime si nici teste la proteina, doar la niste vitamine am vazut ceva.
Vanzarile mari pe proteina se fac , zic eu.
Acuma, m am ales cu cite kiligrame bune de whey de la ei, le am testat si nu am probleme digestive, o sa il bag la " merepeuri" ( ovaz, unt arahide, lapte cocos, fructe congelate , scortisoara )

@Cip04 ce parere ai despre https://comenzi.farm...trition-p375261

CIP04

CIP04

Junior Member

Hidrolizatul de la Glanbia e mai bun - Hydrovon™ si il poti cumpara ambalat de la firme care nu au un adaos comercial nesimtit, astia prin farmacii merg cu adaos mare si ar putea sa te pacaleasca ca sunt multi care cred ca daca e mai scump e mai bun iar in realitate pretul de productie e mai mic ca la restul.
Iso 100 dymatize e 50% hidrolizat 50% isolat.

seichter

seichter

Junior Member

View Postinter_milano, on 09 mai 2024 - 21:44, said:

Pentru izolatul supliment pak vândut de Redis aveți idee care mai este producatorul?

Alinda Grecia

seichter

seichter

Junior Member

Cum ai zis CIP04, invazie estica  ( Slovacia )
https://vilgain.ro/   au o poveste frumoasa, am comandat 2 kg fara lactoza pentru un prieten.
Mai am de testat de la myprotein.
Decathloon am folosit in ultomii 3 ani.
Acum imi place ca au schimbat reteta si folosesv stevie pe post de indulcitor , iar aromele de vanilie si ciocolata sunt naturale.
Cei 70% declarati cu +/-5% il fac un produs cam banal, ar trebui sa fie o idee mai ieftin.
Materia prima este 50% Lactalis si 50% o firma din Olanda.
Macar stim ca sursa e una buna.
Marca este Corenght nu Domyos care inca foloseste sucraloza.
Izolaturile de la ambele sunt blend whey/izolat 1:1   , nu merita.
Partea buna e ca au si fara aroma.

vinciun

vinciun

Guru Member

• Grup: Senior Members

CIP04, on 17 mai 2024 - 17:32, said:

Uite aici produsul de care zici la 299 ron - https://www.advanced...-ciocolata.html

Nu au impact si nici o proteina nu o sa aiba nici un impact, eram la fibo si incerca cineva sa imi zica ca proteina pe care o promova e cea mai tare ca se asimileaza cu nu stiu cate % mai mult fata de altele, ca se asimileaza toata. I-am raspuns; wow deci povestesti despre un produs anabolizant din categoria steroizilor?
Daca ar exista o proteina care sa se asimileze dincolo de bariera adn-ului atunci nu vorbim de un produs natural sau respectivul care declara asta e dopat.

De asimilat se asimileaza. Daca iei doze normale, cum facem majoritatea adica 40 - 50g la o portie, se asimileaza bine. Excepție e atunci cand te balonezi si faci diaree dar asta simte oricine.

Întrebarea e alta: cata contribuie efectiv la construcția masei musculare? Aici e vorba de genetica, profil hormonal, totalul de calorii ingerate etc. O buna parte din proteinele consumate sunt utilizate ca sursa de energie, in loc de carbohidrati.

Edited by vinciun, 20 May 2024 - 21:30.

CIP04

CIP04

Junior Member

Da, e bine punctat. Daca vrei sa pui muschi tine de genetica, daca vrei sa pui grasime tine de cat baga fiecare in el. Acum 20 ani cine dorea sa se ingrase isi cumpara un bax de napolitane de la depozitul alimentar. Cine dorea muschi lua naposim si decanofort.Posted Image

seichter

seichter

Junior Member

Am primit proteinele de la myprotein.WPC si WPI fara arome.
Sistemul de inchidere al pungii dupa deschidere e chiar idiot,
Ambele pudre prezinta aceeasi structura bolovanoasa , presupun ca e din cauza insuficientei uscari si e mai umeda ?
WPC-ul are mirosul destul de sters, vag de lapte.e usor aromat spre vanilina precum cel pe care l-am testat de la gymbeam,care era puternic ca miros spre vanilina in varianta fara aroma.
WPI-ul mult mai sters ca miros.
De mixat se mixeaza bine,ambele pudre,  gust ok, WPC e mai gustos datorita carbo si grasimi iar WPI-ul spre neutru.
Ce nu imi place,  este atitudinea producatorului, da valorile nutritione pt pudra uscata si tu primesti ceva asemanator dar limita inferioara a intervalului de toleranta

Ostrovit : am solicitat detalii despre furnizorul materieo prime.
Au raspuns ca izolatul lor este de la lapte de vaca si poate proveni atit din Polonia cat si din IE ca sursa primara.
Pacat, chiar au un izolat bun, dar nu inteleg de atita secretomanie.

habanero

habanero

Member

iWHEY® ISOLATE si ISOLATE-X5® de la Genius, cu doar 10 Lei mai ieftin decat ISO 100 de la Nutriland... asa de buni se cred cei de la Genius? Au suferit modificari produsele lor de se compara la pret cu un ISO 100?

seichter

seichter

Junior Member

A aparut de ceva vreme kitul acesta pentru testat, dar nu ai de de unde sa il cumperi....
https://www.musclebl...g-kit/SP-104226
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/efYf99KrrgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eprubeta gradata identica se gaseste si pe la noi, insa nu stim ce este in solutia aia....un reactant cu aciditate mica, caci practic face un coagul, nu sunt chimist nu ma pricep...doar zic, poate cineva are o idee, la cat costa kitul nu e rocket science

seichter

seichter

Junior Member

View Postseichter, on 29 mai 2024 - 12:37, said:

A aparut de ceva vreme kitul acesta pentru testat, dar nu ai de de unde sa il cumperi....
https://www.musclebl...g-kit/SP-104226
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/efYf99KrrgE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

eprubeta gradata identica se gaseste si pe la noi, insa nu stim ce este in solutia aia....un reactant cu aciditate mica, caci practic face un coagul, nu sunt chimist nu ma pricep...doar zic, poate cineva are o idee, la cat costa kitul nu e rocket science

Update.
Am facut rost de agent si tuburi gradate pentru test.\\
Brand  Sediment Dispersie inversa dupa 12h Rezultat
Optimum Nutrition Gold Whey Sedimentat instant Precipitatul se mentine in pozitie va urma
ProNutritition Hydro Pro Sedimentat instant Precipitatul se mentine in pozitie va urma
Applied Nutrition Critical Whey Nu s-a sedimentat Precipitatul nu se mentine in pozitie nu contine proteina

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate