Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Cum rezisti la betie?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Daian95

Daian95

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,424
  • Înscris: 17.03.2012

 Bogdansv1, on 06 mai 2015 - 13:37, said:

Buna ziua, Fifi.

Nu e Fifi.

#38
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,339
  • Înscris: 14.06.2006
Amatori....

#39
gigi_4476

gigi_4476

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 28.02.2007

 Daian95, on 06 mai 2015 - 13:36, said:

Eu nu rezist la betie deloc, de aceea nu beau Posted Image
iti lipseste antrenamentul... de aia nu rezisti.

#40
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,738
  • Înscris: 28.12.2008
Nu sunt lunetist de elită dar beau constant bere (aprox. 1,5 l pe zi, pe toată perioada anului). La ocazii speciale nu îmi place să exagerez că doar nu câştig nimic dacă mă îmbăt, ca şi reguli după care mă ghidez:

- nu amestec băuturile
- beau periodic apă deşi merg mai des la toaletă, asta e
- o cafea e binevenită
- mănânc o banană pentru că are acelaşi gust dacă îţi vine înapoi :naughty:

În afară de bere mai servesc dacă e cazul whiskey cu gheaţă (fără cola) sau un şpriţ de vin alb. Nu suport palinca, ţuica, votca, vişinata, etc.

După cum spuneam, beau ca să mă simt bine, nu ca să mă adune alţii de pe jos.

#41
Bogdansv1

Bogdansv1

    Nauc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,278
  • Înscris: 13.03.2015
Cata vreme poti sta intins pe podea fara sa te sprijini, nu esti beat!Posted Image

#42
Constantin223

Constantin223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2015

 Prien, on 06 mai 2015 - 14:11, said:


Later edit. Cica o aspirina face minuni. Acidul acetosalicilic -parca asa ii zice- se combina cu alcoolul si il descompune..
Adevarul e ca si pateul, (ficatul) .........
nu-i buna aspirina tataie

#43
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,060
  • Înscris: 02.09.2005
sper sa bei pana te pisi pe tine si sa apari pe facebook, o sa iti dau share de pe toate conturile pe care le am, pana ajungi in cancan si click...

Edited by jericho, 06 May 2015 - 16:47.


#44
Constantin223

Constantin223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2015

 jericho, on 06 mai 2015 - 16:45, said:

sper sa bei pana te pisi pe tine si sa apari pe facebook, o sa iti dau share de pe toate conturile pe care le am, pana ajungi in cancan si click...
beau pana vomit pe tine :)))

#45
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 Constantin223, on 06 mai 2015 - 13:16, said:

La dureri de cap ce facem? Si alte sfaturi asteptam daca aveti
scapa usor de mahmureala, ramai beat tot timpul

#46
Tottal

Tottal

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 23.04.2015

 Constantin223, on 06 mai 2015 - 17:02, said:

beau pana vomit pe tine Posted Image))
Bravo!
Aceasta e si ideea.

Cand esti beat manga sa ai falsa impresie ca nenorocesti pe altii cu voma proprie.

Cand te pisi,te caci,vomiti pe tine impresia personala conteaza nemarginit.

Parerea mea este sa tragi tare la voma personala.Aici e chichirezul suprematiei.

Constantine223,esti prea tanar pentru bautura maxima.Alege alta ocupatie.

Din aceasta nenorocire putini scapa cu daune minime.

Final.

Edited by Tottal, 06 May 2015 - 17:32.


#47
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Sfaturile Sf. Quantum pentru betivii de ocazie, dar mai ales pentru cei de cariera:

inainte:
- bei 2-3 linguri de ulei inainte de actiune
- nu te apuci de bautura pe burta goala, dar nu manca pana crapi
in timpul:
- nu amesteca bauturile, bea una singura
- orice betiv adevarat bea incet, nu le da pe gat dintr-o suflare
- poarta discutii, combate, baga mare!  (nu fii trist, nu plange, ca e de porc!)
dupa:
- a doua zi sa ai pregatite: zeama de varza (1-2 litri), antiacide, 1-2 beri (evita bruna sau specialitatile cu fructe, te vor intoarce pe dos mai rau ca la Smardan!) .

#48
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011
No , hai s-o luam metodic !

Chestia cu mancatul inainte, e doar in parte adevarata ptr ca mancarea din stomac doar va intarzia absortia alcoolului ( din stomac doar ) insa alcoolul ingurgitat tot  va intra in sange , iar daca bei repede , cand te ajunge unda de soc din urma , pur si simplu cazi lat ( experimentat ! ).
Ficatul poate metaboliza cca 50 ml alcool pe ora asa ca orice depaseste duce la intoxicatie . Nu sunt metode de-a pacali betia ci  doar rezistenta la betie din partea celor intoxicati cronic cu alcool ( alcoolistii ).
Un sfat , nu bea bauturi cu multe grade caci iti vor face praf ficatul , stomacul si esofagul . Bea bere , vin sau  ceva lichior . Din acestea nu poti sa te imbeti chiar foarte tare si te poti intinde pe o perioada mai mare cu bautul . Eu odata , la un bairam , m-am aruncat la o sticla de palinca si dupa o ora mi s-a taiat filmul si m-am trezit abia dimineata , pierdusem toata petrecerea.
Si inca ceva , alcoolul se bea responsabil . Daca te sti prost la bautura si fara frana , bea rar , doar la anul nou si atunci du-te la culcare dupa ce te imbeti caci cel mai nesuferit om este betivul artagos si  fudul . Sanatate !

#49
Velaxa

Velaxa

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,998
  • Înscris: 02.12.2012

 Constantin223, on 06 mai 2015 - 13:16, said:

Ce sfaturi dati pentru a rezista mai mult la bautura? Ce trebuie mancat ca sa absoarba mai bine alcoolul? La dureri de cap ce facem? Si alte sfaturi asteptam daca aveti

Mănânci gras înainte, dansezi (dacă poți), și nu bei  ca țăranu, bei încet.
Și să nu combini băutura.

#50
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
si ai grija la pleare sa nu te calce vre-un betiv pe mana

#51
misu183

misu183

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,954
  • Înscris: 21.12.2008
Depinde cum sta initiatorul cu enzimele din ficat care au rol in procesarea alcoolului. Numarul lor difera de la o persoana la alta. Dupa felul in care pune problema pare de o virsta frageda la care trebuie sa demonstreze fatza de camarazii lui cit e de rezistent. Cu virsta o sa-i treaca. Totusi daca tine asa de mult sa "exerseze" trebuie sa tina cont de 2 reguli simple: sa nu amestece si sa nu bea lacom. Daca e la o petrecere si se si mai misca atunci o sa se descurce pina dimineata. Cu toate acestea recomand sa aiba alte preocupari mai productive.

#52
Constantin223

Constantin223

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.05.2015

 Hider141, on 06 mai 2015 - 13:36, said:

Din moment ce intrebi ce trebuie sa faci pentru a rezista mai bine la bautura si pentru a scapa de durerile de cap e clar ca ai probleme cu bautura.
Eu (si multi alti colegi de forum) bem cu masura si de placere, nu fiindca dorim sa vedem cine rezista la mai multe sticle de vodka sau cine pica primul sub masa.
Una e sa savurezi o sticla rece de bere intr-o zi calduroasa de vara, sau un pahar de vin fiert cu scortisoara iarna, si alta e sa bei pana nu stii de tine.
bei bere cand e foarte cald?

#53
VladBtz

VladBtz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 24.09.2014

 Constantin223, on 06 mai 2015 - 13:16, said:

Ce sfaturi dati pentru a rezista mai mult la bautura? Ce trebuie mancat ca sa absoarba mai bine alcoolul? La dureri de cap ce facem? Si alte sfaturi asteptam daca aveti

1.Cand te apuci sa bei nu bea 1L de vodka in 10 secunde cum vezi in clipuri pe net.Nu combina bauturile.Bea si apa sa elimini alcoolul.
2.Mananca chestii grase inainte , evita dulciurile ,nu manca pana crapi .
3.Zeama de varza , eventual lamaie daca ti-e greata. Nu uita sa bei multa apa .O aspirina daca durerile ti se par insuportabile.

alte sfaturi: daca iti place sa bei vino vara la vama veche .

#54
rola_ocb

rola_ocb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,216
  • Înscris: 17.10.2012
Mi se pare o tampenie treaba cu "rezistenta la betie", nu cunosc pe nimeni sa participe la concursuri stupide gen care bea mai mult fara sa cada in wc. E simplu, vrei sa bei si sa fii totusi ok, atunci nu bei foarte mult, iar daca vrei sa te faci varza bei mai mult si gata. Pe mine cel putin nu ma impresioneaza deloc cineva care bea 10 beri si nu are nimic, mi se pare trist sa cheltui un car de bani pe bautura si sa nu fii afectat mai deloc. Prefer sa ma ametesc bine din 5-6 beri si gata, e mai usor si la portofel, in plus nu ajung in sant decat daca beau intentionat mai mult sau le amestec, iar asta se intampla foarte rar, la festivaluri sau prin vama.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate