Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...

Anulare Planului Urbanistic Zonal...
 Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...

Masinile cu volan pe dreapta - de...
 Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...

RCS-RDS devine Digi Romania
 Problema monitor

Ce software secure folositi pentr...

Tub flexibil retur combustibil tr...

La multi ani @iogamac!
 

Cum caracterizati prestatia lui Iohannis in functia de presedinte?

- - - - -
  • Acest subiect este blocat Acest subiect este blocat
19613 răspunsuri în acest subiect

Sondaj: Cum caracterizati prestatia de pana acum a lui Iohannis in functia de presedinte? (890 membri au votat)

Cum caracterizati prestatia de pana acum a lui Iohannis in functia de presedinte?

  1. Votat Excelenta, sunt foarte multumit. (91 voturi [12.30%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 12.30%

  2. Votat Buna, dar se poate si mai bine. (194 voturi [26.22%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 26.22%

  3. Votat Mediocra. (135 voturi [18.24%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 18.24%

  4. Slaba, nu ma asteptam sa fie asa. (143 voturi [19.32%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 19.32%

  5. Votat Execrabila. (177 voturi [23.92%] - Vezi)

    Procentaj al voturilor: 23.92%

Votează

#19567
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.158
  • Înscris: 28.06.2009
Logică de om mic... mic  mic

#19568
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.722
  • Înscris: 11.12.2014

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:07, said:

Adică mă duc la vot, îmi mandatez aleșii, se formează majorități bazate pe vot... dar vine o minoritate și orăcăie că nu ar avea voie să facă nimic pentru că... pentru că ce?
Ce logică e asta? A pierzătorilor?
De unde pana unde ai avea curajul asta sa pui mana la ochi atunci cand stampilezi VOTAT pe cei 3 trandafiri?

#19569
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.724
  • Înscris: 30.10.2003

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Sunt convins că dacă în lege se zicea clar că se grațiază toți cu pedepse până la 10 ani, mai puțin Dragnea (specificat nominal) nu era nici o problemă.
Corect. Ca de fapt aici smecheria.

#19570
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 31.10.2007

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:17, said:

Dar cum poate fi grațiat ăla cu 4 ani cu executare (pentru care s-a constatat un pericol social) și ăla cu 6 luni cu suspendare să fie lăsat în afara legii? Să înțeleg că dorești o discriminare... cam cum zice Johannis.
Și eu aș vrea să discriminez grav pe unii, dar e de porc și în plus nu mă lasă legea.

Sunt convins că dacă în lege se zicea clar că se grațiază toți cu pedepse până la 10 ani, mai puțin Dragnea (specificat nominal) nu era nici o problemă.

sa zica ca sunt gratiati cei incarcerati la data de....

 DANANDREI2001, on 30 ianuarie 2017 - 14:15, said:


Pai daca unu condamnat cu suspendare e gratiat atunci cand  in perioada urmatoare va lua alta pedeapsa nu mai intra la parnaie.
Deci nu se mai aglomereaza inchisorile si CEDO ne pupa pe frunte.

dar cum rezolva in prezent aglomeratia? ca daca ala cu condamnare cu suspendare comite o noua infractiune peste 10 ani cu ce ne ajuta ca il gratiem acuma?

#19571
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.724
  • Înscris: 30.10.2003
Suntem off topic. Nu se discuta aici despre OUG-uri ci despre Iohannis.

#19572
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.158
  • Înscris: 28.06.2009
Exact... dar al nostru președinte al republicii vrea să facă el OUG-uri și legi și tot.
Înțeleg disperarea a cinci ciuciunghezi flaușați care au boală pe Dragnea dar asta nu înseamnă nimic... și eu sunt supărat pe ăia 5 ciuciunghezi și ca mine mai sunt mulți... asta nu înseamnă că trebuie să-i caut și să le rup capul, deși aș cam vrea.
Tocmai asta e democrația... ca să nu-i rup capul ăluia cu care nu sunt de acord mergem la vot și părerile noastre se exprimă prin mandate => majorități. Când nu se respectă majoritățile suntem în logica de dinainte... ies pe stradă și mă exprim cu mâinile  (de preferat să ai ceva în mâini ca să nu ți le strici - zmetie, topor, lopată, furcă, coasă, etc.)

#19573
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008

 Bursul, on 30 ianuarie 2017 - 14:18, said:

Lasati discutiile generale despre "un condamnat".
Stim clar ce nu ne convine si cine-s subiectii: Dragnea & Co. care vor sa scape de bulau.
da' cin' va pune sa raspundeti la poeziile astora cu "aglomeratia din penitenciare" si sa intrati in jocul lor?

#19574
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 31.10.2007

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:31, said:

Exact... dar al nostru președinte al republicii vrea să facă el OUG-uri și legi și tot.
Înțeleg disperarea a cinci ciuciunghezi flauşați care au boală pe Dragnea dar asta nu înseamnă nimic... și eu sunt supărat pe ăia 5 ciuciunghezi și ca mine mai sunt mulți... asta nu înseamnă că trebuie să-i caut și să le rup capul, deși aș cam vrea.
Tocmai asta e democrația... ca să nu-i rup capul ăluia cu care nu sunt de acord mergem la vot și părerile noastre se exprimă prin mandate => majorități. Când nu se respectă majoritățile suntem în logica de dinainte... ies pe stradă și mă exprim cu mâinile  (de preferat să ai ceva în mâini ca să nu ți le strici - zmetie, topor, lopată, furcă, coasă, etc.)

nu l-am auzit sa spuna ca are el o lege mai buna. cu toate ca poate ar fi trebuit sa vina cu solutii cat timp spune ca cele ale guvernului nu sunt bune.
cinci ciuciunghezi flauşați? cine is aia cinci?

#19575
Tagan

Tagan

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 96
  • Înscris: 07.07.2016

 Bursul, on 30 ianuarie 2017 - 14:21, said:

Suntem off topic. Nu se discuta aici despre OUG-uri ci despre Iohannis.
Domnule Bursul@,aici se discuta despre pozitia presedintelui  privind  cele doua OUG.
Chiar dvs ati facut trimiterea intr-o postare anterioara.
Linkul meu asemanator cu al dvs: https://www.dcnews.r...rma_530943.html
Ce doriti altfel sa discutam doar despre Iohannis pentru on-topic?Cu ce se ocupa omul in timpul liber?

#19576
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.158
  • Înscris: 28.06.2009
5 ciuciunghezi flaușați... e o metaforă... înțelegi doar ad literam?
Doar am zis că ce se scrie pe aici e o ușiță în mintea omului..


#19577
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.689
  • Înscris: 10.08.2009

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:31, said:


Înțeleg disperarea a cinci ciuciunghezi flauşați care au boală pe Dragnea dar asta nu înseamnă nimic... și eu sunt supărat pe ăia 5 ciuciunghezi și ca mine mai sunt mulți.
i. Când nu se respectă majoritățile suntem în logica de dinainte... ies pe stradă și mă exprim cu mâinile  

Mai, in general astia de care zici tu ies in strada la indemnul sindicatelor sau adusi de partid.
Si ei in general nu ies, sunt adusi cu autocarul,trenul,microbuzul.
li se dau pachetel , apa si diverse materiale mobilizatoare.
In general nu se exprima cu mainile ci cu dansul pinguinului si alte dansuri populare.

#19578
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 31.10.2007

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:38, said:

5 ciuciunghezi flauşați... e o metaforă... înțelegi doar ad literam?
Doar am zis că ce se scrie pe aici e o uşiță în mintea omului..

m-am prins ca e o metafora. dar metafora se refera la cine? aia din strada? opozitia din parlament?

cand nu esti deacord cum este condusa tara, intr-o democratie ai dreptul sa iesi in strada. sa protestezi. conditia e sa o faci pasnic. nu cred ca protestele de acuma sunt altfel decat pasnice.

#19579
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 17.091
  • Înscris: 23.01.2007

 Bursul, on 30 ianuarie 2017 - 13:24, said:

Guvernul nu poate să treacă peste voința cetățenilor, care este suverană.

Dupa logica asta PSD disparea in momentul Piata Universitatii. Btw, vointa minerilor e suverana sau nu ?

#19580
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.158
  • Înscris: 28.06.2009


 DANANDREI2001, on 30 ianuarie 2017 - 14:42, said:


Mai, in general astia de care zici tu ies in strada la indemnul sindicatelor sau adusi de partid.
Si ei in general nu ies, sunt adusi cu autocarul,trenul,microbuzul.
li se dau pachetel , apa si diverse materiale mobilizatoare.
In general nu se exprima cu mainile ci cu dansul pinguinului si alte dansuri populare.

Desigur... ești foarte deștept în cap și mă văd obligat să mă înclin.
Adică toți ciuciunghezii flaușați care au ieșit pe stradă zilele astea sunt de fapt mânați de o ură pentru un personaj politic - Dragnea - și au ieșit ei pe stradă ca niște floricele pentru că li s-a ridicat așa de la ficat ura asta... s-a născut așa spontan în ei, de fapt nu i-a adus nimeni cu autocarul ci au fost spălați pe căpșorul lor neted și au venit singuri.
Și în mine începe să se nască o silă pentru ciuciunghezii flaușați care urăsc din ficați și aleg ei să se exprime pe stradă... și am învățat că la ură din asta stupidă nu poți să răspunzi decât cu durere... adică să le cauzezi durere.
Deocamdată mă abțin... dar când ordinea de drept e răsturnată o să trebuiască să ies din casă și să aplic niște durere... așa ca să spăl sila.

#19581
dexter_lab

dexter_lab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.392
  • Înscris: 31.10.2007

 adilie2003, on 30 ianuarie 2017 - 14:54, said:

Desigur... ești foarte deștept în cap și mă văd obligat să mă înclin.
Adică toți ciuciunghezii flauşați care au ieșit pe stradă zilele astea sunt de fapt mânați de o ură pentru un personaj politic - Dragnea - și au ieșit ei pe stradă ca niște floricele pentru că li s-a ridicat așa de la ficat ura asta... s-a născut așa spontan în ei, de fapt nu i-a adus nimeni cu autocarul ci au fost spălați pe căpșorul lor neted și au venit singuri.
Și în mine începe să se nască o silă pentru ciuciunghezii flauşați care urăsc din ficați și aleg ei să se exprime pe stradă... și am învățat că la ură din asta stupidă nu poți să răspunzi decât cu durere... adică să le cauzezi durere.
Deocamdată mă abțin... dar când ordinea de drept e răsturnată o să trebuiască să ies din casă și să aplic niște durere... așa ca să spăl sila.

chiar nu poti crede ca se poate iesi in strada din cauza unei idei? de ce ar trebui ca toti care ies in strada sa fie manati de cineva politic sau institutional?
faptul ca psd nu poate face proteste fara sindicate nu inseamna ca cei multi care nu merg la vot nu pot sa se exprime in strada.

si chiar crezi ca psd sau usr sau ambele sunt in stare sa adune 50.000 de oameni la un protest?

#19582
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.028
  • Înscris: 14.07.2008
.

Editat de marcusdefeis, 30 ianuarie 2017 - 15:01.


#19583
adilie2003

adilie2003

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.158
  • Înscris: 28.06.2009


 dexter_lab, on 30 ianuarie 2017 - 15:00, said:


chiar nu poti crede ca se poate iesi in strada din cauza unei idei? de ce ar trebui ca toti care ies in strada sa fie manati de cineva politic sau institutional?
faptul ca psd nu poate face proteste fara sindicate nu inseamna ca cei multi care nu merg la vot nu pot sa se exprime in strada.

si chiar crezi ca psd sau usr sau ambele sunt in stare sa adune 50.000 de oameni la un protest?

Desigur... se poate ieși în stradă pentru susținerea unei idei.
Spre exemplu "DNA să vină să vă ia"
Eu nu sunt de acord cu asta... și m-am exprimat deja, la alegeri care au fost acum mai puțin de două luni. Probabil că s-au exprimat și cei care au ieșit pe stradă... am văzut ponderea lor. Înțeleg că sunt nemulțumiți... dar ce nu se înțelege este faptul că și ceilalți  (care au votat altfel) sunt nemulțumiți... fix de minoritatea care orăcăie acum. Ăia nu au și ei dreptul lor să fie nemulțumiți?

Nu înțeleg în schimb nemulțumirile președintelui republicii... după ce s-a amestecat în campanie si postula că ne trebuie o clasă politică nouă și "fără penali" majoritatea i-a arătat că nu e de acord cu el. Mi se pare că a uitat să fie președinte  (este și președintele meu) și acționează ca un ciciunghez supărat.

Dacă supărările ciuciunghezilor protestatari ar fi fost legitime și nu alimentate de interese obscure și nelegitime, ei ăștia mânați de un civism turbat ar fi protestat și când guvernul Cioloș a făcut modificări pe șest la NCP și NCPP... unde era civismul atunci? Sau s-a născut ulterior pentru a satisface o nevoie? Dacă nu ești complet spălat la cap, întrebările astea sunt legitime.

#19584
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 51.724
  • Înscris: 30.10.2003

 AMDG, on 30 ianuarie 2017 - 14:50, said:


Dupa logica asta PSD disparea in momentul Piata Universitatii. Btw, vointa minerilor e suverana sau nu ?
A fost suverana. Au convins mai bine, nu cu metode ortodoxe, insa eficiente.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate