Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tencuiala exterioara casa caramid...

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...
 Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri
 Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...
 Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...
 

O treime din romani sunt platiti cu salariul minim pe economie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#199
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 Karhu, on 20 aprilie 2015 - 08:33, said:

Ba da, dar iti dai seama ca dupa 5 sau 10 ani la catedra un profesor stie pe de rost toate lectiile si toate exercitiile pe care le face la clasa.
Putin probabil sa mai trebuiasca sa se pregateasca pt ele...
Nu ma refeream la a invata si pricepe profesorul ce le va preda elevilor, ci la a-si face un plan in functie de feedback-ul primit de la clasa (sunt cateva elemente constante, dar variaza de la an la an, de la clasa la clasa, pentru ca sunt chestii pe care le faci diferit chiar fara sa realizezi, plus ca background-ul elevilor poate diferi). Cam toata clasa a bulit-o la fractii, dar sunt buni la inmultirea cu 4 cifre? Ok, ne intoarcem un pic si insistam pe fractii. Chestii de genul asta.

#200
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 20 aprilie 2015 - 11:04, said:

Chestii de genul asta.
Din ce aud de la prietenii din Romania, astea se fac.
Evident, mai exista si profesori pe care nu-i intereseaza, insa acestia sunt o minoritate...

#201
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
nenea babalau , stai ma acasa linistit ca mergem noi in piata si ne agitam pt tine un pic mai mult pt o viata mai buna.
stai mai acasa si te baga sub pat si asteapta sa treaca .Posted Image

#202
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 20.08.2014
Am ajuns aici pt. ca vreme de 25 de ani am tacut si am inghitit toate matrapazlacurile lor si legile care pe ei nu-i afecteaza niciodata! Romania lucrului bine tacut!
V-ati pus speranta in noiembrie ca o sa vina Fat Frumos pe un cal alb sa dea cu ei de pamant? Teapa! Urmeaza inca 25 de ani de chin si de scapa cine poate! Daca nu ne trezim la timp!

#203
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

 redbotos, on 20 aprilie 2015 - 18:33, said:

nenea babalau , stai ma acasa linistit ca mergem noi in piata si ne agitam pt tine un pic mai mult pt o viata mai buna.
Avand in vedere ce-ntelegeti voi printr-o "viata mai buna", va dau io o lada de bere sa stati si voi linistiti acasa.

#204
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 Karhu, on 20 aprilie 2015 - 11:52, said:

Din ce aud de la prietenii din Romania, astea se fac.
Evident, mai exista si profesori pe care nu-i intereseaza, insa acestia sunt o minoritate...
Selection bias. Imi face placere sa cred ca prietenii tai fac parte dintr-o anumita categorie de oameni, nu sunt reprezentativi asa cum nici tu nu esti.

#205
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
eu nu beau alcool de mult timp si cu punguta electorala la mine, nu merge.
ai face bine sa te gandesti la viitor.
apropo ce viitor vezi peste 25 de ani cand ai sa fii pensionar?

#206
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Nu mai poti de grija mea ?
Stai linistit, nu voi sta la "mila statului".

#207
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 20 aprilie 2015 - 19:18, said:

Selection bias. Imi face placere sa cred ca prietenii tai fac parte dintr-o anumita categorie de oameni, nu sunt reprezentativi asa cum nici tu nu esti.
Toti oamenii fac parte dintr-o anumita categorie, nimeni nu se poate sustrage categorizarii si ierarhizarii (oricum, nu asta se discuta aici).
Copiii lor merg la scoli obisnuite, de cartier, sau la licee tot obisnuite, de stat.
Din ce aud, majoritatea profesorilor sunt buni si isi dau interesul. Sunt si din ceilalti, insa nu atat de multi.

#208
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,778
  • Înscris: 08.11.2009

 toto_riina, on 20 aprilie 2015 - 18:41, said:

Am ajuns aici pt. ca vreme de 25 de ani am tacut si am inghitit toate matrapazlacurile lor si legile care pe ei nu-i afecteaza niciodata! Romania lucrului bine tacut!
V-ati pus speranta in noiembrie ca o sa vina Fat Frumos pe un cal alb sa dea cu ei de pamant? Teapa! Urmeaza inca 25 de ani de chin si de scapa cine poate! Daca nu ne trezim la timp!
Am ajuns aici pentru ca nu avem: " cei 7 ani de-acasa". Daca ai cei 7 ani de acasa nu apreciezi furtul (oricate circumstante atenuante ar avea el), nu apreciezi mizeria, reactionezi cand ii vezi pe altii furand sau facand mizerie/mizerii - ii excluzi din societate. La noi s-a intamplat altfel: la noi au fost exclusi din societate cei care nu apreciaza furtul si mizeria. Iata unde am ajuns: un om este apreciat de societate pentru ca se da jos dintr-o anumita masina si nu pentru ca are o anumita integritate morala (ba din contra, integritatea morala este considerata o prostie, un moft). Sunt multe de spus despre societatea noastra dar sursa, sursa este una singura: "cei 7 ani de-acasa".

#209
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 Karhu, on 19 aprilie 2015 - 08:42, said:

De fapt el cita din directivele emise de NKVD în 1947 pentru guvernarea ţărilor proaspăt intrate în sfera de influenţă sovietică:
Punctul 9. Se va urmari ca functionarii de stat (exclusiv organele de securitate si din industria minelor) sa aiba retributii mici. Aceasta se refera indeosebi la sfera sanatatii, justitiei, culturii.
- Întotdeauna am preferat să mă raportez la sursa primară numai că singura sursă găsită de mine în limba engleză zice (probabil valabil pentru toate ţările vizate, textul acesta se referă în mod specific la Polonia):
"9. Make sure that state employees are paid low wages. This refers particularly to those who work in health services, the judiciary, education and middle management. The exception is the police and workers in the mining industry."
Asta merge.

Karhu said:

Din directivele emise de NKVD în 1947 pentru guvernarea ţărilor proaspăt intrate în sfera de influenţă sovietică. Punctul 35: se va insista pe lăcomia şi răutatea oricărui rege, pe efectul nefast al monarhiei.
- În schimb ceea ce ţi-ai pus tu acolo ca deviză nu se mai regăseşte, să zicem că ţine de specificul ţării respective. Ţinînd cont de minciunile fanteziste ale propagandei anti-comuniste din România (ca şi a celei poloneze dealtfel), te rog să-mi indici sursa citatului tău în limba engleză (deci cît de cît verificabilă internaţional), o pagină Wiki (eng.!) ar fi foarte bună, căci nu ai vrea ca părerile tale să se bazeze pe minciuni, nu-i aşa?
"35. Strive to break off the perception of connection between various subjects of study. Reduce to a minimum the publication of source materials. Remove Latin, Greek, general philosophy, logic and genetics from middle schools.
35. In elementary and trade schools, and particularly at universities, remove the teachers who are generally respected and who are regarded as authorities. Replace them with the teachers [appointed by us]. ..."

- Al naibii mai seamănă stilul cu cel al "Protocoalelor Înţelepţilor Sionului" (cunoscut ca fiind un fals), mai că ai zice că au fost concepute de aceeaşi echipă, dar sînt sigur că-mi vei prezenta fotocopii ale documentelor care-ţi atestă veridicitatea punctului 35, sigur o fi o coincidenţă.

 Airbag, on 19 aprilie 2015 - 14:54, said:

Deci dupa tine unchiu-to castiga bine.Sa-ti zic cat castiga unchiu-to pe vremea aia?Iegzact 50$ pe luna.
... din care plătea 1,5$ întreţinerea totală pe o lună de iarnă a unui apartament mediu, 0$ spitalizarea la nevoie, 3 cenţi o operaţiune notarială, zero stress pentru găsirea sau păstrarea unui serviciu (se mai dădea uneori cîte o ciocolată sau cel mai des flori). Da omule, ştiu cu cît se dădea pachetul de Kent, dar ştiu de asemenea cît dădeam şi pe cel de Carpaţi (puteam lua aprox. 900 de pachete dintr-un salariu mititel) sau chiar Naţionale (aprox. 1700 de pachete), ia vezi acuma...

Edited by silverflower, 21 April 2015 - 13:01.


#210
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 silverflower, on 21 aprilie 2015 - 12:59, said:

- Al naibii mai seamănă stilul cu cel al "Protocoalelor Înţelepţilor Sionului" (cunoscut ca fiind un fals), mai că ai zice că au fost concepute de aceeaşi echipă, dar sînt sigur că-mi vei prezenta fotocopii ale documentelor care-ţi atestă veridicitatea punctului 35, sigur o fi o coincidenţă.
Cu toate ca o sursa primara nu se poate indica, informatia e prezenta in mass media de mai mult timp si deoacamdata nimeni nu o poate infirma.
Insa modul in care s-au raportat organele de partid si de stat la adresa monarhiei, incepand din 1947 si pana acum, confirma indirect ca e adevarata.
Aici insa esti off topic, exista thread dedicat.

 silverflower, on 21 aprilie 2015 - 12:59, said:

... din care plătea 1,5$ întreţinerea totală pe o lună de iarnă a unui apartament mediu, 0$ spitalizarea la nevoie, 3 cenţi o operaţiune notarială, zero stress pentru găsirea sau păstrarea unui serviciu
La doua camere costa cam 400 lei intretinerea pe iarna (prin 84-'85) deci nicidecum 1.5 $
Spitalizarea nu costa nici acum (mita care se da e cu totul altceva) iar conditiile sunt totusi, ceva mai bune. Ia vezi, cat costa o protezare de sold sau genunchi in anii de aur ai RSR (deci pana prin '75)?  Zero lei, normal, pt ca nici nu se facea! Cum nu se faceau nici multe altele manopere medicale care astazi sunt de rutina.
Zero stress la gasirea unui serviciu? Da, pt ca ei se faceau ca platesc iar muncitorii se faceau ca muncesc. Dar si pt asta e un topic dedicat (ala despre cum se traia pe vremea lui Ceasca)

Edited by Karhu, 21 April 2015 - 14:39.


#211
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

 silverflower, on 21 aprilie 2015 - 12:59, said:

plătea 1,5$ întreţinerea totală pe o lună de iarnă a unui apartament mediu
Normal, ca doar n-aveai nici caldura, nici apa calda, nici gaze, nici lumina...  Ce kkt sa platesti mai mult ?

#212
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011

 Karhu, on 21 aprilie 2015 - 09:32, said:

Toti oamenii fac parte dintr-o anumita categorie, nimeni nu se poate sustrage categorizarii si ierarhizarii (oricum, nu asta se discuta aici).
Huh? Eu doar incercam sa spun ca ce auzi tu de la prietenii tai probabil nu e reprezentativ pentru ce se intampla la nivel de tara. Esantionul nu e reprezentativ. Cu alte cuvinte, prietenii tai fac parte dintr-o categorie, dar nu ai prieteni din toate categoriile si/sau in ponderile necesare pentru ca esantionul sa fie reprezentativ.

In plus, mama mea e profesoara la un liceu bun. Crede-ma ca pana si acolo sunt multi profesori care vin, isi recita poezia si nu prea ii intereseaza de feedback-ul clasei.

Edited by catalina1, 21 April 2015 - 18:23.


#213
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 21 aprilie 2015 - 18:22, said:

Esantionul nu e reprezentativ.

 catalina1, on 21 aprilie 2015 - 18:22, said:

In plus, mama mea e profesoara la un liceu bun. Crede-ma ca pana si acolo sunt multi profesori care vin, isi recita poezia si nu prea ii intereseaza de feedback-ul clasei.

Am prieteni/ rude cu copii la Oradea, Deva si Bucuresti, fiind vorba de cel putin 7-8 scoli/licee, din zone geografice diferite.
Ai mei au fost amandoi profesori. Am predat chiar si eu vreun an, la o postliceala sanitara, cateva ore pe saptamana.

Tu o ai pe mama ta, la un liceu din Bucuresti.

Chiar nu stiu de ce esantionul tau (1 liceu vs 7-8 scoli/ licee) e mai reprezentativ :habarnam:

#214
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

 Barboso, on 21 aprilie 2015 - 14:36, said:

Normal, ca doar n-aveai nici caldura, nici apa calda, nici gaze, nici lumina...  Ce kkt sa platesti mai mult ?
-Ma, tu vorbesti de conditiile pe care le aveai tu?
-De unde stii ce conditii avea omul, esti mama omida?

#215
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Daca nu era vreun pui de securist / activist de partid, locuind in vreo zona privilegiata, avea aceleasi conditii.  80 - 90% dintre romani traiau asa, atunci.  Da, la bloc, fiind bransati la toate utilitatile.

#216
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Iar se moare de foame...tocamai acum cand scade TVA-ul la alimente.Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate