Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?

Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri
 Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...

Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...
 Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...

Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil
 Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 

O treime din romani sunt platiti cu salariul minim pe economie

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
216 replies to this topic

#181
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,571
  • Înscris: 20.08.2014
1907: Noi vrem pamant>>2015: noi vrem serviciu. :D
Adevarat a spus un mare filosof ca secolul XXI va fi religios sau nu va fi deloc! Numai credinta ne mai poate ajuta si speranta, e tot ce ne-a ramas...

#182
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
Sunt foarte multi profesori care nu prea fac nimic altceva in afara de a-si tine orele. Si chiar si orele alea le tin de mai bine nu le-ar mai tine: intarzie, vorbesc despre cu totul altceva decat ar trebui, pun elevii sa lucreze singuri neinteresandu-i si cum lucreaza...

#183
merlin2

merlin2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 22.08.2014

 Octavian_SK, on 19 aprilie 2015 - 20:00, said:

am corectat eu Posted Image


Pariez ca toti care baga duma asta sunt ceva patronache sau profitori.
S-astepti matale la pastele cailor sa-ti munceasca bine un angajat platit pe nasturi, cu sume derizorii care nu-i ajung sa traiasca de pe azi pe maine.
La cata somerie e in Romania, teoretic ati avea posibilittea sa platiti decent angajatul si daca nu munceste bine, afara. Dar, no, mai bine sa-l platiti pe 2 lei, parvenitilor.

 catalina1, on 19 aprilie 2015 - 20:01, said:

Sunt foarte multi profesori care nu prea fac nimic altceva in afara de a-si tine orele. Si chiar si orele alea le tin de mai bine nu le-ar mai tine: intarzie, vorbesc despre cu totul altceva decat ar trebui, pun elevii sa lucreze singuri neinteresandu-i si cum lucreaza...

Asa o fi, dar, la 1000 lei, cat salariu de paznic, la ce sa se speteasca?
Aia care nu fac asa si se streseaza cu plodurile unora care nu dau 2 bani pe ei sunt niste fraieri.
La salariu de paznic, cat tine linistea la ora si pazeste elevii sa nu se bata, si cat cara catalogul la ore(e mare si greu), e cam suficient.
Auzi tu, vrei ore de calitate pe...cat? 5 lei ora sau 8 lei cat este
?Tu realizezi ridicolul?
Aia care fac predare de calitate pe sumele astea la misto sunt niste prosti si niste fraieri dpdv personal. Evident ca pentru sistem sunt buni, dar cat va mai tine fraiereala crezi? Deci pe aia ii sustin mamica/taticul/sotul etc ca sa predea ei bine. Aia practic finanteaza ei sistemul de invatamant.
Cu ce dreacu sa-si plateasca un profesor tanar cu 900 lei facturile iarna? Ba, voi ganditi? Si vreti ore de calitate.
E totusi vorba de profesor, care face o facultate, da un examen pentru a se angaja, are apoi alt exmen de definitivare, etc, nu matura sau spala pe joc. Pe 1000 lei salariu in primii 10-15 ani? Pfffff...
Repet, la 1000 lei/luna dupa studii si examene e suficient cat pazesc copiii la clase. Ca a, cineva tre; a-i supravegheze cat parintii lor sunt la serviciu, nu?

Edited by merlin2, 19 April 2015 - 20:12.


#184
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

 sandy76, on 19 aprilie 2015 - 18:44, said:

Tu ai ales aceasta tara inainte sa te nasti
Hai sa pastram delirul mistico-religios pt aria care-i este dedicata !


 redbotos, on 19 aprilie 2015 - 18:51, said:

asta spune totul despre tine Posted Image
Si, mai exact, ce spune asta despre mine ?


 merlin2, on 19 aprilie 2015 - 19:36, said:

1. Nu ai cum sa desfaci capul copilului si sa-i bagi acolo carte, daca nu se poate.

2. Si da, e un indicator ca profesorii aia sunt prea indulgenti

3. Da, poate ca ar trebui sa pleci sa-ti cauti alt loc de munca mai bine platit. Insa problema ramane:cine vine in locul tau, la fel va fi demotivat

4. Pai daca ne tot luam de procente, anual; promoveaza exaemnele nationale(bac, etc) in jur de 50-60% din elevi.
Pai e lux, frate, la salarii de femeie de serviciu! Este mult prea bine!
1. Corect !

2. "Indulgenta" aia nu intra-n fisa postului.  Acolo scrie ca elevu' care nu stapaneste materia macar la nivelul de nota 5, nu trece clasa.  Daca el stie de 4 si tu-i dai 5, nivelul prost al elevului e si vina ta.  Tu-l incurajezi sa nu invete, ca esti "indulgent" si-l treci oricum.

3. Sau  nu mai vine nimeni, si-atunci vor trebui sa va motiveze.

4. Nu e lux, e grav.  E grav ca, avand acel nivel de cunostinte, i-ati trecut clasa pana acolo.

#185
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Daca asa vad profesorii treaba - "pregatesc si trec elevi" de cat sunt platiti - atunci sa nu se mai mire bravii viitori angajati cu diplome si mastere ca ajung "lucratori comerciali". O fi greu de inteles?

L.E. Lucratori comerciali pe salariul minim pe economie, pentru ca nu sunt in stare sa negocieze mai mult...

 merlin2, on 19 aprilie 2015 - 20:06, said:

Evident ca pentru sistem sunt buni, dar cat va mai tine fraiereala crezi?
Se pare ca tine de ani buni (cel putin vreo 15). Si va mai tine atat timp cat profesorul va face treaba romaneste - adica se va "descurca" - in loc sa schimbe datele problemei.

Iar daca un job este prost platit nu iti faci prost treaba - adica sa moara si capra angajatorului - pentru ca nu castigi nici tu, nici angajatorul; normal ar fi sa iti cauti unul mai bine platit!

Edited by dexterash, 19 April 2015 - 20:25.


#186
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,910
  • Înscris: 21.04.2011
@merlin2
Sa spui ca la banii astia nu te poti astepta la altceva e una, sa spui ca profesorii se spetesc muncind e cu totul altceva.

#187
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

 Barboso, on 19 aprilie 2015 - 18:40, said:


1. Nu, geniule, muncesc pt mine.

2. Parca tu ziceai ca faci asta.  
Scuze daca te confund !
..........................................
L.E.  Se pare ca RUN_SLOWLY era respectivul, nu tu.  Scuzele mele !
In acelasi timp, ma disociez de pozitia asta cu "ai plecat din tara, esti sclav afara".

3. E problema ta daca faci asta.

4. Putin imi pasa.  Nu mi-am dorit niciodata sa fiu roman.  Pana-n '90, chiar am simtit asta ca pe un blestem.  Dac-as fi avut posibilitatea sa-mi aleg locul nasterii (fara a putea schimba si anul), clar n-ar fi fost Romania.

5. Vreo trei lei si ceva, parca, plus o coada de 45 de minute.   Posted Image
Si era "frumos" rationalizata, exceptand Bucurestiul (poate si ceva zone turistice, nu-s sigur).



Posted Image   Posted Image
cred ca ma confunzi si pe mine. Nu stiu despre ce vorbești.

#188
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

 Octavian_SK, on 19 aprilie 2015 - 20:00, said:

am corectat eu Posted Image
nu ai vrea sa fii erou si sa pui de un topic gen pe cand o noua revolutie si o noua ordine, gen the big hunt a acelor bogati?
nu prea stiu sa scriu corect ( cred ca se vede din ce am scris anterior) si vreau  un topic de genul asta sa o punem de o noua ordine mondiala .
poate un grup cu zvac , sa inceapa ceva de genul Timisoara 89 si uite asa incepe ceva frumos .

#189
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

 RUN_SLOWLY, on 19 aprilie 2015 - 20:46, said:

cred ca ma confunzi si pe mine. Nu stiu despre ce vorbești.
Nu tu ziceai ca esti plecat din tara ?
Poate-am interpretat eu gresit afirmatiile astea:

 RUN_SLOWLY, on 19 aprilie 2015 - 01:37, said:

Daca eu lucrez in toată europa si vizitez tot timpul fabrici noi, locuri noi, diferiți oameni, nu ma poți contrazice la chestia asta.

 RUN_SLOWLY, on 19 aprilie 2015 - 00:16, said:

In germania cu 60 de euro plec cu căruciorul plin din lidl.
... pt c-am trecut repede peste ele, fiind oarecum irelevante in cadrul discutiei.

Edited by Barboso, 19 April 2015 - 21:12.


#190
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 19 aprilie 2015 - 20:01, said:

Sunt foarte multi profesori care nu prea fac nimic altceva in afara de a-si tine orele.
Pai in Finlanda de exemplu, ca tot e referinta in domeniu, crezi ca fac altceva?

 catalina1, on 19 aprilie 2015 - 20:16, said:

sa spui ca profesorii se spetesc muncind
Nu se spetesc nici aici, chiar deloc...

#191
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 17:46, said:

Poporul roman trebuie sa constientizeze cine sunt nemernicii de "capitalisti" care au distrus tara asta si bunastarea si toate bogatiile ei
Eu am constientizat deja. E vorba de comunisti.

#192
rotnic

rotnic

    Proud "United Gashka" member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,794
  • Înscris: 28.11.2005
Ăia de dinainte și ăia de după. :)

#193
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 19:31, said:

Colegu', apropo ca spuneai de mobila, cat ai dat pe timpurile alea pe mobila si cat mai costa acum mobila din lemn masiv, cine isi mai permite? PAL-ul la putere, totu-i facut sa se strice repede, sa aiba ei vanzari...jecmaneala! Nu se gandesc ca n-are lumea bani, ca abia si-i dramuieste...Lumea e sarmana, nici nu-i ajunge pt. uniforma copilasului sa-l poata trimite la scoala sa nu rada ceilalti de el +pachetelul si ghiozdan neaparat cu X-MEN...
Eheii dragii mosului, greutati...
Pe vremuri mobila era facuta tot din PAL-PFL si banuiesc ca era facuta de detinutii de la puscarie.  Tinea de numa!

#194
RUN_SLOWLY

RUN_SLOWLY

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,136
  • Înscris: 29.11.2014

 Barboso, on 19 aprilie 2015 - 21:07, said:


Nu tu ziceai ca esti plecat din tara ?
Poate-am interpretat eu gresit afirmatiile astea:

... pt c-am trecut repede peste ele, fiind oarecum irelevante in cadrul discutiei.
Pai si de la ce te-ai luat, faza cu sclav si etc???

#195
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008
Muncitul afara, la care ma indemna el.  Ziceam (initial v-am confundat, era vorba despre tine; asta e, nu-s foarte atent cu cine discut, combat persoanele, nu ideile) ca el o face.

Edited by Barboso, 19 April 2015 - 22:11.


#196
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,063
  • Înscris: 25.06.2007

 catalina1, on 19 aprilie 2015 - 22:46, said:

In Finlanda nu isi pregatesc lectiile?
Ba da, dar iti dai seama ca dupa 5 sau 10 ani la catedra un profesor stie pe de rost toate lectiile si toate exercitiile pe care le face la clasa.
Putin probabil sa mai trebuiasca sa se pregateasca pt ele...

#197
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Salariile conteazã prea puțin
Sincer, urmãresc exemplele date de guvernanți. Personal încerc sã le urmezexemplul.
Pentru scoaterea subminãrii naționale din codul penal, acești porci meritã pensii triplate.
Orice romãn cimstit ar trebui sã le urmeze exemplul în devalizãri, șpãgi...mai era un tãntãlãu oripilat cã ia medicu 50 lei...

#198
babalaul

babalaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,308
  • Înscris: 02.08.2012

 toto_riina, on 18 aprilie 2015 - 16:49, said:

http://stirileprotv....infografic.html

Asta-i Romania fratilor, sa mai zica cineva ca se traieste bine, ca o ducem mai bine. Bataie de joc pe fata!Posted Image
Tu ce faci? Incerci o Piata Universitatii pe Softpedia? Stim ca sunt salarii proaste, simtim, le traim. Postul tau e doar sa faci agitatie. Scuze ca asta e pararea mea.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate