Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

curiozitate fuziune nucleara

- - - - -
  • Please log in to reply
137 replies to this topic

#19
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007

View Postvyctoras1985, on 13 aprilie 2015 - 09:56, said:

Am inteles cu fisiunea....la unirea de 2 atomi se elibereaza un foton
Confunzi fisiunea cu fuziunea.

Edited by dani.user, 13 April 2015 - 10:23.


#20
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005
Oameni de stiinta incearaca fusiune la rece si tu ma aburesti cu caldura.


sa vedem daca suntem pe aceasi lungime de unda
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N4yWhA1mVxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 13 April 2015 - 10:36.


#21
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostNero-d, on 13 aprilie 2015 - 10:05, said:

fotonul este radiatie... functie de lungimea de unda, transfera sau nu energie
Cumva incerci sa imi spui ca orice material care poate fi fisionat produce.....lumina? Iata o chestie la care nu m-am gandit. In alta ordine de idei chiar si asa materialele alea fiind radioactive.... din cate stiu daca sunt supuse unor tratamente radiatia dispare.

View Postdani.user, on 13 aprilie 2015 - 10:22, said:


Confunzi fisiunea cu fuziunea.
Da stiu mi-am dat seama.

View PostMarianG, on 13 aprilie 2015 - 10:23, said:

Oameni de stiinta incearaca fusiune la rece si tu ma aburesti cu caldura.


sa vedem daca suntem pe aceasi lungime de unda
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/N4yWhA1mVxA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Pai suntem.... Asta e fuziunea. Nu prea vad eu cum ar sta suspendata in aer o tona de material. Ar trebui o instalatie mult prea scumpa. Asa ca as ramane la fisiune.
Nu prea am inteles care e treaba cu fuziunea la rece.....

#22
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005
Bine, ramanem la fisunie

ce vrei sa produci in urma acestui proces?

#23
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,673
  • Înscris: 29.03.2006
Aur se obtine din mercur sau bismut in tzaspe feluri diferite, fara a lua in calcul fuziunea.

Nu este vorba de densitate mai mare la elementul de la care se pleaca, ci de nr. atomic mai mare.

Aurul este mai greu decat mercurul, si cu atat mai mult decat bismutul - care nu este tocmai usor nici el, dar totusi este de peste doua ori mai usor decat aurul, care este foarte greu.

Se poate pleca si de la elemente cu nr. atomic mai mic ( plumb de ex.) dar este mult mai complicat si mai costisitor.

Problemele la variantele cu mercur sau bismut, sunt mai multe, si printre altele, se pot mentiona doua:
- 1. tehnicile recunoscute oficial sunt f. costisitoare , si sinteza aurului prin transmutatie nucleara se justifica doar atunci cand ea se poate realiza colateral, ca si produs secundar al unui reactor, si nu ca scop in sine.
- 2. izotopul stabil Au 197 se obtine inca si mai greu... In mod obisnuit din mercur se obtin izotopi instabili de aur care se descompun, motiv pt. care este nevoie de izotopi anume de mercur, rari, separati special, care apoi se supun unor tehnici diferite, respectiv unii se bombardeaza cu neutroni lenti, si altii cu neutroni rapizi...

Exista insa si tehnici nerecunoscute oficial, prin care se poate obtine aur mult mai ieftin si mai usor, prin rezonanta nucleara indusa artificial...

Edited by loock, 13 April 2015 - 11:41.


#24
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostMarianG, on 13 aprilie 2015 - 11:08, said:

Bine, ramanem la fisunie

ce vrei sa produci in urma acestui proces?

Plecam de aicihttp://m.youtube.com/?#/watch?v=mBdVK4cqiFs Linkul e de mobil si s-ar putea sa nu iti mearga.Bun in video uraniu 235 e bombardat cu un neutron devine uraniu 236 care e instabil. Asta se separa in doua lasand in urma bariu si kripton. Asta se numeste fisiune. Ma intreb oare cate materiale devin instabile cand sunt bombardate cu un neutron si lasa in urma niste produsi de reactie altii decat bariu si kripton.

#25
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005
Aia este imbogatirea uraniului folosita in centrale nucleare,
si daca nu ai fost atent, inital se pleaca de la un element instabil.

edit

uita-te si la asta
http://en.wikipedia....ity_of_isotopes
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_pY5HeZpNr8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by MarianG, 13 April 2015 - 12:40.


#26
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013
Nu stiu ce spui tu dar pe video scrie clar : nuclear fision.

Hai sa incercam cu alt video
http://m.youtube.com...h?v=-Nc0wCrkk00


Uite aici ....se explica foarte clar ca pot fi facute elemente din ce in ce mai grele daca bombardezi un element cu atomul elementului imediat mai usor. Ca atare se pot obtine niste elemente din altele.

#27
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvyctoras1985, on 13 aprilie 2015 - 12:34, said:

Uite aici ....se explica foarte clar ca pot fi facute elemente din ce in ce mai grele daca bombardezi un element cu atomul elementului imediat mai usor. Ca atare se pot obtine niste elemente din altele.
sicer, te-ai uitate peste tabelul periodic, acolo ai destule elmente sintetice, create mai mult sau mai putin in modul pe care il descrii tu
NU SE JUSTIFICA COSTURILE!

Edited by MarianG, 13 April 2015 - 13:04.


#28
bitiro

bitiro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 07.03.2008

View Postvyctoras1985, on 13 aprilie 2015 - 10:19, said:

... Exista in momentul asta doar 20 metrii cubi de aur in toata planeta. ...

Stii ceva dar nu totul.
20 metri cubi (nu metrii) x 19,3 (densitatea aurului) = 386 tone.
Surpriza: SUA in 1952, avea o rezerva de 20.663 tone deci ...
Estimarea cantitatii de aur de pe planeta (aur extras in toate timpurile) este un cub cu latura de 20 metri.
20 x 20 x 20 = 8.000 mc = 154.400 tone, ceea ce e cu totul altceva fata de 386 tone.
Un pic mai multa atentie la cifre.

#29
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,673
  • Înscris: 29.03.2006
Romanii au jefuit numai cu prada de razboi din Dacia, 165,5 tone de aur si 331 tone de argint.

Si au scos apoi din Apuseni, in medie, ~ 10 tone de aur pe an, pe durata stapanirii romane, care a durat 165 de ani. ( 106 - 271 e.n.)
Deci inca 1650 de tone de aur, plus aproape dublu de argint, pe langa cele 165,5 tone aur si 331 tone argint, luate ca prada de razboi de catre legiunile romane.
~ 1815,5 tone de aur si aproape dublu tone de argint, doar cat au furat romanii din Apuseni.

Doar aurul amintit aici valoreaza aproape 51 miliarde de dolari, fara argint...

Si cu o dobanda absolut minima de 1% pe an, aplicata insa timp de 1909 ani, deja ajungem la sume fabuloase...
Cu doar 1% pe an, ar fi vorba de aproape 194718 miliarde de euro ( fara nici o virgula !!! ), si fara a lua in considerare argintul, care cu tot cu dobanda de 1%, ar reprezenta si el tot sume hiper-astronomice.

Edited by loock, 13 April 2015 - 15:16.


#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,673
  • Înscris: 29.03.2006
Urmeaza sa calculam cat au furat ungurii, polonezii si rusii - inclusiv muntele de uraniu ras de rusi, cu tot cu dobanda, si apoi sa luam inapoi tot.
Dar probabil ca pt. asta, trebuie sa recurgem la reactiile de fuziune amintite la inceputul thredului...

Partea stiintifica consta in calcului matematic al cresterii date de dobanda.

P=C x ( 1+ r)n
Unde:
P este valoarea finala
C suma initiala
r rata dobanzii anuale
n numarul de ani.

Edited by loock, 13 April 2015 - 15:38.


#31
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View Postbitiro, on 13 aprilie 2015 - 12:57, said:



Stii ceva dar nu totul.
20 metri cubi (nu metrii) x 19,3 (densitatea aurului) = 386 tone.
Surpriza: SUA in 1952, avea o rezerva de 20.663 tone deci ...
Estimarea cantitatii de aur de pe planeta (aur extras in toate timpurile) este un cub cu latura de 20 metri.
20 x 20 x 20 = 8.000 mc = 154.400 tone, ceea ce e cu totul altceva fata de 386 tone.
Un pic mai multa atentie la cifre.
Irelevant....aurul e unul din cele mai bune conductoare electrice....foarte necesar in electronica ....la nevoile sa zicem unei populatii ca a rusiei e total necesar crearea unei mari cantitati de aur.
In fapt stii la ce e cel mai bun un mecanism descris de mine? Sa te ajute sa ai resurse cand altii iti maresc pretul la materia importata de tine. Ar ajuta ce zic eu la o anume independenta fata de alte tari. Hai sa iti dau o veste spre exemplu....stii cat costa litiu din care se fac bateriile pentru telefoane? Mult. Stii ca aceleasi baterii litiu ion sunt folosite spre exemplu pentru radare portabile? Vezi....pretul la o chestie ca asta te poate afecta inclusiv la siguranta nationala. Uite eu sunt filorus si nu prea imi place blocada impusa de vest rusilor din zilele noastre. O chestie ca asta i-ar ajuta sa iasa relativ mai ieftin din problema.

#32
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
mda, ma rog, nu stiu care ar fi avantajul folositii pe scara larga a conductorilor din aur in locul cuprului sau aluminiului...
de superconductibilitate nu vorbim...
ok... ne-ai convins
apuca-te de productia industriala de aur si litiu prin fisiune, fuziune, alchimie, magie, ce vrei tu... eu te sustin!
cel mai bine ar fi sa te muti pe o stea... acolo ai avea mai multe sanse

#33
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,474
  • Înscris: 10.08.2005

View Postvyctoras1985, on 13 aprilie 2015 - 16:38, said:

Irelevant....aurul e unul din cele mai bune conductoare electrice....foarte necesar in electronica ....la nevoile sa zicem unei populatii ca a rusiei e total necesar crearea unei mari cantitati de aur.
eu zic sa te mai documentezi
aurul este folosit, dar cu alt motiv
http://en.wikipedia....ty#cite_note-22
si poate observi ca aurul este inferior cuprului la acest captioc

View Postvyctoras1985, on 13 aprilie 2015 - 16:38, said:

Uite eu sunt filorus si nu prea imi place blocada impusa de vest rusilor din zilele noastre. O chestie ca asta i-ar ajuta sa iasa relativ mai ieftin din problema.
Nici nu lui Nea Nicu nu i-a placut, dar i-a trecut.

Edited by MarianG, 13 April 2015 - 17:54.


#34
Abc2000ro

Abc2000ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 06.03.2015

View Postloock, on 13 aprilie 2015 - 15:26, said:

Partea stiintifica consta in calcului matematic al cresterii date de dobanda.

P=C x ( 1+ r)n

Pe ce se bazeaza aceasta formula ?

#35
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Pe reinvestirea dobanzii.

#36
vyctoras1985

vyctoras1985

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 11,765
  • Înscris: 01.07.2013

View PostMarianG, on 13 aprilie 2015 - 17:56, said:

eu zic sa te mai documentezi
aurul este folosit, dar cu alt motiv
http://en.wikipedia....ty#cite_note-22
si poate observi ca aurul este inferior cuprului la acest captioc

Nici nu lui Nea Nicu nu i-a placut, dar i-a trecut.
Hai sa zicem atunci ca cel mai bun conductor cunoscut este argintul care se gaseste numai in anumite state....

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate