Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Intrebare amazon

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Ce se intampla daca comand un produs de pe amazon , dar la descriere imi spune ca este valabil in 14 zile . Se poate intampla ceva ? Adica sa nu primesc acest produs si celelalte pe care le-am comandat sa-mi vină ? Sau asteapta sa vina pe stoc si dupa imi expediaza comanda ?
Am auzit că trebuie sa fiu atent ca nu toate firmele de pe amazon trimit in Romania .

#2
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
1. Cum adica: "la descriere imi spune ca este valabil in 14 zile"?
Scrie textul afisat in engleza poate intelegem mai bine la ce se refera.

2. Legat de livrarea impreuna sau nu a produselor, depinde de la cine le comanzi:
- daca le comanzi de la acelasi vanzator, e posibil sa fii nevoit sa astepti pentru ca toate produsele sa ajunga in stoc si sa ti le trimita intr-un singur colet, platind astfel transportul doar pentru un colet ori sa iti expedieze pe masura ce le are in stoc ceea ce inseamna ca vei plati transportul pentru fiecare produs in parte.
- daca le comanzi de la vanzatori diferiti, atunci ai sa le primesti pe masura ce vor fi in stoc si vei plati transportul pentru fiecare expeditie in parte.
- daca comanda e direct de pe Amazon, adica nu de la un vanzator de pe Amazon, atunci nu stiu care-i politica lor. Teoretic ar trebui sa-ti ofere la fina variante de a alege, daca le vrei separat sau intr-un colet.

3. Intr-adevar, sunt cazuri in care comerciantii de pe Amazon nu expediaza in Romania, spre exemplu cei din US nu expediaza in Romania, pe cand cei din Marea Britatine sau Germania, ma rog, din EU, expediaza.
Eu nu stiu care e metoda simpla prin care poti afla direct daca un comerciant ofera livrarea in Romania, eu din pacate stiu doar varianta ce implica autentificarea in cont, adaugarea unui produs in cosul de cumparaturi, iar odata intrat in cosul de cumparaturi alegi sa ti se estimeze costurile finale, inclusiv cele de livrare. Daca livrarea catre Romania nu este posibila, atunci ti se va afisa un mesaj in care vei fi instiintat ca nu se poate face livrarea la adresa ta, insa daca livrarile catre Romania sunt posibile, atunci vei avea afisate costurile implicate, inclusiv cele legate de expedierea coletului.

#3
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,252
  • Înscris: 24.02.2007
Cand comanzi de la Amazon si nu terti, ei isi rezerva dreptul de a gestiona livrarile in asa fel incat sa le fie lor comod. Se prea poate sa primeste prima data unele produse, si abia peste alte cateva zile celelalte.
Asta se poate intampla chiar la produse care-s toate in stoc, mai ales daca vin din depozite diferite (am comandat de exemplu de pe amazon.uk si pe colet scria c-a venit din Germania).
Pretul platit de tine e acelasi, cel afisat cand dai comanda.

Iti mai ofera insa o varianta de a alege ca unele produse sa fie livrate imediat ce sunt pe stoc, insa mentioneaza ca daca alegi varianta asta, te va costa mai mult transportul.

#4
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012

View PostCiubex, on 12 aprilie 2015 - 03:27, said:

1. Cum adica: "la descriere imi spune ca este valabil in 14 zile"?
Scrie textul afisat in engleza poate intelegem mai bine la ce se refera.

2. Legat de livrarea impreuna sau nu a produselor, depinde de la cine le comanzi:
- daca le comanzi de la acelasi vanzator, e posibil sa fii nevoit sa astepti pentru ca toate produsele sa ajunga in stoc si sa ti le trimita intr-un singur colet, platind astfel transportul doar pentru un colet ori sa iti expedieze pe masura ce le are in stoc ceea ce inseamna ca vei plati transportul pentru fiecare produs in parte.
- daca le comanzi de la vanzatori diferiti, atunci ai sa le primesti pe masura ce vor fi in stoc si vei plati transportul pentru fiecare expeditie in parte.
- daca comanda e direct de pe Amazon, adica nu de la un vanzator de pe Amazon, atunci nu stiu care-i politica lor. Teoretic ar trebui sa-ti ofere la fina variante de a alege, daca le vrei separat sau intr-un colet.

3. Intr-adevar, sunt cazuri in care comerciantii de pe Amazon nu expediaza in Romania, spre exemplu cei din US nu expediaza in Romania, pe cand cei din Marea Britatine sau Germania, ma rog, din EU, expediaza.
Eu nu stiu care e metoda simpla prin care poti afla direct daca un comerciant ofera livrarea in Romania, eu din pacate stiu doar varianta ce implica autentificarea in cont, adaugarea unui produs in cosul de cumparaturi, iar odata intrat in cosul de cumparaturi alegi sa ti se estimeze costurile finale, inclusiv cele de livrare. Daca livrarea catre Romania nu este posibila, atunci ti se va afisa un mesaj in care vei fi instiintat ca nu se poate face livrarea la adresa ta, insa daca livrarile catre Romania sunt posibile, atunci vei avea afisate costurile implicate, inclusiv cele legate de expedierea coletului.
deci cam cat e transportul dupa amazon ?

#5
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
După sau înainte?

#6
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,884
  • Înscris: 03.02.2005
GoldMasters, nu exista un pret de livrare general valabil.
De obicei, daca produsul este comercializat si achizitionat de la Amazon si nu de la alti comercianti inclusi in Amazon, costurile cu transportul pot fi zero, daca pretul produsului este peste o anumita suma, depinde insa politica de moment a lor. E posibil ca si la alti comercianti ce vand prin intermediul Amazonului sa aiba aceleasi abordari, insa trebuie sa retii ca niciodata pretul transpotrului spre Romania nu este afisat direct pe prima pagina, de prezentare a produslui, precum pe eBay.
Spre exemplu sunt situatii cand la unele produse pretul transportului scrie ca e zero, insa de cele mai multe ori acestea sunt zero pentru o tara in care este comerciantul.
Cum am scris in mesajul anterior:

Quote

Eu nu stiu care e metoda simpla prin care poti afla direct daca un comerciant ofera livrarea in Romania, eu din pacate stiu doar varianta ce implica autentificarea in cont, adaugarea unui produs in cosul de cumparaturi, iar odata intrat in cosul de cumparaturi alegi sa ti se estimeze costurile finale, inclusiv cele de livrare. Daca livrarea catre Romania nu este posibila, atunci ti se va afisa un mesaj in care vei fi instiintat ca nu se poate face livrarea la adresa ta, insa daca livrarile catre Romania sunt posibile, atunci vei avea afisate costurile implicate, inclusiv cele legate de expedierea coletului.

Prin aceasta metoda afli asadar si pretul transportului catre Romania.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate