Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Rucsacul supravietuitorului postapocaliptic

- - - - -
  • Please log in to reply
292 replies to this topic

#253
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View Postwizardofoz, on 07 aprilie 2015 - 19:33, said:

Daca esti intre putinii supravietuitori o sa fie apa si mincare la discretie ca sint pline supermaketurile si n-ai cu cine sa bati pe mincare. Problema pe care o vad eu e ca probabil nu o sa mai ai vointa de a supravietui.



Ai aceste haine in casa?
De ce sa tii mincarea in ruscac, nu pooate sa stea in frigider ca la oamenii normali?
Ce apocalipsa crezi tu ca e aia unde trebuie sa te grabesti sa iei rucacsul cu tine gata facut dar totusi ai timp sa te duci cu el undeva in siguranta?
Eu vreau un scenariu ca voua va plac astea... ce apocalipsa e atit de rapida ca iti trebuie un rucsac gata facut dar in acelasi timp e ok sa ai numai 2 surcele in el. Si daca va prinde serviciu sau in mall? A, stiu tu mergi cu ruscacul ala la tine mereu...



Ar trebui sa puna mina la munca sa reconstruiasca. Sa traiasca in grupuri, triburi, sate. Nu sa se vineze cu arbalete pentru carnita lor frageda cum viseaza ala de mai sus Posted Image
O sa fie super boss cand o sa vina o apocalipsa,ramai singur,nu mai trebuie sa mergi la serviciu,o sa ai mancare din plin..ce sa mai,o sa fie raiul pe pamant.

#254
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Acum am înțeles.
Deci ne putem juca mai departe(after apocalipsă) cu țevile cu cornete și cu prăștii(ca să citez-l pe colegul @xilo).
Dar banii vor mai exista?
Poliția va mai exista?
Teoretic,dacă vor continua să existe frigiderele și super(hiper)marketurile,ar trebui să existe și ele.
Dar ce ne facem dacă vor supraviețui și școlile?Cei ce vor fi la școală vor mai trebui să susțină examene,bacu',etc.?
Dilemă mare.

#255
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
trebuie puse in rucsac si doua batoane gotenna.
din astea: http://www.gotenna.com/
nu sunt scumpe, 150 koko.

#256
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
"nu sunt scumpe, 150 koko."
Intradevar sunt deosebite in anumite situatii.
Acum, cu precomanda sunt 150 dolari, dupa aparitie vor fi 300 , asta pina le desface chinezul si le vei gasi pe ali la 30 dolari sau mai putin...Posted Image

#257
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
exact.
adevarul este ca sunt scumpe, dar m-ar tenta sa incerc la ce distanta bat in realitate.
practic, cu telul cuplat la baton poti trimite un fel de sms, dar care bate la o distanta "dată", functie de terenul in care esti.
iar de receptionat, te poate receptiona doar cel ce are un baton similar.

sigur sunt bune la ceva in situatia unui tshtf, dar cam inutile in rest.

#258
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 02.09.2007
Si cine mai are in RO batoane d-astea? Ca inteleg ca vorbesc doar intre ele. Si daca nu mai ai cu ce sa iti incarci tel ca poate nu mai e curent ?
Daca chiar vrei sa poti comunica cu cineva remote, cred ca mult mai bune ar fi niste asa ceva-uri, putere 5W, se lauda ce merge 50km, baterie mica, sa zicem reincarcabila manual:
http://www.dx.com/p/...40#.VSg45HdvKao

#259
adcamo

adcamo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,022
  • Înscris: 12.02.2009
Nu mai cumparati bre rucsac si cutit si tampenii. Ca doar n o sa mergeti cu el in spinare mereu. Nu stiu la ce scenariu postapocaliptic va ganditi voi,dar cea mai importanta e capacitatea de adaptare la noile conditii. Da l draq de cutit,nu dispare toata tehnologia brusc,gasesti unul pe undeva.

#260
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
hai sa vedem ce genuri de apocalipsa poate sa vina .
de la cele mai probabile pana la cele inprobabile gen zombii.
cam cand ar trebuii sa apara si in ce conditii
apoi selectam primele 3-4 posibile si ce ar trebui sa facem sa supravetuim.
scenarii , de aici nu america , zone , anotimpuri , etc.
si cred ca tehnologia ar trebuii lasta pe ultimul loc si cred ca ar trebui descarcat pe un card de memorie cam toate cartile esentiale pentru viitor .

#261
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 14.04.2010

View Postadcamo, on 14 aprilie 2015 - 19:17, said:

Nu mai cumparati bre rucsac si cutit si tampenii. Ca doar n o sa mergeti cu el in spinare mereu. Nu stiu la ce scenariu postapocaliptic va ganditi voi,dar cea mai importanta e capacitatea de adaptare la noile conditii. Da l draq de cutit,nu dispare toata tehnologia brusc,gasesti unul pe undeva.

Dar esti sigur ca il gasesti pe cel mai potrivit? Un simplu cutit de bucatarie nu e util in orice situatie... dar in lipsa e bun si ala...

View Postredbotos, on 14 aprilie 2015 - 19:57, said:

hai sa vedem ce genuri de apocalipsa poate sa vina .
de la cele mai probabile pana la cele inprobabile gen zombii.
cam cand ar trebuii sa apara si in ce conditii
apoi selectam primele 3-4 posibile si ce ar trebui sa facem sa supravetuim.
scenarii , de aici nu america , zone , anotimpuri , etc.
si cred ca tehnologia ar trebuii lasta pe ultimul loc si cred ca ar trebui descarcat pe un card de memorie cam toate cartile esentiale pentru viitor .

Din pctul meu de vedere sunt 3 posibilitati mari si late:

1. Impactul cu un meteorit/cometa

2. Un virus super-rezistent (nu care te transforma in zombi ci doar kilareste in cateva ore...)

3. Un colaps economic major care ar aduce lumea in pragul disperarii (revolutii, revolte, razboaie)

Mai am vreo 2 dar mai putin probabile.

#262
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015
toate sunt corecte , dar probabilitatea e inversa 3,2,1
zic eu.
scuipale si pe alea doua.

Edited by redbotos, 15 April 2015 - 21:13.


#263
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
lyanna, baofeng-ul ăla nu cred să bată aşa departe.
totu-i reclamă de reclamă.

#264
wizardofoz

wizardofoz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,626
  • Înscris: 15.01.2015
Si de ce nu?

#265
nycolae

nycolae

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,951
  • Înscris: 29.03.2012
că nu se poate.
l-ai încercat tu şi atâta de departe a bătut?

#266
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,273
  • Înscris: 05.06.2002

View PostEngineer_xxl, on 14 aprilie 2015 - 23:04, said:

Dar esti sigur ca il gasesti pe cel mai potrivit? Un simplu cutit de bucatarie nu e util in orice situatie... dar in lipsa e bun si ala...



Din pctul meu de vedere sunt 3 posibilitati mari si late:

1. Impactul cu un meteorit/cometa

2. Un virus super-rezistent (nu care te transforma in zombi ci doar kilareste in cateva ore...)

3. Un colaps economic major care ar aduce lumea in pragul disperarii (revolutii, revolte, razboaie)

Mai am vreo 2 dar mai putin probabile.
cea  mai probabila este dupa parerea mea e o furtuna solara. si nu-i un fenoment putin probabil, ultima furtuna de proportii a avut loc in 1859. in 1989 o furtuna solara mult mai mica a lasat o bucata din canada fara curent electric. una de proportiile celei din 1859 ar distruge transormatoarele de la statiile de transformare a curentului electric si ar lasa planeta fara electricitate. ar dura ani sa fie reparata reteaua. in timpul asta nu vad prea bine civilizatia. asa ca pune asta ca № 1.

#267
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Mai este de adăugat:
- O sticlă (mai bine bidon, să nu se spargă) cu iod
- Zeolit în rucsac, buzunare, etc

#268
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
niste ciuperci ? ar fi indicate ?

#269
redbotos

redbotos

    Productiv

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,141
  • Înscris: 01.03.2015

View PostFane, on 04 mai 2015 - 11:21, said:

cea  mai probabila este dupa parerea mea e o furtuna solara. si nu-i un fenoment putin probabil, ultima furtuna de proportii a avut loc in 1859. in 1989 o furtuna solara mult mai mica a lasat o bucata din canada fara curent electric. una de proportiile celei din 1859 ar distruge transormatoarele de la statiile de transformare a curentului electric si ar lasa planeta fara electricitate. ar dura ani sa fie reparata reteaua. in timpul asta nu vad prea bine civilizatia. asa ca pune asta ca № 1.
daca se intrerupe curentul maine, eu cred ca ma mai ingras 20 kg .
la noi in sat totul e pe lemne si doar electronica e dependenta.
nu as mai avea de ce sa merg la servici . pt ca nu este curent si nici facturi nu o sa mai am de platit , deci raman acasa si fac agricultura .
si asa fac si singurul lucru care ar mai trebuii e sarea .
chiar ma gandeam cum tin o gaina iarna fara porumb sau seminte cumparate, ce-i dau la porc sa-l trec iarna , si ce le dau la pastravi de mancare daca nu am granule.
restul pot sa le procur fara probleme.
fan la vaci , se poate face manual la 3 vaci fara mari probleme, de adus se foloseste si acuma tractiunea animala  , cartofi, ceapa ,usturoi ,morcov ,mazare, etc , pot sa cultiv eu + ciuperci , fructe de padure , si plante medicinale , si vreau in decursul a 2 ani sa ma apuc si de apicultura.
ce credeti ca imi mai lipseste ?

#270
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Nu stiu daca ar dura chiar ani sa restabileasca curentul electric...dar probabil 5-6 luni...da.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate