Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Operatiunea "Casa noua"

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3665 replies to this topic

#3367
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postblackiesasha, on 19 septembrie 2018 - 18:03, said:

Ce poate fi mai costisitor? Ca automatizarea sigur e mai ieftina la culisante.

Iti spun eu ca m-am jucat cu actionari destul. La culisante calea de rulare trebuie sa fie rigida si oarecum imuna la variatii de temperatura ( prindere elastica). Actionarea este simpla dar sufera la obstacol pe sina ( piatra ,nisip, gheata). Cremaliera de pe poarta trebuie sa fie paralela cu sina altfel apar rapid uzuri. Dupa mine singurele culisante fara batai de cap sunt cele cu sina de rulare la inaltime si role de ghidaj sus. In rest cele cu sina jos chiar daca sunt robuste necesita intretinere si curatare.
Una peste alta sunt destule parti mecanice care pot creea probleme atit la montaj cit si in exploatare.
Batantele sunt ok daca poarta este solida si se misca usor. Stilpii ar trebui sa fie solizi si lati cel putin de 20 cm.
Actionarea trebuie sa fie dimensionata cu cel putin o treapta peste greutatea portii. Si la batante trebuie sa cureti zapada din raza de deschidere. Daca poarta se misca usor efortul in motoare este mic si fiabilitatea decenta.

#3368
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postpicomouse, on 23 septembrie 2018 - 07:11, said:

Stilpii ar trebui sa fie solizi si lati cel putin de 20 cm.

De ce 20cm? Eu aveam in cap stalpi de teava 10x10x6 cm. In mintea mea gardul ideal arata ca asta:

Attached File  WhatsApp Image 2018-09-21 at 18.54.19.jpeg   123.04K   109 downloads

Chiar ieri am vazut o astfel de poarta prinsa pe stalpi de 10x10.

#3369
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 21.01.2013
Stiu problemele care pot aparea la culisantele cu sina jos. Eu am autoportanta si ma raportam la ea.

#3370
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View PostoMariusRO, on 23 septembrie 2018 - 09:05, said:



De ce 20cm? Eu aveam in cap stalpi de teava 10x10x6 cm. In mintea mea gardul ideal arata ca asta:

Attachment WhatsApp Image 2018-09-21 at 18.54.19.jpeg

Chiar ieri am vazut o astfel de poarta prinsa pe stalpi de 10x10.

Poti face prinderea motorului si pe 10x10 dar spatiul este limitat. Daca sudezi placa port motor ( de 1 stilp de otel) este ok dar daca ai zidarie in 10 cm nu poti baga 2 conespanduri de 12 sa stea zdravan.

#3371
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postpicomouse, on 23 septembrie 2018 - 07:11, said:

Cremaliera de pe poarta trebuie sa fie paralela cu sina altfel apar rapid uzuri. Dupa mine singurele culisante fara batai de cap sunt cele cu sina de rulare la inaltime si role de ghidaj sus. In rest cele cu sina jos chiar daca sunt robuste necesita intretinere si curatare.
Descrierea asta este pentru autoportante sau un alt model de porti culisante? Ar ajuta un exemplu ca nu imi dau seama de solutie, multumesc!

#3372
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postblackiesasha, on 23 septembrie 2018 - 10:17, said:

Stiu problemele care pot aparea la culisantele cu sina jos. Eu am autoportanta si ma raportam la ea.

Ai ceva poze cu poarta ta?

View Postcatalijns, on 24 septembrie 2018 - 07:02, said:

Descrierea asta este pentru autoportante sau un alt model de porti culisante? Ar ajuta un exemplu ca nu imi dau seama de solutie, multumesc!

Pare ca e pentru cele cu rulare pe sol/sina

View Postpicomouse, on 24 septembrie 2018 - 06:33, said:

..daca ai zidarie in 10 cm nu poti baga 2 conespanduri de 12 sa stea zdravan.

Ah.... da, asta e clar...

Ca tot veni vorba de porti/gard... In mintea mea gardul din poza incepea cu stalpii din teava de pe fundul santului de fundare (adica 50-60cm), ba chiar cu niste adancituri in dreptul lor. Vorbind cu un  producator de garduri/porti din tabla din asta decupata omul zice ceva de genul...

"Domnule, ca sa iasa perfect (ca aspect) e suficient sa bagi mai adanc stalpii de la porti. Soclul il lasi asa, curat, ca pe o grinda simpla iar eu vin si montez stalpii direct pe el, cu conexpanduri. In felul asta garantat nu fuge nici unul de pe pozitie, au aceeasi distanta intre ei si totul este aceeasi culoare, ca ii vopsesc odata cu panourile, prin aceeasi tehnologie" (ceva cuptor cu pulbere sau nu stiu ce spunea el...)

Ideea este ca modul ala de a prinde stalpii de la gard ar usura cumva munca (foarte important daca ma apuc eu sa il fac :) ) dar nu stiu daca ar fi "corect". Pana la urma nu stalpii aia ar trebui sa fie cei care tin gardul sa nu cada...

#3373
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 21.01.2013
asta e vrajeala ieftina. nu cumva sa montezi asa stilpii de la poarta. indiferent ce fel de poarta faci (culisanta sau batanta) baga stilpii in beton cit de adanc poti.
poze cu poarta mea am sa pun deseara cand ajung acasa.

#3374
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Am si zis, era vorba de stalpii de pe soclu, adica DOAR panourile de la gard. Nu sunt nebun si nici ala nu cred ca era sa prinda stalpii de la poarta in conexpanduri :)

Astept cu nerabdare :)

#3375
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008

View PostoMariusRO, on 24 septembrie 2018 - 07:18, said:





Ca tot veni vorba de porti/gard... In mintea mea gardul din poza incepea cu stalpii din teava de pe fundul santului de fundare (adica 50-60cm), ba chiar cu niste adancituri in dreptul lor.

.
60 cm este putin. O teava de 6 m o tai in doua si ai facut doi stalpi. Te ridici la inaltimea dorita, restul betonezi. Nu folosi boltari, sunt prosti. Eu as proceda astfel: as sapa paharele si santurile dintre ele, as introduce stalpii si aseza pe pozitie. Se pot fixa cu o galeata doua de mortar pe fundul gropii. Apoi umplu tot cu beton de la statie, turnat direct din cifa. Armat, cofrat si turnat iar cu cifa. Nu traiesti tu pana sa se distruga gardul ala!

Edited by ionut27, 24 September 2018 - 08:38.


#3376
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 21.01.2013
am inteles gresit. scuze.
oricum eu nici aia de la panouri nu i-as pune in conexpanduri. dar cine stie, poate ai noroc si va fi ok.
din experienta proprie: pe una din laturi am avut initial un gard din plasa impletita cu stilpi metalici fixati in pahare de beton (adincime beton ~0,5m). in decurs de cativa ani, aproape toti stilpii si-au pierdut verticalitatea, adica s-au inclinat care spre fata, care spre spate, care stanga, care dreapta. nu mult, dar suficient sa nu-mi placa cum arata. asa ca anul trecut dupa ce am realiniat stilpii am turnat o bordura de beton inalta de 0,5m si adanca de 0.5m, cu beton de statie, turnat tot odata. deci stilpii stau in beton aproape 1 metru. am crezut ca am rezolvat problema alinierii lor. dar, ghici ce, cu tot betonul pus, gardul fiind in intregime din fier, tot se strimba in functie de cum se dilata/contracta fierul. nu mult dar nu mai este "ata" cum se zice.
asa ca, cu stilpii doar fixati in conexpanduri, nu stiu ce sa zic .....as avea emotii.

Edited by blackiesasha, 24 September 2018 - 08:57.


#3377
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

View Postdell99, on 18 septembrie 2018 - 19:35, said:

Kitul de automatizare a fost cam 1000 lei parca
Un link te rog, multumesc!

#3378
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007
Ale mele:
https://forum.softpe...4#entry21756210

Problem: ninge, se topeste, ingheata rotile noaptea si merg greu. In rest eu tot pe din astea portante as opta. Am o boala cu lasatul celorlalte. Cea mica are ~280kg si cea mare ~320kg.

#3379
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,901
  • Înscris: 27.02.2008

View PostoMariusRO, on 24 septembrie 2018 - 07:18, said:

Vorbind cu un  producator de garduri/porti din tabla din asta decupata omul zice ceva de genul...

"Domnule, ca sa iasa perfect (ca aspect) e suficient sa bagi mai adanc stalpii de la porti. Soclul il lasi asa, curat, ca pe o grinda simpla iar eu vin si montez stalpii direct pe el, cu conexpanduri. In felul asta garantat nu fuge nici unul de pe pozitie, au aceeasi distanta intre ei si totul este aceeasi culoare, ca ii vopsesc odata cu panourile, prin aceeasi tehnologie" (ceva cuptor cu pulbere sau nu stiu ce spunea el...)
Si-au montat niste vecini stalpii de 10/10cm prinsi cu conexpanduri in beton. Ideea e ca panourile  de gard constau in niste sarme groase tensionate intre stapii de pe capete / colturi (bineinteles ca trec si prin stalpii intermediari). Tot asa le-au garantat si lor ca nu e nevoie de contrafise pe capete si ca rezista conexpandurile chiar si fara ancore chimice..insa dupa vreo 2 zile in care au rezistat tensionati, si-au gasit la 45% stalpii de pe colturi. Oricum, la ei cablurile alea lucreaza si ele la temperaturi mari/mici..si se tensioneaza diferit vara vs iarna. A fost si la mine discutia asta cand am facut gardul insa am preferat sa-i bag in beton..

Edited by manghels, 24 September 2018 - 10:14.


#3380
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postionut27, on 24 septembrie 2018 - 08:37, said:

60 cm este putin. O teava de 6 m o tai in doua si ai facut doi stalpi. Te ridici la inaltimea dorita, restul betonezi. Nu folosi boltari, sunt prosti. Eu as proceda astfel: as sapa paharele si santurile dintre ele, as introduce stalpii si aseza pe pozitie. Se pot fixa cu o galeata doua de mortar pe fundul gropii. Apoi umplu tot cu beton de la statie, turnat direct din cifa. Armat, cofrat si turnat iar cu cifa. Nu traiesti tu pana sa se distruga gardul ala!

In principiu ai dreptate, si ei as face la fel, daca as putea :)

Mai devreme am vorbit cu un alt producator de panouri din alea decupate. Zice ca din experienta un panou la H 1.4m ar trebui sa fie in jur de 1.5m lungime ca sa nu fie foarte greu si sa creeze probleme (inclusiv la montaj). La adancime de 1m nu poti sa sapi intr-un perimetru de 30x30, cred ca nici in 50x50. Mai pe scurt, daca fac niste pahare la 1m adancime or sa fie si mari ca suprafata si am sanse sa fie aproape lipite intre ele. E mai simplu sa fac direct santul la 1m adancime...

#3381
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,995
  • Înscris: 21.01.2013
Pozele promise. Am incercat sa incarc si un clip video dar nam reusit. E vreo smecherie?

Attached Files



#3382
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postblackiesasha, on 24 septembrie 2018 - 15:49, said:

E vreo smecherie?
...trebuie sa ii incarci pe Youtube si sa postezi link_ul

#3383
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View Postblackiesasha, on 24 septembrie 2018 - 15:49, said:

Pozele promise.

Multumim. Din pacate la mine este exclus asa ceva... In stanga am imediat gardul vecinului iar in dreapta poarta pietonala (sau invers, depinde din ce directie te uiti). Asa ca nu am spatiu unde sa se desfasoare contragreutatea portii.

Edited by oMariusRO, 24 September 2018 - 16:57.


#3384
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,201
  • Înscris: 23.02.2007

View Postblackiesasha, on 24 septembrie 2018 - 15:49, said:

Pozele promise. Am incercat sa incarc si un clip video dar nam reusit. E vreo smecherie?
Pune un link cu automatizarea. Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate