Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...
 Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!
 Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!

La multi ani @Nenea Zap!

La multi ani @beavis03!
 BlackView Oscal Pad 13, probleme ...

Baterie auto AGM 70AH vs normala ...

Depanero nu vrea sa imi dea Negat...

Extras carte funciara
 

Conectare sistem 5.1 la laptop cu o iesire mic/casti

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#73
ndanutzu

ndanutzu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2015
E incredibil toate Tv-urile si DVD Playerele de pe piata au iesiri optice dar daca vrei sa le folosesti 5.1 trebuie sa acizitionezi sisteme audio la preturi gigantice.Auzi pana si un DAC extern sa fie mai scump decat 5.1 . Atunci ma intreb placa audio Logilink UA0099 are intrare si iesire optica dar o poti folsi doar la PC prin conectare USB? Eu ma gandeam doar alimentez aceasta placa externa prin usb apoi folosesc intrarea optica pentru a decoda sunetul pe 7.1 ( bine eu as folosi doar 5.1). Multumesc pentru comentarii chiar imi folosesc!

#74
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Nu se poate ce vrei tu.Placa aia chiar daca ar fi capabila de decodare on the fly nu poate lucra fara driver sistem de operare si schimb de date cu sistemul PC. Nu vorba doar de alimentare electrica.

#75
ndanutzu

ndanutzu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.03.2015
Deci singura varianta sa scot 5.1 din tv ramane doar optic? TV Samsung ue32f4500

#76
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Tu citesti ce am scris?

View Postgeo123, on 12 martie 2015 - 10:02, said:

Pentru ce vrei tu ai nevoie de un DAC extern care poate fi mai scump decât sistemul tau de sunet si exista posibilitatea ca nici așa da nu rezolvi problema pentru ca nu toate tv-urile scot sunet pe iesieșirea optica avand ca sursa mediaplayerul intern.
Verifica mai intai daca scoate sunet pe acolo(iesirea optica) cand rulezi un fim de pe stick avand coloana 5.1 DTS sau Dolby

#77
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Asta depinde si ce decoder audio foloseste ,adica ffdshow ,LAV filters ,AC3 decoder ,sau cele continute in playere. Unele fac downmix la sunet multicanal pe care il transmit apoi via S/PDIF ,unele fac direct passthrough la semnal digital multicanal (caz in care S/PDIF coaxial sau optic are serioase limitari).
Cea mai simpla varianta e folosirea unei placi de sunet multicanal externe pe USB. Sunt unele chiar la preturi derizorii.

Edited by edigee, 16 March 2015 - 11:42.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate