Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

De ce simt oamenii nevoia sa-si afiseze viata pe internet?

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

 Nero-d, on 28 februarie 2015 - 09:46, said:

si tu chiar vrei sa te credem??? chiar ne iei de prosti??? sau esti antisocial?!?
nu sunt antisocial dar tu esti mai multi sau mai multe? ca vad ca vorbesti de parca ai fi un grup , nu un individ .

si sa stii ca am si gradina --> deci sunt (si) gradinar .

bati campii . androidul merge si fara cont si nici pentru windows nu am facut niciodata vreun cont .
e drept ca in cazul androidului esti limitat la ceea ce ai si nu poti face updateuri sau instala aplicatii .

dar te intreb si eu ca omu' , in numele meu, adica unu' singur, chiar trebuie sa te bagi in seama pe orice topic ?
macar daca ai avea ceva de spus . . .

#20
Ion_Pribeagu

Ion_Pribeagu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 20.07.2014
Mi se pare ca are si un nume manifestarea asta. Se cheama exhibitionism. Cica s-ar si trata. Posted Image

Edited by Ion_Pribeagu, 28 February 2015 - 10:37.


#21
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Foarte multi scriu despre ei ceea ce trebuie sa auda lumea ... in viata de zi cu zi sunt altfel . 20% din ceea ce "publica" este 80% din adevar . Fata in fata (daca "socializeaza") sunt cu totul altfel .Mai sunt cazuri care se ascund in spatele ecranului si isi faca o "viata" acolo , sunt "macho" , "pitzi" si vedete in lumea virtuala dar daca ii scoti pe strada ...ops... Doamne freest sa conversezi cu ei . Nu generalizez dar cam asa se intampla , majoritatea isi exprima frustrarile in mediul virtual .

... ca sa nu mai spun ca poti face scandal in spatele unui nick

#22
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Din nefericire cam aveti dreptate .Anonimitatea face viteji din fricosi ,destepti din ....in fine ! Poate ca-i mai bine asa decat ca in State cand il apuca dracii pe vreunul si rade juma de bloc cu mitraliera .

#23
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 serginho74, on 28 februarie 2015 - 10:27, said:

e drept ca in cazul androidului esti limitat la ceea ce ai si nu poti face updateuri sau instala aplicatii .
Ba poţi ! Posted Image

Am un prieten care ţinea neapărat să-mi arate când a făcut fii-sa primul pas , când s-a căcat prima oară , când a mâncat primul muc ...
I-am spus că CHIAR nu mă interesează .
Acum e totul ok Posted Image .

Unii cred că vor să se dea rotunzi cu locurile pe care le-au vizitat , cu mâncărurile speciale pe care le-au mâncat , cu maşina pe care şi-au luat-o etc ...
Acolo nu le zice nimeni că nu-i interesează :)

Edited by genius, 28 February 2015 - 10:54.


#24
greenvision

greenvision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,120
  • Înscris: 03.01.2010
Validare

#25
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 genius, on 28 februarie 2015 - 10:49, said:

Ba poţi ! Posted Image

Am un prieten care ţinea neapărat să-mi arate când a făcut fii-sa primul pas , când s-a căcat prima oară , când a mâncat primul muc ...
I
Admiratia mea ca ai avut taria sa refuzi asa priveliste .Mai sunteti inca prieteni sper !Posted Image

#26
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 11:06, said:

Admiratia mea ca ai avut taria sa refuzi asa priveliste .Mai sunteti inca prieteni sper !Posted Image
Bineînţeles ! :)
Nu era vorba de privelişte . Ideea mă enervează .
Am prieteni , însă , care , dacă un alt prieten nu-i arată maşina pe care şi-a luat-o , zici că cine ştie ce s-a întâmplat .

#27
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Totusi are si  omul nevoie sa stie ca prietenii sunt langa el ,ca-si ia  masina ,un apartament ,si e de inteles asta ,cum se spune si  mai sus ,suntem sociali ,si ne simtim impliniti impreuna .

#28
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Observ ca majoritatea nu ati inteles absolut nimic despre facebook si o dati in aberatii masive cu "facebook se foloseste de voi" si alte prostii.

Probabil multi dintre voi sunt tineri si nu inteleg care era situatia in materie de comunicare pe vremuri. Lumea isi scria scrisori, trimitea (rar) poze (si aici vorbim in general de rude sau cunostinte apropiate), poate din cand in cand mai vorbeau la telefon. Poate. Treceau perioade lungi de timp intre episoadele de "comunicare" iar fraze "vai, de cand nu te-am mai vazut" erau o obisnuinta. Uneori oamenii, chiar rude, nu se vedeau cu anii. De cunostinte mai vechi, fosti colegi de scoala sau servici, poate prieteni din copilarie, lumea nu prea mai afla decat poate accidental. Cu facebook s-au schimbat masiv toate astea. Poti afla instant ce mai fac rudele, prietenii, sau mai stiu ce cunostinte mai vechi, indiferent unde locuiesc acestea in prezent. Poti lua legatura cu ele instant, poti discuta. Lucrurile astea sunt importante si reprezinta o schimbare masiva, chiar miraculoasa, fata de trecut - lucru pe care astia mai tineri probabil nu-l inteleg prea bine.

Dar nu numai asta. Oamenii se pot cunoaste mai bine. Fata in fata, oamenii tind sa fie retinuti in discuta anumite lucruri, sau poate nu se iveste ocazia. In mediul online e ceva mai usor. Apoi poti afla tot felul de lucruri uneori utile. Chiar si prezenta firmelor de pe facebook poate fi benefica, unii prezinta tot felul de reduceri/oferte doar pe facebook.

Criticile aduse facebook in general mi se par infantile caci sunt concentrate pe niste chestii infantile(ca de ce nu stiu care piti/cocalar se pozeaza cu nu stiu ce si alte nimicuri din astea). Mult mai serios ar fi de exemplu sa suferi sa zicem la servici din cauza ca sefului sau mai stiu eu cui nu-i place opinia ta in legatura cu te miri ce subiect. Sau, chiar si mai rau, sa te ia militia la impins vagoane ca nu stiu ce i-ai spus nu stiu cui si i-ai cauzat te miri ce rahat imaginar.

#29
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

 gingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 11:21, said:

Totusi are si  omul nevoie sa stie ca prietenii sunt langa el
Când are el nevoie ...

 gingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 11:21, said:

si e de inteles asta
Crezi sau nu , eu nu o înţeleg .

 gingisKHAN2015, on 28 februarie 2015 - 11:21, said:

suntem sociali ,si ne simtim impliniti impreuna .
Aşa o fi . Dar chiar nu mă interesează realizările tale (nu sunt invidios , sunt indiferent) .

#30
djl

djl

    Smrt fa¹izmu, sloboda narodu! Īmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,622
  • Înscris: 13.06.2004
Motivele sunt mai multe:
1) Unii vor să arate că au nu ştiu ce, că au ajuns undeva (aici există şi asepctul negativ al "valoroşilor");
2) Alţii vor să facă publicitate unui anumit stil de viaţă;
3) Vor să comunice;
4) Pentru unii e mai facil să arate direct pe unde au studiat sau cum arată, făcându-şi un profil pe internet, decât să se apuce să spună la toată lumea ce au făcut sau să dea poze la toată lumea.

#31
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,757
  • Înscris: 23.05.2013
In general oamenii sunt:
- introvertiti. Cei introvertiti vor gasi mai usoara comunicarea in scris pe Facebook ceea ce permite mai mult sa comunice cu prietenii, sau scrierea unei pagini de blog pentru a spune alte lucruri.

- extrovertiti. Cei extrovertiti nu vor avea probleme ca poate afla X si Y ca ei stau in Bucuresti, lucreaza la Bershka, mananca la McDonald's si asculta hip-hop. Celorlalti care vad asta nu le pasa, asa cum credeti voi.
Le pasa doar celor care nu au cont deloc pe astfel de retele si gandesc diferit. Unii cred ca informatiile astea sunt cine stie ce, dar nu sunt.

Plus, internetul permite TUTUROR sa se faca auziti. Intr-o anumita masura, ca nu toti au norocul dorit, dar daca ai o idee, in general o poti spune. Libertatea asta este pe placul multor persoane din ziua de azi, si neinteleasa de altii care oricum nu ar spune nimic, pentru ca au fost invatati de pe vremuri ca e mai bine sa taci. Posted Image

 MrReason, on 28 februarie 2015 - 11:29, said:

Observ ca majoritatea [...]
Absolut corect.

#32
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 d4m4g3, on 28 februarie 2015 - 12:10, said:

. . Libertatea asta este pe placul multor persoane din ziua de azi, si neinteleasa de altii care oricum nu ar spune nimic, pentru ca au fost invatati de pe vremuri ca e mai bine sa taci. Posted Image




Ceva de genul mutul f....e pamantul ,nu ,Stefan ?

#33
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
teoria mea proprie si personala este ca oamenii se simt extrem de singuri (acolo, in camaruta lor, sau chiar in societate fiind, la munca, in masina, in metrou etc) si atunci stau pe Fb (nu neaparat comunica) pentru a nu se mai simti atat de singuri. Daca inainte, cand te simteai singur, dadeai telefon unui prieten, ieseati, interactionati, vorbeati fata-n fata, te interesa in mod real ce avea de spus celalalt, acum pe FB poti privi viata celorlati, rar ajungi sa si interactionezi, iar interactiunile alea sub forma de like, share sau un scurt comentariu sunt fooarte departe de o discutie reala pe care ai putea sa o ai cu alt specimen uman. Nici macar nu zic prieten, pentru ca nevoia de a comunica ii face pe unii oameni sa intre in vorba din nimic, in autobuz, la coada la doctor, chiar pe strada...atentie, astia sunt oamenii mai in varsta, tinerii n-ai sa prea vezi pentru ca sunt cu capul bagat in telefon chiar si cand merg pe strada si, mai grav, cand traverseaza strada...ei "interactioneaza" dar de fapt nu comunica, doar privesc cum se deruleaza viata altora. E un gen de reality show ca la TV, doar ca e mai incitant pentru ca pe oamenii aia chiar ii cunosti si chiar e in timp real, fara pauze de publicitate.

#34
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Pentru că cocalari și pițipoance.

Edited by gerbil, 28 February 2015 - 12:53.


#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ei, unii-si afiseaza viata, altii, nivelul de inteligenta, altii lipsa acesteia, altii doar pasiunile,..., altii prostia, sau incompetenta,...
Gasesti pe net orice, oricand, oricum,...

#36
nesupus

nesupus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 27.02.2010

 myshyk, on 28 februarie 2015 - 08:41, said:

Ce inseamna "dastept" in acceptiunea ta? Inutil?
El insusi este marele dastept si daca te uiti la el nu are nici capul mare.  Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate