Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Pret apartament 2 cam. Piata Alba Iulia

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
115 răspunsuri în acest subiect

#1
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
Salut,

Ne gandim sa cumparam apartamentul in care stam acum in chirie. Are doua camere, un grup sanitar, cam 60-65mp, la et. 10/10 orientat spre N-V. Nu sunt probleme cu terasa. Preturile, din ce am vazut pe anuntul sunt in jur de 80k.

Ma intereseaza daca stiti de tranzactii reale din zona asta si cam cat se poate scadea pentru ultimul etaj. Pe langa asta, apartamentul trebuie rebransat/montata centrala pentru ca in momentul asta incalzirea e facuta cu panouri IR si nu suntem deloc multumiti de ele. Nu cred ca se poate negocia pretul pentru ca nu e renovat, din ce am mai vazut la vanzare, niciunul nu e.

Eu ma gandeam ca undeva la 70-72k e un pret corect.

Editat de figo1988, 24 februarie 2015 - 11:06.


#2
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.488
  • Înscris: 05.08.2002
asta e reclama la prapaditul acela de apartament?
altfel trebuie sa fii un pic dus cu pluta sa dai 70k+ eur pe ultimul etaj, 2 camere banale si debransat de la caldura
si ce ofera piata alba iulia? aglomeratie cumplita poate..

#3
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 24 februarie 2015 - 11:05, said:

Eu ma gandeam ca undeva la 70-72k e un pret corect.
La banii aia iti faci/ cumperi o vilisoara cocheta, in zona linistita, unde sa ai curte gazonata, cu timpul o piscina etc

#4
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.664
  • Înscris: 26.09.2014
Ar trebui sa fii complet cretin sa platesti atata pe o vechitura de 2 camere, no offense.

Daca mai faci si credit si bagi bani in dobanzi si comisioane, ala esti.

Editat de Byblos4, 24 februarie 2015 - 11:46.


#5
andreea144

andreea144

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 45
  • Înscris: 15.01.2015
Asta e pretul zonei. Am o colega care si-a vandut apartamentul cu 2 camere vizavi de Marriott, fara imbunatatiri, cu 72.000 euro. A avut vreo 8 persoane interesate sa cumpere in 2 zile de cand a pus anuntul. 5 aveau cash.

Editat de andreea144, 24 februarie 2015 - 11:52.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015
Nu merita combinatia: ultimul etaj si orientare pe nord. Cu banii respectivi gasesti doua camere bune undeva prin zone apropiate: Vitan, Nerva, Calarasilor, fara a fi la ultimul etaj pt ca la banii aia nu vei gasi in zona la etaj intermediar.

Editat de MembruAnonim, 24 februarie 2015 - 11:59.


#7
Carman2015

Carman2015

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.019
  • Înscris: 14.01.2015
daca isi ia in militari veti sari pe el ca sta in cartier muncitoresc bla-bla.
daca isi ia in berceni veti sari pe el ca face o ora pana la unirii si ca nn-are spitale, farmacii, azil de batrani etc.
daca isi ia in centru este nebun.
ce p... va convine pana la urma???

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 399.554
  • Înscris: 08.10.2015

View PostByblos4, on 24 februarie 2015 - 11:44, said:

Ar trebui sa fii complet cretin sa platesti atata pe o vechitura de 2 camere, no offense.

Blocurile din zona respectiva sunt in mare parte blocuri bune turnate monolit, proiecte bune cu mult fier in ele, construite de comunisti la nivel de structura si finisate in primii ani dupa revolutie.

Editat de MembruAnonim, 24 februarie 2015 - 12:05.


#9
takemeintoyourskin

takemeintoyourskin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.824
  • Înscris: 14.05.2010
Nu ma pricep la preturi in Ro/Buc dar pare mare pretul pentru etajul 10, si dupa cum spune colegu de mai sus are anul de constructie 88-89, deci n-ar fi rau in caz de tremurici dar etajul ala 10 in blocurile comuniste suna sinistru.

#10
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
Posted Image pt faza cu reclama

Sunt deschis la sugestii. Am fost cam prin toate zonele din Bucuresti, am stat si prin Iancului si pe Calarasilor si, stiind preturile de acolo, nu pot sa zic ca zona asta nu merita mai mult. Ca sunt alternative mai bune, categoric, dar e vorba si de bani aici, sa zicem ca pragul ar fi undeva la 80k daca necesita renovari sau 90k daca e nou si putem sa bagam direct mobila in el.

@karhu: Chiar nu cred ca in 70k iti gasesti casa cu piscina, sa fim seriosi, intr-o zona decenta. Daca nu ma insel, din jurnalurile de constructie, pretul pe mp iesea undeva la 500 eur, deci cu 70k de euro poti sa iti faci cel mult o casa de 100mp undeva in afara Bucurestiului si sa devii dependent de masina. Nu, multumesc.

Si ce mai conteaza ca e debransat de la caldura sau nu cand dai zeci de mii de euro pe un apartament? Caloriferele sunt aici, nu are cum sa coste mai mult de 1k de euro sa te rebransezi. Intr-adevar, nu e nimic special la el, sunt 2 camere banale cu o impartire oligofrenica, dar din ce m-am uitat fugitiv nu prea sunt alternative. Blocurile vechi sunt cam la fel din pacate, iar cele noi sunt in general in zone mai proaste sau foarte scumpe.

Repet, veniti cu sugestii! Posted Image

Editat de figo1988, 24 februarie 2015 - 12:34.


#11
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.197
  • Înscris: 28.06.2005
Întrebarea mea e: vrei musai să stai în buricul târgului sau nu te deranjează și ceva mai departe?

#12
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 61.940
  • Înscris: 16.03.2004

View PostByblos4, on 24 februarie 2015 - 11:44, said:

Ar trebui sa fii complet cretin sa platesti atata pe o vechitura de 2 camere, no offense.

Daca mai faci si credit si bagi bani in dobanzi si comisioane, ala esti.

Cu banii aia iei apartament cu 3 camere.

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
Nu sunt legat de buricul targului, evident, dar ma intereseaza sa se ajunga usor in centru, sa fie aproape de mijloace de transport in comun, sa aiba in zona restaurante ok, sa nu fie probleme cu parcarea, iar zona sa fie cat de cat spalata. Cam astea sunt criteriile.

View Postdark, on 24 februarie 2015 - 12:46, said:

Cu banii aia iei apartament cu 3 camere.

Unde?

#14
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.197
  • Înscris: 28.06.2005

View Postfigo1988, on 24 februarie 2015 - 12:54, said:

Nu sunt legat de buricul targului, evident, dar ma intereseaza sa se ajunga usor in centru, sa fie aproape de mijloace de transport in comun, sa aiba in zona restaurante ok, sa nu fie probleme cu parcarea, iar zona sa fie cat de cat spalata. Cam astea sunt criteriile.
Pune pe o listă zonele care crezi că s-ar potrivi cerințelor tale și caută prețurile.
Apoi mergi să vezi câteva locuințe și așa îți vei forma o idee mai clară.

#15
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.287
  • Înscris: 21.11.2014
  • Tu stai in chirie .
  • Intr-un apattament cu 2 camere si o singura baie .
  • Apartamentul respectiv nu are nici o sursa de incalzire ( panourile acele despre care vorbesti sunt o gluma proasta )
  • Nu este renovat .

View Postfigo1988, on 24 februarie 2015 - 12:54, said:

sa aiba in zona restaurante ok, sa nu fie probleme cu parcarea,
Si principala ta grija este sa ai in apropriere restaurante  " O K " ??
Bine ca nu ai pretentii si la stele michelin .
Urmatoarea ta pretentie este sa nu ai probleme cu parcarea ? Ce masina ai ? pisicuta ? sau ursulet ?
In afara de asta se pare ca ai niste obligatii , zici ca " ne gandim " . Ai si mostenitori ? sau numai o gagicuta  ?

Editat de tiopedi, 24 februarie 2015 - 13:13.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Mesaje: 40.081
  • Înscris: 25.06.2007

View Postfigo1988, on 24 februarie 2015 - 12:30, said:

@karhu: Chiar nu cred ca in 70k iti gasesti casa cu piscina, sa fim seriosi, intr-o zona decenta. Daca nu ma insel, din jurnalurile de constructie, pretul pe mp iesea undeva la 500 eur, deci cu 70k de euro poti sa iti faci cel mult o casa de 100mp undeva in afara Bucurestiului si sa devii dependent de masina. Nu, multumesc.
Evident ca nu, dar uite aici cam ce mi-as lua eu sa fiu in locul tau. Patru camere, nu doua, cum au apartamentele de care vorbesti. Diferenta enorma de confort si minima ca bani. Si cu timpul va incape si o mica piscina pe terenul ala, cand ai chef sa o faci. Iar daca nu esti dependent de masina, esti dependent de transport in comun.
Parerea mea...

#17
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.497
  • Înscris: 18.06.2007
dacă ești tânăr și o arzi cu pipitze, cred că este o variantă bună. În rest, deși acesta este prețul zonei, eu unul nu aș plăti atât în condițiile în care necesită renovare și nu cred că realizezi că renovarea este ai dificilă decât construcția.
Dacă nu te deranjează pipera (capătul lumii :))) ), te poți uita la my dream residence. la banii ăștia, ai 3 camere, 100 mp utili, bloc extrem de bine construit (înainte de criză se vindeau cu 220.000 de euro plus tva) și cu aspect modern. În primul raând că bagi doar mobilă și ești mutat. vecini puțini, și nu trag speranță că vor fi foarte mulți prea curând și apartamente în care deși dai muzica la maxim nu se aude absolut nimic în apartamentele vecine.
alte propuneri în oraș ar fi Ion Mihalache, cu bugetul descris de tine cred că ai ieși mai bine.

#18
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.874
  • Înscris: 10.10.2003
@sfantu.dracu: O sa fac si asta spre seara.

@tiopedi: Troll? :)
  • Da, stau in chirie.
  • Pentru ca suntem doar doua persoane.
  • Si totusi, fara nici o sursa de incalzire, asa cum spui tu, temperatura peste iarna a fost 25*. Problema cu panourile este ca sunt mai scumpe decat incalzirea clasica, incalzesc doar cate o camera si arata ca naiba pe perete. Pentru mine nu au niciun avantaj.
  • Sa ne intelegem. Nu este renovat la standardele la care as vrea eu sa fie. Are parchet in stare f buna pe jos, gresie, faianta, termopane, mobila in stare f buna, etc. Nu e in niciun caz genul de apartament vechi, cu geamuri care de abia se mai tin si cu mobila din '30.
Da, restaurantele si parcarea sunt principala mea grija, cu restul sunt f multumit. Nu inteleg ce vrei sa subliniezi, 85k eur as da pe ce am acum, incluzand renovarea, nu ar trebui ca daca ma mut in alta parte sa incerc sa ating acelasi standard de comfort?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate