Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2015

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1805 replies to this topic

#1477
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 14.09.2004

View Postalexandrinabob, on 06 septembrie 2018 - 15:24, said:

Cum naiba sa ma deranjeze cand sunt nascuta si crescuta la o aruncatura de bat in Straulesti si de cativa ani sunt si "vilista".
Mi se pare briliant, deaia si scriu, poate mai dau idei la cei disperati de nesimtirea invadatorilor  Posted Image

Ma deranjeaza cei care cumpara la bloace intre case... Macar daca si-ar accepta statutul de saraci si ar sta in chirie pana strang ceva bani de o zona verde... Dar ei incurajeaza betoanele ca apoi sa se planga cat de sufocant e Bucurestiul.

Ca doar nu crezi ca se plang "villistii" de locuri de parcare.

Nu aveam de unde sa stiu. Eu nascut si crescut in cartier. Actualmente vilist pe cont propiu.
Cit despre blocurile "fantanarilor" sa se mute in ele cine vrea. Cine vrea sa sufere.Posted Image

Edited by geo76com, 07 September 2018 - 09:22.


#1478
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postgogu190, on 06 septembrie 2018 - 19:42, said:

Ce n-au putut sa faca parintii cu tine in primii 7 ani, cu siguranta nu se poate face pe un forum acum. Imi pare rau pentru tine.
Adevarul doare, stiu. Mersic. Posted Image

View Postmarin_ion, on 07 septembrie 2018 - 06:35, said:

Are dreptate alexandrinabob cu chiriașii și cu chirie ar trebui să stea cei care nu-și permit măcar vreo 30-40% avans, nu să se îndatoreze aiurea după care când sunt executați se întorc să stea tot cu chirie. Am și o familie executată cu chirie pe lângă alți chiriași și sunt terminați, nu mai pot să-și cumpere niciodată casă în București și vor locui cu chirie până ies la pensie.
Marine, puteam sa vand lotul de casa si sa il pun avans in 2007 la un credit, as fi fost nenorocita pe viata.
In schimb m-am uitat in oglinda, am ascultat cei mai batrani, mi-am zis ca m-am nascut saraca si ca nu mor daca mai astept putin in chirie. Am stat 5 ani in Militari... ca sa vad incotro plec in viata.

Din jurul meu majoritatea au ales creditele, alea grele din 2007, unii au dat si 40% avans. Si au facut asta pentru ca erau tineri si daca vorbeai cu ei racneau fix ca mai sus.

E o incredere incredibila cand esti tinar, ai impresia ca le stii pe toate si numai tu ai dreptate. Te uiti catre cei batrani, ti se pare cas prosti ca n-au facut nimic in viata, ca au cocioabe si cloace date de la stat, ca tu stii mai bine si o sa le arati lor...

Fix pe asta mizeaza si cei care dau credite, pe faptul ca nu ai experienta vietii si nu stii sa-ti evaluezi riscurile.

Edited by alexandrinabob, 07 September 2018 - 09:45.


#1479
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015

View Postgeo76com, on 07 septembrie 2018 - 09:22, said:

Nu aveam de unde sa stiu. Eu nascut si crescut in cartier. Actualmente vilist pe cont propiu.
Cit despre blocurile "fantanarilor" sa se mute in ele cine vrea. Cine vrea sa sufere.Posted Image
Dap, stiu multe despre cum sunt construite. Eu le zic amicilor sa nu cumpere, le explic si de ce.
Daca vor sa ma creada bine, daca nu, ei sunt principalii vinovati. Au fost avertizati, nu mai este nici o discutie aici despre "nu am stiut".

Ca idee pe Bucuresti-Targoviste, chiar langa vila vrajitoarelor tocmai au dat in folosinta un bloc nou. trotoarul frumos si lat  este ocupat de locatari cu masini parcate de-a curmezisul si tu pieton care vrei sa mergi pe jos in zona, esti fortat sa ocolesti coborand in sosea...

Mai mare rusinea, vrajitoarele si vizitatorii lor parcheaza impecabil lateral, cei de la bloc pun masinile alea dea curmezisul, ca daca merg 5 metri pe lateral e greu ...

Edited by alexandrinabob, 07 September 2018 - 10:04.


#1480
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 14.09.2004
Legat de blocurile dintre case. Poate in viitor potentiali cumparatori sa isi aduca aminte de recentul incident cu bloculetul din sect 5 care a ars asa frumos si a nenorocit citeva familii, acestea raminind pe drumuri..;)

#1481
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
Da, saracaii nenorociti au semnat cu manuta lor niste hartii fara valoare, pentru ca dezvoltatorul nu avea autorizatie de construire. :)))

#1482
BESTUTZA

BESTUTZA

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 16.04.2004

View PostDriade, on 31 august 2018 - 12:30, said:

Legea ar trebui sa interzica total transformarea unei locuinte unifamiliale de tip casa parter, in locuinta multifamiliala de tip bloc. Eu unul nu am chef sa scot 100K euro din buzunar ca sa cumpar o casa,si sa ma trezesc peste 2-3 ani cu un bloc in gard, sa se holbeze locatarii din bloc in gradina mea!

Total de acord cu comentariul anterior.

Dezvoltatorii sunt oportuniști, autoritãțile iau șpagã. Aceasta este Combinația in toate cazurile unde legea este “violatã”.
Sa va spun ca majoritatea acestor construcții sunt fãcute ilegal ar fi de prisos. Citiți legea 350 și vezi vedea ca in fapt orice construcție se face pe baza RLU. Ca sa ocoleascã legea primãria și dezvoltatorii au pus-o pe masa și au “violat-o”. Asta este realitatea cu aceste construcții.

View PostDriade, on 29 august 2018 - 18:37, said:

Colindand prin zona in cautarea unei case, am descoperit cate o ciudatenie, doua:Posted Image

Dar și aia care au cumpãrat se pot trezi cu un bloc fix in geam!

Dar și aia care au cumpãrat se pot trezi cu un bloc fix in geam!

#1483
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006
mai complicat va fi cand pompierii nu vor avea loc sa intre pe strazi din cauza masinilor parcate pe ambele parti. In plus exista riscul de intindere a focului si la cladirile prea apropiate.

#1484
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Atunci, la revedere...vroiam o casuta parter, ceva modest- 100-120 000 euro, cu gradina, pomi fructiferi, flori, cu vecini normali, nicidecum cu posibilitatea sa ne trezim cu bloc rromesc in gard, sa se holbeze toti aurolacii din bloc in gradina noastra. Am decis sa mai asteptam, si daca nu se iveste oportunitatea sa plecam din tara, atunci cumparam un teren mare si facem casa in mijlocul terenului, cu vegetatie inalta in jur. Daca tot apare o porcarie de asta multifamiliara langa noi, ii punem foc sau dinamita inca din faza de constructie(glumesc amar...).Nefericita tara, fara legi stricte, fara zone real protejate(Interzis orice demolare si orice constructie, in zona protejata!).

#1485
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006

View PostDriade, on 11 septembrie 2018 - 08:15, said:

Atunci, la revedere...vroiam o casuta parter, ceva modest- 100-120 000 euro, cu gradina, pomi fructiferi, flori, cu vecini normali, nicidecum cu posibilitatea sa ne trezim cu bloc rromesc in gard, sa se holbeze toti aurolacii din bloc in gradina noastra. Am decis sa mai asteptam, si daca nu se iveste oportunitatea sa plecam din tara, atunci cumparam un teren mare si facem casa in mijlocul terenului, cu vegetatie inalta in jur. Daca tot apare o porcarie de asta multifamiliara langa noi, ii punem foc sau dinamita inca din faza de constructie(glumesc amar...).Nefericita tara, fara legi stricte, fara zone real protejate(Interzis orice demolare si orice constructie, in zona protejata!).
no chance. Orice e posibil in acest oras. Ce ai vazut in acest cartier este prin toate zonele de case din bucales. Din pacate asta este realitatea si nu vad semne ca s-ar normaliza cat de curand

Edited by mihai_atanasiu, 11 September 2018 - 10:17.


#1486
mihai_atanasiu

mihai_atanasiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 14.06.2006
Seamana cu povestile de la noi din cartier ?

https://www.hotnews....-din-bucure.htm

#1487
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,999
  • Înscris: 14.09.2004

View Postmihai_atanasiu, on 13 septembrie 2018 - 11:56, said:

Seamana cu povestile de la noi din cartier ?

https://www.hotnews....-din-bucure.htm

Seamana

https://stirileprotv...-bucuresti.html

Din cauza asta noi le spunem cavouri blocurilor construite de fantanari. Pina acum in cartier nu a luat foc vreunul dar si cind o sa se intimple.....
Asta era unul din pericolele despre care se vorbea pe aici. Incendiul. Urmatorul este cutremurul. Inundatia iese din discutie poate doar subsolurile cu instalatii fara supapa de sens.
In rest totul este ok si din ce in ce mai aglomerat. Interesant ca am vazut ca pe o strada ca cineva si-a facut la poarta o rampa pentru skateboard-uri. Probabil exasperat de masinile vecinilor de bloc care se inghesuiau sa ii intre in curte. Berveni colt cu Fabrica de Caramida...Posted Image

#1488
plutonierulcapsuna

plutonierulcapsuna

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.04.2015
Exprimarea e defectuoasa in acel baner dar presupun ca se intelege ca nu incap mai mult de 2 masini la un lot cu iesire la strada de 10-14 metri. Cel mult va exista un loc liber de parcare pentru ca celalalt va fi iesirea din "parcarea de resedinta" a omului deci nu ai cum sa o blochezi.
Problema omului nu e acel loc de parcare ci blocul de langa unde sunt 3 sau chiar 4 etaje. Cred ca am vazut banerul daca nu ma insel e pe strada Amintirii in Chitila. Vreau sa il felicit pe om pentru curajul de a lua atitudine. Oricum fraierii care vor cumpara intr-un bloc cu 4 etaje cu vedere in curtea omului, sa fie siguri ca acelasi dezvoltator va cumpara in viitorul apropiat terenul cu casa de langa si va construi un bloc identic blocandu-le vederea privilegiata in curtea oamenilor, asta dupa ce le-a luat banii fraierilor pt "apartamente de lux" cu vedere extraordinara. Oamenii nu pricep decat atunci cand li se intampla lor, partea amuzanta este ca au toate sansele sa li se intample si lor pentru ca terenul de langa devine urmatorul pe lista dezvoltatorilor imobiliari din Fantanele, trebuie doar sa apuce sa vanda apartamentele din blocul vecin si apoi se muta si construiesc viitorul ghetou pe urmatorul lot liber. Toate astea pentru ca ei nu au afaceri durabile, ei sunt precum lacustele: fac prapad si merg apoi si cauta urmatoarea locatie "virgina". De ce construiesc doar cei din Fantanele? Va puteti imagina si singuri ca la Primarie exista un grup infractional organizat care a dezvoltat o afere de tip franciza si care se numeste "blocuri intre case, afacere la cheie chiar si pentru analfabeti". Cum se cumpara franciza McDonalds spre ex, asa se cumpara si "toate actele si usile deschise pt bloc ilegal intre case". Banii merg o parte la partidul de guvernamant.

Edited by plutonierulcapsuna, 17 September 2018 - 01:59.


#1489
Driade

Driade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 14.08.2018
Pe noi nu ne-ar deranja prea mult  daca ne-ar parca vreo masina in fata casei, nu avem si nu intentionam sa ne cumparam masina(desi avem permis amandoi, dar avem masina la firma), dar sa ne ia soarele vreo uratenie de aia P+2+M, e de neacceptat. Totusi, nu inteleg: daca e zona protejata, nu e interzis sa demolezi si sa construiesti ceva diferit in loc? In ce consta "protejatul", atunci?

#1490
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Buna, vad ca ai vrea o casa pe la 120kE in Bucuresti, acum.

Eu stau la periferie, in zona neprotejata. Nu stiu cum este in alte sectoare dar pot sa-ti zic asa, daca vrei sa faci legal casa parter in sectorul1, nu poti. Nu poti nici cu casa parter+mansarda. Iti aproba doar casa parter+etaj+mansarda/pod.

Daca cumperi una veche o mai poti renova dar, trebuie sa ai grija sa fie marcata ca "nedemolabila" in primarie. Ca sa ceri autorizatie de renovare si extindere, daca e posibil.

Daca demolezi orice, atunci trebuie sa te supui regulilor moderne, care sunt destul de severe si pentru care trebuie sa bagi mana adanc in buzunar. Nu te mai incadrezi la 120kE, nu daca vrei sa faci treaba serioasa, nu spoiala gen "dezvoltatori".


Nici eu nu mai am masina de vreo 3-4ani si pot sa-ti zic ca depinde.
Trebuie sa tii cont cas' unii care considera proprietatea publica un bun de vandalizat. Adica pot face orice mizerie atata timp cat este in dreptul proprietatii altora si nu in fata locuintei lor. Am vazut specimeni, din pacate nu erau colorati...

Pot sa iti mai zic ca in primii 3 ani aveam masini de transport mai frecvent decat isi utilizau vecinii masinile personale.
Nu vad de ce as fi carat eu de la distanta si altii sa-si plaseze masina la mine. Stii cat cantareste un pachet de gresie? Si nu, nu aveam tot timpul muncitorii la domiciliu sa ma ajute, dar era mult mai usor sa deschid portile la garaj si sa imi descarce direct in curte.

Nici un sofer nu descarca daca esti la 10 metri distanta, dar daca ii dau 10ron si deschid portile garajului imi cara pana in casa pachetele.

Si acum comand chestii, cel putin apa, sucurile, detergentul, in general tot ce este greu cumpar si imi vine la usa... Deaia nici nu am simtit lipsa masinii, din cauza metroului+livrarea la domiciliu. La bloc nu mergea faza asta, ca nu le urcau sus nici daca era lift modern. Le lasau in scara blocului, la usa....

Edited by alexandrinabob, 19 September 2018 - 17:18.


#1491
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

View Postalexandrinabob, on 19 septembrie 2018 - 17:15, said:

Buna,.....

Daca demolezi orice, atunci trebuie sa te supui regulilor moderne, care sunt destul de severe si pentru care trebuie sa bagi mana adanc in buzunar. Nu te mai incadrezi la 120kE, nu daca vrei sa faci treaba serioasa, nu spoiala gen "dezvoltatori".




daca te referi strict la constructia casei sper ca ai glumit ca nu se poate...
Cu teren este altceva, bineinteles ca nu poti. Dar sa scoti o casa la gata in suma asta este cat se poate de realizabil! Si facuta responsabil, nu "spoiala" cum spui tu.

Edited by flp014, 19 September 2018 - 19:58.


#1492
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
Evident ca nu ma refeream doar la casa. Am si zis, casa in Bucuresti, pentru majoritatea inseamna ca trebuie sa cumpere si terenul.
Si daca nu il cumperi, tot te obliga primaria sa faci mai mult decat ai nevoie, bagi cam 80-100kE in casa fara sa vrei.

Stii si tu ca am dat costurile la mine, cel putin cat eram cu ea terminata la 2 treimi. Ma incadrez cu ea in 100kE, cu garaj si gard si toate utilitatile conectate. Dar nu este o extravaganta are 180mp utili.

Sa zicem ca se mai optimizeaza din costuri, desi fiind la prima casa mai greu ca nu ai exprienta, dar sa zicem ca ii iese, tot ramane terenul. Si ala a crescut enorm in ultimii doi ani in cartierele din Nord.

Bine nu stiu cum a fost cresterea in Buc.Noi ca era oricum scump, dar stiu cum a fost la mine si pe Sisesti dupa ce au deschis metroul.

#1493
marinn-ionn

marinn-ionn

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 23.08.2018
alexandrinabob - Nu iese socoteală bună ca la 120.000 să ia sau facă cineva astăzi în București o casă calumea cu tot cu teren decât dacă ia terenul la preț foarte mic. 500 mp sub 200 de euro mp și care înseamnă 100.000 de euro nu există în zone decente, deja 200 de euro pe mp este foarte puțin. Ia în calcul și doar 250 mp de teren la 200 de euro și tot trebuie 50.000 euro doar terenul iar cu 70.000 de euro nu cred că iese casă cu subsol, parter și etaj cu placă de beton și peste etaj ca să fie ceva calumea.

Casele alea făcute de dezvoltatori fără subsol și cu o singură placă de beton peste parter sunt un fel de garaje mai mari și vândute la prețul terenului plus construcția plus un mic profit și e clar ce vile ultra rezistente sunt. Alea sunt un fel de casa/vila săracului care nu vrea să stea la bloc.

Edited by marinn-ionn, 20 September 2018 - 10:58.


#1494
alexandrinabob

alexandrinabob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,125
  • Înscris: 06.02.2015
I know. Din experienta.

Pe strada la mine e un teren de 300mp care s-a vandut greu, tocmai pentru ca nu merge sa incadrezi ceva pe el. Nu are vecini pe granita de care sa poata lipi o casa.

Pe 250mp de teren nu prea iese nimic normal, nu ai deschidere. Trebuie sa ai un 250mp, la care cel putin un vecin sa aiba pe granita ceva legal, ca sa te poti lipi de el, ca altfel la cat trebuie sa lasi retragerea pe lateral, iti iese casa vagon.

In general vecinii nu prea au acte si daca au pe granite sunt facute ilegal, maghernite, deci nu te poti lipi de ei si daca te lipesti, iti cam blestemi zilele dupa. Nu mai zic ca le intaresti si lor maghernita.

Si referitor la case prost facute nus doar dezvoltatorii. Nus numai ei, asta e tragedia.

Am doi vecini noi pe strada care contruiesc acum, in acelasi timp.

Unul a ridicat casa in 2luni, cu cateva cife de beton, fara vibrare, lungit cu apa, no name. Pune acoperisul si izolatia cu meseriasii.
A trecut de 2 ori pe la santier si zice ca nu a fost mare chestie casa, ca lui i-au ramas bani de finisaje premium, pe care le si termina in 2 luni...

Celalalt, a sapat o groapa cat un bloc, vreo 2 saptamani, probabil va face subsol pe tot perimetrul si va ridica toata casa la rosu, merge foarte greu. Omul are solide cunostinte tehnice, nu lasa nimic la voia intamplarii.

La vanzare casele vor avea cam aceeasi valoare, pretul zonei conteaza. Deasta cand e vorba de case nu as cumpara, as construii.
Ca daca ii intrebi, toti si-au facut ca pentru ei. Si asa si este, doar ca standardele de calitate sunt diferite de la om la om.

Edited by alexandrinabob, 20 September 2018 - 13:03.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate