Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Blocuri Noi in Bucurestii Noi/Damaroaia_2015

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
1805 replies to this topic

#1
pletosu

pletosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,053
  • Înscris: 30.05.2007
...pentru topic anterior, vezi aici.



View PostWilberforce, on 30 decembrie 2014 - 23:07, said:

De ajuns dupa gratii au ceva şanse ascdbn-iştii, pentru obstrucţionarea unei activităţi economice de larg interes social, propagandă fascistă, etc. Faptul ca ascdbn-iştii refuză sa înţeleagă ca în 10-15 ani toate acele coşmelii-vagon, bordeie de paiantă, ţărănii, etc, vor fi înlocuite de clădiri utile şi confortabile, e problema lor, dar pentru agitaţia malefică pe care o produc, s-ar putea să dea socoteală.
Evident că într-o bună zi nu vor mai exista coșmelii și bordeie de paiantă, dar asta nu înseamnă că ele trebuie înlocuite numai prin blocuri aberante care nu se încadrează în indicatorii urbanistici specifici pentru acest cartier. Casele care vor înlocui respectivele bordeie trebuie construite doar cu respectarea integrală a tuturor legilor în vigoare. Normal că nu oricine își va permite o asemenea casă, dar exact același lucru e valabil pentru orice cartier din orice oraș din orice țară a lumii, deci nimeni nu trebuie să se sperie de o asemenea eventualitate.

Edited by euribiontuL, 26 March 2015 - 00:09.
arhivare


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Blocurile de pe Str. Coralilor nr. 105A (langa Lukoil) are cineva idee daca sunt in regula? Al 3-lea bloc, pe care l-au inceput acum, are emisa autorizatie de construire pt. P+2+M, insa dezvoltatorul spune ca urmeaza s-o "schimbe" in primavara cu una de P+3+M. Cum se poate una ca asta? am impresia ca e ceva necurat la mijloc.

#3
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
http://primariasecto...r, nr. 105A.pdf
Pare OK, zona permite P+3 sau 4, dar vedeti la un notar, pe care il alegeti singur...

Edited by Wilberforce, 06 January 2015 - 23:29.


#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Documentul ala e vechi (apare acolo o spalatorie + pensiune cu 2E), cand defapt este doar un bloc de 5E+M.

Am gasit documentul: http://primariasecto...arele-11-17.pdf , este vb. de Str. Drumul Ponoarele - eu vad ca blocul 2 are aprobare pt S+P+2E+M, cand defapt acolo s-a construit S+P+3E+M. La blocul 3 (cel mai mare, din spate) e la fel 2E, si am inteles ca vor sa faca 3E+M. Imi scapa mie ceva? Se poate sa se fi emis alta autorizatie pt al 2-lea bloc? n-am mai gasit nimic pe site-ul primariei pe str. Drumul Ponoarele.

Edited by MembruAnonim, 07 January 2015 - 07:58.


#5
geo76com

geo76com

    Maninc clone fara memorie si stresez userii bugetari

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,002
  • Înscris: 14.09.2004
Foloseste Bing Maps
Sint niste fotografii aeriene mai vechi.
http://www.bing.com/...iUzQW51bGwlN0Q=

Si pe Google Maps se vede bine.

https://www.google.r...m/data=!3m1!1e3

Mai ales pe streetview
https://www.google.r...19tdle0zhOg!2e0

Pe panoul de reclama ai sa vezi si forma initiala a cladirii

Ai sa vezi ca s-a construit  in mai mult de 2 etape.
Prima data au facut un bloc de p+4 parca si au stat cu el ne finalizat cam 2-3 ani
Apoi au adaugat partea din fata care se sprijina pe coloane unde se parcheaza Posted Image Treaba de meseriasi....

PS
Cred ca isi cam baga unghia in git unii pentru ca exista Google maps si Street View....Posted Image

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu stiu la primul bloc cum s-a facut, pe mine m-ar interesa pt. bl. 2 si 3. Bl.2 aparent are autorizatie pt 2 etaje, dar s-au facut 3. La cel de-al treilea cred ca vrea sa se faca acelasi lucru; pe mine in ala m-ar tenta un apartament, insa nu stiu care e treaba cu autorizatia, daca o a se respecte sau nu.

Nu ma pricep f bine, insa din ce-am vazut in pozele de aici http://www.apartamen...ence-35#page_up pare sa se fi bagat fier serios la fundatie si structura de rezistenta.

#7
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Corect cu fierul beton, parca e buncar antiatomic...pacat ca a facut zidarie de BCA...nu-i bai, dar e de preferat Porotherm.
Iar pretul...huh, cam mare. Gasiti vis-a-vis de Carrefour (Collosseum) mult mai ieftin, cu dezvoltator tot serios, tot irakian.

Edited by Wilberforce, 07 January 2015 - 21:57.


#8
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

View PostWilberforce, on 07 ianuarie 2015 - 21:54, said:

Gasiti vis-a-vis de Carrefour (Collosseum) mult mai ieftin, cu dezvoltator tot serios, tot irakian.
Dupa ce acum doi ani ii facea reclama ascunsa lui frac-su pentru Susita 10, pana l-am prins cu cioara vopsita, acum vine cu alt dubios. Saeed Ylmaz a venit din desertul Irakian sa faca praf Soseaua Chitilei. Are 8 blocuri construite, nici unul mai mic de 7 etaje. Toate in zone de case, Vis a vis de Carrefour a trebuit sa dea de doua ori spaga: o data are autorizatie de  P+6E, dupa care Chiliman i-a dat P+7E. Dar nici asa blocul nu respecta autorizatia. Oare in Kirkuk-ul natal, Ylmaz ar fi avut curaj sa-si sfideze vecinii in asemenea hal?

Edited by csercses, 11 January 2015 - 02:11.


#9
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Nu fac reclama nimanui, ca nu am nici un interes, doar Dvs. credeti ca sunt "agent". Din auzite de la cineva am pomenit de blocul de la Carrefour/Collosseum, al carui interioare si preturi le-am vazut pe net.
Probabil in viziunea Dvs. ar trebui sa se "construiasca" doar asa ceva:
Attached File  2014-10-22 16.15.15.jpg   132.03K   256 downloads
Da, deh, cocioaba aia cu raţele bătând la fereastră e in sectorul 2, zona cu ştaif, "inel interior", "bu-hu-hu, nu-şi permite oricine".Posted Image
Cine dracu` ii "Frac`su de pe Susita 10" si unde ii faceam eu reclama, ca nu am auzit nici macar de strada aia!!!Posted Image
Nici nu ar mai trebui să se dea autorizatie în Bucureşti pentru blocuri mai mici de 10 etaje, e o risipa gigantică de teren, pai e oraş, sau sat de munte?! Cine vrea casă, la ţară tată, nu sa fim nevoiti sa prelungim metroul cu 99,9 km ca s-au intins "proprietarii" de case până la Ploiesti.

Edited by Wilberforce, 12 January 2015 - 00:07.


#10
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

View PostWilberforce, on 12 ianuarie 2015 - 00:00, said:

Nu fac reclama nimanui, ca nu am nici un interes, doar Dvs. credeti ca sunt "agent". Din auzite de la cineva am pomenit de blocul de la Carrefour/Collosseum, al carui interioare si preturi le-am vazut pe net.
Cine dracu` ii "Frac`su de pe Susita 10" si unde ii faceam eu reclama, ca nu am auzit nici macar de strada aia!!!Posted Image

Nu stii unde este Susita, dar ai inventarul tuturor cocioabelor din cartier!
Cum deschizi gura (ma rog, cum postezi), cum te discreditezi!

#11
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Zise un mega-hater...Posted Image am vazut pe harta unde-i Susita, dar tot nu vad unde i-am facut reclama, si cui, si la ce...nu zic ca nu-i posibil, dar nu-mi amintesc chiar de loc de Susita ta.
Inventarul cocioabelor nu-l tin, ce rost ar avea, doar constructiile noi imi plac, nu barlogurile de paianta de la 1920.
Cserces, daca ti-ai vinde "vagonul" si te-ai muta si tu la casa noua, nu te-ai mai impotrivi cu atata dusmanie noilor constructii! Daca nu-l poti vinde, fiindca ai fost deja inghesuit intre doua viloace P+2+M, si nu mai cumpara nimeni ce ai tu, nasol, ghinion de nesansa, asta e, daca n-ai fost pe faza la timp...Posted Image chiar imi pare rau cand aud de asta, sincer.
Situatii de astea nenorocite puteau fi evitate doar daca se demola tot cartierul dintr-o lovitura, si se construia de la zero, dar asa se intampla cand ideea de dezvoltare e lasata doar  pe seama particularilor, care fac ce pot pe terenuri foarte rau partitionate, respectand stradutele strambe si aratandu-si unul altuia calcanul cu dusmanie, parca.

Edited by Wilberforce, 12 January 2015 - 16:30.


#12
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
Viloaice P+2+M... cred ca ai intrecut limita bunului simt demult.  Stai linistit ca vine vremea cand veti raspunde penal toti. Si sa vezi atunci cum veti guiţa prin tribunale...

#13
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004
Atunci o sa li se faca rau :D prin tribunale :D

#14
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Singurii care au guitat prin tribunale si au avut migrene, au fost cei din ASCDBN, cand au vazut ca pierd procesele pe banda...
Ti se face rau cand pierzi toate procesele, fara sa ai nici macar la unul castig de cauza!
Din 10 procese ati castigat fix 0 (zero barat)!

Anul acesta in zona se vor mai construi niste "mastodonti" de 2 etaje...ca in mintea unora 2 etaje este un zgarie-nori, un mastodont...

Va dati seama 150mp pe nivel, P+2 etaje, total 450mp...este mastodont!
Stiti cate vile individuale sunt in cartier la aceasta suprafata? Va spun eu cam 20% din numarul acestor imobile multifamiliale, pe care eu zic ca le puten numi tot vile!!!

#15
Gixon99

Gixon99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 05.08.2014
Design deosebit, intr-adevar. Cele mai urate blocuri din Europa.

Cum intri pe soseaua chitilei dinspre podul constanta, pe dreapta, la vreo 300m este un bloc care cred ca are 6 metri latime si 40 lungime. O capodopera a arhitecturii.... Recent, pe partea caelalta s-a facut unul la fel.

Respecta toate prevederile legale aceste blocuri, nu? fara 1 cm patrat de verdeata pe langa ele, cu parcarea direct pe trotuar si sufragerii tiganesti la demisol :) deosebite. Adevarata dezvoltare imobiliara.

#16
big_bear

big_bear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,257
  • Înscris: 11.04.2013
Da Gixon, stim este urat...mai frumoasa este o darapanatura sau un bloc comunist de 8 etaje...singurul lucru frumos pe lumea asta sunt vilele voastre si voi insiva cand va admirati in oglinda...
Singurul lucru deranjant ca la demisol sunt apartamente (in imobilele construite pana in 2013), este datorat faptului ca nu au suficiente locuri de parcare pe parcela si ca legea iti spune sa asiguri in anumit numar de locuri de parcare, pentru ca altfel toata zona Dorobanti, zona Capitalelor, zona Cismigiu este plina de imobile cu apartamente la demisol...

Arata-mi un imobil din 2014 cu apartamente la demisol...dar sigur nu ai ce sa imi arati, doar "bagati" in ele sa speriati clientii...

#17
Wilberforce

Wilberforce

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 27.12.2013
Serios, pe @cserces nu-l baneaza nici un administrator?! Acest (ne)om nu are in acest topic nici un post constructiv, on-topic, arunca doar jigniri nefiresti oricui nu e de parere cu ideile lui fasciste si rasiste, exista slava Domnului si alti useri care sunt contra acestor dezvoltatori, dar se exprima civilizat, fara sa atace persoana!

#18
csercses

csercses

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 690
  • Înscris: 18.07.2010

View Postbig_bear, on 12 ianuarie 2015 - 23:19, said:

Arata-mi un imobil din 2014 cu apartamente la demisol...dar sigur nu ai ce sa imi arati, doar "bagati" in ele sa speriati clientii...
http://ascdbn.ro/?page_id=830


Oare cum este sa stai intr-un bloc in care sunt unii tupilati pe la subsol sau prin mansarde neintabulate, consuma utilitati (apa, curent, gaze) de "la comun", nu sunt trecuti in cartea de imobil si mai ocupa si putinele locuri de parcare disponibile din jurul blocului? Si pentru onoarea acestei vecinatati, mai platesti si 30 de ani la banca credite!

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate