Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie
 Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...
 Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS
 Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#937
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View PostBenderbut, on 18 martie 2017 - 19:50, said:

insa si acel vibrator cu motor de bormasina are capul gros Posted Image.
Cel cu motor de bormasina are 35 mm.
Celalalt vibrator are dublu.

View PostBenderbut, on 18 martie 2017 - 19:50, said:

Scuza este alta : manevrare mai usoara cu vibratorul care are motorul de bormasina.
Eu chiar m-am bucurat ca l-au gasit pe acesta si ca nu s-au cocotat pe ziduri cu vibratorul cel mare in spinare.
Prefer niste segregari de suprafata decat un dorel picat de la inaltime cu un vibrator de 2000 W in spate.

#938
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am mai facut ceva poze.

Am facut proba cu apa la canalizare si am descoperit ca nu tine apa. Am sapat putin si am descoperit ca teava este sparta la iesirea din elevatie. Banuiesc ca s-a calcat cu vreun utilaj si s-a strivit o piatra pe teava.

Teava este PVC D.110 SN4

Spartura are aproximativ 2 x 5 cm. Oare cu ce as putea s-o peticesc? Ma gandesc sa fac un manson din ceva si sa-l lipesc pe teava cu ceva adeziv Bison...

Attached Files


Edited by kolfleading, 19 March 2017 - 14:22.


#939
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Ai putea sa o peticesti cu ceva fibra de sticla daca ai pe la indemana....

#940
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015
Sapat mai mult, curatat bine , taiat teava lasand portiune ptr imbinare manson 110 din cate vad mai ai ceva cm din elevatie pana la spartura fix cat iti intra in buza de imbinare a mansonului.Bagat mansonul si imbinat cu restul tevii sanatoase.
Wft nu aveau alta solutie decat sa sparga zidul in poza 10 ? era prea lunga grinda sau au dat o pe aia ca e solutia cea mai buna ca sa fie plan cofragul placii?

Edited by vali1900, 19 March 2017 - 14:41.


#941
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postkolfleading, on 18 martie 2017 - 20:00, said:


Cel cu motor de bormasina are 35 mm.
Celalalt vibrator are dublu.


Eu chiar m-am bucurat ca l-au gasit pe acesta si ca nu s-au cocotat pe ziduri cu vibratorul cel mare in spinare.
Prefer niste segregari de suprafata decat un dorel picat de la inaltime cu un vibrator de 2000 W in spate.

La mine pe ziduri erau 3 dorei. Unul cu trompa elefantului, unul cu lancea vibratorului si unul cu vibratorul. La stilpii din parter nu era mare bai 3 m scapă.
Adrenalina a fost la stilpii de etaj, deja 6 m e multișor (am scăpat si eu). Vezi la placa sa ai popi metalici la greu. Fa o socoteala cite tone sunt. Mai bine sa îți para rău de banii dați pe inchiriat popi decit sa ai necazuri majore ( nici nu te gindi știu 2 cazuri si a fost jale mare)

#942
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Acum am inteles treaba cu vibratorul prea  mare cand am vazut ditamai grinzile doka ...astea sunt echipamente de constructii publice nu civile.

#943
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sunt destul de sigur ca muncitorii au spart teava cand au batut stalpii cu care au sprijinit cofrajul elevatiei. Cred ca au batut un stalp fix in teava. Forma gaurii zic eu ca sustine aceasta ipoteza.

Attached Files



#944
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Săpat sant - curățat de pietre - realizat pat de pozare -se foloseste nisip - grosimea patului de minim 10cm - așezat conducta - în laterale și peste conducta se pune nisip 25 -30 cm .Nisip cu o granulație  de 1 -7 mm .
Acolo nu au ce căuta bolovani precum în imagine .
Nu asta a fost cauza ruperii conductei dar sare în ochi modul de executare .Nu se toarnă betonul elevație direct peste conducta .

#945
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostOroles77, on 19 martie 2017 - 17:02, said:

Nu se toarnă betonul elevație direct peste conducta .

Pai si ce faci? Torni elevatia peste 25-30 cm de nisip sau nu am inteles eu ideea?!

Edited by oMariusRO, 19 March 2017 - 17:06.


#946
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

View PostoMariusRO, on 19 martie 2017 - 17:06, said:



Pai si ce faci? Torni elevatia peste 25-30 cm de nisip sau nu am inteles eu ideea?!
Se folosesc mansoane de trecere cu diametru mai mare asta era ideea.

#947
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015

View PostoMariusRO, on 19 martie 2017 - 17:06, said:



Pai si ce faci? Torni elevatia peste 25-30 cm de nisip sau nu am inteles eu ideea?!

Nisipul Ăźl pui la patul de pozare .
La trecere prin elevație faci cu scĂąndură un "tunel" sau cumperi o bucata de tub de diametru mai mare ...
Ce nu se poate permite ca conducta sa fie acoperita cu bolovani ...
Ce se vede în poza este lucru de mântuială .

Edited by Oroles77, 19 March 2017 - 17:52.


#948
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Stati sa ne intelegem.

Ce se vede in poze este doar un ciot de 50 cm de teava care iese din casa. Doar atat exista in acest moment, asta nu este instalatia finala. Discutiile despre pozarea pe pat de nisip nu sunt relevante in acest moment.

Ca sa am panta 20 cm pe distanta de 15 m (1.33 %), a trebuit sa fac iesirea exact la limita dintre fundatie si elevatie, exact la nivelul terenului natural.

Apoi s-a adus balast pentru umplut casetele dintre elevatii. O parte a ramas nefolosit si muncitorii au zis ca fac o treaba buna si au imprastiat surplusul de balast pe langa casa, intr-un strat de cativa centimetri, ca sa nu mai fie asa noroi. De aceea teava este acoperita cu balast.

View Postvali1900, on 19 martie 2017 - 17:29, said:

Se folosesc mansoane de trecere cu diametru mai mare asta era ideea.
Consider ca pozarea in manson este gresita.

Cand faci finalizarea instalatiei, ai toate sansele sa se miste teava si sa se compromita etanseitatea la partea interioara a instalatiei, din interiorul perimetrului casei.

Daca ai turnat deja placa, nu mai ai cum sa verifici si sa intervii, iar teava oricum nu o mai poti schimba.

Daca e turnata in beton, teava nu se mai misca si poti lucra fara stres la partea exterioara.

Attached Files



#949
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
La mine o sa fie o intreaga aventura faza asta cu canalizarea, de asta tot intreb.

Am o baie pe partea opusa a casei fata de unde va fi strapungerea. Teava va merge pe sub casa si va colecta pe parcurs si de la bucatarie si de la cealalta baie. Eu acum am o sapatura generala cam de 30-40cm adancime fata de CTN, din cauza molozului care era pe acolo. Adica o sa am jumatate de talpa in pamant si jumatate cofrata. Canalizarea teoretic va iesi pe undeva pe la nivelul la care este sapatura generala acum.

Ceva de genul..
Attached File  retele-instalatii.jpg   150K   82 downloads

Edited by oMariusRO, 19 March 2017 - 19:06.


#950
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

View PostoMariusRO, on 19 martie 2017 - 18:58, said:

La mine o sa fie o intreaga aventura faza asta cu canalizarea, de asta tot intreb.
Nu mai complica situatia .Ar trebui sa fie simplu pana la urma, faci treaba si apoi tragi apa .

#951
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am mai gasit doua poze (una cred ca am mai postat-o).
Asta-i toata instalatia existenta momentan.
La partea interioara oricum nu mai pot sa intervin, pentru ca am turnat deja placa de beton.

Attached Files


Edited by kolfleading, 19 March 2017 - 19:17.


#952
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 19 martie 2017 - 19:12, said:

Nu mai complica situatia .Ar trebui sa fie simplu pana la urma, faci treaba si apoi tragi apa .

Ar trebui sa fie, dar nu e mereu... Am varianta sa fac asa cum e in poza pe sub casa, sau sa ies de la cea de a doua baie direct afara si sa ocolesc toata casa pana la teava de canalizare, cu tot ce implica asta (sapatura, pozare, pante, camine, etc)

#953
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Eu recomand ca tevile de canalizare sa nu aibe contact direct cu elevatia, sau chiar placa, lasat spatiu ca sa” joace” putin.  Eu am gandit canalizarea cu teava de pvc de 50 separata de teava de pvc de 110 ca am zis cine stie la ce tip de fosa de epurare apelez avand in vedere ca la mine in comuna nu au tras macar apa, nu ma astept prea curand la canalizare din partea lor. Insa teava de 50 s-a infundat cu reziduri , a fost si vina mea ca nu am avut grija si acum am spart pe langa ea sa ma racordez cu teava de pvc de 32.

View PostoMariusRO, on 19 martie 2017 - 19:21, said:

Ar trebui sa fie, dar nu e mereu... Am varianta sa fac asa cum e in poza pe sub casa, sau sa ies de la cea de a doua baie direct afara si sa ocolesc toata casa pana la teava de canalizare, cu tot ce implica asta (sapatura, pozare, pante, camine, etc)

Poti sa faci canalizarea direct pe sub toata casa insa teava de 110 sa fie protejata de o teava cu diametrul de peste 160 si daca vor fi probleme sa poti interveni in baie si inlocuita toata teava.

Attached Files



#954
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

View PostBenderbut, on 19 martie 2017 - 19:27, said:

Poti sa faci canalizarea direct pe sub toata casa insa teava de 110 sa fie protejata de o teava cu diametrul de peste 160 si daca vor fi probleme sa poti interveni in baie si inlocuita toata teava.

Sa zicem ca pot face asta... dar cum inlocuiesti toata teava de sub casa daca sunt probleme? Ca e rigida, nu e flexibila.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate