Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#919
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
S-au turnat stalpii, fara nici un fel de probleme. Am avut si colaborare buna, dupa datina romaneasca, din partea operatorului de pe pompa de beton.
Nu s-a folosit cotul dar s-a turnat cu furtunul tinut aproape la orizontala pe caramida.
S-a turnat din doua treceri, in afara de un singur stalp (pompagiul n-a oprit la timp).
Betonul a fost 4.5 mc de C20/25, sort max. 16 mm, clasa de lucrabilitate S4 si a fost suficient de fluid, nu s-a adaugat deloc apa.
Fericire mare, antreprenorul general a adus un vibrator tip "bormasina" cu lance de 35 mm, si a intrat perfect in fiecare stalp. Aici aveam cele mai mari emotii.
Cofrajele au rezistat si au fost acceptabil de etanse.

Am si poze, dar sunt prea obosit acum. O sa le postez maine.

Edited by kolfleading, 15 March 2017 - 17:45.


#920
Fetcu

Fetcu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 19.07.2014
Ma bucur pentru tine de parca ar fi casa mea:)) Sa te ajute Dumnezeu in continuare!

#921
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014
Cum mai merge darul la pompangiu, dupa datina? :)

#922
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 kolfleading, on 15 martie 2017 - 17:43, said:

S-a turnat din doua treceri, in afara de un singur stalp (pompagiul n-a oprit la timp).
Asta imi este noua Posted Image .

Pentru 4,5 mc o turnai la mana, 700 de lei paletul de ciment + 250 de lei balast si restul de bani il  dadeai la echipa. Este munca mai multa insa turnand la galeata ai mai mult tmp pentru vibrat.

Edited by Benderbut, 16 March 2017 - 07:47.


#923
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 oMariusRO, on 16 martie 2017 - 07:38, said:

Cum mai merge darul la pompangiu, dupa datina? Posted Image
10 EUR. :)

#924
doarUNom

doarUNom

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,899
  • Înscris: 21.01.2014

 kolfleading, on 16 martie 2017 - 07:47, said:

10 EUR. :)
Nu te cred ca i.ai dat euro :) ..poate contravaloarea in lei ..adica o foaie de 50


#925
oMariusRO

oMariusRO

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,397
  • Înscris: 18.08.2014

 doarUNom, on 16 martie 2017 - 07:56, said:

Nu te cred ca i.ai dat euro Posted Image ..poate contravaloarea in lei ..adica o foaie de 50

Oho.. ieftin frate.. popa ia minim 100 :)

#926
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
S-au decofrat stalpii.
Exista segregari, dar cam toate par superficiale si se vor repara cu Sika.
Nu voi darama nici un stalp, mergem mai departe.

Attached Files



#927
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,895
  • Înscris: 27.02.2008
Vad ca s-a cofrat si cu panouri..si cu scanduri..E vreo diferenta intre stalpii cofrati cu una sau cealalta varianta?

Din ce-mi aduc aminte de la mine..segregarile apar din cauza turnarii de sus..Indiferent cat de 'gentil' si incet toarna pompa'elefantul..cand cade betonul de la 2-3m inaltime + inaltimea elefantului..ramane doar piatra langa panou/scandura...se mai rezolva cu vibratul..dar nu 100%.  Am avut si eu ceva segregari la unii stalpi de la etaj..Din pacate acolo n-am putut participa..si si-au facut aia de cap..singuri acolo..Am reparat cu ceva de la Mapei parca..

Edited by manghels, 16 March 2017 - 14:01.


#928
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
La cei cu scandura au mai ramas segregari in zona de imbinare a scandurilor, vezi de ex. poza 35.

#929
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In acest moment am 9 (noua) oameni pe santier care lucreaza la cofrarea placii de peste parter. Posted Image

#930
Oroles77

Oroles77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 30.01.2015
Ce bătaie de joc .Sunt cĂąțiva stĂąlpi unde nu au vibrat la baza .Pare treaba de amatori .
De fapt din poze se și vede ca nu au fost vibrați .Cum se poate așa ceva ?

Edited by Oroles77, 17 March 2017 - 10:35.


#931
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Sau vibrare excesiva. Astfel, la baza se duce pietrisul... Este ok. Eu am folosit Mapegrout de la mapei. Este ok, dar trebuie sa faci putin. Intra foarte repede in priza. Baga mare ca vine luna Mai, cu multe ploi.
Spor si vreme buna....si bani :) ca ai nevoie :)

#932
vali1900

vali1900

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.04.2015

 Oroles77, on 17 martie 2017 - 10:13, said:

Ce bătaie de joc .Sunt câțiva stâlpi unde nu au vibrat la baza .Pare treaba de amatori .
De fapt din poze se și vede ca nu au fost vibrați .Cum se poate așa ceva ?
Turnarea a fost facuta destul de bine , in trei ture cu vibrare suficienta pe fiecare element.Segregarile care au aparut sunt de suprafata , la ciocanire manuala viguroasa nu se desprinde mare lucru din ei , fapt probat prin incercare la fata locului.Armatura prea deasa, inaltimea de turnare posibil sa fi fost cauza producerii segregarilor de suprafata.

#933
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014
Cel mai bine este sa nu se cioacaneasca deloc stalpii dupa ce s-au uscat , mai ales acolo unde este numai pietris ca sa nu ai o trauma emotionala.

Vibratorul acela costa 50 de euro , am si eu unul identic vibreaza dar este mai mult un hobby la stalpi nu l-am folosit pentru ca daca il bagi tare in beton de abia il auzi plus ca risti sa plezneasca cofrajul, insa ma asteptam ca o echipa de 9 oameni sa aibe un vibrator profesional de minim 2000 w.

Din 3 treceri nu se va reusi sa se vibreze bine stalpii. Stalpii se vibreaza bine la fiecare 30 cm .Muncitorii nu baga vibratorul mai adanc de 30 cm deoarece plezneste cofrajul oricat de rezistent ar si in plus, daca s-a trecut doua minute de la turnarea betonului in stalp este posibil ca vibratorul sa nu mai inainteze nici 10 cm in beton din cauza ca apa s-a scurs densitatea betonului se va schimba radical

Edited by Benderbut, 18 March 2017 - 07:26.


#934
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 Benderbut, on 18 martie 2017 - 07:01, said:

ma asteptam ca o echipa de 9 oameni sa aibe un vibrator profesional de minim 2000 w.
Au chiar doua, dar au capul de vibrare prea mare si nu a incaput printre agrafe.

 Benderbut, on 18 martie 2017 - 07:01, said:

Muncitorii nu baga vibratorul mai adanc de 30 cm
Am fost de fata cand s-a turnat.
La fiecare stalp s-a bagat vibratorul pana jos. Uita-te in poza 11 din 45, in postarea #926. Doar motorul ramanea afara.

Edited by kolfleading, 18 March 2017 - 16:33.


#935
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ca urmare a discutiilor de aici:
https://forum.softpe...0#entry20867023

am incropit doua desene in Paint.
Primul reprezinta ce am citit despre izolarea puntilor termice de tip balcon iesit in consola.
Al doilea desen reprezinta modul de termoizolare aplicat de mine.
Izolatia cu rosu o consider esentiala.
Izolatia cu verde este discutabila, eu am aplicat-o totusi, ca n-are ce sa dauneze.

Attached Files


Edited by kolfleading, 18 March 2017 - 19:34.


#936
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 kolfleading, on 18 martie 2017 - 16:32, said:

Au chiar doua, dar au capul de vibrare prea mare si nu a incaput printre agrafe.
Vibratorul acela profesional de peste 2000 w se poate pune doua capuri unul mai subtire si unul mai gros ,insa si acel vibrator cu motor de bormasina are capul gros Posted Image. Scuza este alta : manevrare mai usoara cu vibratorul care are motorul de bormasina.

Edited by Benderbut, 18 March 2017 - 19:52.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate