Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune
 Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...
 w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?
 Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3583
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postmanghels, on 17 septembrie 2019 - 11:56, said:

Eu stau cu toate usile interioare deschise iar geamurile la bai si la bucatarie rabatate..Sper sa nu ma trezesc 'mort' din cauza CO2-ului astuia..mai ales dupa ce-mi pun si semineul..

Si eu la fel toate usile deschise dar nu rabatate, ca m-am trezit cu dureri de spate intr-o zi. Le las pe toate pe microventilatie. Am observat ca atunci cand sunt inchise feretrele si usile, se simte un are inchis in dormitor, foarte sesizabil dimineata. Cu usile deschise si toate ferestre pe microventilatie nu am mai sesizat acest aspect. Eu folosesc un aparat ultra performant de masura, nasul meu sesnibil la orice miros. Posted Image  

Acuma...o luna doua mai merge treaba cu microventilatie sau rabatate cum spui tu, dar din Noiembrie incolo nu stiu ce ne facem. Nu murim cum nu am murit nici pana acum in blocuri comuniste cu geamuri termopane si igrasie pe la colturi. Posted Image

Edited by Mirel_85, 18 September 2019 - 10:48.


#3584
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008
la mine in 90% din zilele de iarna geamurile din bai tot rabatate stau. Cand e super ger..le inchid..in rest am nevoie de aer rece..curat.

#3585
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postwizake, on 16 septembrie 2019 - 20:47, said:

concluzia: cei care nu v-ati pus sistem de ventilatie, mai bine nu va cumparati aparate de masurat CO2-ul
Juniorul doarme cu usa larg deschisa si mai vrea si lumina aprinsa pe hol (de-aia eu inchid usa la mine).
La el in camera a crescut de la 400 la 600 peste noapte, fara ventilatie.
Deci, per total, aerul din casa este in stare buna, fara ventilatie. Dar geamurile au stat deschise cam 2 ore seara inainte de culcare. O sa vad cum va merge treaba asta cand o sa vina frigul.

Edited by kolfleading, 19 September 2019 - 08:08.


#3586
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,470
  • Înscris: 29.04.2008

View Postkolfleading, on 19 septembrie 2019 - 08:08, said:

(de-aia eu inchid usa la mine).

Inca n-am inteles motivul

#3587
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,382
  • Înscris: 27.10.2005
Vrea intuneric total si pe hol e aprinsa lumina. Probabil nu vrea sa-si puna ochelari din aia care-ti acopera pleoapele.

#3588
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postiladi, on 19 septembrie 2019 - 08:46, said:

Inca n-am inteles motivul
Exact cum zice xml, dorm mult mai bine in intuneric total.

#3589
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,470
  • Înscris: 29.04.2008
Posted Image

#3590
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,906
  • Înscris: 27.02.2008

View Postkolfleading, on 19 septembrie 2019 - 09:34, said:

Exact cum zice xml, dorm mult mai bine in intuneric total.
Eu mai las intentionat cate un bec aprins prin casa, noaptea...sa para a casa locuita..tine curiosii la distanta uneori..Un led 3-5w nu strica..am si cu senzori de miscare  sa-i aprinda matza. La o cunostinta i-au intrat direct la etaj..cu omu' in casa..

#3591
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013

View Postkolfleading, on 16 septembrie 2019 - 10:14, said:

Scump 660 ron, brr, doar "codoi".
Eu ma tot uit la o astfel de chinezarie, dupa ce am citit la tine cred ca o sa si fac comanda Posted Image
"Measure Medium: PM2.5 & TVOC
Test Function: PM2.5/PM1.0/PM10, 0.3um/0.5um/1.0um/2.5um/5.0um/10um number of particles, TVOC/HCHO/CO₂, temperature & humidity.
PM2.5 Test Range: 0~6000g/m⊃3;
Temperature Test Range: -9~55℃
Humidity Test Range: 0~100%
TVOC Test Range: 0.000~2.000mg/m⊃3; (D9-B, D9-D, D9-H)
"

Din pacate nu am gasit unul care sa si salveze pe usb/sd card datele inregistrate, mai caut.

Edited by szg, 25 September 2019 - 10:05.


#3592
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postszg, on 25 septembrie 2019 - 10:04, said:

Din pacate nu am gasit unul care sa si salveze pe usb/sd card datele inregistrate, mai caut.
Al meu salveaza pe card SD si are si un contact de releu care se activeaza cand se depaseste un prag setat.

#3593
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postkolfleading, on 12 aprilie 2019 - 20:26, said:

  • Declaratie finalizare lucrari la Primarie
  • Declaratie finalizare lucrari la ISC
  • Chemat un topograf sa faca masuratorile si Planul de Situatie pentru intabulare
  • -----------
  • Depus la OCPI, prin intermediul topografului de la pct. 3
  • Ridicat de la OCPI Incheierea si extrasul CF actualizat.

Ce masuratori a facut mai exact topometristul? Stiu de cadastru, plan de situatie ..mai e ceva? "Ridicare" topografica (cote de nivel) ai avut? Si daca da e necesara la OCPI sau doar la AC? Vreau sa stiu ce sa ii cer topometristului, multumesc!

#3594
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016

View Postcatalijns, on 26 septembrie 2019 - 10:30, said:

... sa stiu ce sa ii cer topometristului...
PAD_ul (Plan de Amplasament si Delimitare)

#3595
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Topometristul a masurat cu GPS-ul pozitia gardului de imprejmuire pe toate partile si pozitia colturilor casei.

A facut un proiect cu o plansa Plan de Amplasament si Delimitare a Imobilului, pe care a pus rezultatele masuratorilor (casa si gardul).
In proiect mai erau niste bla-bla-uri despre precizia aparatelor folosite, tehnica de masurare, o tabela cu coordonatele masurate in sistem Stereo70, etc.

Mi-a dat si un CD cu un fisier .dwg (Autocad) cu aceste masuratori, pe care l-am predat la Primarie, parte din dosarul pentru Receptie.

Dosarul cu Proiectul a fost depus la OCPI, impreuna cu Certificatul de Existenta Constructii.

#3596
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Mare dilema...
Se cam apropie momentul cand o sa termin cu alte lucrari si vine randul la instalatia de ventilatie.

Am deja duse trasee de tubulatura de 125 mm de la fiecare baie si de la fiecare camera pana in pod (mega-camera tehnica). Am si 2 treceri prin perete catre exterior, la 2 m distanta una de alta, pentru evacuare si respectiv introducere aer exterior.

V1: Ventilatie fortata fara recuperare.
Un ventilator extractor din bai si unul care sa introduca aer proaspat.
Filtre de aer G3 pe extractie si F7 pe introducere, cumparate de la Air Trade Centre. O baterie electrica de incalzire aer introdus, cu regulator electronic de temperatura.
Ar fi un experiment foarte interesant. As fi foarte, foarte curios sa vad cata energie se consuma intr-un sezon pentru incalzit aerul introdus. As incerca sa reglez debitul de aer incat sa pastrez concentratia de CO2 din casa sub 700 ppm.
Mai am o nelamurire, care iarasi ar fi un experiment foarte interesant, cum as putea face reglare automata a debitelor de aer, compensare automata a caderii de presiune pe filtre, etc.
Estimez ca m-ar costa cam 3000 RON piesele.

V2: Adaugare recuperator de caldura la V1.
Am oferta de recuperator in carcasa (doar schimbatorul de caldura in cutie de tabla), cu randament 85% la 150 mc/h, la 2500 RON. Are si scurgere de condens.
Ar mai fi problema cu gestionarea protectiei la inghet. O varianta ar fi un pre-incalzitor electric activat pe la -5 C exterior, alta varianta ar fi un termostat pe schimbatorul de caldura, care sa deconecteze ventilatorul de introducere daca se raceste prea tare schimbatorul de caldura (ex. +2 C)...idei ar fi, timp sa fie sa le incerc...




V3: Am oferta de unitate completa BRINK Renovent Excellent 300, la 9000 RON.
https://www.brinkhrv...noventexcellent
Are si reglare automata debit constant, preincalzitor electric inclus in unitate, etc.


Inima ma trage spre V1 la care sa adaug ulterior V2, dpdv al bricolajului, experimente tehnico-stiintifice, etc...dar nu stiu daca mai am timp sa le cuprind...asa ca mintea ma trage spre V3.

Hmm...eternul conflict intre ratiune si pasiune. :D

Edited by kolfleading, 04 October 2019 - 09:17.


#3597
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Salut, este foarte fain ca ai tubulatura de 125, eu am de 90 și mi se pare o idee mica.

Relativ la V2, 150mc/h este limita cea mai de jos a acceptabilului. Îți spun dpmdv ca utilizator, nu ce zic calculele. La mine merge pe 50% unitatea și ma negociez cu mine sa trec la 60%.

#3598
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Schimbatorul este specificat ca duce pana la 900 mc/h, cu randament recuperare 50%.

#3599
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
Super tare. Ce mai trebuie sa ti cont ca si costuri este si cat costa curentul. In cazul meu, fara pre/post incalzire la 50% fara recuperare (nu se misca rotorul) consuma 40W, la 50% cu recuperare (se misca rotorul) consuma 48W. Daca pun unitatea la 85% consuma 166W fara recuperare (nu am testat inca cat este cu recuperare, eu ma astept la cei 8W in plus). Deci la 50% cu recuperare este cam 1,2kWh pe zi.

#3600
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,050
  • Înscris: 03.12.2005
Ia in calcul si ca multe autoturisme mai noi folosesc filtre de cabina pana la 2.5 microni. Majoritatea sunt patrate si pot fi foarte usor adaptate la o incinta pe tubulatura de admisie.
Un exemplu ar fi asta: https://www.amazon.c...74JV6F8Z9XDWBM9

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate