Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
VW e-Up second hand sau alternati...

Reparatie scara mozaic vechi

Cablu curte destinat deplasarii l...

Sfat de cumparare pentru un Jagua...
 La mulți ani @mishu_bz!

La mulți ani @kyrre!

PF vinde 3 autoturisme ce se inti...

Suturi la relantii 2.0 tdi + fum ...
 Tencuiala exterioara casa caramid...

Restituire RCA Allianz

Contact posibil deteriorat proces...

ce se mai lucreaza remote ?
 Quantum computing / Calculatoare ...

Care din urmatoarele optiuni este...

Cum se calculeaza MTBF la un swit...

Distante etrieri
 

Casa in Timisoara

* * * * - 16 votes
  • Please log in to reply
4347 replies to this topic

#3601
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Cutia + filtru F7 la care ma gandeam eu costa cam 250 RON la 160 mm diametru.
Filtrul de schimb e cam 90 RON.
https://www.sigairha...-de-filtrare-F7

#3602
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

View Postdanfizesan, on 04 octombrie 2019 - 09:34, said:

150mc/h este limita cea mai de jos a acceptabilului.
Pe ce criteriu? Din ce punct de vedere?

Edited by kolfleading, 05 October 2019 - 08:46.


#3603
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008
ți-am zis nu dpdv al calculelor, ci asa cum "simt" eu ca este aer curat când. întru în casa. Probabil a depinde de la persoana la persoana.

#3604
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postkolfleading, on 16 septembrie 2019 - 10:14, said:

Am facut un experiment interesant, zic eu.

Mi-am cumparat un dispozitiv de masurat concentratia de CO2 din aer.

Vedeti in poza din atasament concentratia si efectele aferente. In aerul exterior, concentratia este in jur de 390 ... 410 ppm, deci oricat de mult aerisesti, mai jos de ~ 400 ppm nu scade.

Eu de obicei dorm cu usa inchisa la dormitor, pentru ca imi place sa fie cat mai intuneric.

In prima noapte, concentratia de CO2 a crescut de la 400 ppm seara la ora 23:00 pana la 1800 ppm dimineata la 06:30.

Pentru noaptea urmatoare, am legat provizoriu un ventilator la tubulatura existenta ce va fi folosita la instalatia de ventilatie cu recuperare de caldura. Ventilatorul trage aer din hol si il introduce in dormitor.

Concentratia de CO2 a crescut de la 400 ppm seara la ora 23:00 pana la 800 ppm dimineata la 06:30.

Debitul a fost reglat la 25 mc/h, din motive de zgomot.

Pentru reducerea turatiei ventilatorului am folosit initial un variator de turatie cu triac, dar ventilatorul scotea zgomote ciudate. Apoi l-am alimentat printr-un autotransformator reglabil si nu mai scoate nici un zgomot, este alimentat cu 60 Vac acum.

Pentru masurat debitul in instalatii de ventilatie, mi-am cumparat un termo-anemometru Testo 405
Foarte fain Kolf, cred ca ai vazut si ce am pus eu pe forum pompe de căldură aer apa si ventilatie cu recuperare caldura.
Sa vezi ce interesant va deveni si un senzor de Radon RN222. Atunci se va vedea cat de importanta este ventilarea casei.

Attached Files


Edited by valceanuraoul, 05 October 2019 - 19:51.


#3605
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@valceanuraoul, mi se pare doar mie, sau amesteci doua lucruri diferite
- dispozitivul din poza, ar masura ceva cu radeon, si costa cam 1000 ron
- aplicatia din poza, nu are nimic cu dispozitivul "tau", ci e folosita de niste dispozitive de ...100 ron (care masoara ...orice altceva decat radeon)

#3606
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Ce s-a mai intamplat pe la casa: prin octombrie am finalizat si irigatiile si gazonul.

Am bagat o gramada de aspersoare pop-up, am si uitat cate. Unele cu baleiere, altele fixe. M-a costat cam 2800 RON materiale si 1200 RON manopera pentru 200 mp (o zona de 30 mp in fata casei, o zona de 30 mp pe latura N a casei si o zona de 140 mp in spatele casei).

Apoi am adus vreo 15 mc de pamant ceva mai nisipos. Am avut un domn care s-a ocupat de amenajare, dar, din pacate, ajutorul lui l-a lasat balta, asa ca am lucrat si eu la lopata si la roaba impreuna cu el, ca altfel, singur, nu cred ca termina anu' asta...

Desi am semanat asa tarziu, a rasarit si a crescut destul de bine, deja l-am tuns de doua ori ca ajunsesera firele atat de lungi incat stateau aplecate.

M-am decis cu ventilatia. O sa pun HRV, am doua variante pe masa:
1. Brink Renovent Excellent 300
2. Wolf CWL 300 Excellent

Cele doua sunt de fapt acelasi aparat, vandut sub doua branduri diferite, care fac parte din acelasi grup de firme. Pretul este cam acelasi: 9000 RON. Dilema este urmatoarea:
- firma care aduce Brink este langa mine in Timisoara si asta imi convine foarte tare, dar vor avans 100%. :(
- firma care aduce Wolf CWL este departe de mine, dar accepta avans 30%.

Cred ca totusi o sa merg pe Wolf. Desi am banii pusi deoparte, nu am incredere sa dau 100% avans.

Pana mai discut cu ei si dau comanda, am facut insa o mica improvizatie.

Am luat un ventilator Ruck RS 160 EC si l-am conectat cu tubulatura de canalizare de 160 la cele doua urcari de 100 mm de la fiecare baie. Acestea sunt traseele de extragere, evacuare. Am pus capace de canalizare de 160 in care am dat gaura de 100 mm cu o carota luata din Hornbach si astfel am racordat tubulatura de 100 la cea de 160. Vedeti in imagine si o clapeta de tip IRIS, pentru echilibrarea hidraulica. Clapeta stranguleaza putin traseul de la baia de la etaj, ca sa fie debitul echilibrat cu baia de la parter, care are tubulatura mult mai lunga pe ramura proprie.

La intrarea in ventilator am si o cutie filtranta cu filtru G3, ca sa protejez cat de cat ventilatorul.

V-am mai spus, am un anemometru Testo 405, cu care verific si reglez debitele. De fapt, vedeti in poze, conductele sunt gaurite pe alocuri si gaurile sunt acoperite cu banda gri. Acolo este gaura unde introduc aparatul de masura pentru reglaje si verificari.

Am reglat un debit total de aprox. 90 mc/h, repartizat in mod egal intre parter si etaj. Vreau sa va spun ca la acest debit, baile mele de 5 mp si 2.5 m inaltime se aerisesc foarte foarte bine. Se aeriseste chiar mai bine decat cu geamul deschis. Si aici ma refer atat la abureala dupa baie, cat si la mirosuri dupa folosit WC-ul.
Cand aeriseam cu geamul, in functie de ce alte geamuri mai erau deschise prin casa si in functie de cum batea vantul, se intampla sa se faca curent de aer din baie catre casa si "miresmele" ajungeau in casa. Nu am mai deschis geamul la baie si se aeriseste mai bine si mai repede decat pe geam. Dar ventilatorul merge non-stop si consuma 17 W.

In acelasi timp, concentratia de CO2 din casa, din dormitoare, se pastreaza sub 1000 ppm. Este 400 ppm cand vin acasa seara, si pe la 800 ppm dimineata.

Dezavantajul este ca aerul de compensare (care intra sa inlocuiasca aerul evacuat) intra rece, la temperatura de afara. Am lasat un geam pe microventilatie la uscatorie si am lasat deschis liber tubul care va fi folosit pentru introducerea de aer proaspat in HRV. Pe acolo trage un curent de aer rece foarte intens...brrr... Dar e in mansarda-dedeman-camera tehnica, asa ca nu ma deranjeaza prea tare.

De ce mansarda-dedeman? Veti vedea in episodul urmator!

Attached Files



#3607
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
In tinerete, electronica si surubareala era hobby-ul meu preferat, dar, treptat (mai ales dupa ce s-a nascut copilul), prin apartamentele pe unde am locuit, n-am mai avut spatiul necesar. Asa ca la casa am prevazut inca din proiect o camera de hobby, de 3.60 x 3.40 m. In sfarsit am reusit s-o mobilez cat de cat si m-am si apucat de lucru. Spre bucuria mea, se pare ca si fiul meu are ceva inclinatii in directia asta. Ma bucur, pentru ca o sa-l pot ajuta. Am asamblat impreuna primul robotel, pe care intentionam sa-l automatizam cu un Arduino.

Daca juniorul ar fi vrut sa se faca fotbalist, cantaret, actor sau poet, l-as fi sustinut, dar nu l-as fi putut ajuta la fel de mult. Posted Image Pentru ca sunt complet paralel cu subiectele astea.

Dupa cum stiti, am podul izolat ca mansarda, parte din anvelopa termica a casei. In pod este camera tehnica, cu toate echipamentele pentru incalzire, apa calda, ventilatie.

Avand acoperis in 2 ape, mi-am amenajat pe mijloc 40 de metri liniari de rafturi de 30 cm latime, pe care mi-am depozitat ordonat, in cutii, pe categorii, diversele piese si materiale necesare la casa omului: fitinguri si piese de instalatii sanitare, incalzire, instalatii electrice, dibluri, suruburi si piulite, holsuruburi, diverse scule, etc.

Nevasta-mea zice ca mi-am facut un mic dedeman in pod. Posted Image

Liftul functioneaza perfect si mi-a fost de mare ajutor in acest demers.
Mi-am facut si o scara "permanenta" la pod, din profil metalic patrat 30 x 30 mm, cu trepte de lemn. Este fixata in beton, nu se misca, nu vibreaza. Sus, in jurul golului de acces mi-am facut si balustrada de lemn. Daca prezinta interes, pot sa pun poze cu ea.

Attached Files


Edited by kolfleading, 18 December 2019 - 08:50.


#3608
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,739
  • Înscris: 11.03.2006
Wow! Impresionant.

#3609
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,463
  • Înscris: 29.04.2008
Eu l-as lua de sot, chiar

#3610
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...eu zic sa iti pui pofta in cui...ne-am logodit...felicita-ne :)
Acum ii pregatesc Podul...nu stiu daca o sa ma vrea fara Lift...ma duc sa ma barbieresc

Edited by Adrianradu, 18 December 2019 - 10:24.


#3611
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Gazon semanat in Octombrie, irigat de 2 ori pe zi pana in 1 Decembrie, tuns de 2 ori.
Poza este facuta chiar ieri.

Attached Files



#3612
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,739
  • Înscris: 11.03.2006
Ce frumos e! De obicei nu creste asa pe vremea asta, ai avut noroc ca a fost practic primavara.

#3613
Mirel_85

Mirel_85

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,865
  • Înscris: 07.09.2008

View Postkolfleading, on 19 decembrie 2019 - 08:27, said:

Gazon semanat in Octombrie, irigat de 2 ori pe zi pana in 1 Decembrie, tuns de 2 ori.
Poza este facuta chiar ieri.

Ai si poza la 2-3 saptamani, pana sa il tunzi prima data? Am pus si eu la inceput de Noiembrie dar nu am cu ce sa ma laud, nu prea a crescut mult, nici peste tot, e rar si a venit si frigul peste el. Si sunt curios daca si la tine arata asa si i-a prins tunderea de l-a indesit? Ai pus si ingrasamant ceva, eu n-am pus nimic...oi vedea la primavara

#3614
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Am si poza mai de la inceput, dar nu am acum acces la poza. Intr-adevar, la inceput a fost foarte rar, mai ales in zona unde era umbra. Dar, treptat, s-a indesit.

Cu o zi inainte de insamantare am dat un ingrasamant "Starter", la recomandarea unui vecin.

La 1 Decembrie, cand am golit instalatia de aspersoare folosind aer comprimat, am mai dat o tura de ingrasamant, ceva mai special pentru toamna-iarna, cu continut redus de azot, ca sa nu creasca prea mult.

#3615
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,905
  • Înscris: 27.02.2008
Tunderile il ajuta la indesire pentru ca nu mai munceste sa tina in viata firul lung ci sa dea alte fire se jos. Eu n-am mai apucat sa-l tund..Nu arata rau, insa sigur i-ar fi prins bine 1-2 tunderi. Sper in weekend sa nu ploua ca sa pot tunde iar toata curtea.

#3616
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postszg, on 11 octombrie 2019 - 13:24, said:

@valceanuraoul, mi se pare doar mie, sau amesteci doua lucruri diferite
- dispozitivul din poza, ar masura ceva cu radeon, si costa cam 1000 ron
- aplicatia din poza, nu are nimic cu dispozitivul "tau", ci e folosita de niste dispozitive de ...100 ron (care masoara ...orice altceva decat radeon)
In primul rand: nu este Radeon ci Radon RN222. Nu am amestecat nimic, prima poza este de la detectorul de Radon, care intr-adevar costa ~1000 lei, iar cea de a2a de la un alt dispozitiv cu care măsor CO2, TVOC, formaldehida si PM2.5 si avea legatura cu ventilare casei deasemenea.

Edited by valceanuraoul, 20 December 2019 - 13:37.


#3617
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,739
  • Înscris: 11.03.2006
Si cum e cu radonul? Asta e ceva relativ nou pentru noi. Ce rezultate au masuratorile?

#3618
valceanuraoul

valceanuraoul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 19.12.2009

View Postcumparator, on 20 decembrie 2019 - 14:52, said:

Si cum e cu radonul? Asta e ceva relativ nou pentru noi. Ce rezultate au masuratorile?
Radon este un gaz radioactiv prezent peste tot, cu efecte deosebit de distructive pentru plămâni si imunitate. Este prezent in subsoluri, parter si chiar la etaje superioare. Vine din pământ, materiale de constructii. Valorile de pana la 100 bq/mc conform OMS sau până un 300 bq/mc sunt acceptate. La mine nu a depășit niciodată 60 bq/mc, dar la un prieten depășește frecvent 300, iar la tatăl meu a ajuns si aproape de 900 inainte de a avea instalate sisteme de ventilatie cu recuperare de caldura.
Exista in Romania, doar un studiu facut de cei de la Universitatea din Cluj, la nivelul Transilvaniei si datele sunt îngrijorătoare.
Căutați pe net informatii mai detaliate.
Singura armă împotriva RN222 este ventilarea casei sau daca se poate ventilarea subsolului sau o ventilare iglu sub placa, folie antiradon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate