Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care din urmatoarele optiuni este...

Distante etrieri

Fisier corupt reapare in galeria ...

Ce condensator ar putea fi? TV Vo...
 Problema droguri

Soldat gradat profesionist - dipl...

Eroare incarcare formular

merita upgrade de la Ryzen 5 2600...
 Intel i9 14900K cooler air Deepco...

Curațare disc vinil

Atentie la site-ul FixShop.ro - p...

Display cu culori neuniforme
 Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel

Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...
 

BONUL fiscal - lege de la 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#37
sammydo

sammydo

    PATRIOT ROMAN

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,234
  • Înscris: 04.03.2013

 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 11:22, said:

Ideea e ca vanzatorul trebuie sa-ti dea bonul, nu sa astepte sa-l ceri tu.


Tocmai astia te iau pe tine, ca si consumator, de prost... asa "supravietuiesc" ei cu micile afaceri la negru. Daca iti vinde marfa expirata sau stricata si nu-ti da bon, cum il poti trage la raspundere? Atunci o sa vii si-o sa plangi pe Softpedia ca firma cutare ti-a dat teapa...


Toti gainarii astia vor trebui sa lucreze legal sau sa-si inchida cosmeliile, dar e ciudat ca la 25 de ani de la revolutie lumea are inca aceleasi mentalitati de "lasa ca merge si asa".

Ai niste justificari atat de puerile, tu esti din ala care crede tot ce spune guvernul nu ? Esti convins ca guvernul lucreaza pentru tine nu e asa ? O sa fii dezamagit sa afli ca incepand cu Constitutia din 91 guvernul nu te mai reprezinta, pe tine ca cetatean, popor, cum vrei sa-i spui, este daca vrei un administrator, un stapan, un HOT! el are propriile nevoi, are dorintele sale, are ambitiile sale, dar nu include in ele pe cetatenii sai, stiu, ai sa spui ca sunt aberatii, dar te invit sa citesti cele doua diferente dintre  constitutia comunista si cea facuta in 91.
Ai sa afli ca niciodata nu am avut parte de un produs stricat la buticul de cartier, si toate problemele le-am rezolvat pe cale amiabila, cele care au fost desigur, poate nu ai aflat ca micul comerciant nu isi mai permite sa dea chix, pentru ca afacerea lui este fragila, si el din asta traieste, dar stiu, tu crezi in ce spune guvernul, care oricum te jupoaie si pe tine, si te violeaza fiscal zi de zi, daca faci socoteala cati lei bagi numai tu in curul puturos al guvernului ai sa ramai uimit, sau poate lucrezi pentru guvern, pentru ca sunt sigur ca trebuie sa fie pe aici si formatori de opinie din partea lor, pentru ca nu e asa, statul trebuie sa supravietuiasca.

P.S. Poate ca ar trebui sa cerem statului mai intai sa respecte Constitutia si apoi sa ne ceara noua sa avem grija de banii lui, si daca tot vreti sa inceteze evaziunea fiscala am spus poate pe alt topic, taxe mici si pedepse mari, daca ar exista o singura taxa de 5%, sau 10% din tot ce aduni poate ca ar disparea si evaziunea, si odata cu ea si cei care sunt pusi acum sa o verifice, adica armata aia de trantori platiti pe bani grei, pentru ca in Romania sunt mai multi supraveghetori decat muncitori.

Edited by sammydo, 30 January 2015 - 11:32.


#38
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 sammydo, on 30 ianuarie 2015 - 11:30, said:

tu esti din ala care crede tot ce spune guvernul nu ?
Nu, eu sunt din aia care-si platesc impozitele... adica toata pleasca aia de compunere a la Gaga, de-ai scris-o mai sus, e sustinuta din banii nostri, ai celor ce platim impozite, nu din banii asa-zisilor patroni.

 sammydo, on 30 ianuarie 2015 - 11:30, said:

niciodata nu am avut parte de un produs stricat la buticul de cartier
Ai bagat destule, da' poate ai stomacul mai tare...

Cand e vorba de platit taxe si impozite, ce sa vezi: parca nu mai vrem sa fim ca in Vest, parca rromanica e buna asa cum e acum, hai sa mai vorbim, hai sa mai vedem, hai sa mai treaca 20 de ani.... tocmai de aceea trebuie implementate aceste masuri cu "biciul".

#39
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,758
  • Înscris: 23.05.2013

 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 11:22, said:

Ideea e ca vanzatorul trebuie sa-ti dea bonul, nu sa astepte sa-l ceri tu.
Daca-l ceri tu, tot vanzatorul iti da bonul. Oricum, ideea postului meu era alta. Peste tot am primit bonuri.

Dar daca unii prefera sa cumpere din magazine obscure de cartier unde de obicei sunt si preturi mai mari, OK.
Probabil nu vor primi bon, si cumparand in continuare de acolo vor sustine activitatea vanzatorilor care procedeaza asa.

#40
Thorin_scut_de_stejar

Thorin_scut_de_stejar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 23.01.2015
deci eu Gigel am ca responsabilitate sa-l verific pe Dorel care tocmai si-a deschis un butic daca el respecta legea ? asa functioneaza treburile la noi în țară ? minunat !

#41
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

" ...deci eu Gigel am ca responsabilitate sa-l verific pe Dorel care tocmai si-a deschis un butic daca el respecta legea ? "
Da, cam asta şi-ar dori lefegii care merg cu drag la serviciu doar în ziua în care primesc salariul.

Pentru curioşi, vedeţi şi Loteria-Bonurilor .

Edited by Mos_Ilie, 30 January 2015 - 15:41.


#42
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,264
  • Înscris: 24.01.2008

 rinser, on 29 ianuarie 2015 - 22:40, said:

Ba e treaba ta! Daca esti platitor de impozite e treaba ta. Daca ala de la magazin nu-si plateste impozitele tu vei compensa ce nu plateste el. Si pentru ca nu plateste ala vei primi si servicii mai proaste. Nu e vorba de rautate, e vorba de egoism (sanatos?)..
:lol:  Tu te astepti sa primesti vreodata servicii bune de la stat ?  Indiferent cati bani ar avea...    :roflmao:


 Bob493, on 30 ianuarie 2015 - 09:33, said:

Mie cel mai tare imi place loteria bonurilor fiscale. Daca am inteles bine, intra in concurs bonul fiscal pt orice bun achizitionat, cu valoarea intre 1 si 999 lei. Sfatul meu e ca de-acum incolo, cand mergeti la hipermarket, sa cereti bonuri fiscale separate pentru fiecare produs. Ca la loto: mai multe bilete - mai multe sanse! Posted Image
Cred ca la 6/49 ai sanse mai mari de castig.
PLM, doar ca sa organizezi / administrezi rahatu' ala de loterie, la cate bonuri vor fi (teoretic), ai eliminat somajul si mai aduci niste forta de munca de la chinezi.   :lol:
Iar premiile care vor fi ?  Castigi, probabil, o noua taxa de achitat.   :w00t:


 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 11:22, said:

Tocmai astia te iau pe tine, ca si consumator, de prost... asa "supravietuiesc" ei cu micile afaceri la negru. Daca iti vinde marfa expirata sau stricata si nu-ti da bon, cum il poti trage la raspundere?
Din ce ghene va faceti cumparaturile ?  Ce eu n-am vazut asa ceva, si cumpar inclusiv de la magazine de cartier.

#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Barboso, on 30 ianuarie 2015 - 17:11, said:

Iar premiile care vor fi ?  Castigi, probabil, o noua taxa de achitat.   Posted Image

ASTA cred ca ar trebui sa fie moto-ul loteriei bonurilor fiscale.

Guvernul lanseaza loteria bonurilor fiscale. Cistiguri garantate sub forma de taxe si impozite!

Nici macar nu poti sa le spui ca-i reclama mincinoasa, chiar asta este. Lasa premiile in sine dar toata tevatura asta nu e gratis ba chiar e foarte scumpa (guvernarea noastra si ca sa se uite la ceas trebuie sa faca un proiect de trei luni si sa plateasca peste un milion, de lei noi, bineinteles ca sint cheltuieli ENORME).

Veniti cu mic si mare. Orice platitor de impozite are sansa, NU, are GARANTIA ca primeaste o taxa, acciza sau impozit in plus!

#44
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014

 australis, on 30 ianuarie 2015 - 03:53, said:

Traiasca evaziunea, prefer sa manance comerciantul decit statul capusar si asistatii

Pai atunci eu ce sa-ti zic?

Eu am o firma de servicii cu 1 angajat (eu) si platesc taxe in valoare de peste 100.000 lei pe an. Niciodata n-am ramas in urma. Sa inteleg ca-s prost ?



#45
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 mihaigerard, on 30 ianuarie 2015 - 10:00, said:

da' la metrorex se dau bonuri fiscale?

Din cate stiu eu cartelele metrorex au serie ,nr si valoare , deci se inregistreaza efectiv aceste date de identificare in contabilitatea lor . La incarcare cartel RATB primesti bon .

Toate firmele ,care au angajati ,au administrator care vor sa castige si sa nu fie furati de angajati .Deci isi fac si verifica stocurile , apoi confrunta cu "scaderile" de gestiune din vanzari . Ca sa faca asta au nevoie de control al vanzarilor din facturi/bon/alte documente valabile .Fraude se fac  cand taxele sunt prea mari , concurenta e  "ilegala" , profituri/vanzari sunt scazute , angajatii sunt din familie si cel mai simplu cand "merge si asa" si iese banul repede . Dar la final sa nu ajungem la "de moarte si fisc nu scapi" .Te fereste pana te loveste ...

Nu o lege lipsea ci un bun simt al statului ... care stat , asta e intrebarea Posted Image

 nelu1086, on 30 ianuarie 2015 - 17:42, said:

Pai atunci eu ce sa-ti zic?

Eu am o firma de servicii cu 1 angajat (eu) si platesc taxe in valoare de peste 100.000 lei pe an. Niciodata n-am ramas in urma. Sa inteleg ca-s prost ?




... mai stiu eu un "prost" cu astfel de firma care a primit si "premiu'" pentru profitul declarat pe un an . Am ajuns la concluzia ca statul a castigat mai mult la final Posted Image  si nu stiu ce mi-a dat de banii aia Posted Image . Ba stiu , am primit o scrisoare care imi spune ca societatea va fi verificata pentru a se vedea daca am declarat correct !!! Cat draculul doreau sa declar profit , toata cifra de afaceri ? Nu le ajungea 60% din ea ?

Edited by superm, 30 January 2015 - 17:52.


#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012

 nelu1086, on 30 ianuarie 2015 - 17:42, said:

Pai atunci eu ce sa-ti zic?

Eu am o firma de servicii cu 1 angajat (eu) si platesc taxe in valoare de peste 100.000 lei pe an. Niciodata n-am ramas in urma. Sa inteleg ca-s prost ?

Nu-ti face griji ca esti prost.
Nu erai mai destept daca stateai cu frica ca te salta astia ca nu ti-ai platit taxele la timp.
Si eu sunt ca tine, nu mai dorm pana nu platesc impozitele, chiar nu am chef sa vad pe pielea mea cum e la parnaie.

#47
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 -Diana-, on 30 ianuarie 2015 - 17:53, said:


Nu-ti face griji ca esti prost.
Nu erai mai destept daca stateai cu frica ca te salta astia ca nu ti-ai platit taxele la timp.
Si eu sunt ca tine, nu mai dorm pana nu platesc impozitele, chiar nu am chef sa vad pe pielea mea cum e la parnaie.

... na ca azi le platii pe alea din ultimul trimestru 2014 si inchiderea de an 2014 ca sa scap de o grija .Sa aiba ei ce cheltui ... Posted Image

#48
nelu1086

nelu1086

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 08.08.2014
Nu stiu cum altii primesc bon peste tot :) Niciodata n-am primit bon la tuns (cooperativa "Igiena" este de Stat si ma tund numai acolo), nici la piata, nici la micile magazine de cartier, nici la florarie, nici la shaormarie etc.

In Frankfurt si Berlin am primit bon chiar si cand am mers la WC, deci acolo se poate. Probabil ca si d-asta nemtii si-au revenit din orice criza si acum sunt in fata noastra cu 50 de ani lumina.

Iar asta cu inspectorii anti-frauda este cam ineficienta - parerea mea. Chiar astazi am vazut unul la Piata, imbracat cu o geaca pe care scria cu verde reflectorizant ANAF - INSPECTOR ANTIFRAUDA, iar bisnitarii nu s-au sinchisit de ele si continuau sa vanda tigari de contrabanda dupa un maldar de hartie igienica pus pe o masuta.

Uneori e bun si biciul sau poate ca trebuie sa fim stimulati ca sa ne dam in gat unii pe altii cand e vorba de taxe si impozite.

#49
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,746
  • Înscris: 06.10.2012
Nici mie nu imi convine sa impart banii cu Statul, dar aia e...unde-i lege, nu-i tocmeala.

Astia cu bonurile, in schimb nu au nicio gara.
Ce v-am povestit anterior, cu cartile de la editura X, mi s-a parut hilar, ca nu cumparam vreun patrunjel de 2 lei din piata, dar mna...evaziune de unde nici nu visezi.
Si in final, scapa cine poate...

#50
bogdan_z

bogdan_z

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,333
  • Înscris: 14.01.2012
Singura solutie este implementarea unui dispozitiv gen POS dar care sa iti elibereze AUTOMAT bonul fiscal, pe langa chitanta de plata.

Eliminarea banului lichid va impiedica pe comerciant sa nu iti ofere bon fiscal. Sunt situatii cand gasesti ceva intr-o punga, gen un soarece, ce faci, iei bonul, te duci la opc si reclami, ma rog, parerea mea..
Dar daca n-ai bon, n-ai nici dovada de plata. (plus chitanta de plata de pe card, deci 100% protectie pentru consumator din acest punct de vedere.)

In timp, cu educatie, rabdare, putem elimina comerciantii dubiosi, gen florariile, care uneori sunt o acoperire pentru alte.. "afaceri". Cel putin asa am vazut intr-o actiune a politiei dintr-un cartier..

Banul cash e bagat in buzunar, banul electronic direct in banca.

Edited by bogdan_z, 30 January 2015 - 18:02.


#51
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

 ady_77, on 29 ianuarie 2015 - 23:21, said:


Aberatiile astea sunt facute doar sa sporeasca birocratia! Imi mentin afirmatia ca e o tara de tembeli.Am firma in Irlanda de 7 ani si merg pe al 8-lea,nu am avut nici un control niciodata si tin sa precizez ca aici casele de marcat nu sunt inregistrate nicaieri! Adica o cumperi si o pui in functiune.Fara mers la finante si legari in retea si telefoane la 112 si aberatii de astea de te doare capul.Fiecare isi vede de treaba,bon fiscal primesti daca ceri( marea majoritate nu cere) insa totul e corect si cinstit din cu totul alte motive.
Aici fara un profit ok rezultat din acte nu te baga nimeni in seama.Si cand spun nimeni ma refer si la banci.De aia fiecare trage aici sa evidentieze totul in contabilitate,asta pe langa faptul ca impozitele sunt foarte mici si nu merita riscul.
  Nu cu masuri de astea comunistoide combati evaziunea fiscala,insa se pare ca IQ-ul guvernatilor da cu minus de vreo 25 de ani....

Ai vre-o idee care ar fi solutia? Ceva practic, concret, pt mediul romanesc. Cu cuvintele tale! Asa, cat poti tu. Te rugam, te imploram, lumineaza-ne!
Demonstreaza-ne ca IQ-ul tau e pe plus.

#52
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Cred că a spus-o deja: "impozite mici, astfel încât să nu merite riscul".

#53
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 nelu1086, on 30 ianuarie 2015 - 17:58, said:

Nu stiu cum altii primesc bon peste tot Posted Image Niciodata n-am primit bon la tuns (cooperativa "Igiena" este de Stat si ma tund numai acolo), nici la piata, nici la micile magazine de cartier, nici la florarie, nici la shaormarie etc.

In Frankfurt si Berlin am primit bon chiar si cand am mers la WC, deci acolo se poate. Probabil ca si d-asta nemtii si-au revenit din orice criza si acum sunt in fata noastra cu 50 de ani lumina.

Iar asta cu inspectorii anti-frauda este cam ineficienta - parerea mea. Chiar astazi am vazut unul la Piata, imbracat cu o geaca pe care scria cu verde reflectorizant ANAF - INSPECTOR ANTIFRAUDA, iar bisnitarii nu s-au sinchisit de ele si continuau sa vanda tigari de contrabanda dupa un maldar de hartie igienica pus pe o masuta.

Uneori e bun si biciul sau poate ca trebuie sa fim stimulati ca sa ne dam in gat unii pe altii cand e vorba de taxe si impozite.
Mosule, tu crezi ca Germania nu are criza pentru ca nemtii isi platesc darile la stat? Adica tu crezi ca statul german este garantul bunului mers al economiei? Nu, nici pe departe. In tarile dezvoltate privatii sunt garantia economiei sanatoase. La noi nu exista garantie pentru ca toti sunt saraci si politicienii iau prea mult si fura.

 scaiba, on 30 ianuarie 2015 - 20:29, said:

Cred că a spus-o deja: "impozite mici, astfel încât să nu merite riscul".

Adaug eu: si birocratie minimala.

#54
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 nelu1086, on 30 ianuarie 2015 - 17:58, said:

In Frankfurt si Berlin am primit bon chiar si cand am mers la WC
Util, in caz ca ramaneau fara hartie igienica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate