Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curațare disc vinil

Display cu culori neuniforme

Despre Laborator Defectoscopie Ca...

Mama Clopoțel
 Windows 11 si boxa portabila - de...

Angajarea unei persoane de 18 ani...

Depunere declaratie unica PFA - i...

Situatie mostenire
 Inlocuit/upgrade placa video Nvid...

Google tv si open vpn

Vot europarlamentare

Sfat reparatii Golf 5
 Jurnal de bord Tesla M3SR 2024 Hi...

Acostament sosele comune Romania

AI-ul Google cartografiaza 1 mili...

De ce nu se fac profesori doar ol...
 

BONUL fiscal - lege de la 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#1
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Sper ca astfel sa dispara simtitor evaziunea fiscala si nesimtitii de comerciani care iti baga in fata replica "ne scuzati, nu merge casa / imi pare rau dar nu gasesc codul pt produsul respectiv " etc.
Si infiintarea unei linii direct care anaf/inspectori antifrauda imi pare o idee  excelenta.
Ce parere aveti?



View Posteasy90rider, on 29 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Pai si pana acum nu puteai zice nimic? "Cauta codul"
E inca o lege care nu va fi respectata.
Vanzatorul nu elibereaza bon fiscal pana nu platesti.



Nu ma intelege gresit, eu nu ma bucur ca acel client poate pleca fara sa plateasca in cazul in care nu primeste bonul fiscal. Pe mine ma bucura infiintarea unei linii telefonice directe catre inspectorii antifrauda/ANAF care sa vina imediat in locatia unde te afli si ai probleme cu comerciantul. In plus ca acum exista un cadru legal pt asta.


http://stirileprotv....martie/61628066

Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 22:12.


#2
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Pai si pana acum nu puteai zice nimic? "Cauta codul"

E inca o lege care nu va fi respectata.
Vanzatorul nu elibereaza bon fiscal pana nu platesti.

#3
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Posteasy90rider, on 29 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Pai si pana acum nu puteai zice nimic? "Cauta codul"

E inca o lege care nu va fi respectata.
Vanzatorul nu elibereaza bon fiscal pana nu platesti.

Si uneori, nici dupa.

#4
CountDownMe

CountDownMe

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 26.01.2012
Nu ma intelege gresit, eu nu ma bucur ca acel client poate pleca fara sa plateasca in cazul in care nu primeste bonul fiscal. Pe mine ma bucura infiintarea unei linii telefonice directe catre inspectorii antifrauda/anaf care sa vina imediat in locatia unde te afli si ai probleme cu comerciantul. In plus ca acum exista un cadru legal pt asta.

View Posteasy90rider, on 29 ianuarie 2015 - 21:51, said:


Edited by CountDownMe, 29 January 2015 - 22:03.


#5
bietu

bietu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,545
  • Înscris: 17.03.2008
Te duci la magazin, iei produsele, platesti si nu iti da bon fiscal. Cum iti iei banii inapoi???
Sau poate tu mergi la magazine unde mai intai iti elibereaza bonul fiscal inainte sa platesti! Posted Image

Edited by bietu, 29 January 2015 - 21:59.


#6
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,535
  • Înscris: 19.04.2009

View Posteasy90rider, on 29 ianuarie 2015 - 21:51, said:

Pai si pana acum nu puteai zice nimic? "Cauta codul"

E inca o lege care nu va fi respectata.
Vanzatorul nu elibereaza bon fiscal pana nu platesti.


venea ala cu "de ce platiti cu cardu" si se lua de tine ca il faceai sa astepte, desi, tu, om bun si neevazionist iti respectai patria.

Asa cum s-a facut pentru RATB linie verde antifrauda, si parca si CFR-ul are, asa trebuie si pentru ANAF

#7
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
Urasc sa platesc cash si sa nu primesc banutii inapoi.
In plus fara bon fiscal nu accept plata cu cardul.
Attached File  rsz_i__m_watching_you__by_stevesjobes-d4yb2w7.jpg   11.85K   18 downloads
Asa o sa faca vanzatorul si cumparatorul unul cu banii in mana celalalt cu bonul (ne)fiscal.
O sa fie angajati noi care o sa faca tranzactia bonului si baniilor Posted Image

Edited by easy90rider, 29 January 2015 - 22:06.


#8
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
E un bullshit.

Romania nu avea nevoie de asa ceva.

#9
alexkr

alexkr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 23.04.2014

View Postlex404, on 29 ianuarie 2015 - 21:56, said:

Asa cum s-a facut pentru RATB linie verde antifrauda, si parca si CFR-ul are, asa trebuie si pentru ANAF
Verde la frauda poate.

#10
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Nu inteleg timpeniile de genul asta, ce vor exact? Nu e treaba mea sa ma bat cu vinzatorii, oricum nu pot sa verific in nici un fel cit de fiscal e bonul respectiv (poate sa scrie pe el orice, si daca stiu eu cum trebuie sa arate in detaliu oricine poate tipari un bon care sa ma pacaleasca).

ANAF-ul daca se plinge de evaziune pe toate drumurile sa se duca sa verifice macar citeva "drumuri" si sa dea amenzi. Nu trebuie nici o linie verde, albastra, portocalie sau mai stiu eu ce. Se duce inspectorul, isi cumpara un covrig, nu-i da bon fiscal - AMENDA de mii sau zeci de mii de lei. Si o face de zece ori pe zi. Dar nu se intimpla asa pentru ca vor spagi; mai o spaga simbolica, mai o amenda simbolica pentru chestii minore, toata lumea e fericita.

#11
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View PostCountDownMe, on 29 ianuarie 2015 - 21:48, said:

Sper ca astfel sa dispara simtitor evaziunea fiscala si nesimtitii de comerciani care iti baga in fata replica "ne scuzati, nu merge casa / imi pare rau dar nu gasesc codul pt produsul respectiv " etc.
Si infiintarea unei linii direct care anaf/inspectori antifrauda imi pare o idee  excelenta.
Ce parere aveti?






Nu ma intelege gresit, eu nu ma bucur ca acel client poate pleca fara sa plateasca in cazul in care nu primeste bonul fiscal. Pe mine ma bucura infiintarea unei linii telefonice directe catre inspectorii antifrauda/ANAF care sa vina imediat in locatia unde te afli si ai probleme cu comerciantul. In plus ca acum exista un cadru legal pt asta.


http://stirileprotv....martie/61628066

O tara de cretini!

#12
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010

View Postf300, on 29 ianuarie 2015 - 22:25, said:

Nu inteleg timpeniile de genul asta, ce vor exact? Nu e treaba mea sa ma bat cu vinzatorii, oricum nu pot sa verific in nici un fel cit de fiscal e bonul respectiv (poate sa scrie pe el orice, si daca stiu eu cum trebuie sa arate in detaliu oricine poate tipari un bon care sa ma pacaleasca).

ANAF-ul daca se plinge de evaziune pe toate drumurile sa se duca sa verifice macar citeva "drumuri" si sa dea amenzi. Nu trebuie nici o linie verde, albastra, portocalie sau mai stiu eu ce. Se duce inspectorul, isi cumpara un covrig, nu-i da bon fiscal - AMENDA de mii sau zeci de mii de lei. Si o face de zece ori pe zi. Dar nu se intimpla asa pentru ca vor spagi; mai o spaga simbolica, mai o amenda simbolica pentru chestii minore, toata lumea e fericita.

Ba e treaba ta! Daca esti platitor de impozite e treaba ta. Daca ala de la magazin nu-si plateste impozitele tu vei compensa ce nu plateste el. Si pentru ca nu plateste ala vei primi si servicii mai proaste. Nu e vorba de rautate, e vorba de egoism (sanatos?)..

#13
Materium

Materium

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,148
  • Înscris: 23.02.2005
Bănuiesc că la fisc nu exista există angajați devreme ce e nevoie de legi stupide, când la ce evaziune este nu îi trebuie unui inspector sa treacă de colțul străzii unde muncește pentru a își face norma zilnică de amenzi!

#14
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postrinser, on 29 ianuarie 2015 - 22:40, said:

Ba e treaba ta! Daca esti platitor de impozite e treaba ta. Daca ala de la magazin nu-si plateste impozitele tu vei compensa ce nu plateste el. Si pentru ca nu plateste ala vei primi si servicii mai proaste. Nu e vorba de rautate, e vorba de egoism (sanatos?)..

Ca eu platesc o institutie incompetenta si corupta si dupa aia platesc SI pentru ca nu-si face treaba e foarte adevarat! Asta nu inseamna ca trebuie sa-i fac eu treaba de frica faptului ca daca nu i-o fac trebuie sa platesc si mai mult!

#15
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006
E o completa retardare chestia aia cu sunat la 112 sau ANAF. :)))
Deplasarile astea sub forma de interventii necesita personal extra (cam cat populatia Shanghaiului la cum merge evaziunea la noi) si mai costa si o groaza de bani.

#16
Byblos4

Byblos4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,664
  • Înscris: 26.09.2014
Cine ne "compune" noua legi d-astea...

Alde subalternii lu' Udrea, Videanu,  Hrebenciuc...si le pune in aplicare Blejnar....

muahahaha


later edit: Cine nu se conformeaza, il ia Alina Bica !!

Edited by Byblos4, 29 January 2015 - 22:57.


#17
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,613
  • Înscris: 20.10.2006
Nu cred ca e tocmai o idee buna, insa trebuie facut ceva impotriva evaziunii, oricum ati da-o. Sau daca nu atunci sa se legalizeze, macar sa stim o treaba.

#18
tauru242

tauru242

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.09.2005
Marea evaziune, aia care conteaza, nu se face cu bonuri fiscale. Ca si ala de vinde zarzavat ar trebui sa dea bon, e adevarat dar buba nu e acolo. Buba e la institutiile statului care ii protejeaza pe marii evazionisti si, de ce nu, ii sprijina. Dar acolo nu se face nimic, s-o saltam pe tata Leana ca vinde arpagic fara bon. Sa ii dam 5000 sa se invete dreaqului minte odata, cum fac idiotii aia de politisti comunitari cu toti batraneii.
Cand vad/citesc de-astea ma apuca asa un sentiment de mandrie..... Posted Image  de tre' sa beau ceva sa imi taie greata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate