Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"DIY" UPS 12V - Scoate cu...

Grafic in excel

Extensie de browser care sa reduc...

Priza smart monitorizare consum e...
 Unde reclam spamul electoral?

Putem avea incredere in Victor Or...

Inel de logodna

Programare weekend
 Profit News scos din grila RCS...

Piulite rare

Sistem rezidential Sigenergy

Reparare windows 7
 Ma doare urechea la zgomote puter...

Recomandare camera monitorizare i...

Recomandare aparat de sudura cu s...

Publicarea unor sondaje de opinie...
 

BONUL fiscal - lege de la 1 martie

- - - - -
  • Please log in to reply
289 replies to this topic

#19
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 LunaCrystal, on 29 ianuarie 2015 - 23:03, said:

Nu cred ca e tocmai o idee buna, insa trebuie facut ceva impotriva evaziunii, oricum ati da-o. Sau daca nu atunci sa se legalizeze, macar sa stim o treaba.

Aberatiile astea sunt facute doar sa sporeasca birocratia! Imi mentin afirmatia ca e o tara de tembeli.Am firma in Irlanda de 7 ani si merg pe al 8-lea,nu am avut nici un control niciodata si tin sa precizez ca aici casele de marcat nu sunt inregistrate nicaieri! Adica o cumperi si o pui in functiune.Fara mers la finante si legari in retea si telefoane la 112 si aberatii de astea de te doare capul.Fiecare isi vede de treaba,bon fiscal primesti daca ceri( marea majoritate nu cere) insa totul e corect si cinstit din cu totul alte motive.
Aici fara un profit ok rezultat din acte nu te baga nimeni in seama.Si cand spun nimeni ma refer si la banci.De aia fiecare trage aici sa evidentieze totul in contabilitate,asta pe langa faptul ca impozitele sunt foarte mici si nu merita riscul.
  Nu cu masuri de astea comunistoide combati evaziunea fiscala,insa se pare ca IQ-ul guvernatilor da cu minus de vreo 25 de ani....

#20
Tipiric

Tipiric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 02.12.2007
Pai asta e singurul mod de a combate evaziunea: scaderea taxelor astfel incat sa nu mai merite riscul.
Legea asta e o imbecilitate ca aia care nu dadeau bon pana acum  nu o sa dea nici de acum incolo. In plus cresc cheltuielile din buget caci costa bani buni organizarea acestei loterii, premiile, etc. Ghici de unde vin banii astia.

#21
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Mie mi se pare o idee buna. Bineinteles ca patronii de buticuri soioase vor sari de cur in sus, astia n-au platit impozit in viata lor. Dar daca nu merge cu frumosul, trebuie incercat si cu batul.

#22
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 00:38, said:

Mie mi se pare o idee buna. Bineinteles ca patronii de buticuri soioase vor sari de cur in sus, astia n-au platit impozit in viata lor. Dar daca nu merge cu frumosul, trebuie incercat si cu batul.

Orice idee de asta ce genereaza birocratie e mai mult decat idioata! De ce dracu trebuie sa inventeze romanii roata tot timpul cand e inventata de mii de ani? Chiar nu pot sa vada cum si de ce functioneaza sisteme de zeci de ani la altii si sa aplice si ei ?

#23
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010
Sistemele care functioneaza la "altii" si de care vad ca se face mare caz, functioneaza pe un alt model de societate, nu se vor grefa pe comerciantii din Romania, niste smecheri care urmaresc sa insele cumparatorii. Oricate facilitati le-ai acorda tot vor incerca sa parleasca statul si clientii (ex scaderea TVA la paine). Vorbim de patronii care vand marfa imputita, expirata si care prefera sa arunce produsele decat sa scada preturile, pe principiul "mai bine arunc, decat sa dau mai ieftin". Deci trebuie controlati intr-un fel sau altul si obligati sa-si plateasca impozitele... ca noi toti, dealtfel.

#24
Nero-d

Nero-d

    je m'en fiche/pohui

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,138
  • Înscris: 30.01.2004
pretene... trezeste-te... noi nu suntem altii si romania nu e alta tara... noi suntem romani...  invata sa gandesti ca un roman!
la noi totul e special si nu va functiona aproape nimic din ce functioneaza in alte parti
obisnuieste-te cu asta


in alta ordine de idei... nu stiu pe unde va invartiti voi si de unde cumparati fara bon fiscal?
sau ma rog... cam care e procentul de cumparaturi la care nu primiti bon?
legea actuala oricum functioneaza si invers... vanzatorul e obligat sa-ti dea bon iar tu esti obligat sa-l pastrezi!!!

in si mai alta ordine de idei... sa-mi aratati si mie casa de marcat la florarie, la taraba in piata, la chioscurile de ziare (care vand si alte cacreturi, pixuri, brichete, jucarele, tigari), la vending machine si automatele de cafea
va place sa va balaciti in birocratie aiurea...

Edited by Nero-d, 30 January 2015 - 02:16.


#25
australis

australis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 26.10.2010
Traiasca evaziunea, prefer sa manance comerciantul decit statul capusar si asistatii

#26
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 rinser, on 29 ianuarie 2015 - 22:40, said:

Ba e treaba ta! Daca esti platitor de impozite e treaba ta. Daca ala de la magazin nu-si plateste impozitele tu vei compensa ce nu plateste el. Si pentru ca nu plateste ala vei primi si servicii mai proaste. Nu e vorba de rautate, e vorba de egoism (sanatos?)..
Nu e nici treaba, nici grija mea. Din partea mea vinzatorul face ce vrea. Imi da bon, nu-mi da, de obicei nu il iau. Il iau doar de la supermarketuri, pe care le discriminez in raport cu micii comercianti.

Sunt banii statului si treaba statului, care oricum ia prea multi bani de la producatori. Daca cheltuielile statului s-ar face eficient, nu ar fi nevoie de taxele si impozitele actuale. Pe bune, eu nu compensez ce nu plateste altul. Eu compensez ce fura altul, nu de la firma, ci de la stat. Ala de la firma e in interesul meu sa ramina pe linia de plutire, pentru ca daca se duce la fund, atunci eu chiar voi plati pentru el ca sa fie asistat social. Asa ca mai bine sa cistige el un ban si sa nu dea la stat nimic decit sa dea la stat si sa dea faliment. In fine, e problema lui si a statului. Ohne mir.

Ii inteleg pe cei care au firma sa fie impotriva evaziunii, pentru ca ei platesc taxe si concurenta nu plateste, deci ies in pierdere in raport cu concurenta. Cei care platesc cu cardul trebuie sa ia bon pentru ca sa justifice cheltuielile in caz ca le dispar bani din cont. Dar eu, daca platesc cu cash, nu intru in ecuatia asta.

 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 00:38, said:

Mie mi se pare o idee buna. Bineinteles ca patronii de buticuri soioase vor sari de cur in sus, astia n-au platit impozit in viata lor. Dar daca nu merge cu frumosul, trebuie incercat si cu batul.
Iti dai seama ce cifra de afaceri au vinzatorii de pisle si sifon? O sa se imbogateasca statul daca platesc si astia impozit.

 ady_77, on 30 ianuarie 2015 - 01:08, said:

Orice idee de asta ce genereaza birocratie e mai mult decat idioata! De ce dracu trebuie sa inventeze romanii roata tot timpul cand e inventata de mii de ani? Chiar nu pot sa vada cum si de ce functioneaza sisteme de zeci de ani la altii si sa aplice si ei ?

Tu crezi ca Ponta stie ce e prin Irlanda? Si-a insusit cultura britanica, irlandeza sau americana? La noi masurile se iau de pe azi pe ieri si de obicei se fac pe genunchi. Vine altul, ia alta masura, si tot asa. Decimare prin reforma.

 Dares, on 30 ianuarie 2015 - 01:20, said:

Sistemele care functioneaza la "altii" si de care vad ca se face mare caz, functioneaza pe un alt model de societate, nu se vor grefa pe comerciantii din Romania, niste smecheri care urmaresc sa insele cumparatorii.
Si mai ales pe politicienii nostri, care urmaresc sa-i insele pe toti. Cica nu au bani. Ba au bani. UE ne da miliarde, doar sa scriem niste proiecte frumoase si sa fim cinstiti. Proiecte frumoase putem scrie (primarii o fac tot timpul), avem pe ce sparge bani (autostrazile se fac acum din bani publici), mai greu cu cinstea, ca unii nu "vrea". Banii fara parandarat sunt "cih". Cum sa ceri comision pe bani europeni? Asa mai bine iei mai mult de la saraci si furi in liniste.

 Nero-d, on 30 ianuarie 2015 - 02:15, said:

in alta ordine de idei... nu stiu pe unde va invartiti voi si de unde cumparati fara bon fiscal?
sau ma rog... cam care e procentul de cumparaturi la care nu primiti bon?
legea actuala oricum functioneaza si invers... vanzatorul e obligat sa-ti dea bon iar tu esti obligat sa-l pastrezi!!!

in si mai alta ordine de idei... sa-mi aratati si mie casa de marcat la florarie, la taraba in piata, la chioscurile de ziare (care vand si alte cacreturi, pixuri, brichete, jucarele, tigari), la vending machine si automatele de cafea
va place sa va balaciti in birocratie aiurea...
Mie nu prea mi se intimpla sa nu mi se dea bon. Chiar nu imi aduc aminte cind nu am primit bon. Poate la piata, dar putin imi pasa de bon la piata cind ma uit la fatza vinzatoarei si vad degeraturile de pe nasul ei, pentru ca probabil a dormit in piata, in ger. Statistic cred ca peste 90% din valoarea cumparata e acoperita de bon. Pe care de multe ori il las acolo unde e.

Edited by Dihorul Razboinic, 30 January 2015 - 07:22.


#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 Dihorul Razboinic, on 30 ianuarie 2015 - 07:21, said:

Tu crezi ca Ponta stie ce e prin Irlanda? Si-a insusit cultura britanica, irlandeza sau americana?

Nu stie el ce-i prin Irlanda, dar ar vrea sa isi "insuseasca" din banii celor care muncesc in Irlanda: http://www.evz.ro/vi...ii-sociale.html

#28
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Cei care lucreaza in alte tari platesc in tarile respective taxe si impozite. Deci daca ponta vrea sa ii plateasca si lui, atunci sa vorbeasca cu statele respective sa-i vireze lui banii platiti de romani.

#29
MrReason

MrReason

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,266
  • Înscris: 08.10.2010
Io cred ca pe 99.9% din persoane le doare fix in pix de bon fiscal(la produse fara garantie). De la supermarketuri primesti garantat si poti participa la rahatul ala de loterie daca chiar vrei.

De la buticuri de cartier nu te intereseaza, ba poate chiar intelegi oamenii ca incearca sa supravietuiasca cu o mica afacere. Restul de gica contra sunt neseminificativi. Posted Image

Edited by MrReason, 30 January 2015 - 07:58.


#30
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,759
  • Înscris: 06.10.2012
Pai si pana acum nu era lege ca trebuie sa iti inmaneze bon fiscal?

Am fost zilele trecute la o editura sa cumpar niste carti.
Intru pe usa, tanti pregatise cartile pt ca sunasem anterior ca vin sa le iau.
Ii inmanez banii, imi da cartile si asteptam restul si bonul.
Si ea nu face niciun gest. Eu eram cu cineva si ne uitam ca prostii asteptand sa se intample ceva, insa tanti nu schita niciun gest, ba chiar se pune pe scaunul ei.
O intreb: si nici macar bon nu eliberati? (ca poate se simte si da si restul, nu era mult, erau 3 lei, dar mna..erau ai mei)
Ea zice: pai nu e colega care stie sa foloseasca casa de marcat.
Stupoare...
Deci...cum nu-s caz singular, concluzia e ca se face evaziune din toate partile.

Legea e buna, macar sa fie si respectata.

#31
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,761
  • Înscris: 23.05.2013
Eu nu stiu de unde tot cumparati si ce anume, ca eu mereu cand am vrut bon, am primit bon. Magazine, supermarketuri, benzinarii, cofetarii, etc.
Poate la buticurile de cartier sau vreo florarie din coltul strazii sa nu ofere, dar cam atat. Dar de acolo de obicei cumperi mai rar si nu cumperi lucruri de valoare.

#32
Bob493

Bob493

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,391
  • Înscris: 12.07.2010
Mie cel mai tare imi place loteria bonurilor fiscale. Daca am inteles bine, intra in concurs bonul fiscal pt orice bun achizitionat, cu valoarea intre 1 si 999 lei. Sfatul meu e ca de-acum incolo, cand mergeti la hipermarket, sa cereti bonuri fiscale separate pentru fiecare produs. Ca la loto: mai multe bilete - mai multe sanse! Posted Image

#33
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

 Nero-d, on 30 ianuarie 2015 - 02:15, said:

in si mai alta ordine de idei... sa-mi aratati si mie casa de marcat la florarie, la taraba in piata, la chioscurile de ziare (care vand si alte cacreturi, pixuri, brichete, jucarele, tigari), la vending machine si automatele de cafea
va place sa va balaciti in birocratie aiurea...

da' la metrorex se dau bonuri fiscale?

#34
Teophileos

Teophileos

    I am who I am, so don't even try to think about bothering me

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,180
  • Înscris: 02.01.2007

 lex404, on 29 ianuarie 2015 - 21:56, said:

venea ala cu "de ce platiti cu cardu" si se lua de tine ca il faceai sa astepte, desi, tu, om bun si neevazionist iti respectai patria.

Asa cum s-a facut pentru RATB linie verde antifrauda, si parca si CFR-ul are, asa trebuie si pentru ANAF

Jos mafia, sus Patria!
Denuntati evaziunea, Sa traiasca natiunea!
Noi va platim preturile, voi platiti-va impozitele!

Edited by Teophileos, 30 January 2015 - 10:57.


#35
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004

 ady_77, on 29 ianuarie 2015 - 23:21, said:

Aici fara un profit ok rezultat din acte nu te baga nimeni in seama.Si cand spun nimeni ma refer si la banci.De aia fiecare trage aici sa evidentieze totul in contabilitate,asta pe langa faptul ca impozitele sunt foarte mici si nu merita riscul.
Aia e ideea de bază, impozitele mici reduc evaziunea, în mod clar. Pe de alta parte, Irlanda e un caz aparte, aproape falimentară acum câțiva ani, a fost nevoită să aplice niște măsuri mai "ne-europene", gen impozite mici, petru a se redresa.

#36
Dares

Dares

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,920
  • Înscris: 04.07.2010

 Stefan_CM, on 30 ianuarie 2015 - 09:29, said:

ca eu mereu cand am vrut bon, am primit bon.
Ideea e ca vanzatorul trebuie sa-ti dea bonul, nu sa astepte sa-l ceri tu.

 MrReason, on 30 ianuarie 2015 - 07:55, said:

De la buticuri de cartier nu te intereseaza, ba poate chiar intelegi oamenii ca incearca sa supravietuiasca cu o mica afacere.
Tocmai astia te iau pe tine, ca si consumator, de prost... asa "supravietuiesc" ei cu micile afaceri la negru. Daca iti vinde marfa expirata sau stricata si nu-ti da bon, cum il poti trage la raspundere? Atunci o sa vii si-o sa plangi pe Softpedia ca firma cutare ti-a dat teapa...


Toti gainarii astia vor trebui sa lucreze legal sau sa-si inchida cosmeliile, dar e ciudat ca la 25 de ani de la revolutie lumea are inca aceleasi mentalitati de "lasa ca merge si asa".

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate