Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...

Mocheta peste parchet cu incalzir...
 

Schimb ulei Opel Corsa B rulaj 1.000km/an

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

 dorin_2k, on 28 ianuarie 2015 - 07:16, said:

Serviciul ei e la 100 m de casa Posted Image
Al meu e la 500 m. Posted Image
Ma mut la tine in localitate ! :))
3 ore pe zi fac de acasa la munca si de la munca acasa. Eu cand dracu mai traiesc... Posted Image

Edited by mihai!, 28 January 2015 - 10:19.


#20
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Cel mai bine este sa respecti ce specifica constructorul. Ok, suntem de acord toata lumea.

Dupa cate am citit pe-aiurea, cica uleiul isi pierde proprietatile dupa 2 ani din momentul in care este desigilat bidonul in care este tinut, sau dupa 5 ani daca bidonul nu este desfacut. Desigur ca in motor lucrurile stau altfel, din moment ce uleiul este supus la solicitari...

In cazul vostru sa fi fost, cu o masina ca aia si cu doar una mie km si un an, eu nu l-as schimba acum, chiar de fac parte dintre persoanele carora intretinerea masinii personale este pusa intotdeauna pe un plan primar. Sau cel mult, asa cum ziceai si tu mai sus, as fi dat drumul la vreun litru jumatate si as fi completat cu ce mi-a mai ramas in bidon de anul trecut. :)
Orice ti-ar spune fiecare, decizia iti apartine.

#21
missionnad

missionnad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,496
  • Înscris: 13.11.2011
Parerea mea ca se exagereaza si e si marketing la mjloc.Daca statea 3-4 ani mai ziceam....Ganditi-va ca sunt masini la care uleiul se schimba la20.000 poate si mai mult.
Multi proprietari(printre care si eu)nu facem kilometrii astia intr-un an,asta înseamnă ca trebuie sa facem exces de zel?

#22
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,411
  • Înscris: 01.12.2001

 mihai!, on 28 ianuarie 2015 - 10:19, said:

Ma mut la tine in localitate ! Posted Image)
3 ore pe zi fac de acasa la munca si de la munca acasa. Eu cand dracu mai traiesc... Posted Image
OFf topic
Pt un salariu cu 4 cifre in euro m-as plimaba si eu 3 ore cu masina la lucru.
Aici sunt salarii mici, si distante mici la lucru.
In 10 minute, pe jos treci orasul dintr-o parte in alta ;)
M-am uitat si la masina mea azi. Pana acum faceam 12.500 km/an. Insa in 2014 am facut doar 3.000 km. Din aceeasi problema medicala. Imi luasem si sofer, ca nevasta nu voia sa ma duca la plimbare nici cu masina ei nici cu a mea.
La a mea ii voi face insa schimbul de ulei la 1 an.

M-am mai interesat. E ca si uleiul pt cartofi prajiti. Dupa un timp trebuie aruncat.

#23
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 07.11.2006
Raspunsuri tipice pentru acest forum.Si comice pe deasupra.

Intrebare initiator:trebuie sa schimb uleiul de motor?

Raspuns:e mult mai rentabil taxiulPosted Image

Dorin
   Teoretic uleiul ar trebui schimbat.Ca asa zice politica de vanzare.Dar sti ca sunt si uleiuri care nu se schimba la 10.000.Ci la 15.000,20.000 chiar mai mult.Chestia cu 10.000 este mai mult sa zgandare creierul.Tot asa de bine putea fi 8.746 sau 11.450.Cu aceleasi rezultate.Poate ar fi de luat in calcul distanta mica,implicit circulatia cu motorul rece.Dar stai linistit ca nu are nimic.
   La 196.000 de km este foarte departe de categorisirea "foarte rulat".
   Ar fi culmea sa schimbi un ulei la 1000 de km.Pe pariu ca este aproape la fel de vascos si galben ca si in momentul cand l-ai bagat.

#24
xilo

xilo

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,052
  • Înscris: 25.10.2014
Linistit poti merge 2000km cu schimbul de ulei la 2 ani .
Pe masina personala conduc putin , sub 5000 pe an si folosesc metoda : anul acesta platesc ITP-ul, anul viitor schimb uleiul si repetir - nici o problema pina azi si are 8 ani . Cu un amendament - daca am de parcurs un drum lung (Spania, Italia, Grecia de exemplu) dau jos si nu ma intereseaza citi km are uleiul , il schimb fara sa stau pe ginduri .
Am patit si eu cu sotia identic, luat un Ford dinala mic ce vesnic avea probleme pe partea electrica , fiind luata din ambitia ei cu deviza "las' ca pot si eu sa ma ocup de masina" am lasat-o pina , dupa 1,5 ani, si-a dat seama ca e o investitie inutila . 500km a reusit sa parcurga cu ea...

Pe bidoane scrie multe , in manualul tehnic scrie clar : la un ulei ce e dat de producator ca rezista la 15k km ( sa spunem) in conditii de laborator se va SCHIMBA la jumatate numar de km daca masina este folosita din aproape in aproape, se foloseste peste 60% din rulaj in oras .

Edited by xilo, 28 January 2015 - 14:50.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate