Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...

Regim utilizare HDD Ubuntu

La mulți ani @yanni17!
 La mulți ani @Kokoshmare!

Mai exista la voi in oras strandu...

Bon Jovi - Living Proof

Problema card reader Sandisk
 Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 

Salariu minim Germania

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
67 răspunsuri în acest subiect

#55
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Faci confuzie. Salariul se plateste la ora.Nu pe luna ca in Ro.
Adica bagi 80 de ore, iei bani pe 80 de ore.Logic. dar nu pe 70.
E treaba fratelui tau ca a acceptat asa ceva. Eu in locul lui plecam de acolo.Eu unul nu accept asemenea mizerii.
Banuiesc ca lucra in agricultura.

#56
ddaannii

ddaannii

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.804
  • Înscris: 26.04.2011
Oh,tot nu ai inteles...diferenta intr/un contract fulltyme si parttyme o stii?
Eu daca fac doar 50 de ore intr/o luna asta nu inseamna ca atat imi va plati...vor fi obligati sa plateasca minimul ala de 160si care al am in fulltyme.
Deci am salar pe luna...ca in Ro.dar socotit la cat e pe ora.

Frate/miu a plecat de acolo si nu era agricultura....

Editat de ddaannii, 27 ianuarie 2015 - 23:33.


#57
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Bine a facut ca plecat.
Da.Strict la subiect ai dreptate. Daca firma nu te munceste decat 140 de ore,tre sa ti dea plata pe 160, cu cel putin 8.5.
Eu ma refeream la un cadru7 mai larg.Ca sunt si contracte de 20,  40,60 etc,ore pe luna.Dar vroiam sa scot in evidenta ca de la 01.01.2015, patronul neamt tre sa plateasca n ore×minim 8.5. Ca inainte minimul asta nu exista si plateau chiar si 5 euro pe ora.
De unde rezulta clar ca n×8.5 >n×5, unde n=nr de ore muncite pe luna.
Si acum, faptul ca sunt firme ca cea expusa de tine, nu are a face cu minimul pe economie, ci cu faptul ca nu i reclama nimeni. Banuiesc ca firma respectiva angajeaza straini, care nu stiu lb, nici legea.




#58
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

View Postpetit_christian, on 27 ianuarie 2015 - 20:55, said:

Oare nu or fi sindicate, ITM, asistenti sociali? E chiar asa in Germania?
Eu stau in Franta si daca vreun angajator face scheme de astea reclamatie la Prudhomme, CGT, (asta i sindicatul general), poti sa ceri un asistent social sa te consilieze si avocat gratis, control, amenda si gata pita lui.Daca e firma micuta, intra in faliment ca sa plateasca gloaba.
Dar daca tu spui ca asa e eu te cred. Ca nu stau la 25  de km de granita germana si nici prieteni nu am care sa lucreze in De. De la ingineri la necalificati.
Acum sa traga fiecare ce concluzie vrea.
Ma rog, o fi in De mai haos ca in Ro.
chestii d-astea se intampla preponderent (desi nu numai) in firme cu mai putin de 10 angajati. acolo protectia la concediere nu se aplica. asta inseamna ca o concediere nu trebuie motivata. n-are voie sa fie abuziva, dar nici avocatii lu' OJ Simpson nu pot sa demonstreze abuzivitatea, daca nu esti obligat s-o motivezi. sindicatul vrea o cotizatie de 10% din venitul lunar. 'nuff said.

Quote

Daca firma nu te munceste decat 140 de ore,tre sa ti dea plata pe 160, cu cel putin 8.5.
daca contractul e pe 160, da. conditia e, sa te prezinti la munca si sa-ti "oferi forta de munca". in anumite conditii firma te poate obliga sa iei concediu intr-o pauza tehnologica. dar asta-i capitol.

Editat de Pengoon, 28 ianuarie 2015 - 11:54.


#59
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 22.01.2015

View Postgeorginho303, on 24 ianuarie 2015 - 14:29, said:

Ce parere aveti de  salariul minim din Germania (8.5 euro/ora)?  Va fi mai bine sau mai rau pentru romanii care vor sa plece la munca in Germania?  Se poate trai cu acesti bani (intrebare adresata celor care sunt deja plecati) ?
8,5 euro este minimul pt cei care au carte de munca la firma nemteasca..cei care lucreaza de la firma romaneasca au mai putin  dau au cazare gratuita dar sunt multi intr-o casa cu totul la comun si minim 2 in camera.Daca lucrezi la firma nemteasca castigi mai mult dar trebuie sa te ocupi de chirie.Chirie care este minimum 500 de euro.Cel putin unde sunt cei mai multi angajati romani la abatorul cel mai mare din europa tonnies..unde am dus cei mai multi romani acolo gasesti o chirie acceptabila la 600 de euro.Vorbesc de orasele:Rheda,Bielefeld,Verl,Gutersholf,Ritberg  si ce e mai e prin preajma lor.Si da se merita..daca sunteti 2 ..cuplu...daca esti singur..nu faci fata..decat daca stai la comun.

#60
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

8,5 euro este minimul pt cei care au carte de munca la firma nemteasca..cei care lucreaza de la firma romaneasca au mai putin
ceea ce contravine legii btw. a se vedea "Gesetz zur Stärkung der Tarifautonomie" §1 al. 3:

Quote

Die Regelungen des Arbeitnehmer-Entsendegesetzes, des Arbeitnehmerüberlassungsgesetzes und der auf ihrer Grundlage erlassenen Rechtsverordnungen gehen den Regelungen dieses Gesetzes vor, soweit die Höhe der auf ihrer Grundlage festgesetzten Branchenmindestlöhne die Höhe des Mindestlohns nicht unterschreitet.


#61
Sellena28

Sellena28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 172
  • Înscris: 22.01.2015

View PostPengoon, on 28 ianuarie 2015 - 13:19, said:

ceea ce contravine legii btw. a se vedea "Gesetz zur Stärkung der Tarifautonomie" §1 al. 3:
Contravine sau nu..La abatorul Tonnies din Rheda si cel de al doilea care e tot in Rheda si se numeste Paul Daut ,romanii care lucreaza la firma nemteasca au 8,5 euro si cei de la firma romaneasca au mai putin.

#62
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003
Wo kein Henker, da kein Richter, oder so ähnlich.

#63
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Aia care is la firma romaneasca au contract de Ro, salariu+diurna si/ sau alte beneficii. Nu are a face cu legea germana.
Minimul asta se refera la la contrctele germane, care se supun legislatie germane. Ca daca e contract romanesc, logic ca nu se supune.
Pengoon, te inteleg perfect, dar inaintam spre offtopic
Intrebarea era ce parere avem despre salriul minim di Germania.Eu sunt de acord si am o parere buna.

#64
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Nu are a face cu legea germana.
statul german este de alta parere si daca i se aduce la cunostinta va lua masuri impotriva firmei romanesti.

Quote

Minimul asta se refera la la contrctele germane, care se supun legislatie germane. Ca daca e contract romanesc, logic ca nu se supune.
daca firma-si desfasoara activitatea pe teritoriul german, statul german e de parere ca are suficiente masuri de a impune legea germana asa cum vrea el. mie asta mi se pare logic. si este ceea ce se si intampla. a se vedea legea din care am citat. daca firma nu se supune i se vor inchide activitatile pe teritoriul german.
however, incalcari se urmaresc la sesizare. Nu sesizeaza nimeni autoritatile ===> nu se face nimic.

#65
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Pengoon nu e deloc cum zici tu in realitate.
Toata lumea are de profitat dupa romanii care vin aici in abatoare asa ca nu se vrea neaparat o reglementare clara pe subiect.

Intr-adevar mai nou nu prea mai merge sa ai firma romaneasca cu angajatii aici pe diurna, dar exista modalitati sa ocolesti problemele astea, de exemplu, punct de lucru aici, care se accepta si nu ai nici o problema cu statul german, atata vreme cat platesti aici taxele aferente.
O sa mearga multi ani de acum incolo industria asta..

#66
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.939
  • Înscris: 11.06.2003

Quote

Pengoon nu e deloc cum zici tu in realitate.
Toata lumea are de profitat dupa romanii care vin aici in abatoare asa ca nu se vrea neaparat o reglementare clara pe subiect.
deci io am inventat legea asta, care a trecut de parlament?
http://www.gesetze-i...ilog/gesamt.pdf

#67
moki

moki

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.232
  • Înscris: 15.01.2007
Stiu legea si nu contest ce ziceai mai sus.
Daca te uiti Art.16 alin. 2 ai sa vezi ca firmele straine sunt obligate sa declare date despre angajatii aflati aici la munca iar articolul 20 precizeaza obligativitatea platii minime stabilite prin lege.

NU se precizeaza in schimb daca dupa aplicarea respectivului tarif, angajatul este scutit la plata unor cheltuieli.Asta ar fi portita legala gasita.
Orice lege are portite pentru cine le citeste pe indelete, tocmai pentru ca sunt facute de oameni iar de obicei oamenii sunt susceptibili de influente, lobby, etc.. :)


In realitate este asa:
Vine firma de la Bucuresti, care aduce oameni aici si ii pune la munca.II plateste salariul minim in Romania, fapt reflectat si in Germania pe steuerbescheid iar restul vine sub alta forma, tot pe card si la vedere, ca la noi merge altfel(diurne, etc..)
Vine anul trecut neamtul si zice "vezi ca de la anul nu mai merge chiar asa usor"

Romanul face sucursala aici, trece toti oamenii pe noul punct de lucru, ii plateste si asigura aici si fericire.Evident, acum romanul castiga prea mult pentru ca lucreaza multe ore platite dupa noul tarif asa ca apare necesitatea reducerii sumei respective si ca atare omul incepe sa plateasca chirie de exemplu, chirie care se deduce din venitul sau, fapt reflectat pe fluturas.Asta ar una, ca mai sunt si alte mici cheltuieli care duc salariul unde era si inainte.


Nu mai incep acum sa detaliez cum e cu punctele de lucru sau sucursalele in strainatate si cum se invart banii de la sucursala la firma-mama, ca scriu un roman...

#68
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 8.873
  • Înscris: 15.08.2014
Poate chiar doua. Si in De si oriunde, legile sunt interpretabile.In unele locuri mai mult, in altele mai putin.
Oricine  nu e este angajat pe contract nemtesc , poate lua  alti bani fata de un neamt (mai putini), depinde de legea unde are contract si cum se intelege cu angajatorul.
Legea salariului minim face referire la contractele incheiate de firmele germane, pe teritoriul german, si n au dat ca ar fi vrut ci la presiunile UE (Franta, Belgia, Olanda, Italia,Anglia).
Ca e usor sa ai prosperitate cu 4euro/h pe spatele unora si altora: romani, bulgari, sarbi, bosnieci, etc.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate