Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...

Ridicare act de identitate cu pro...
 Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?
 Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania
 Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Salariu minim Germania

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

• Grup: Senior Members
nu zici tu rau, dar asta e o discutie prea difiicila la ora asta.
iar viitorul nu l poate prevedea nimeni.

Pengoon

Pengoon

Ударник

alexkr, on 26 ianuarie 2015 - 00:47, said:

Si uite asa, fabricile se muta in China, iar compensatiile statului cresc. Buna treaba !

Si de unde ia statul bani de compensatii ? De la cei care muncesc.
anu asta s-a ajuns la 42 milioane de oameni in campul muncii, o rata mai mare ca oricand.
vreau sa vaz si io un exemplu de fabrica (nu firma haiduceasca de "servicii") care si-a mutat productia in china din cauza salariului minim.
problema-i ca o sa cauti muti si bine. deoarece munca calificata se plateste cu bine peste 8,50. afectati de salariul minim is buticuri si firme de "service" in principal, adica paza si curatenie.
pe langa salarul minim, uitati-va in codul muncii german. e unul dintre cele mai stricte. nu-ti faci de cap ca "patron" doar ca esti patron.

avenirv

avenirv

Guru Member

Benderbut, on 25 ianuarie 2015 - 19:39, said:

Pai asta e ,Germania s-a opus intrarii a Romaniei si a Bulgariei in spatiul shenghen inca de la inceput , oare de ce s-a opus? Nu din cauza a ceea ce discutam noi aici? Poate vom intra in spatiul shenghen , asa ca nemtii se pregatesc cu politica antimigratie sa stabileasca o lege a salariului minim mare fata de media europeana. Vezi cum le-am adunat pe toate intrun singur context ? simplu.

Ai perfecta dreptate si sunt de acord cu tine in aceasta privinta.

spatiul acela cu S nu are nici o legatura cu munca. romanii pot lucra liber in germania din Jan 1 2014.
mai invata sa citesti.

Benderbut

Benderbut

viking member

De la 1 ianuarie 2014 putem lucra liber in DE, iar de acum vom putea lucra cu salariul minim de 8,5 E/h...! Ce noroc pe noi... Posted Image

Autocarele vor fi iar pline...!

PS: de invatat de citit e simplu( se invata in clasa 1), mai greu este sa stii sa interpretezi lucrurile (asta se invata pe la perioada cand esti adult) !

Edited by Benderbut, 26 January 2015 - 09:49.

avenirv

avenirv

Guru Member

Benderbut, on 26 ianuarie 2015 - 09:30, said:

De la 1 ianuarie 2014 putem lucra liber in DE, iar de acum vom putea lucra cu salariul minim de 8,5 E/h...! Ce noroc pe noi... Posted Image

Autocarele vor fi iar pline...!

PS: de invatat de citit e simplu( se invata in clasa 1), mai greu este sa stii sa interpretezi lucrurile (asta se invata pe la perioada cand esti adult) !

stii cum este, daca nu iti convine te muti in alta parte.

alexkr

alexkr

Member

• Grup: Members

Pengoon, on 26 ianuarie 2015 - 01:43, said:

vreau sa vaz si io un exemplu de fabrica (nu firma haiduceasca de "servicii") care si-a mutat productia in china din cauza salariului minim.
Iti aduc o lista cu date exacte cand ajung in Germania, direct de la sursa (adica de la Bundesministerium für wirtschaftliche Zusammenarbeit und Entwicklung)

Pengoon

Pengoon

Ударник

asta in cazul in care mere firma la minister si zice: "uite ba, din cauza ca ati introdus salariul minim pe economie, noi ne mutam productia in rajastan".
ceea ce n-o sa se intample foarte des, asa ca lista aia o sa fie beeindruckend de scurta.

Edited by Pengoon, 26 January 2015 - 18:50.

ddaannii

ddaannii

Haiduc

mufa, on 24 ianuarie 2015 - 16:34, said:

Pentru că salariul trebuie să fie o simplă negociere între cele 2 părți, nu ceva impus de o terță parte, recte statul.
Si unde zice ca nu poti negocia salariul?
Nu intelegi ca daca esti bun intr/un domeniu nu trebuie sa intri cu minimul,negociezi, mergi in probe si daca dovedesti ca meriti,sigur primesti.
In afara de asta sunt sute/mii care sunt platiti sub minim si vor fi in continuare si asta legal.
Asadar te angajeaza vezi doamne cu minijob,adica juma de norma si tu bagi full.
Ti se platesc orele extra dar darile la stat sunt pentru minijob.
Deci, ce sa dezbatem noi aici?
Se poate orice domnilor, asa ca lasati/o balta, nu sunt consecinte majore de nici un fel.

Edited by ddaannii, 26 January 2015 - 20:14.

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Ddaaani: daca i salariu orar, inseamna ca se plateste la ora. Putin conteaza cate ore scrie pe contract.Salariu si taxele aferente  se platesc pe numarul de ore lucrate efectiv. Ca nu i nimeni prost sa faca munca voluntara. Tu esti unul dintre cei ce cred ca peste tot este si trebuie sa fie ca in Ro. Ei bine nu i.
Eu am in F, un contract de 185h pe luna. Daca nu fac orele din vina firmei, sunt obligati sa le plateasca, chiar de stau acasa. Daca fac 220, imi platesc baietii diferenta sau imi da zile libere echivalente. Cam asa e si in De. Si se respecta legislatia, ca i bai altfel. A, ca inRo nu se tine cont,  e altceva,  dar aici e vb de Germania.

ddaannii

ddaannii

Haiduc

Cristiane eu sunt aici KOLN si stiu ce zic.
Dar zi si tu SE POATE SAU NU lucra cu mai PUTIN sau mai MULT decat minimul ala.
Sau poate ne mai zice si Mufa cum pleaca el la negociat salariul daca nu ai o suma referinta de start,sau el o ia de la 0 si incepe negociatu.

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Cu mai mult da. Cu mai putin nu,  ca de aia i zice minim.
Acum, daca tu stii pe cineva care munceste 150 de ore la pret de o suta, e treaba lui. Zi i  ca mai binexse lasa ca f..  e meciul tuturor.
Eu, nu stiu pe nimeni.
Cat eram interimar luam cat lucram. Am lucrat si 60 de ore si 200 intr o luna,  cu plata proportionala.

ddaannii

ddaannii

Haiduc

Bine eu cand aud de minim gandesc la intreg,adica un salariu minim,mai este si minijobul la care nu mai ajungi sa faci un salariu minim.
La asta ma refer.
Dar pe de o parte ma bucur, pentru ca, firmele astea de inchiriat sclavi din est sa fie obligate sa dea x bani si nu cat vor ele.Posted Image

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Zici ca stai la Koln. Ori nu stii ca in Vest salariul se da la ora. Muncesti o ora pe luna, iei 8.5 minim, si nu mai putin?! Muncesti 200 de ore, iei 200x8.5=1700. Poate mai mult, daca se intra la suplimentare.
Se pare ca nu prea stii ce zici. Nu i nimic, invatam unii de la alti.
Sau tu lucrezi la firma roamaneasca detasat in De, pe contract de Romania?In cazul asta nu ai nici o treaba cu minimul german, ci cu cel romanesc, ghidandu te dupa legea romaneasca.

Pengoon

Pengoon

Ударник

petit_christian, on 26 ianuarie 2015 - 20:51, said:

Ddaaani: daca i salariu orar, inseamna ca se plateste la ora. Putin conteaza cate ore scrie pe contract.Salariu si taxele aferente  se platesc pe numarul de ore lucrate efectiv. Ca nu i nimeni prost sa faca munca voluntara. Tu esti unul dintre cei ce cred ca peste tot este si trebuie sa fie ca in Ro. Ei bine nu i.
nope. salariul orar inseamna exact ceea ce zice ca e: salariul pe ora. nu spune numic despre numarul orelor lucrate, chestie care de asemenea trebuie sa scrie in contract. si nu conteaza putin, ci mult de tot. daca pe angajator nu-l intereseaza, termenul juridic este "Annahmeverzug". cu alte cuvinte e jobul angajatorului sa-mi caute de lucru in cadrul orelor stabilite. nu are, este riscul lui de intreprinzator. este suficient sa te prezinti la munca si sa-ti oferi forta de munca in cadrul orelor stabilite.
modelul cand se poate plati strict la ora, se aplica in relatia B2B, adica cand esti pfa. ceea ce-i complet diferit de angajat, ca acolo esti intreprinzator si nici salariul minim nu mai e relevent.

Edited by Pengoon, 27 January 2015 - 12:15.

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Eu ma refeream ca nu importa in sensul cum pune ddaani pb. Adica contract de 100 de ore/ luna, se munceste 150 si ddaaani insinua ca angajatul va fi platit pt 100. Ceea ce fals. El va fi platit si pt alea 50 de ore in plus, conform legii germane, sau va primi liber in compensatie.
Am si zis,am contract de 185 de ore. Daca eu muncesc 160 din vina angajatorului, el e obligat sa plateasca toate cele 185. Daca lucrez mai mult liber sau platite suplimentar

Pengoon

Pengoon

Ударник

Adica contract de 100 de ore/ luna, se munceste 150 si ddaaani insinua ca angajatul va fi platit pt 100. Ceea ce fals. El va fi platit si pt alea 50 de ore in plus, conform legii germane, sau va primi liber in compensatie.
daca acele ore sunt cerute de angajator.
by default, e valabil ce scrie in contract. scrie 40 de ore, atunci se presteaza 40 de ore si se platesc 40. daca angajatorul cere ore suplimentare (o poate face in limita legii, adica max 10 ore pe zi iar media pe ultimele 24 de saptamani n-are voie sa depaseasca 8/zi), acestea trebuiesc executate si platite. daca le face din initativa proprie, angajatorul nu este obligat sa i le platesca, dar are obligatia de a-i atrage atentia ca ore suplimentare voluntare sunt nedorite.

realitatea in teren este adesea alta: in multe firme nu se ponteaza. se sta dincolo de limita legala si pe hartie se scriu 8 ore. asta din cauza ca multora le e frica sa-si piarda jobul, se tem ca nu gasesc altceva, nu cunosc legea, sau o combinatie intre cele.
io cand ma angajez undeva, una din primele intrebari e, cum se contorizeaza timpul de lucru si cum se rasplatesc orele suplimentare. daca aud "aaah, pai stai, ca sa vezi, ca miau ca hau, ca la noi e pe incredere &shit" rad de ei, ma ridic si plec, ca stiu ce inseamna asta. io insa sunt in situatia fericita sa-mi pot alege unde muncesc in majoritatea cazurilor, iar firmele unde ma duc n-au nevoie de maimutzisme d-astea. insa in alte domenii unde nu tre' mare calificare situatia-i alta si mentiunea maximului legal de 10h/zi starneste rasete homerice, din cauza ca mai nimeni din bransa aia n-ar fi in stare sa formuleze o plangere in tribunal, darmite sa-si permita un avocat.

petit_christian

petit_christian

Homo mirabilis

Oare nu or fi sindicate, ITM, asistenti sociali? E chiar asa in Germania?
Eu stau in Franta si daca vreun angajator face scheme de astea reclamatie la Prudhomme, CGT, (asta i sindicatul general), poti sa ceri un asistent social sa te consilieze si avocat gratis, control, amenda si gata pita lui.Daca e firma micuta, intra in faliment ca sa plateasca gloaba.
Dar daca tu spui ca asa e eu te cred. Ca nu stau la 25  de km de granita germana si nici prieteni nu am care sa lucreze in De. De la ingineri la necalificati.
Acum sa traga fiecare ce concluzie vrea.
Ma rog, o fi in De mai haos ca in Ro.

Edited by petit_christian, 27 January 2015 - 21:03.

ddaannii

ddaannii

Haiduc

petit_christian, on 27 ianuarie 2015 - 09:41, said:

Zici ca stai la Koln. Ori nu stii ca in Vest salariul se da la ora. Muncesti o ora pe luna, iei 8.5 minim, si nu mai putin?! Muncesti 200 de ore, iei 200x8.5=1700. Poate mai mult, daca se intra la suplimentare.
Se pare ca nu prea stii ce zici. Nu i nimic, invatam unii de la alti.
Sau tu lucrezi la firma roamaneasca detasat in De, pe contract de Romania?In cazul asta nu ai nici o treaba cu minimul german, ci cu cel romanesc, ghidandu te dupa legea romaneasca.
Ce sa invatam unii de la altii....iti dai si tu cu presupusul sau esti in DE.
Ca sa ne lamurim,eu sunt angajat cu 160 si de ore,nu ma mai uit in contract la ora asta, adica fulltyme.
Orele suplimentatre imi sunt platite cu un plus de 25 la suta,aka ce trece de alea 160si.
Plus concediu,plus al 13lea salariu,plus prima.

Ce voiam eu sa zic...se poate angaja si cu parttyme si atunci nu ajungi sa mai iei un salariu minim...
Frate de/al meu a avut un contract de iti rupeai oasele de numa...
Sa vezi cum....avea minimul la ora in contract plus ceva agatat de cat are de executat la ora,problema era ca nu aveai cum sa executi la ora cat era pe hartie  si atunci muncea mai multe ore efectiv si era timpul calculat dupa cat a facut,deci concluzia.....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate