Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1765
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Si la gust cum sunt?

#1766
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Cele mai bune cherry din lume :D

Edited by rid, 01 July 2018 - 23:14.


#1767
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Prasim conopida, rosie coapta e fara numar,  mai tre plantata varza, solarul l am desfundat cu acest subsolier,  foarte tasat pamantul, s a.frezat odata, mai trebuie odata si plantat. Program prea plin, sesiunea e aici, n am timp nici sa deschid un curs....

Attached Files



#1768
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Apoi tu esti deja profesor pentru multi dintre noi... sanatos sa fii, ca le dovedesti tu pe toate.

#1769
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifule ce imi recomanzi pt o coacere mai uniforma la rosii ? K dau deja, o sa dau mai mult, ca din asta am voie. Maine comand Phoenix in loc de italpolina sa-l prasesc si sa-l bag la macerat

Concluzia mea de pana acum e ca K e singurul motiv pt coacerea neuniforma. In solariile unde am fertilizat mai mult si unde a fost rasadnita de balegar, problemele sunt mult mai mici

#1770
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Aquos k 1%. Comanda ti 20l sa ai. Da si pe.ardei. maine intram la.recoltat de rosii. Scaiba, daca ai timp, cand ai,  intoarce le...eu nu am reusit. Tapatalk nu merge pe.tel meu.

Attached Files



#1771
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifu un estimat de fertilizare la kaptur in solar?
Cum dai tu, ca eu oricum nu am voie sa dau atat, dar macar am o idee de proportii. Vad ca au nevoie de muuult mai putin ca rosiile, pana acum au vreo 100kg N / ha total, si peste minim 1 luna le mai dau ca tocmai am dat

#1772
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Profilo ce gust au?

#1773
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Deocamdata au nevoie de mai putin, dar nevoile cresc. Toate s bune pana ajung cei legati jos la la maturitate, cand incep sa schimbe culoarea, atunci vor pedepsi planta si apar carente. Da tot asa ca la rosie, nu te zgarci..ca te vor rasplati ei. Am cules ieri 1200kg, am descarcat acuma dimineata cu 1.7. Macar 2 lei de ar fi...dar e ok, poa sa fie si mai rau. Profilo are un gust foarte bun. Dulce acrisor, similar cu export.2 de pe vremuri. Nu face fructe mari,nsa face multe. Leaga bine, are avant. Partova e una dintre cele mai comerciale.rosii pe care le am cultivat. Ea e coapta, dar nu se inmoaie deloc. Adica putea sa mai stea pe planta inca 5 zile, ca nu crapa. Gustul nu prea e gust, cam nasoale, textura e de pepene verde necopt, ce sa mai, ideala pt magazine si stat pe raft. Asta rezista la intors si ales...e fix ce trebuie pt revanzatori, sa fie tari si frumoase...cat si pt consumator, ca ei cer din astea...sa fie tari si frumoase. Na, furia radicular ar rezolva si problema gustului, a rezolvat o si la Corvinus. Signora si gravitet pastreaza acelasi gust impecabil. Am mesteri care lucreaza la casa si uneori.mai iau cate o pauza, dau o fuga in solar, iau o rosie si o mananca goala...ma multumeste ca le plac rosiile.  Am ridicat pt o vreme doza de ingrasamant, trebuie sa dezvolt bine etajul 2 inainte de defoliere, ca dupa.nu mao creeste...plus ca trebuie sa le.las in jos.

#1774
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cum stati cu tuta absoluta? A reusit careva sa combata?

#1775
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
La mine a intrat omida in vreo zece fructe de tomate si vreo douazeci de ardei,pana acum.Tratamente,la doua saptamani,H&B,plus lampi violete,noaptea.Lampile au distrus mii si mii de molii de toate natiile,asa ca s-au inmultit nu asa cum ar fi vrut.In schimb am avut,si inca am,probleme cu plosnita verde,fi-i-ar dracu'-al dracu' de putoare...                                   Profilo le-ai cultivat pe substrat,sau in sol?Daca se apropie numai la gust de Export II,merita cultivate...mama,ce gust si aroma aveau alea!

#1776
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
la mine e garlă, ca ultima solutie aștept un atac cu arme nucleare poate o combat cu succes :)

#1777
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004

View Postbiburadu, on 14 septembrie 2018 - 11:05, said:

In schimb am avut,si inca am,probleme cu plosnita verde,fi-i-ar dracu'-al dracu' de putoare...  

E si la mine, tu-i rasa ei de napasta.
Ba, mai are si ajutoare, ce-or fi astea, ca asa ceva nu am mai vazut pina acum.
Si iertare pentru off-topic, serrifule, dar cum le stii tu pe toate poate stii de astea. Ori altcineva.

Edited by Taxon, 14 September 2018 - 11:35.


#1778
Vincentiu_1981

Vincentiu_1981

    Locatie: Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,259
  • Înscris: 02.11.2012
Gandacii aia sunt o specie de plosnita cerealelor.
La aia ma uit eu sa gasesc ceva cu care sa dau si care sa fie bio. Aia sug seva la fructe.

#1779
biburadu

biburadu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 26.09.2012
Ajutoarele sunt copiii putorii...cu bio pur ,daca nu ai multe plante,metoda "aspiratorul"cred ca este cea mai indicata.Eu am fost nevoit sa culeg si apoi sa le dau un Cyperguard...a functionat.Metoda  aspiratorul a patentat-o fie Corsica,fie Iorgu...nu mai stiu...Titularul poate explica mai bine.

#1780
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,947
  • Înscris: 13.04.2007

View Postbiburadu, on 14 septembrie 2018 - 21:28, said:

Metoda  aspiratorul a patentat-o fie Corsica,fie Iorgu...nu mai stiu...Titularul poate explica mai bine.
Eu nu.

Am gasit postarea.

#1781
Eugen_D

Eugen_D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,431
  • Înscris: 05.05.2014

View PostTaxon, on 14 septembrie 2018 - 11:35, said:

Ba, mai are si ajutoare, ce-or fi astea, ca asa ceva nu am mai vazut pina acum.

Am mai gasit 2 postari mai vechi si un link extern:
* S.O.S. la rondul de seara (august 2016)
* Invazie de plosnite (octombrie 2017)

* Ghid pentru recunoașterea și combaterea bolilor și dăunătorilor la tomate cultivate în spații protejate (pag. 78).

#1782
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Profilo pe sol. La cum am ajuns sa le lucrez singur, atata mai trebuia sa fie pe substrat, erau pe la vecini deja. Se apropie cat de cat de export 2, usor acide. Au viteza la crestere, atata doar ca tre sa te tii de ele. S a cam terminat ata la ele. Signora e pe la 4 4.5m ib prezent, acu le las a 2a oara in jos...trebuia a 3a, dar n a fost cu putinta. Am mai combatut viermii cu Coragen, Affirm, Alverde. De ceva vreme ma ocup si de fluturi. Laser + Cladus, 0.07 cu 0.08 cu 0.4 trainer si apa calduta, aprox 20g. Am ramas f placut surprins de eficacitate din prima trecere. Diseara Hunter 0.4 cu Boundary 0.4...ca sa aibe. Problemele cu tuta le am datorita volumului mare de munca si n am prea putut stropi in august preventiv...asa ca bag pe bani in ele acuma daca vreau sa le duc pana in nov. Plosnita aia puturoasa, verde, o rezolva rapid Confidor energy 0.1...nu 0.06. Cu aia n am probleme, am ars o impreuna cu afidele de pe ardei acu vreo saptamana. E unul dintre cei mai grei ani acest 2018. A adus ba castiguri neasteptate ba pirderi imense. Conopida, mai mult de jumate e dusa, compromisa. August a fost mega umed, roua roua roua zilnic..a aparut ai fusarium ici colo in rosii, 5 la suta s au cam tot dus. Tuta va aparea mai devreme sau mai tarziu lamtoata lumea. In marile bazine a ras cam tot ce i a iesit in cale in ce priveste rosia.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate