Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Asus ROG - Probleme mari wi-fi

Recomandare Apartament

reparatie zgarietura bara spate

Lipire XPS de hidroizolație ...
 Detectare dispozitiv de ascultare...

Detectare posibile dispozitive de...

suport/cutie fixare SSD in locul ...

Popcorn stradal
 De ce ard asa de violent masinile...

Sfat achizitie bicicleta MTB

Imi tot apare ipconfig

Degresant auto eficient
 Pistol care sa pulverizeze vopsea...

Cursuri inot apa netratata

Telefoane vechi, fixe si mobile c...

Sa desparțim cuvintele in cuvinte
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1729
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Seriffu cum se comporta in continuare Profilo ,are ceva gust ? eventual cand ai timp si chef ceva poze , Multumesc anticipat

#1730
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Absolut. Si aspersie, am bagat 2 conducte, mai 2, sunt in spate la solarii. Dincolo una e bagata, una e in curte. Dar nu e graba, da Domnu aspersie tot rand. Ma duc sa i dau un Confidor cu teldor si trainer. La.rosie am dat mai nainte aquos k 1% plus teldor. Fierul mai asteapta.

#1731
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Profilo e singurul care n are nici una macar palita spre alb. Leaga bine in continuare, are cam 2.3 2.4m inaltime, nu o da in vegetativ, viguros si hotarat. Partova e o supriza consistenta. Are niste rosii superbe, n am vazut decat una portocalie. Eschol, cu rezistenta mare la tsvw merge la fel de bine, leaga tot. Mai e un hibrid cu ceva cod, tot nedeterminata, care e mai timpuriu...si chiar e. Astea 4 le am in teste. Profilo l am cumparat, restul le am primit de la ei. Signora mai schiopateaza  ici colo, mai rateaza cate o floare doua, nu e la fel ca anul trecut. Sunt conditii grele pt ele. Un hibrid peoductiv sa stiti ca va evolua mai greu in conditii grele fata de unul cu tot felu de rezistente. Nu poti sa ai si productivitate si rezistenta in acelasi timp, in cultura pe sol, numai asa ca ai infrastructura nevesara sa creezi artificial acele conditii. Le am trecut in regim de dieta, 10min apa pe zi, fara ingrasamant pana se indreapta vremea...altfel, o dam in boli de sol. Odata ce se indreapta vremea, le iau eu cu biciul. Poze...poate saptamana viitoare, nu promit nimic. Dar vor fi.

#1732
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc mult

#1733
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifule ce prețuri ai in zona? Aici s-au dat baxuri de roșii cu 5 lei..

#1734
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
la noi in sat, langa Zimnicea, mi-a zis bunica ca au venit unii cu o dubita de rosii pe care le-au vandut cu 85 de bani kg, asa ca oamenii au luat rosii pt bulion

#1735
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nasoala treaba. Recoltam și noi săptămâna asta roșii, costa baxul gol jumate din prețul plin 😂

#1736
rid

rid

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,785
  • Înscris: 23.02.2006
Nu va panicati, dupa toate ploile astea o sa creasca pretul rosiilor garantat. Deja vad bacterioze fara numar in jurul meu :)

#1737
decoservicestil

decoservicestil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 05.06.2008
De parca nu se produceau rosii pana a venit programu rabla ....Oare nu se pot folosi ca biocombustibil ? Daca te gandesti ca un litru de motorina costa mai mult  decât un bax de rosii.

#1738
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
Mitica, mai urmaresc pe cineva ce a pus 10000 de fire de rosii in solarii ( doi hibrizi, deci nimic deosebit) ce le cultiva in regim natural, dar cam 80% din marfa o vinde la en-gros la pret de conventional, mai are un aprozar la care livreaza si 10% o aduce la bucurestenii ce-l urmaresc pe facebook, pachetul de 10 kg de rosii cu 100 lei

sincer, asta e un model de afaceri pe care nu-l inteleg
in general, trebuie sa ai cat de cat idee cui ii vinzi legumele pe care vrei sa le produci, iar daca vrei sa produci bio, acest lucru e esential

nu vad rostul sa produci mult mai mult decat poti vinde la pret de bio, mai bine iti folosesti resursele sa produci cat mai bine o cantitate mai mica, poate o gama mai diversificata de legume sau chiar varietati

#1739
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017

 peticel31, on 24 iunie 2018 - 19:51, said:

Mitica, mai urmaresc pe cineva ce a pus 10000 de fire de rosii in solarii ( doi hibrizi, deci nimic deosebit) ce le cultiva in regim natural, dar cam 80% din marfa o vinde la en-gros la pret de conventional, mai are un aprozar la care livreaza si 10% o aduce la bucurestenii ce-l urmaresc pe facebook, pachetul de 10 kg de rosii cu 100 lei

sincer, asta e un model de afaceri pe care nu-l inteleg
in general, trebuie sa ai cat de cat idee cui ii vinzi legumele pe care vrei sa le produci, iar daca vrei sa produci bio, acest lucru e esential

nu vad rostul sa produci mult mai mult decat poti vinde la pret de bio, mai bine iti folosesti resursele sa produci cat mai bine o cantitate mai mica, poate o gama mai diversificata de legume sau chiar varietati
Eu din 5 iunie vand in medie 20 kg de rosii zilnic de acasa. Nu am marfa pentru a acoperi cererea.
Pe de alta parte, in gradina cateva soiuri, dupa atatea ploi au toata lista de boli! Doar tomatele.

#1740
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011
cand produci tone de rosii se mai complica lucrurile si trebuie sa ai cat de cat idee cui o sa le vinzi dinainte de a pune samanta in pamant, astfel risti sa muncesti in zadar

Edited by peticel31, 24 June 2018 - 20:43.


#1741
SorinTheHobby

SorinTheHobby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 29.09.2017
Corect.

#1742
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Serrife , am gasit aceasta formula
PARADICSOM
ADAGOLÁS:
100 l vízhez
150-200 ml HUNTER
400 ml BOUNDARY
400 ml TRAINER
0,5-0,6 kg cukor
Tu folosesti si zahar sau nu?

#1743
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Si zahar si Trainer...tot ce scrie acolo. Deocamdata nu ma necajesc, incerc sa tin fruntea sus si sa bag bani in ele. Au fost multe ploi, insa tot n a venit un 32.35 grade imediat dupa sa le parleasca. A plouat asa cum o facea de mai de mult la.o temperatura adecvata precipitatiilor. Mai e o saptamana de ploi si frig, poate se regleaza natural situatia. M am uitat la vecini in gradini, inca rezista si arata bine.  Mai am cca 3 saptamani pana sa intru serios la cules, la tone. Deocamdata, 100kg s au cules sambata, 50 cadou pe la cine trebuie si restul le vand acuma dimineata. Ca sa am pofta de munca, imi spun ca se va schimba situatia pe cand ies eu si sa se termine ce a dost plantat pt programul rabla. In mod normal ar trebui sa urce,tot ce a fost pt rabla a fost determinata sau semideterminata carnita la 3 4 roduri. Si daca le lasa sa mearga pana in toamna, pana se apuca semidetwrminata, mai trec 50 zile. Un lucru e cert. Cand e scump si nu se gaseste un produs, toti clientii de care ai uitat ca exista, te suna. Mai stii..acu n ani..chestii trestii. Cand e ieftin nu te suna nici naiba...sau nici nu te vede daca esti in piata. Numa cand a ost 3 4 5lei, a fost bine, i ai mai lasat un 0.2 0.3 la kg. Mai am de plantat.2k conopida ai 4k varza saptamana asta si am terminat cu gradinile. Mai 600 rosii sapt viitoare si ajunge. Trecem doar pe intretinere si recolta. Eu anul.asta am pariat pe rosie si varza.

Edited by serrifu, 25 June 2018 - 05:12.


#1744
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Apoi, iti urez sa iti iasa pariul, dupa inima si munca ta. Bafta !

#1745
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
(Le am trecut in regim de dieta, 10min apa pe zi, fara ingrasamant pana se indreapta vremea...altfel, o dam in boli de sol. Odata ce se indreapta vremea, le iau eu cu biciul.)
Buna seara.
Daca nu e cumva secret  te rog sa imi spui  cum dai cu biciu pe  ele , ce fertilizare  si cat  faci ,si ce perioada  de timp ,Multumesc anticipat
Daca treci pe la satu mare  sa ma informezi sa pot da o bere cel putin

#1746
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Fertilizare, adica zilnic. In conditiile mele la 30g afara stiu ca imi bea cam 2l de apa pe zi, undeva la 50 zile de la plantare. Intre 30.35g, cam 3 3.5 si la.peste 35 asigur 4l de apa pe zi. Ingrasamant in functie de stadiul plantei...si in functie de ce e in sol, coroborat cu conditiile de mediu plus productia scontata. Maine vor primi npk 12 8 25, cu vreo 500ml apa pe planta, pt ca maine sunt doar 23grade maxim. Mai mult lenevesc decat sa asimileze.

E total.inutil sa postez reteta de fertilizare pt ca e valabila doar pt solul meu. Sunt postate pe aici ceva rezultate ale unor probe de sol, nu mai stiu in ce an. 2015 cred...2016..sau anual. In conditii bune, 30grade, lumina multa, primesc zilnic in jur de 1gram per planta. In conditiile.date din vest, n au mai vazut ingrasamant de o saptamana. Joi nici apa n au primit. Nimic nu e secret. Totul e din mersul lor, te mai uiti la o frunza, intr o floare, bagi degetele in pamant sa vezi daca e sau nu apa. Chestii d astea. Nu e ca as raspunde evaziv. Atata timp cat nu vad cu ochii mei ce e la tine, la vecinul, la x y, nu pot spune cuiva 'fa asa!'. Cu greu reusesc sa le dibuiesc pe ale mele.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate