Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Service - Preturi diferite

IP Camera HikVision nu o gasesc i...

Cand devine un film clasic?

Cu mașina spre Budapesta ...
 Ridicare act de identitate cu pro...

Calorifere + incalzire in pardose...

Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet
 Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...

Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat
 Copii nascuti in Romania

Felicitari Republica Moldova pent...

Ușa exterioara care scar5...

Decizie dificila intre doua model...
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1693
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifule, incepe sa se faca conopida. Alea mari au pe la 800g, asa pline de purici si afide cum sunt.

Zi-mi si mie te rog urmatoarele :
- cum stiu ca e gata (citisem pe pagina ta ca "imbatraneste" rapid, similar salatei
- in ce imi recomanzi sa o recolteaz / ambalez pt vanzare vrac : sac / ladita / bax etc
- daca va fi nevoie sa o spal dupa recoltare, banuiesc ca o las la uscat si apoi ambalata vrac, nu?

PS : acelasi lucru si la broccoli

Mentionez ca nu-s foarte vegetarian, am mancat broccoli o singura data in viata :)

#1694
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifule phosphit one văd ca e fosfat de potasiu. Cum de are efect fungicid? Aiiiii, ce ma enervează ăștia cu omologărilw de fungicide/insecticide ca ingrasaminte, ca le e mai ușor.
Eu care fac BIO sunt puțin reticent in a folosi in produs dacă nu știu sbs activa sau principiul de funcționare, chit ca e acceptat sau ninse regulament

#1695
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
întrebare. daca la irigarea prin aspersie injectez in apa si ingrasaminte pentru picurare afectez plantele?
de exemplu, la o irigare de 2 ore injectez ingrasamintele intr o ora si jumătate apoi mai merg cu apa inca jumătate de ora pentru a spala plantele de eventualele ingrasaminte ramase pe frunze. deci ai facut asa ceva vreodată???

#1696
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Viczit, in afara de ce am spus, mai e unul, dar ala trebuie sa fii cineva ca sa l administrezi, am si uitat cum il cheama. Repeta topsinul, usor cu apa zilele astea, sunt oscilatii de temp, ploua peste tot. E lignificata tulpina, sigur e fusarium? Vezi ca s n care mai lovesc la sol. Personal eu m am lovit anul asta de mana de sol, phitophtora infestans...si aia cam din vina mea. S a plantat mai adanc decat imi doream si n am remarcat decat la cateva zile dupa ce a fost plantat.

View PostMitica_tractoirstu, on 15 iunie 2018 - 18:58, said:

Serrifule, incepe sa se faca conopida. Alea mari au pe la 800g, asa pline de purici si afide cum sunt.

Zi-mi si mie te rog urmatoarele :
- cum stiu ca e gata (citisem pe pagina ta ca "imbatraneste" rapid, similar salatei
- in ce imi recomanzi sa o recolteaz / ambalez pt vanzare vrac : sac / ladita / bax etc
- daca va fi nevoie sa o spal dupa recoltare, banuiesc ca o las la uscat si apoi ambalata vrac, nu?

PS : acelasi lucru si la broccoli

Mentionez ca nu-s foarte vegetarian, am mancat broccoli o singura data in viata :)

Monitorizeaza zilnic cat e de compacta inflorescenta. Si la asta te uiti pe maeginile inferioare. Cand incepe de se rareste acolo, deja pierzi din greutate. Pune zilnic un om sa intre in ea si pe aia care e la 3 4 500gr, cat pumnul, sa rupa o frunze, sa o aplece deasupra capatanii pana se rupe, ca altfel o ia soarele si se ingalbeneste. Un alt semn ca e la.maturitate, in functie se soi, e ca iese din frunze, se desface.

Ambalare.la lada, 1 rand doar, 5 6 7 bucati, cata incape. O tai cu 3 sferturi din frunze, ii dai o forma similara cu ce am postat eu. Ideea e sa aibe cioturi de frunze pe margini, ca altfel se freaca. Neaparat cotor sanatos, altfel in cateva ore se ofileste.

Nu e cazul sa o speli, personal n am spalat niciodata, decat daca am scapat o in noroi. Daca chiar o speli, las o la uscat la umbra..desi nu i prinde bine. Ar trebui sa o vinzi f scumpa, 1 ca nu prea e cono pe piata, 2..e bio. Sub 10lei/kg n as sta de vorba. Ideea e sa fie faina, alba si compacta.

View PostMitica_tractoirstu, on 15 iunie 2018 - 19:32, said:

Serrifule phosphit one văd ca e fosfat de potasiu. Cum de are efect fungicid? Aiiiii, ce ma enervează ăștia cu omologărilw de fungicide/insecticide ca ingrasaminte, ca le e mai ușor.
Eu care fac BIO sunt puțin reticent in a folosi in produs dacă nu știu sbs activa sau principiul de funcționare, chit ca e acceptat sau ninse regulament

Fosetil de k din cate mi amintesc. Uita te la fosfor, are vreo 30%. Ala e fungicidul. Fosforul in exces doboara bine fungii, bacteriile. Nici macar micorizele nu i fac fata. Ca si randament, e ca si aliette, usuca la prima administrare ce e cu probleme, atata ca e la juma de pret. Eu nu stiu ce e omologat si ce nu, stiu doar ca e ok si la mine da randament tot timpul. Detin un plic de 2kg sau cat de Elise, si sta degeaba, prea mult P in tot solul. 2000 plus ppm, mai mult de 2000 nu duce laboratorul. Nici nu dau starter la plantare,il mobilizeaza italpollina cat trebuie.

View Postsilesax, on 16 iunie 2018 - 04:04, said:

întrebare. daca la irigarea prin aspersie injectez in apa si ingrasaminte pentru picurare afectez plantele?
de exemplu, la o irigare de 2 ore injectez ingrasamintele intr o ora si jumătate apoi mai merg cu apa inca jumătate de ora pentru a spala plantele de eventualele ingrasaminte ramase pe frunze. deci ai facut asa ceva vreodată???

Trebuie sa ai o aspersie f bine pusa la punct ca sa poti face asta, sa fie uniforma precipitatia cazuta la.suprafata. poti face si asa, atata ca vor fi locuri in care administrezi mai mult si altele mai putin. Ideea e sa nu fi prea mult, ca de putin nu mor. Personal n am facut...in pricipiu poti face asta cand is plantele mari, anume varza, sa acopere solul si sa aibe feunzele in sus, ca sa aibe efect de palnie frunza, atunci va merge fix unde trebuie. Pana atunci, mai bine da la fir, ca merge rapid, incorporezi cu sapa si sanatate buna.

#1697
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
aaa.. o ideie buna. ingrasaminte solubile incorporate cu sapa..

dar.. iti dai seama ca nu pot da cate un gram pe zi..

#1698
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Dai 2 grame la 2 saptamani dl sef..3 grame la 3 saptamani. Nu te teme, n are nimic.

#1699
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Viczit, in afara de ce am spus, mai e unul, dar ala trebuie sa fii cineva ca sa l administrezi, am si uitat cum il cheama. Repeta topsinul, usor cu apa zilele astea, sunt oscilatii de temp, ploua peste tot. E lignificata tulpina, sigur e fusarium? Vezi ca s n care mai lovesc la sol. Personal eu m am lovit anul asta de mana de sol, phitophtora infestans...si aia cam din vina mea. S a plantat mai adanc decat imi doream si n am remarcat decat la cateva zile dupa ce a fost plantat.
Revin cu poze poate te poti edifica daca e fusarium sau nu? Mentionez ca sunt plantate in camp .Seara si dimineata arata binisor iar pe caldura cam ofilite.Boala o am de cativa ani si nu prea reusesc sa ii dau de cap.Apa e acum prea multa.Poate i-ti aduci aminte ce tratament sa folosesc mai puternic.Daca deranjeaza poate in privat .Mersi.

Attached Files



#1700
Vipeera

Vipeera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 01.02.2015
Gravitetul prima coacere au fost perfecte, dupa aia peste 50% au capac/guler galben adica nu e copt complet semn ca licopenul nu a-a repartizat corect, care ar fi motivul/motivele? Ai idee?

#1701
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Buna seara ,
Serifu am dat cu topsin  0.5 l /pl  pentru verticilium la vinete ,
Cand mai repet sau eventual spune-mi te rog  cu ce sa dau ?, azi am dat foliar cropmax cu microelemente ma gandeam ca poate se vor inzdreveni
Sa dau eventual topsin si foliar?

Edited by nicolae1960, 16 June 2018 - 21:16.


#1702
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Viczit, e fusarium...si e destul de amplu atacul. Daca e sa iti raspund sincer, la cat de imbibat e solul in apa, mare lucru nu poti face pana se potolesc ploile. Nu e un sol mai argilos cumva? Lasa sa se mai zvinte...azi ploua, maine ploua, deci pe miercuei joi, topsin. Trage pamant pe langa ele, poate poate vor emite radacini adventive si cumva, mai pleaca, desi le va fi greu pt ca au rod pe ele. Pt la anul, cumva, desfunda terenul daca ai cu ce, sau frezeaza l bine si biloneaza 20 cm in sus. Atunci scapi de necazuri sau o sa ai mult mai putine. O alta solutie ar fi un solar, nu stiu daca ai sau nu.

Vipeera, din cate stiu, tu ai conditii bune pt legume, nu mai retin daca faci bio sau nu. Cred ca ai plantat la caldura dat fiind faptul ca ai cules de ceva vreme. 1 cauza a gulerului poate fi fertilizarea, o alta plolenizarea incompleta in conditii de nebulozitate mare si temperatura mai mica. Din cate stiu inaltimea serei e mare, deci soarele nu le a batut in cap. Poti incerca Aquos K sau ceva ingrasamant foliar cu mult K. De asemenea, rodurile ar trebui sa fie dezvoltate daca zici ca ai gravitet, fertilizeaza cu Sulfat K si nu azotat K. Pt viitor, introdu o familie de bondari in cultura. Ei ajuta foarte mult in conditii grele, enorm. Pot face diferenta intre a fi si a nu fi. Costa 250lei o familie si deserveste 2000mp. Recomand Auxym, ajuta si asta. Nu stiu daca ai avut sau nu lipsa de microelemente, si alea contribuie la bunul mers al lucrurilor. 1x la 2 sapt , bor,ca, mg, fe, in ordinea asta, 4 intrari, in diverse combinatii. Cauzele sunt multiple si niciodata o problema nu apare doar din cauza unei singure insuficiente.

Nicolae, imediat dupa ce se usuca pamantul, repeta...lasi sa se usuce si iar repete. Inchide le robinetul de apa, trece le in regim de cana cu topsin pana se potolesc. Biloneaza la anul ca sa nu mai ao necazuri. Nu e doar excesul de apa. E si excesul de temperatura, precum si amplitudinea termica. Verticiullum e violent, e cauza principala pt care vanata performanta cultivata in sere la fel de performante, se altoieste...in rosie salbatica. Si in regimul asta se poate merge hidroponic, altfel nu.




Edited by serrifu, 17 June 2018 - 12:54.


#1703
nicolae1960

nicolae1960

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 348
  • Înscris: 14.03.2016
Multumesc

#1704
viczit2

viczit2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 88
  • Înscris: 14.06.2013
Ms de raspuns Serrifu.Solul este bilonat dar tine multa apa si am incercat topsin dar slabe sanse.Credeam ca mai exista alt tratament in afara de Topsin.In solar merg bn rosiile si cred ca la anul poate nu mai pun in gradina tomate.Spor.

#1705
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postserrifu, on 17 iunie 2018 - 12:52, said:

Nu stiu daca ai avut sau nu lipsa de microelemente, si alea contribuie la bunul mers al lucrurilor. 1x la 2 sapt , bor,ca, mg, fe, in ordinea asta, 4 intrari, in diverse combinatii. Cauzele sunt multiple si niciodata o problema nu apare doar din cauza unei singure insuficiente.

Nu merge sa combini cateva din ele? K cu Mg se pot combina, zice profa de agrochimie...


Serrifule, o parere la balariile mele?

Attached Files



#1706
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Cam e de recoltat tot ce mi ai aratat. Pt prima data, e ok, insa da i bataie si recolteaza cum sunt. Conopida, incepe de rareste pe margini..chiar si sus. Trebe luata de acolo asa cum e. Brocoll deschide mugurii, tre luat si ala, altfel o sa vezi plin de flori galbene in scurt timp. Carenta de fosfor, e reprezentata de acea culoare rosie, mov, roz...vinzi  e de vandut si ce nu, ramane pe plantatie. Te intereaza cata subst activa ai voie la ha pt anul viitor, npk si fertilizeaza cu ce ti e permis pana in limite plus mai multe tratamente, care sunt permise. Tractor aveti? Ar trebui o masina de stropit la el...sau si una si alta. Merge rapid, loc aveti, lasati cai de intrat la tratat. Ar mai trebui o masina de prasit pt el, eventual cultivat pe brazda universala cu 70 intre randuri...ca sa se poata prasi mecanizat in mare, ce e in camp deschis. Personal, eu nu pot lasa cai mari pt tractor pt ca lucrez doar in gradini si am.nevoie de fiecare colt cultivat. Comopida o prasesc cu motosapa, dar merge rapid fata de totul manual. In solarii pun folie. Incearca sa mecanizezi/automatizezi cat mai mult ca sa scazi costurile de productie si mana de lucru in primul rand. Mana mea de lucru platita e 0 in momentul de fata. Cu multa munca le am adus la zi pe toate. Mai am de plantat 5k conopida si 4k varza cu tot ce presupune. In vest e umiditate excesiva, ploua, ceata...groaznic. deja am 2 tratamente la conopida plantata. Pe cum am plantat o, s a umplut intai de musculita. Vineri a fost plina de pureci. Am decis cu trainer vineri si sambata bor cu tazer. Ieri a dat tata 1l quick link la picurare la 2800mp plantatie. Novadimul la radacina e facut pe cum am plantat. Mai am 300mp, dar nu pot da doar pe aia din pompa mare, ca o sa zboare liniile din robineti cu doar 600ml picurare. O sa pun o pompa mica si o sa dau doar acolo. Era dat din pompa mare, doar ca am platat tot pe rabd, a tot plouat si a plouat mult. Sapt trecuta precipitatiile au insumat cel putin 100l/mp.

#1707
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Mersi Serrifule. Cum adică sa răresc și sa iau mugurii? Tai din ei care sunt urâți?

Tractor încă nu, vrem sa depunem proiect sa luam tot ce trebuie pt sera încălzită și livada. Dar mai e pana atunci. Dar întrebarea mea e cum prășești la picurare? Ridici coloana și intri sau cum naiba?

PS ce zici de florile astea? Factori de vegetație sau gongi?

Attached Files



#1708
Vipeera

Vipeera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 01.02.2015

View PostMitica_tractoirstu, on 18 iunie 2018 - 18:49, said:

Mersi Serrifule. Cum adică sa răresc și sa iau mugurii? Tai din ei care sunt urâți?

Tractor încă nu, vrem sa depunem proiect sa luam tot ce trebuie pt sera încălzită și livada. Dar mai e pana atunci. Dar întrebarea mea e cum prășești la picurare? Ridici coloana și intri sau cum naiba?

PS ce zici de florile astea? Factori de vegetație sau gongi?
https://www.marcoser...ilor-la-legume/

#1709
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
O dai usor la o parte, pe cum sapi si o pui la loc. N o scoate afara, ca in morcov o s o pui greu la loc. La intrebarea cu rosiile, raspunsul l a dat vipeera. Fie factori de mediu, fie nutritie..fie lipsuri sau boli. Greu cu ele sa le fie toate pe plac. Frunze galbene in partea de sus n ai? Din cate stiu a fost si super cald la voi saptamana trecuta, cand au aparut aceste flori. Foloseste tot ce ti e permis sa folosesti. Eu le.am.dat auxym cu furia saptamana trecuta. De fapt, am. 4.intrari saptamana trecuta. Ieri am dat magneziu, azi sau maine fier. Incep sa coaca la mine, izolat ce e drept. In gravitet sunt mai multe.

Am zis ca se rareste capatana de conopidq, adica apar acele crapaturi in ea, semn ca nu creste mai mult. La brocolli n an zis sa iei mugurii, am zis ca se deschid...un alt semn ca nu vrea sa creasca mai mult. In mare, cam tot e de recoltat din poze.

Edited by serrifu, 19 June 2018 - 05:59.


#1710
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Frunze galbene sus nu, doar îngălbenite a la carenta de azot. Am rămas in urma cu fertilizarea, și injecție nu am încă..am băgat săptămâna asta 0.5-1t/ha italpolina, in funcție de cum arată.
Au mâncare putina, copilit au crescut puțin săptămâna asta, ca încep sa se pârghie și bagă in fruct.

O sa dau ce am: algasamba și încă unul cu alge de la Naturevo, nu rețin

La microelemente, având in vedere ca tot foliar sunt nevoit sa le dau, și azi s-a stricat și atomizorul, deci dam cu cel electric, ce ar merge combinat? As da K și Mg, Ca am dat azi, iar mâine BOR cu un biostimulator

Sunt și oscilații mari de temperatura la noi, dimineața la 6 avem 15grade in solarii...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate