Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 

Grădina de legume a serrifului

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
1871 replies to this topic

#1711
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Baga un robinet de picurare inainte se absortie si ai rezolvat problema injectiei. Stai acolo pana trage solutia, ca altfel.dezamorsezi pompa. Am 3 venturi, doar unul il.folosesc, la.restul.pompelor, motopompe tot e cu robinet pe absortie. Nu mai bine bagai 2.5t la inceput? Zic si eu. Ti am zis, vezi care s limitele de fertilizare si da le peste nas...e 15 iunie. Prin septembrie carnesti si cam atata e tot, e scurt sezonul. Nu stiu..ar trebui sa mearga k cu mg, preferabil pe rand, sa inteleaga si ele ceva. Cumparati alt atomizor sau ceva mai mare, ceva stationar, cu motor pe benzina de 5 6cai, cu 1 2 furtune si lanci. Eu la 22 30 am intrat in casa, dupa care am iesit iar, ca nu stiu cata apa mi a mai ramas la plante de azdimineata. Oscilatii? Maine am 33 34, poinaine 30, vineri 22...sa nu mai zic noaptea. Sa vezi tu necazuri.

#1712
VertixTM

VertixTM

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,126
  • Înscris: 09.05.2016
Am descoperit ca daca amesteci Calciu cu Phosphor iese gips. Da, gips. Am omorat 30 de ardei! :)

#1713
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Serrifule ai un link pt atomizor? Deocamdata nu am pompa mare, ce sa mai zic de injecție...

#1714
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Cam așa, dam potasiu...

#1715
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Am uitat poza 😂

Attached Files



#1716
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Aia nu se mai coace. A legat in conditii de stres, nu s a polenizat cum trebuie. Nu prea am.net pt linkuri, sunt la gradina, pregatesc pt conopida. Adun vreo 50km cu motocultorul pana termin, cumulat:)). Mai 1000mp. Pregatesc in medie 250mp pe ora, 2 treceri, merge rau, crusta si jos moale, mai scoate si bulgari. Atomizor? Eu folosesc Cifarelli, prin urmare il recomand. Eu folosesc m3a, modelul vechi. Cel nou se numeste m1200 cred. De banii astia poti lua 4 5 ruris, dar nu stiu cu cate ajungi in toamna la volumul ala. Eu am un ruris, a103 cred, merge, dar nu pulverizeaza bine decat daca i dai cox. In relanti nu mai sta. Oleomacul de acu 18 ani era parfum fata de asta. Din pacate a clacat, asa ca rurisul il folosesc la ierbicidat balarii. Oricum n am pe cin sa pun sa stropeasca cu el...tata are 56, nu are cine sa umble atata, asa ca toate sculele astea le folosesc doar eu. Macar am garantia ca sunt folosite corespunzator, gresate, filtre de aer in regula si asa mai departe. :)))

#1717
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010

View PostMitica_tractoirstu, on 21 iunie 2018 - 09:13, said:

Am uitat poza 😂


Am zis de vreo 3 saptamani ca o sa ai guler verde când ai pus poze cu gogonele mici(@zipcode am avut dreptate?)se vedeau clar semnele,atunci trebuia intervenit!

#1718
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018

View Postdriver84, on 21 iunie 2018 - 19:50, said:

Am zis de vreo 3 saptamani ca o sa ai guler verde când ai pus poze cu gogonele mici(@zipcode am avut dreptate?)se vedeau clar semnele,atunci trebuia intervenit!

Dat deja de 4 ori potasiu foliar, se pare ca trebuia mai mult...

Dupa ce te uiti sa vezi ca a legat in stres serrifule?

PS partea de jos nu-i coapta, vad ca din cele care au fost in stadiul asta ieri, azi erau marea majoritate rosii de sus pana jos cu o nuanta mai inchisa la codita

Edited by Mitica_tractoirstu, 21 June 2018 - 21:41.


#1719
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Nu cumva rosiile astea au avut floarea deschisa la momentul plantarii?  Cele care au guler. Izolat, si la mine se gaseste fenomenul, pt ca a fost batran rasadul. Credeam ca o sa ratez integral primul rod. Insa, nu s a dus, dar nici bine nu le a mers la inceput. In loc sa si faca doar radacini si sa deschida floarea mai tarziu, la o saptamana, ele s au preocupat si de rod. A fost foarte cald la plantare. Am.crezut ca mor cand am pregatit. La momentul asta iar nu e ok, am 4 5 zile.de 22 23 pe zi si 8 10 pe noapte. Boli, zapaceli si plantele vor trage in vegetativ. Sunt foarte bucuros si multumit de faptul ca am folosit subsolierul la gradini. S a bagat 70 80cm. 650 ul din dotare, reconditionat cap coada in 2016, a scos fum. La arat, disc...nu scoate fum decat la plecarea de pe loc, indiferent de lucrare. Eh, cu asta in spate, a scos fum, a patinat, sau n a mers decat cuplat, asa de  gros a fost orizontul numit talpa plugului. Drenajul e foarte bun si conopida e in siguranta pe partea asta, cu excesul de apa. Recomand astfel de lucrari mai ales care isi castiga painea din asta.

Attached Files



#1720
driver84

driver84

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 755
  • Înscris: 25.09.2010
Defoliază sherifule o sa le meargă mai bine,frunzele alea bazale nu mai au ce căuta acolo,ști tu prea bine dar probabil ca nu ai timp.

#1721
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Las ca stiu, numai ca n a fost timp. Numar pe frunze de 2 saptamani. Problema.e umezeala excesiva. O sa defoliez dar nu tare pt ca e rece si umed. Am teldor si switch cumparat de 2 sapramani, pt 600l. Cat e maine cred ca dau cu unul din ele. E risc mare de necazuri. Chit ca sapt.trecuta am dat scudo cu red bloc, doza soc. Vad ca le a tinut sub control. Baiul e ca zburand pe frunze, ranesti. Umezeala e fara numar si ma tem de putregai. Cand loveste, acuma loveste planta cu totul, nu doar fructul, se intinde 1m pe tulpina. Poti sa uiti planta aia. Si am asteptat sa se dezvolte integral primul rod, ca stiu ca are nevoie de frunzele alea. O sa intram maine cred, insa, repet, sub incidenta teldorului. Saptamana viitoare cred ca trebuie sa le las si in jos, is trecute multe de 2.2 2.3m.

#1722
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Nu au fost batrane la plantare, aia e..

PS seminisul zice ca gulerasul de la lipsa de calciu, eu stiu de potasiu, ceva idei?

#1723
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
A doua poza Mei Shuai, plantata prin salata, care era la 20x30.
Nu ma plang, ca am dat vreo 6000 buc intre 1.75-3.5 lei. Dar a sufocat-o rau....
Restul Optima

Attached Files



#1724
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Ce ma sfătuiești Serrifule?

Attached Files



#1725
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Daca era carenta de ca, o dadeau in putregai apical. Daca e bio, baga 1t orgevit la ha, ala are si Ca. Insista cu microelementele de aci incolo, ca incep de se coc si vor.forja planta. Baga aquos k la picurare..sau da i pe frunza. Vezi ce ai voie. Daca mai tin ploile astea mult, o sa distruga tot. Azi a plouat masiv.

#1726
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Asa i-am zis si eu tipei. Doar ca tot insista ca e de Ca, mama ei.

Saptamana asta dat Ca, K, B si biostimulator.

Am mancat azi o rosie 90% coapta, fara guler, cred ca e ok.

Abiaaaaaaaaaaaa astept sa am injectia rezolvata sa nu mai stropesc de 2 ori pe zi...

#1727
serrifu

serrifu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 25.02.2010
Conopida. Implineste pe rand 7 10 zile de la plantare. 1x novadim, 1x quick link, 1t italpollina/ha, 1.decis.plus trainer, 1x tazer plus bor, 5kg 20 20 20 si multa ploaie.

Attached Files



#1728
Mitica_tractoirstu

Mitica_tractoirstu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 23.03.2018
Ii bagi și aspersie mai tarziu nu?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate