Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Cum să combat ploșnițele pentru a putea consuma legumele din grădină?

- - - - -
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
M-am  trezit cu gradina napadita de plosnite, la rosii si ardei. Am tot stropit la ele, dar acuma cand sunt de cules, nu mai pot sa stropesc cu otravuri de cele "la 7 zile". Le-am tot adunat/omorat manual, dar dupa ploaia de ieri s-a umplut gradina cu dintr-acelea mici.  Cu ce as putea sa le "neutralizez" in asa fel incat sa nu am probleme la consumarea legumelor? Ceva in genul"apa cu sapun,  apa cu tututn" se gaseste?
Cam asa arata acuma cand sunt mici, la maturitate sunt verzi si au forma de scut
Attached File  IMG_20170807_165229.jpg   55.27K   85 downloadsAttached File  IMG_20170807_165321.jpg   82.81K   98 downloads
Si asa arata rosiile atacate, in afara de cele in care si-au depus ouale si care pe dinauntru sunt putrede si pline de pui.
Attached File  IMG_20170807_165412.jpg   78.72K   99 downloadsAttached File  IMG_20170807_165430.jpg   74.91K   92 downloads

#2
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
cumperi cateva kg de frunze de tutun cu 60 de lei kg...faci o zama si dai pe plante

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017
Cu sulfat de cupru ai incercat?

#4
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu am plantatie, am o gradina cu vreo 50 de araci. Deci?
Da, am tot stropit cu zeama bordeleza, m-a scapat de multe necazuri, dar de animalele astea nu.

Edited by myshyk, 07 August 2017 - 17:31.


#5
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Din cate stiu astea inteapa stratul exterior al plantei si sug interiorul, nu mananca partea exterioara stropita.
https://en.wikipedia...Nezara_viridula

Edited by Master_Yoda, 07 August 2017 - 17:40.


#6
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, dar ouale le depun in interior si acolo se dezvolta puii. Dupa care ies afara si ataca plantele din jurul lor,

#7
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Vezi link-ul meu. Ouale le depun pe frunze. E plin aici la mine de gandacii astia nenorociti. Am renuntat sa mai pun rosii si nemernicii s-au mutat pe cirese, visine si mai nou pe prune. Acum 10-15 ani nu vedeam asa ceva.

Edited by Master_Yoda, 07 August 2017 - 17:47.


#8
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
La noi. au aparut dupa razboiul cu sarbii, Tot de atunci, au aparut o serie intreaga de paduchi, molii, de diferite culori care se schimba unele pe altele, pe masura ce stropesti, dispar unele apar altele. Nu dtiu daca are legatura cu razboiul, desi dupa virulenta cu care au aparut intr-un interval scurtde timp, inclin sa cred ca putem sa le multumim americanilor. M-am uitat  pe wiki, dar astia fiind "omenosi" nu dau metode de "ucidere in masa" a lor. Si pana la iarna, mai e.Posted Image O sa incerc cu apa si sapun, la paduchi, pureci pe florile sotiei, a fost eficeinta metoda, astept doar sa iasa iarasi soarel.Isi depun ouala nu doar pe frunze, unde le-am depistat si le-am "clocit" ci si in incretiturile legumelor di jurul coditei si acolo nu le poti depista.

#9
1orgu

1orgu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 06.10.2012
@initiator
Doua raspunsuri pentru problema ta.
Unul rau si unul bun (cred).
Rosiile afectate le treci la capitolul pierderi planificate.
Pentru a mai salva ceva din celelalte legume foloseste un aspirator. Pe bune. Nu fac misto. In maxim o ora aspiri de pe plante acei intrusi. In doua sedinte scapi de ei.
Metoda am folosit-o si a dat rezultate.
Poti sa probezi pe cateva fire pentru a vedea eficienta acestei metode.
Substantele ca pesticide, ierbicide, protectie de diferiti si nedoriti intrusi, au devenit inoperante.
Au aparut si apar in permanenta noi virusi, bacterii si mici daunatori care au capatat imunitate la orice substanta de protectie a plantelor.
Nu sufar de scenarita, dar viitorul este foarte sumbru in acest domeniu.

#10
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Interesanta ideea si cu siguranta, mai eficienta decat omorarea una cate una cu mana. Ramane de incercat.
In ceea ce priveste pesticidele, insecticidele,S.A.M.D., cred ca din foamea pentru bani, nu mai corespund concentratiile  substantelor, pentru ca se dovedesc tot mai ineficiente pe zi ce trece.Si-atunci, vin nenorocitii de samsari in domeniu agricol si ne vand in marile magazine, produse "bio" la preturi prohibitive, cand eu, pe un amarat de 500 de mp, nu sunt capabil sa cresc legume fara sa le stropesc intr-o veselie din primavara pana in toamna. Ne mai vorbind de seminte tratate, modificate genetic, de tratarea solurilor si asa mai departe. Eu cel putin, am garantia ca nu mananc legume a doua zi dupa ce au fost stropite cu ´spe tipuri de otravuri chimice. Macar atat, ca bio, sigur nu sunt, nici macar cele ingrijite de mine, chiar daca fondul semincer mi-l pregatesc in mare parte din seminte recuperate din propria productie.

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,941
  • Înscris: 13.04.2007
Cand ai timp lectureaza te rog si aria de legumicultura, chiar daca iti va lua ceva timp, eventual la iarna, la gura sobei...

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Dacă ai un sfat concret pentru colegul de forum, (eventual cu link direct), i-l dai.
Nu trimiteri către o subarie întreagă, să citescă când nu-i mai este de folos.

Sper că am fost suficient de clar, chiar și pentru tine.

#13
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
https://forum.softpe...4#entry21487876

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da, danut, acolo chiar e de citit, nu trebuie sa iau softpedia de la infiintare si pana acuma. Multumesc.
Doar ca eu vreu sa si mananc rosiile nu doar sa le tot stropesc, si-apoi, " magiare pomodoro e muori" ca sa zic asa, mai pe scurt.

Edited by myshyk, 07 August 2017 - 21:29.


#15
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Pai matale vrei si in caruta si pe langa caruta! ...
Dupa fiecare tratament trebuie respectat un timp de asteptare pana la
recoltare ... si nu moare nimeni ...

#16
Master_Yoda

Master_Yoda

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 27.08.2014
Daca ajungi sa stropesti cu toate cele pai mai bine cumperi rosiile direct din piata ca tot aia e. Omul vrea sa manance sanatos.

Oare o plasa fina ca alea anti tantari sprijinita pe araci n-ar merge?

Ceva de genul http://www.lianhongp..._insect_net.jpg

#17
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Mee danut, dupa ce te-am laudat ai dat cu ciomagu´n oala! Eu tratamentele le-am facut, am asteptat, am vazut ca tratamentul e inutil, l-am repetat cu toate cele recomandate,doar ca acuma, nu mai pot astepta sa stropesc si sa treaca 7 zile si sa stropesc din nou si sa astept rezultatele pentru ca se fac rosiile bulion pe langa aracii din gradina si ardeii zacusca, tot pe acolo. Iar eu stau cu ochii-n soare. Asta era intrebarea.
Chestia cu plasa ar putea fi eficienta doar cand incep sa zboare plosnitele batrane cu dor de imperechiere. doar ca rosiile, spre deosebire de ardei, trebuie copilite de cateva ori, chestie pe care n-o poti face pe sub plasa. Deci nu cred ca poate fi o soluie.

#18
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,991
  • Înscris: 17.03.2005
Raspunsul e simplu: nu exista solutii eficiete in afara celor clasice, dan a zis bine.
Pt multe ganganii nu e suficient " am stropit" asa aiurea, conteaza cand si cu ce....
Iti dai seama ca daca nu a mers cu chimice, bio e apa de ploaie.
In plus  ca idee, daca e "bio" nu inseamna ca e mai safe.decat chimic..daca tutunul e natural nu inseamna ca nicotina nu e o otrava extrem de toxica, ba chiar mult mai toxica decat unele chimice care o imita ( neonicotinoide)si care sunt mult mai selective si scurte ca si efect.

Adica per total ori iti iei gandul, gangania e extrem de agresiva si nu iarta nimic...ori dai chimice dar ce.trebuie, astepti si apoi culegi..

Iar solutia sa mananci " sanatos" nu e sa dai aiurea sau sa dai ineficiemt, indiferent ca e chimic sau bio.
Solutia e sa tratezi temeinic in prima perioada de vegetatie, sa.mentii cultura sanatoasa si curata de paraziti ....ca d incep fructele sa fie bune de cules reusesti sa mentii dsunele in limite acceptabile cu stroliri minime sau chiar deloc, bio samd...daca ai vrut sa fii " mai bio" ca d nu co ta, iata ca se.intampla inevitabilul, cand co teaza teebuie bombe atomice...

Asta e cruda realitate.

Apropos de cruda realitate
...ala care vinde la piata voi credeti ca risca sa.piarda tot ? Nu, ala va trata azi si va culege maine , cel mai probabil.
E diferenta mare intre ce iti tratezi tu, stii cu ce si cat astepti pana cosumi, si ce iei de la piata...practic e foarte mare diferenta.




Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate