Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monitor 4k 27-28' PD USB C

Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...
 Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...
 Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic
 Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

SSD M.2 NVMe nu este recunoscut d...

De ce apare lag la telefoanele Mo...
 

Legislatia "remorca auto si anvelopele de iarna"

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
stinutz

stinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.07.2009
Salut,
Incep acest post pentru ca nu am gasit in alte parti informatiile de care am nevoie.
In urma cu cateva luni am inceput sa fac transport pentru marfa pentru un magazin, am o masina mica (Renault Symbol) si o remorcuta cu masa maxima autorizata de 750 de Kg.
Sunt curios daca sunt obligatorii anvelopele de iarna si pentru o remorca tractata, fara dispozitiv de franare. Pana acum o saptamana toate bune si frumoase, nu am intalnit zapada pe drumuri deci nu pot sa zic aveam motive de ingrijorare, insa acum e zapada sau chiar si portiuni cu polei.
Am tot cautat, guugle si site-uri + legislatie. Nu am gasit nimic care sa se refere la acest aspect (cine stie, poate nu am folosit cuvintele care trebuiau la cautare).
Stie cineva daca sunt obligatorii anvelopele de iarna, din punct de vedere legal, pentru o remorca tractata, fara dispozitiv de franare, cu MMA de 750 Kg?

Multumesc!

Edited by stinutz, 04 January 2015 - 20:29.


#2
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,143
  • Înscris: 09.08.2006
Nu sunt obligatorii. Am rulota de 1100 kg. si nu-mi trebuie anvelope de iarna decat la vehiculul tractor.
P.S. Rulota circula si iarna.
P.S.2 - sa nu crezi ca anvelopele de iarna fac minuni.

#3
stinutz

stinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.07.2009
Stii si cumva unde as putea gasi, in legislatie acest lucru?
Ma gandesc ca daca ma opreste nenea garcea in trafic si ma intreaba de unde stiu asta, sa ii pot da un raspuns pe masura...
(total de acord cu "P.S.2, de mai sus)

#4
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
garcea e cel care trebuie sa stie si sa-ti comunice care e articolul de lege pe care l-ai incalcat. Altfel, nu are ce scrie pe PV. Iar daca pe el nu apare niciun articol, e usor de contestat, nu?

#5
romulus69ro

romulus69ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.08.2012
Citeste Legea 161/2011 (privind aprobarea Ordonanţei Guvernului nr. 5/2011)

Edited by romulus69ro, 04 January 2015 - 21:15.


#6
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014
Anvelopele all season  ce sunt ?
anvelope de vara ?
anvelope de iarna ?
care este incadrarea corecta  a acstora ?

#7
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
poti sa intrebi un poolitist  AICI !

 yo9hrb, on 04 ianuarie 2015 - 20:31, said:

P.S.2 - sa nu crezi ca anvelopele de iarna fac minuni.
si eu am zis asta pana am urcat pe un drum de munte cu zapada cu un matiz cu incaltari de iarna turcesti.sa vezi cate nume mari  incaltate cu sandale de firma erau pe marginea drumului si se uitau cu jind la bietul matiz!

Edited by sanderoalex, 04 January 2015 - 21:17.


#8
stinutz

stinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.07.2009
Am gasit si am citit legea de mai sus. Din pacate nu gasesc ceva concret.
Atasez legea. Daca cineva ma poate lamuri mai mult, rog ajutor.

Attached Files



#9
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
Mi se pare foarte periculos sa tragi o remorca iarna.
Mai ales cu o masina usoara si instabila din nascare.
Totul e bine pana e rau. Pune macar niste resapate. Nu cred ca vei saraci.

Edited by undercoverbrother, 04 January 2015 - 23:07.


#10
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Cred ca indicat ar fi sa folosesti anvelope de iarna.Cred ca poate fi facuta analogia cu comportarea spatelui autoturismului in viraje..
Si cum tractezi cu simbolul remorca de 750kg fara frana?! sunt curios ce scrie in talonul tau.Eu puteam tracta asa ceva cu ARO,care avea 2 to.

Edited by gcom61, 05 January 2015 - 09:39.


#11
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Mie mi se pare inconstienta sa mergi in conditii de iarna fara cauciucuri de iarna la remoca, ca si la masina.
Pui o frana si te trezesti cu remorca peste mecla sau in sant sau peste altul...

#12
tiopedi

tiopedi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 21.11.2014

 sanderoalex, on 04 ianuarie 2015 - 21:12, said:

poti sa intrebi un poolitist  AICI !


si eu am zis asta pana am urcat pe un drum de munte cu zapada cu un matiz cu incaltari de iarna turcesti.sa vezi cate nume mari  incaltate cu sandale de firma erau pe marginea drumului si se uitau cu jind la bietul matiz!
Nu zau . si toata chestia asta se intampla datorita bocancilor de everest fabricati in turcia ???
Din pacate pentru tine tin sa te informez ca altele sunt cauzele principale :
Greutatea  , tractiunea , plasarea centruluii de greutate ,  etc .
Nu incerc sa spun ca matizul este un off-road dar pe zapada stie sa se descurce .

Edited by tiopedi, 05 January 2015 - 11:42.


#13
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 tiopedi, on 05 ianuarie 2015 - 11:41, said:

Nu zau . si toata chestia asta se intampla datorita bocancilor de everest fabricati in turcia ???
Din pacate pentru tine tin sa te informez ca altele sunt cauzele principale :
Greutatea  , tractiunea , plasarea centruluii de greutate ,  etc .
Nu incerc sa spun ca matizul este un off-road dar pe zapada stie sa se descurce .
din pacate, nimic din ce zici tu nu conteaza.nici macar tractiunea integrala,daca n-ai cauciucuri corespunzatoare.

#14
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Subscriu la ce ziceau colegii mai sus, in primul rand, ca iti cere legea sau nu, pune-i niste gume de iarna. E vorba de siguranta ta si de a celor din jur. In al doilea rand, si mie mi se pare mult 750kg fara sistem de franare si cu un Clio. Cand pui frana si ai remorca incarcata nu vine peste tine? Cat ai trecuta in talon masa maxima remorcabila cu/fara sistem de franare? S-ar putea sa te ia Politia in primul rand pentru asta si nu pentru anvelope.

#15
abunea

abunea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,723
  • Înscris: 23.11.2007
Am verificat de curiozitate, ce scrie la mine in carte. La una din masini, ~1100kg masa proprie ai voie fara disp de franare cu maxim 620kg, iar la cealalata, masa proprie ~1300kg ai voie cu maxim 660kg. Cred si Clio se inscrie prin zona asta, deci e posibil sa fii in ilegalitate indiferent de ce anvelope ai pe ea.

#16
stinutz

stinutz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 79
  • Înscris: 26.07.2009

 abunea, on 05 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Am verificat de curiozitate, ce scrie la mine in carte. La una din masini, ~1100kg masa proprie ai voie fara disp de franare cu maxim 620kg, iar la cealalata, masa proprie ~1300kg ai voie cu maxim 660kg. Cred si Clio se inscrie prin zona asta, deci e posibil sa fii in ilegalitate indiferent de ce anvelope ai pe ea.

Da, este adevarata partea de mai sus, a mea poate trage (conform cartii tehnice) maxim 580 kg, fara dispozitiv propriu de franare, daca bine imi aduc aminte. Dar ma roade mai tare problema cu anvelopele, ca asta e "rezolvata" partial. Am vorbit cu cineva la un service si imi face sistem de franare iar apoi cik mi-l omologheaza la RAR.

De curios, am intrebat azi un grup de politisti daca pot tracta remorca cu pricina (se aflau chiar la intrarea in sectie). Le-am explicat ce si cum si unu o zis:
" - Tu chiar crezi ca cineva te va pune pe cantar sa verifice daca ai mai mult de 600 kg pe remorca? Poti umbla linistit asa ca nu are nimeni treaba cu tine ... atata timp cat nu faci alte ilegalitati astea pot fi trecute si cu vederea"

#17
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Si să-ți traduc eu ce ți-au spus aia: mergi linistit, pana in momentul in care ai făcut o nefăcuta, caz in care ai belit-o. Dar tare de tot. Inclusiv in cazul in care implici si o firma de asigurare.

Edited by cristi.r, 11 January 2015 - 09:53.


#18
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 abunea, on 05 ianuarie 2015 - 17:18, said:

Am verificat de curiozitate, ce scrie la mine in carte. La una din masini, ~1100kg masa proprie ai voie fara disp de franare cu maxim 620kg, iar la cealalata, masa proprie ~1300kg ai voie cu maxim 660kg. Cred si Clio se inscrie prin zona asta, deci e posibil sa fii in ilegalitate indiferent de ce anvelope ai pe ea.
Dupa mintea ta daca masina mea are 1360 kg masa proprie si pe carte scrie ca poate tracta max 350 kg, daca duc o remorca goala de 750 kg care cantareste 150 kg este o ilegalitate ? Iti zic eu ca nu.

Nu trebuie anvelope de iarna la remorca.

Edited by Benderbut, 11 January 2015 - 10:07.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate