Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat stați acasa in medie?

Parere stare drum Sculeni - Chisi...

Necesit ajutor in gasirea a doua ...

Monitor 4k 27-28' PD USB C
 Vacanta Italia

Concediu Halkidiki

Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN
 Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad

Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...
 Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului

Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors
 

Baie de ulei sparta

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Salut!
Am reusut sa sparg baia de ulei, ( Octavia 1,9 tdi) urcat masina pe platforma (o gramada de bani), sudat in argon si apoi ulei nou.
Erau mai multe fisuri in jurul surubul prin care se scurge uleiul dar din cauza incarcarii cu sudura acesta nu mai etansa perfect si picura. Mecanicul a infasurat cu o banda (nu stiu de care) pe surubul si nu a mai curs nimic. Am montat baia la loc am mers o saptamana asa si azi am constatat ca picura iara. Nu tare dar suficient cat sa vezi. Am data scutul jos si am mai strans putin si acum abia se prelinge cate o picatura.
Intrebarea e daca pot pune poxipol sau ceva de genul ca sa etansez fara sa mai umblu la baie?

#2
focuscsv

focuscsv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 27.01.2008
Nu folosi poxipol ca atunci cand o sa schimbi uleiul schimbi si baia !
Pentru etansare folositi : Snur de azbest grafitat sau clingherit grafitat .

#3
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
intrebarea este fara sens .... ce ai vrea sa auzi ? ca trebuie reparata sau schimbata
banuiesc ca nu vrei asta. Raspunsul corect ce te costa sa incerci !!
Schimbul insa il vei face la aia cu aspirator, intelegi tu ce vreau sa spun.

#4
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Cand te carpesti....
Gasesti in dezmembrari cu 100 de lei baia pt Octavia 1, chiar si 2.

#5
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Sudorul si mecanicul nu si-au facut treaba.
Cand sunt astfel de sparturi eu sudez complet si daca nu pot proteja filetul atunci il refac.
Nu poti lipi eficient decat pe uscat si nici asa nu ai garantia ca va tine.
Cel mai bun lucru este sa o sudezi iar, dar cum trebuie.

#6
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am vrut sa cumpar dar a instistat la sudura ca poate sa o repare. Pentru snur de azbest trebuie sa colesc iara baia de ulei. Pana la urma daca tine poxipol-ul, schimb data viitoare uleiul cu tot cu baie.

De sudat e ok. Nu curge de la sudura ci de la filet.

Edited by Ditian, 24 November 2014 - 18:26.


#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ti se pare ca e ca la medici: operatia a reusit, pacientul mort. Pai degeaba a sudat spartura daca a distrus filetul ca nu s-a ajuns la rezultatul dorit - etanseitatea baii. Mergi cu ea asa pana la urmatorul schimb (orice interventie presupune golirea uleiului) si atunci pui o alt baie in stare buna.

#8
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
1. Cauti o baie pe la dezmembrari, ai timpul necesar sa te interesezi si o cumperi la pret bun si o schimbi la urmatoarea revizie.

#9
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Am luat o solutie asemanatoare poxipol-ului (din doua componente) de la BISON, specifica clar si pt aluminiu. Problema e ca am mers cu masina si era uleiul mai fluid de la caldura si inca mai picura putin. Astept pana maine sa se intareasca si aplic din nou. Macar sa o fac sa nu mai picure chiar daca am acoperit surubul de scurgere. Peste un an fie schimb ulei cu tot cu baie (ca la reprezentanta: ai problema la o bujie dar iti schimba jumtate din motor) sau scot ulei cu aspirare.

#10
spik1

spik1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,634
  • Înscris: 12.08.2012
Hai sa spun un mic secret : Decapeaza bine suprafata pe o soprafata pe o palma, sa zicem asa, pune un strat de "lipici" din ala, pune apoi o textura din bumbac mai rara (ca o armatura) si aplica iar un strat de "lipici". Acolo unde supureaza ulei nu se lipeste, dar mai departe de fisura, fiind uscat si decapat, se va lipi si-ti va asigura etanseitatea pentru mai mult sau mai putin timp !

#11
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Din pacate am terminat tot tubul si tot mai picura. Asta pt ca am fost nevoit sa pun peste uleiul care se scurgea. Acum avand un strat solid de adeziv ma gandesc sa incerc sa mai i-au inca unul si sa aplic cum a spus colegul. Sa aplic mai multe compresii de tifon imbibate in adeziv. Sa merg tot pe aceasi solutie sau sa incerc altceva?


#12
hexis

hexis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 881
  • Înscris: 19.05.2009
Incearca cu tamaie...
On topic:de ce te incapatanezi sa nu cauti la dezmembrari alta plus garnitura de etansare si stai linistit...de la atatea combinatii poate ramai si fara ulei...atunci sa vezi distractie.
Bafta.

#13
Ditian

Ditian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,167
  • Înscris: 04.07.2007
Apa sfintita ca la reclama.
A pus pana la urma peste inca un strat cu poxipol cand era totul uscat si nu mai curgea ulei fiind motorul rece. Se pare ca a mers, astazi dupa un drum de 60 de km nu a curs nicio pictura.
Oricum sunt tot timpul cu ochii pe joja si am la mine un litru de ulei.
Pana la urma tot am sa o schimb pt ca acum am surubul de scurgere acoperit dar daca ma tine pana la urmatorul schimb sunt multumit pt acum am alte cheltuieli cu masina cum ar fi distributia.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate