Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie
 Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986
 Lentile sferica pentru astigmatism

Problema inlocuire usa spate A6 C...

Ce gen de muzica este?

Drepturile copiilor, in numele &#...
 Mocheta peste parchet cu incalzir...

La multi ani mie!

Senzor filtru particule GOLF 7

La multi ani @radu103!
 

Pareri Freze de zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011

 FAP, on 12 ianuarie 2015 - 01:07, said:

Are tractiune 1 viteza in fata si pentru mine e ok ! As fi vrut si una in marsarier ! Are cineva lanturi la roti ? Unde pot gasi ? Banuiesc ca sunt speciale deoarece rotile nu au "decupari" ca sa pot improviza ! Am vazut intr-un videoclip si prima data am ras dar "in lucru" am simtit necesitatea lor deoarece de multe ori rotile patineaza !
eu am cumparato cu lanturi la roti originale, dar nu stiu sa le pun, nici nu m'am strofocat pt ca a inaintat foarte bine chiar si in zapada mare.  cred ca mai conteaza si greutatea.

#56
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Sunt aproape de gata cu freza... Am facut o proba rapida ... Am montat cotul ala fara garnitura si mi-l arunca in sus. Imi trebuie altul cu unghi mai deschis. Zapada fara cot arunca la 6 m vertical... Mai am de facut evazarea si protectia pentru motor. Filmulet fac dupa ce este gata.

Attached Files


Edited by ciprian_vladis, 12 January 2015 - 20:32.


#57
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
trebuie sa ii faci doua laterale la 45 de grade ca sa intre mai multa zapada, sa fie masa de lucru mai lata.

#58
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 bogdanhbc, on 13 ianuarie 2015 - 09:15, said:

trebuie sa ii faci doua laterale la 45 de grade ca sa intre mai multa zapada, sa fie masa de lucru mai lata.
Da.. Evazarea. Am specificat.

#59
napocavox

napocavox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.01.2015
Freze de zapada pe stoc: http://www.motorforc...e-de-zapada-64/ Electrica, doar una mai e!

#60
emilado

emilado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2014

 napocavox, on 13 ianuarie 2015 - 11:55, said:

Freze de zapada pe stoc: http://www.motorforc...e-de-zapada-64/ Electrica, doar una mai e!

Eee, nu intrati in panica!
Daca dai o cautare pe google, gasesti zeci de firme, cu zeci de freze pe stoc, fie electrice, fie pe benzina.
Eu mi-am luat asta: http://www.nordex.ro...ucru-61-cm.html
E super jucaria! O sa postez o filamare, numai sa o descarc de pe telefon.
Cei de la Nordex sunt singurii din Romania care dau garantie 3 ANI !!! si garanteaza repararea in maxim 48 de ore !!!

#61
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011
ciprian, ingenioasa ideea, imi aduce aminte de moara mea cu ciocanele, as putea face din ea asa ceva :)))

hai cu imbunatatiri cat mai tine zapada

#62
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Pai iarna freza si vara moara cu ciocanele... 2 in unu. Initial a fost o vetilator pentru o forja dar era prea mare ca ansamblu... dadea prea mult aer.  Nu o folosea si mi-a donat-o mie.  Cand am vazut ce vant scoate , mi-a picat fisa pentru freza. Turbina originala sa stricat cand am scos-o de pe axul motorului (era ars) si se sudase de axul motorului. Nu am reusit sa o scot decat taiata. Turbina o aveam in curte de 1 an si jumate. Acu i-a venit randul... Am verificat debitul la aer cu bormasina prinsa de celalat capat al motorului ars (la ventilator).

#63
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Filmare de anul asta
https://www.facebook...el.3?fref=photo

Edited by dolmarfan, 17 January 2016 - 13:05.


#64
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Unde găsesc sa cumpăr știfturile de siguranță (cele care blochează rotorul frezei) pentru aceasta freza de zapada, vezi poza;

#65
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
La orice magazinas cu piese de tractor.
De unde esti?

#66
Andreyi38

Andreyi38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2017
O freza pe benzina cu motor in 4 timpi si 6 viteze inainte si 2 inapoi ca sa nu mai tragi de ea, desi la cat de grea trebuie sa fie cred ca trage ea de tine mai degraba, este:
https://kivi.ro/frez...reza&results=37

#67
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,711
  • Înscris: 30.07.2003
Misto tanculetul, dar cine e dispus sa plateasca atat pe o freza pentru curte?

#68
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Salutare. Sa va spun patania mea. Vazand pe internet clipuri cu freze de zapada care faceau datul zapezii sa para floare la urechi, in ianuarie 2017 am cumparat o freza de zapada Hecht model 9554 la pretul de 2100 lei. O stiti: motor benzina, autopropulsata 4+ viteze si cu doua etape in aruncarea zapezii. Initial am crezut ca in aceasta iarna nu o sa o am la ce s-o folosesc dar cand a nins acum o saptamana, eram bucuros ca o pot incerca. Dezamagirea a fost crunta. Sa ma explic. Freza se infunda imediat si nu mai arunca niciun pic de zapada. Daca totusi arunca, o face doar la cel mult 1,5 - 2 metri. Ce am constatat eu;: viteza de rotatie a sfredelului este mult prea mica in comparatie cu viteza 1 de inaintare a frezei astfel incat sfredelul nu face fata volumului de zapada afanata (nici vorba de zapada umeda sau bucati de gheata) si se blocheaza.
In final zapada, am dat-o iar cu lopata, ca e gata de munca la orice ora, nu ca freza
Fiind in garantie, am sunat de 2 ori si am dat email la cei din Baia Mare (de unde am luat-o) dar tot ce am obtinut a fost ca au inteles cele comunicate de mine si ca vor intreba la service si ca vor reveni cu telefon. Cum v-au sunat pe voi, asa m-au sunat si pe mine.
Voi aveti idee de ce sfredelul se invarte asa de incet incat nu arunca zapada si se infunda? Ce as putea verifica eu, inainte de a o trimite in service?
Va multumesc.

Edited by blanc, 07 March 2018 - 14:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate