Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

Pareri Freze de zapada

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011

 FAP, on 12 ianuarie 2015 - 01:07, said:

Are tractiune 1 viteza in fata si pentru mine e ok ! As fi vrut si una in marsarier ! Are cineva lanturi la roti ? Unde pot gasi ? Banuiesc ca sunt speciale deoarece rotile nu au "decupari" ca sa pot improviza ! Am vazut intr-un videoclip si prima data am ras dar "in lucru" am simtit necesitatea lor deoarece de multe ori rotile patineaza !
eu am cumparato cu lanturi la roti originale, dar nu stiu sa le pun, nici nu m'am strofocat pt ca a inaintat foarte bine chiar si in zapada mare.  cred ca mai conteaza si greutatea.

#56
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Sunt aproape de gata cu freza... Am facut o proba rapida ... Am montat cotul ala fara garnitura si mi-l arunca in sus. Imi trebuie altul cu unghi mai deschis. Zapada fara cot arunca la 6 m vertical... Mai am de facut evazarea si protectia pentru motor. Filmulet fac dupa ce este gata.

Attached Files


Edited by ciprian_vladis, 12 January 2015 - 20:32.


#57
bogdanhbc

bogdanhbc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,834
  • Înscris: 23.05.2013
trebuie sa ii faci doua laterale la 45 de grade ca sa intre mai multa zapada, sa fie masa de lucru mai lata.

#58
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010

 bogdanhbc, on 13 ianuarie 2015 - 09:15, said:

trebuie sa ii faci doua laterale la 45 de grade ca sa intre mai multa zapada, sa fie masa de lucru mai lata.
Da.. Evazarea. Am specificat.

#59
napocavox

napocavox

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.01.2015
Freze de zapada pe stoc: http://www.motorforc...e-de-zapada-64/ Electrica, doar una mai e!

#60
emilado

emilado

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.11.2014

 napocavox, on 13 ianuarie 2015 - 11:55, said:

Freze de zapada pe stoc: http://www.motorforc...e-de-zapada-64/ Electrica, doar una mai e!

Eee, nu intrati in panica!
Daca dai o cautare pe google, gasesti zeci de firme, cu zeci de freze pe stoc, fie electrice, fie pe benzina.
Eu mi-am luat asta: http://www.nordex.ro...ucru-61-cm.html
E super jucaria! O sa postez o filamare, numai sa o descarc de pe telefon.
Cei de la Nordex sunt singurii din Romania care dau garantie 3 ANI !!! si garanteaza repararea in maxim 48 de ore !!!

#61
nitaalin

nitaalin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 30.01.2011
ciprian, ingenioasa ideea, imi aduce aminte de moara mea cu ciocanele, as putea face din ea asa ceva :)))

hai cu imbunatatiri cat mai tine zapada

#62
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Pai iarna freza si vara moara cu ciocanele... 2 in unu. Initial a fost o vetilator pentru o forja dar era prea mare ca ansamblu... dadea prea mult aer.  Nu o folosea si mi-a donat-o mie.  Cand am vazut ce vant scoate , mi-a picat fisa pentru freza. Turbina originala sa stricat cand am scos-o de pe axul motorului (era ars) si se sudase de axul motorului. Nu am reusit sa o scot decat taiata. Turbina o aveam in curte de 1 an si jumate. Acu i-a venit randul... Am verificat debitul la aer cu bormasina prinsa de celalat capat al motorului ars (la ventilator).

#63
dolmarfan

dolmarfan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 24.01.2012
Filmare de anul asta
https://www.facebook...el.3?fref=photo

Edited by dolmarfan, 17 January 2016 - 13:05.


#64
kiario

kiario

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,531
  • Înscris: 19.08.2012
Unde găsesc sa cumpăr știfturile de siguranță (cele care blochează rotorul frezei) pentru aceasta freza de zapada, vezi poza;

#65
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
La orice magazinas cu piese de tractor.
De unde esti?

#66
Andreyi38

Andreyi38

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 22.09.2017
O freza pe benzina cu motor in 4 timpi si 6 viteze inainte si 2 inapoi ca sa nu mai tragi de ea, desi la cat de grea trebuie sa fie cred ca trage ea de tine mai degraba, este:
https://kivi.ro/frez...reza&results=37

#67
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,704
  • Înscris: 30.07.2003
Misto tanculetul, dar cine e dispus sa plateasca atat pe o freza pentru curte?

#68
blanc

blanc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 07.04.2005
Salutare. Sa va spun patania mea. Vazand pe internet clipuri cu freze de zapada care faceau datul zapezii sa para floare la urechi, in ianuarie 2017 am cumparat o freza de zapada Hecht model 9554 la pretul de 2100 lei. O stiti: motor benzina, autopropulsata 4+ viteze si cu doua etape in aruncarea zapezii. Initial am crezut ca in aceasta iarna nu o sa o am la ce s-o folosesc dar cand a nins acum o saptamana, eram bucuros ca o pot incerca. Dezamagirea a fost crunta. Sa ma explic. Freza se infunda imediat si nu mai arunca niciun pic de zapada. Daca totusi arunca, o face doar la cel mult 1,5 - 2 metri. Ce am constatat eu;: viteza de rotatie a sfredelului este mult prea mica in comparatie cu viteza 1 de inaintare a frezei astfel incat sfredelul nu face fata volumului de zapada afanata (nici vorba de zapada umeda sau bucati de gheata) si se blocheaza.
In final zapada, am dat-o iar cu lopata, ca e gata de munca la orice ora, nu ca freza
Fiind in garantie, am sunat de 2 ori si am dat email la cei din Baia Mare (de unde am luat-o) dar tot ce am obtinut a fost ca au inteles cele comunicate de mine si ca vor intreba la service si ca vor reveni cu telefon. Cum v-au sunat pe voi, asa m-au sunat si pe mine.
Voi aveti idee de ce sfredelul se invarte asa de incet incat nu arunca zapada si se infunda? Ce as putea verifica eu, inainte de a o trimite in service?
Va multumesc.

Edited by blanc, 07 March 2018 - 14:06.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate