Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 Samsung S90C vs LG C3

Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady
 Blocurile goale! Orase in car...

Motorul pe benzina 1.0 SCe65

Mostenire In 1986

Lentile sferica pentru astigmatism
 

Coplatitor-persoana care nu este ruda de gradul 1

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
cosmin_floo

cosmin_floo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 01.03.2012
Salutare,

Doresc sa ma inscriu si eu la acest program , alaturi de viitoare sotie(momentan nu exista niciun act intre noi), si-am observat ca sunt doar cateva banci care accepta ca si coplatitor persoane care nu sunt rude de gradul 1.

Printre ele ar fi Millenium Bank, Leumi , Banc Post sau BCR(doar ca ei dau numai in lei, ceea ce nu ma intereseaza).

Ma puteti ajuta cu vreun sfat, parere in alegerea celei mai potrivite banci?

Multumesc anticipat

#2
Dodo03

Dodo03

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,711
  • Înscris: 13.03.2007
Este greu,astazi am fost si eu prima data la banca pentru obtinere credit si am fost la Milenium. Eu raman la ei sau Alpha Bank! Mi-au spus de codebitor care nu este ruda de gradul I dar pe mine nu ma intereseaza.

#3
lx16

lx16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 25.12.2012
La BRD sigur nu accepta codebitor care nu este ruda/sot. Stiu ca majoritatea bancilor resping un astfel de dosar pentru ca este un risc prea mare pentru banca, si in general banca isi ia riscuri cat mai mici.

#4
euggen223

euggen223

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.07.2013
Buna ziua,

Nu stiu daca este ok unde scriu. Daca nu, rog un moderator sa mute topicul in alta parte. Multumesc!

Ma confrunt si eu o problema destul de nasoala din care vreau neaparat sa ies...
In urma cu aprox 6 ani de zile am ajutat niste cunostinte pentru un credit pe o perioada pe 30 de ani, ei spunandu-mi ca in max 2-3 ani il achita. Evident ca nu s-a intamplat ceea ce isi propusesera si a ramas si in ziua de azi cu acel credit, la care eu sunt codebitor.
Nu stiu cum s-a intamplat dar pana acum nu apaream in biroul de credit ca as fi coplatitor la creditul lui... lucru care in mare a fost ok... de vreo 2 saptamani, insa, apar si eu in biroul de credit, iar eu chiar ma pregateam de a-mi face un credit (destul de maricel).
Am fost de am vb cu el sa rezolve, sa gaseasca o solutie pentru a ma scoate ca si coplatitor de la creditul lui. I-am dat solutii sa gaseasca un alt codebitor, sa isi vanda apartamentul si sa achite creditul, sau fata lui, care e tanara, sa isi faca un credit prima casa si sa le cumpere apartamentul.
Nu vrea in niciun mod sa reactioneze...
Ce cale exista pentru a scapa din tampenia pe care am facut-o???

Multumesc,

#5
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007
Nu apareai pentru ca probabil inca nu era cazul sa se indrepte cu recuprerarea restantei catre codebitor.
Nu ai decat doua solutii: gasesti pe cineva care sa preia datoria in locul tau sau o achiti tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate