Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce vehicule motorizate ați avut d...

Router Asus nu se conecteaza WAN

Gradina, copaci, arbusti si plant...

Trackpoint Thinkpad
 Legare boiler electric trifazat l...

Upgrade CPU pentru Lenovo ThinkCe...

Mouse wireless multimode (2x BT +...

Durere incheietura piciorului
 Reparatie tablou electronic

Dell U2722 USB Connectors

Transport aragaz Germania - Ro

Ssd m2 NVMe nu este recunoscut de...
 De ce apare lag la telefoanele Mo...

Proiect monitorizare - comunicare...

La inmatriculare se mai cer placu...

Transport internațional de m...
 

VOIP / SIP folosind Vodafone Internet pe mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#37
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004

View PostVodafone, on 14th March 2012, 17:58, said:

Cat despre decodare, in cazul in care telefonul a fost achizitionat la prelungirea sau activarea unui contract, taxa de deblocare este 52.10 € (inclusiv TVA), daca te afli in perioada contractuala sau 10.42 € (inclusiv TVA) daca contractul respectiv a expirat.

Ramona, e penibil ce spui! Decodarea ar trebui sa fie moka la final de contract.   :thumbdown:
La un moment dat sper ca lucrurile sa se schimbe ... Pana atunci prevad ca veti ramane fara clienti si apeluri la *222! Hai bafta! :peacefingers:

#38
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View PostVodafone, on 14th March 2012, 17:58, said:

Buna,

Pretul telefoanelor comercializate poate diferi in functie de abonamentul ales, insa este mai avantajos sa cumperi un telefon cu prelungire fata de unul achizitionat independent de serviciile Vodafone. Intr-adevar, poti gasi acelasi telefon la un alt pret in oferta altor distribuitori. Preturile telefoanelor depind de mai multi factori, cum ar fi pretul de achizitie, costurile de depozitare, etc.

Cat despre decodare, in cazul in care telefonul a fost achizitionat la prelungirea sau activarea unui contract, taxa de deblocare este 52.10 € (inclusiv TVA), daca te afli in perioada contractuala sau 10.42 € (inclusiv TVA) daca contractul respectiv a expirat.

Draga Ramona, telefonul in cauza era un SE W350i - o bijuterie de telefon de care m-am folosit un an si arata si functioneza impecabil chiar si acum. Il tin in cutie ca nou - pentru simplul fapt ca sunt colectionar. Pretul unui asemenea dispozitiv este cu mult sub cei 51.10EUR iar asa cum remarca si IP-XCENTRIC politica corporatista aplicata este penibila din acest punct de vedere.  La fel ca si alte politici ce nu se aseamana de loc cu practicile operatorului Vodafone la nivelul altor tari europene. Mai iesim si noi, mai vedem ce se intimpla pe afara. Nu mai departe Ungaria unde a fost suficient sa cumpar o cartela prepay internet - Netjegy pe numele sau de piata, pe care am folosit-o cu succes plug and play ptr a comunica aproape free cu cei de acasa via SIP/VoIP. Sa discutam despre apelul video in retea la Vodafone? Eu cred ca este inutil. Tarifele sunt de-a dreptul ridicole. Nu-mi povesti despre politica de sales a operatorilor cind vine vorba despre terminale. O cunosc foarte bine - si politica operatorilor si pe cea retail (vezi Dante Int. aka emag si altii). In concluzie noi consumatorii si in special cei maturizati, clienti vechi nu mai suntem dusi de nas. - nivelul de satisfactie scade pe zi ce trece - desi ii bagati pe Smile si Cerebel in fata si altii asemenea asasinind pe toate canalele de massmedia cu superofertele lu' peste. Am si uitat de cind sunt abonat Vodafone draga Ramona - pe vremea cind eu plateam aproape 100 USD pe un Ericsson A1018s si vorbeam cu 10c/min in reteaua CONNEX resp 35c/min in alte retele gratie CONNEX Start - tu erai probabil grupa mica la gradinita. Sa avem pardon domnisoara.

Si sunt multe de spus - printre care montat Breeze-uri pe la clientii business pina acum vreo 5-6 ani pentru servicii de date - statii PECO s.a. - munca pe care am facut-o eu insumi pe teren ca inginer electronist angajat al unei firme subcontractoare. Citi mai sunt acum clietii vostri? Sa mai stam la povesti pe tema asta sau o lasam cum a picat?

Cu stima,

Acelasi alexdonc si de pe FB si din baza voastra de date care astazi si-a activat acest serviciu de 2 bani mai mult de sila sa ma tot stresez cu VPN-ul pe SGS2 si din cauza ca o desteapta de la cascuta s-a erijat in a-mi da informatii gresite cu privire la pret - culmea ca acelasi raspuns l-am primit live pe pagina voastra de FB. Mesajele si conversatia din februarie a disparut ca prin farmec din timeline - incomoda dealtfel... Inteleg perfect!

PS: Multumesc mannes ptr informatiile corecte postate aici. Eu am fost dezinformat in urma cu o luna cum ca ar fi vorba despre 3, ceva EUR/luna. In fine...

#39
mannes

mannes

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,713
  • Înscris: 30.04.2006

View Postalexdonc, on 14th March 2012, 22:50, said:

PS: Multumesc mannes ptr informatiile corecte postate aici. Eu am fost dezinformat in urma cu o luna cum ca ar fi vorba despre 3, ceva EUR/luna. In fine...

cu plăcere.

mi se pare incredibil cum renuntă la clienti în favoarea concurentei, tinând cu dintii de o taxă. culmea, stiindu-se că (poate) au cea mai bună infrastructură de net mobil de pe piată, ar putea recâstiga mult mai multi clienti dacă ar renunta la astfel de restrictii.

fara nici cea mai mica intentie de reclama, zau ca le merge bine netul. pe-aici prin DE astia sunt cu ani buni in urma noastra (si nu doar netul mobil)

Edited by mannes, 14 March 2012 - 23:22.


#40
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postmannes, on 14th March 2012, 23:18, said:

cu plăcere.

mi se pare incredibil cum renuntă la clienti în favoarea concurentei, tinând cu dintii de o taxă. culmea, stiindu-se că (poate) au cea mai bună infrastructură de net mobil de pe piată, ar putea recâstiga mult mai multi clienti dacă ar renunta la astfel de restrictii.

fara nici cea mai mica intentie de reclama, zau ca le merge bine netul. pe-aici prin DE astia sunt cu ani buni in urma noastra (si nu doar netul mobil)

Stiu. Cu asta sunt de acord. Poate de aceea si sunt cu coada pe sus. Folosesc serviciile lor si sincer sa fiu 70% sunt multumit :D - alternative nu prea sunt overall. Ma enerveaza doar nesimtirea romaneasca - tipica deja...

#41
bogdangabriel

bogdangabriel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.03.2010

View PostVodafone, on 14th March 2012, 17:58, said:

Buna,

Pretul telefoanelor comercializate poate diferi in functie de abonamentul ales, insa este mai avantajos sa cumperi un telefon cu prelungire fata de unul achizitionat independent de serviciile Vodafone. Intr-adevar, poti gasi acelasi telefon la un alt pret in oferta altor distribuitori. Preturile telefoanelor depind de mai multi factori, cum ar fi pretul de achizitie, costurile de depozitare, etc.

Cat despre decodare, in cazul in care telefonul a fost achizitionat la prelungirea sau activarea unui contract, taxa de deblocare este 52.10 € (inclusiv TVA), daca te afli in perioada contractuala sau 10.42 € (inclusiv TVA) daca contractul respectiv a expirat.

Buna,

Topicul in care ati raspuns e legat de VOIP care nu poate fi folosit in reteaua Vodafone. De ce nu veniti cu un raspuns adecvat si lamuriri pt aceasta problema. Din punctul meu de vedere, al consumatorului, este un abuz sa restrictionati astfel de servicii.

Multumesc

#42
danutz1

danutz1

    In zona

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,113
  • Înscris: 20.01.2007
Este problema consumatorului ca alege sa foloseasca servicii restrictionate. Vodafone iti da ce vor ei, tu poti sa accepti conditiile lor sau sa alegi alt furnizor. Vrei VoIP? Atunci plateste si vei avea. De la Vodafone.

View PostVodafone, on 27th February 2012, 12:56, said:

Buna Danytm,

Faptul ca nu ai putut efectua apeluri pe skype nu tine de viteza de upload pe care o ofera vodafone. Este o caracteristica a cartelei de internet si anume posibilitatea de a se efectua apeluri video/audio prin intermediul protocolului Voip. Lucrul acesta este posibil doar la un abonament de internet prin activarea unei optiuni dedicate acestui serviciu in valoare 1.24 euro tva inclus

Multumesc,
Ramona

Edited by danutz1, 16 March 2012 - 14:24.


#43
dan_ionescu

dan_ionescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 420
  • Înscris: 04.04.2010

View PostIP-XCENTRIC, on 14th March 2012, 19:15, said:

Ramona, e penibil ce spui!
Totul e penibil cand e vorba de vodafone.

#44
adinic

adinic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.10.2005
Se rezolva foarte usor problema cu un VPN : http://www.freevpntoday.com/. Pe asta l-am testat si pe pc si pe un galaxy s2 pentru viber. Merge perfect pe 3g. Calitatea convorbirii e ca pe wi-fi. Si e si free! Aveti pe site toate setarile necesare! Bafta!

Edited by adinic, 28 June 2012 - 13:27.


#45
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
De ce să faci asta când poți activa o Extraopțziune promoțzională Iynternet pe mobyl Premiyium Plusz?

View Postadinic, on 28th June 2012, 14:27, said:

Se rezolva foarte usor problema cu un VPN : http://www.freevpntoday.com/. Pe asta l-am testat si pe pc si pe un galaxy s2 pentru viber. Merge perfect pe 3g. Calitatea convorbirii e ca pe wi-fi. Si e si free! Aveti pe site toate setarile necesare! Bafta!


#46
Bogdi_Marian9914

Bogdi_Marian9914

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 650
  • Înscris: 04.02.2012

View Postalbastru, on 28th June 2012, 14:34, said:

De ce să faci asta când poți activa o Extraopțziune promoțzională Iynternet pe mobyl Premiyium Plusz?



Da de ce sa activeze optiunea cand a gasit o modalitate gratuita?

#47
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Era un sarcasm. Alternativa  de la Digi: http://economie.hotn...onie-mobila.htm

View PostBogdi_Marian9914, on 28th June 2012, 16:36, said:

Da de ce sa activeze optiunea cand a gasit o modalitate gratuita?


#48
maul

maul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 615
  • Înscris: 10.11.2005
http://www.freevpntoday.com/ mie nu mi-a mers cu parola de la ei de pe site
insa eu mi-am facut VPN pe routerul de acasa.
prin protoculul pptp similar celui de la http://www.freevpntoday.com/ nu mi-am ers skype
insa cand mi-am trecut VPN-ul pe IPsec/l2tp merge skype frara probleme prin 3g-ul vodafone.
mai poate confirma cineva ca ii merge skype prin solutia PPTP peste 3g vodafone pe android?

#49
adinic

adinic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.10.2005

View Postmaul, on 29th June 2012, 16:35, said:

http://www.freevpntoday.com/ mie nu mi-a mers cu parola de la ei de pe site
insa eu mi-am facut VPN pe routerul de acasa.
prin protoculul pptp similar celui de la http://www.freevpntoday.com/ nu mi-am ers skype
insa cand mi-am trecut VPN-ul pe IPsec/l2tp merge skype frara probleme prin 3g-ul vodafone.
mai poate confirma cineva ca ii merge skype prin solutia PPTP peste 3g vodafone pe android?
Mie mi a mers si skype ul dar consuma mult pe video si cum am o extraoptiune limitata e ok doar pt voce. Mai incearca cu vpnul ala. Sigur merge.

#50
yetiro

yetiro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,657
  • Înscris: 16.12.2008
Imi explicati, va rog, mie si altora ca mine, cum/ce trebuie facut/utilizat VPN-ul free pentru a putea utiliza skype? Da asa ca pentru DUMMY, deoarece n-am experienta prea mare cu astfel de lucruri.
Multumesc!

#51
adinic

adinic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 108
  • Înscris: 21.10.2005

View Postyetiro, on 29th June 2012, 20:33, said:

Imi explicati, va rog, mie si altora ca mine, cum/ce trebuie facut/utilizat VPN-ul free pentru a putea utiliza skype? Da asa ca pentru DUMMY, deoarece n-am experienta prea mare cu astfel de lucruri.
Multumesc!

Nu e deloc complicat.  Depinde pe ce vrei vpn ul.  

Aici ai pt android:
http://www.freevpnto...droid-free-vpn/


De aici obtii parola.  Sa citesti cu atentie.  Ideea e ca de fiecare data cand te conectezi trebuie o alta parola.

http://www.freevpnto...ay-vpn-account/

#52
viocons72

viocons72

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 25.06.2005
O varinata de rezolvare este conecatrea la routerul de acasa prin VPN daca are instalat dd-wrt pe el sau are VPN nativ in softul original al routerului. Eu asa conectez voip digioriunde prin routerul Asus RT N16. Am un cont dyndns, adica ma conectez la domeniul meu...ex. gigelrot.mine.nu pt ca am ip dinamic de la rds. Cred ca asta e rezolvare, cu toate ca nu e normal.

L.E. Daca nu erau probleme de securitate (accesul in reteaua mea interna) ofeream 3-4 conturi pentru accesul pe VPN-ul meu, poate rezolvati pe routerul uni prieten.

Edited by viocons72, 30 June 2012 - 07:36.


#53
loadrunner

loadrunner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 742
  • Înscris: 12.08.2007
Eu am un abonament Mega + o optiune de date, incheiat verbal (prin telefon) pe 2 ani.
Ultimul contract fizic l-am semnat in 2006, cand nu existau limitarile astea.
Cand am acceptat prelungirea/modificarea de contract nu mi s-a spus nimic de limitari.

Oare lucrul asta nu reprezinta o baza legala prin care pot renunta la perioada contractuala?

#54
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,524
  • Înscris: 16.12.2006
Sa inteleg ca pe cartela preplatita Vodafone nu este blocat Voip-ul ? De ce intreb asta, eu pe abonament Vodafone nu pot sa folosesc Voip (Viber de exemplu), in schimb, fratele meu (are cartela prepaid Vodafone) poate sa foloseasca fara probleme Viber. :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate