Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitionare laptop gaming

Telefonul Oppo a74 mi-a blocat ca...

A inviat Mudava

Import china alibaba
 Facultate

Vouchere de vacanta

Cand One United nu mai vand isi v...

Mandolina feliat legume
 Atestat consilier de siguranta

alarma auto Autowatch 346 RLI

Ce se intampla cu actualii tineri...

Descifrare reteta
 Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 

VOIP / SIP folosind Vodafone Internet pe mobil?

- - - - -
  • Please log in to reply
104 replies to this topic

#55
IP-XCENTRIC

IP-XCENTRIC

    pResident Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,631
  • Înscris: 13.03.2004
`1@Catalinman:Imi pare rau ca nu ti-a raspuns inca cineva care chiar foloseste Viber pe prepay, tu chiar meriti un raspuns ASAP.

Personal nu folosesc Viber, asa ca nu ma pot pronunta....  Ai idee daca au un nr. de echo test? Eventual lasa-mi un pm cu un username sa testam pe prepay.

Daca nu merge, e rost de un topic: Vodafone blocheaza si Viber, in Romania! :))

Edited by IP-XCENTRIC, 21 April 2013 - 16:43.


#56
SxN82

SxN82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 03.11.2010
O solutie ar fi ca titlurile noilor topicuri sa fie in engleza , poate cad sub privirea mai marilor din Vodafone UK. Am in prezent la prepay opțiunea de 9 euro si as fi vrut sa adaug extraoptiunea de 10 euro cu 1,5 gb de net . ptr ce sa o cumpar ? sa citesc presa ? au in continuare porturile VOIP/SIP blocate si ei vor sa le creasca ARPU ? sa fie sanatosi si sa aiba acelasi departament de marketing si la funeraliile vodafone pe piata locala . tot ce vor este sa faca profit prin hotie si dezinformare ( vezi abonamentele red vandute cu tel nokia cu windows8 os ) . vreau sa le dau aproape 20 de euro pe luna la prepay si nu pot folosi netul ptr a folosi servicii VOIP/SIP ... cred sincer ca au cel mai prost departament de marketing din telecomul romanesc . si nu vorbesc de faptul ca nu au adus venituri mari companiei ci ca le-au adus prostind utilizatorii si punand la vanzare oferte care mai de care mai indoielnice . va amintiti razboiul de acum cativa ani cu clauzele scrise cu litere mici la subsolul ofertelor ? la vodafone daca le spui ca nu ai semnal , primesti raspuns ca departamentul de marketing se ocupa de extinderea retelei. de parca mi-ar extinde reteaua mie . alti utilizatori ar beneficia si ei de extindere si asta inseamna venituri . dar se pot obtine venituri si fara semnal si fara extindere . daca un utilizator cu o optiune prepay care dureaza 30 de zile calendaristice sta 10 zike intr-o zona fara semnal, departamentul de marketing a furat un client cu 3 euro si nici nu a investit nimic. faceti socoteala si vedeti care este adevarata miza a departamentului de marketing de la vodafone .

#57
Gyzmok

Gyzmok

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 27.11.2008
@catalinman

Maestre, am încercat eu cu prepay de la vomafone si merge si Viberul (mesaje si voce, deopotrivă) si skypeul (voice call si text)

Ce m-a surprins si mai tare este ca la un 3GS am dat 3G off si Viberul a mers inteligibil, la voice calls cu un alt terminal cu digi.mobil (am probat atât wifi cat si 3G ca sa epuizez scenariile)

Pe abonamente business, deși  optiunea de VoIP nu era activata, am constatat ca merge

Unde nu am avut succes? La netul activat pe abonamente de voce; n-a mers neam!

Daca ar fi adevărat ce concluzionez relatand cele de mai sus, ar fi trist pt abonatii persoane fizice ca tratament aplicat lor de către VDF

A MAI TESTAT SI ALTCINEVA?

#58
sorrell

sorrell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 874
  • Înscris: 26.10.2008

View Postcatalinman, on 20 aprilie 2013 - 18:58, said:

Sa inteleg ca pe cartela preplatita Vodafone nu este blocat Voip-ul ? De ce intreb asta, eu pe abonament Vodafone nu pot sa folosesc Voip (Viber de exemplu), in schimb, fratele meu (are cartela prepaid Vodafone) poate sa foloseasca fara probleme Viber. Posted Image
viber service is currently unavailable or being blocked. Please try again later. Place a regular call instead?

asta e mesajul pe care l-am primit cand am incercat sa apelez cu viber si vodafone prepay cu optiunea 4500+100+75. dar acum vad ca merge si se aude chiar bine :)

#59
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Mersi de raspunsuri. Inseamna ca la Vodafone Prepay e in functie de noroc, cand merge, cand nu merge.

Fratele meu foloseste optiunea 2000 + 100 + 50 si e ok la el.

In orice caz, n-am de gand sa le platesc extraoptiunea de 3 euro pentru a-mi permite acces la Voip si la abonament.

Mai bine bag VPN si platesc acolo.

Edited by catalinman, 22 April 2013 - 10:21.


#60
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,620
  • Înscris: 20.10.2006
Exista si vpn gratuit, nu trebuie sa platesti. Dar poate ai noroc si nu e nevoie.

#61
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Zi-mi si mie te rog un VPN gratuit. :D

Daca nu se poate aici lasa-mi un PM.

Mersi!

#62
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,620
  • Înscris: 20.10.2006
http://www.google.ro...channel=suggest

Unele din ele sunt testate si pe iphone si merg. (zic asta ca din cate stiu si tu tot iphone ai)

#63
ZIGZAG20

ZIGZAG20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,971
  • Înscris: 20.04.2013
https://itunes.apple...ect/id590379981

#64
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcatalinman, on 22 aprilie 2013 - 10:17, said:

Mersi de raspunsuri. Inseamna ca la Vodafone Prepay e in functie de noroc, cand merge, cand nu merge.

Fratele meu foloseste optiunea 2000 + 100 + 50 si e ok la el.

In orice caz, n-am de gand sa le platesc extraoptiunea de 3 euro pentru a-mi permite acces la Voip si la abonament.

Mai bine bag VPN si platesc acolo.


Sunt de acord cu tine Cata. Eu personal m-am tiganit cu ei pina am negociat optiunea la un moment dat (asta in urma cu un an si ceva). Acum - de citeva luni, am inlocuit optiunea de Internet Mobil (prezenta ca si Extraoptiune) cu una din optiunile noi - Optiune de Smartphone Internet (spre exemplu eu aveam 600MB) - iar VoIP-ul este by default ON la aceste noi optiuni (care din pacate trebuiesc contractate - adica ai o perioada contractuala nu ca la optiunile de Interenet pe Mobil - care pot fi dezactivate oricind). On top am adaugat o extraoptiune pe care o pot dezactiva oricind - 1GB / luna => 1,6 G / luna NO restrictions. Gateway-urile VPN de pe net merg si nu prea... mai ales cele free. Eu personal folosesc un VPN ce-mi apartine creat pe serverul de acasa - conditia ar fi ca acesta sa aiba un IP real :) - nu obligatoriu dar indicat, altfel intri in alte balarii si este mult mai complicat.

Curios sunt daca la DigiMobil VoIP-ul este la liber sau restrictionat pe abonamentele de telefonie mobila....

#65
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
La Digi VOIP-ul este la liber. ;)

De fapt, daca stau sa ma gandesc bine la fel este si la Orange si la Cosmote, doar Vodafone se cred mai destepti si blocheaza.

Asta contrar legislatiei europene in domeniu.

#66
alexdonc

alexdonc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 21.04.2004

View Postcatalinman, on 24 aprilie 2013 - 10:47, said:

La Digi VOIP-ul este la liber. ;)

De fapt, daca stau sa ma gandesc bine la fel este si la Orange si la Cosmote, doar Vodafone se cred mai destepti si blocheaza.

Asta contrar legislatiei europene in domeniu.

E interpretabila acea directiva europeana... Stiu ca s-a mai discutat pe forumul lor treaba asta astfel ca sunt acoperiti. Asta e. Pina la urma de aia exista concurenta, portabilitate... nu exclud ca pe viitor in eventualitatea unor oferte bune sa ma mut in alta parte cu tot cu nr. chit ca sunt client filed de peste 10 ani :D

#67
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,545
  • Înscris: 16.12.2006
Si eu la fel. Am numarul asta din 2001 (pe cartela prepaid initial), iar din decembrie 2004 l-am trecut pe abonament.

In momentul de fata mai am contract cu Vodafone pana in primavara lui 2015.

Daca in martie 2015 o sa am 3G pe 900 Mhz la Digi, plus 1 cent pe minut/national o sa portez numarul in Digi Mobil.

#68
giuseppe07

giuseppe07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 152
  • Înscris: 19.10.2006
Am nevoie de o solutie pentru  a  autiliza un SIM  Vodafone  aflat pe teritorul RO   pe international folosing un VOIP

Ofera cineva un serviuciu de inchirere port  pe un Premicell ?

#69
TheAdi

TheAdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 15.08.2014
"Art 11.1 Serviciile Vodafone sunt destinate utilizarii de catre Client, în calitatea sa de utilizator final, pentru nevoi proprii si nu cu scopul de a obtine profit. Utilizarea cartelelor SIM/serviciilor Vodafone în vederea: intermedierii si/ sau transferului de convorbiri telefonice si/sau date, în reteaua Vodafone si/ sau în alte retele; testarii unor echipamente; intermedierii si/sau transferului de convorbiri telefonice folosind ca mediu de propagare Internetul (VOIP); recomercializarii serviciului Vodafone catre terti furnizori este considerata o utilizare abuziva si nu este permisa în baza prezentului contract."

In acest topic la un moment dat s-a scris pasajul de mai sus. Eu de aici inteleg urmatoarele (si sa ma corecteze cineva daca gresesc total sau partial): Este abuz folosirea acelor servicii dar in acelasi timp este si blocata, deci nu este posibila materializarea abuzului. Si atunci de ce se mai exemplifica ?. Dar adaugand o extraoptiune numita Internet Premium folosirea acelor servicii nu mai este considerata abuz. Scrie clar pe site.

Si ultima idee (pentru cine stie, se pricepe si chiar si pentru user-ii Vodafone) : daca folosesc pe telefon pe abonament cu internet inclus aplicatii de genul VPN, care imi faciliteaza accesul la tot ce vreau eu pe internet, este considerat abuz ?. Deoarece din textul mai sus mentionat reiese faptul ca ei si-au blocat deja VOIP-ul si eu nu am cum sa fac nici un abuz !. Si daca este totusi abuz, pot fi sanctionat ?. In ce fel ?. Poate Vodafone sa vada ca eu folosesc o aplicatie VPN ?.

#70
emanu900

emanu900

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,389
  • Înscris: 03.04.2004
Uite d'aia e mai buna cartela intrucat Voip merge fara probleme pe ea ;)

#71
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011
@emanu900, ca tot folosesti cartela de la Vodafone, cum este calitatea vocii pe 2G, respectiv pe 3G? La fel ca pana acum sau au mai umblat la calitate, in sens crescator?

#72
TheAdi

TheAdi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 15.08.2014
Rog sa mi se raspunda.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate