Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Topul normalitatii

Sa incurajam sporturile de contac...

Cum s-au apucat rapperii sa faca ...

Casa construita la o distanta mai...
 Pareri despre eceasuri.ro: cumpar...

Mama Miresii (2024)

Estimare reparatie

Sterilizare UV apa
 Folii heliomate faruri - merita?

Cabina Dus mai mare cu 10cm decat...

Rezultate firma

Facultatea de Medicina - a doua f...
 Fortat sa imi dau demisia

Nivelare placa + Fisuri

Premierul Slovaciei a fost impuscat

RIP imgflip meme generator
 

75-300mm vs 100-300mm

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
colinut

colinut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.05.2004
Pareri?
Poate din experientza proprie?
Nu ma tzine lozul de una stabilizata ca am cheltuit ca boierul in ultima vreme pe tot felul de prostii...

Sarumana de pareri... :coolspeak:

#2
gallax

gallax

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 632
  • Înscris: 27.07.2004
Cred ca s-a mai discutat pe forum.
Parca 100-300 era mai buna ca 75-300 in cazul canon (dar tot slabutze ca si calitate a imaginii - care este soft si cu aberatii cromatice).
Iti recomand sigma 70-300 macro apo II in loc (am inteles ca ar fi mai "lenta" un pic decat canonul, desi nici ala nu e chiar laser, dar are imaginea mult mai buna, mai ales la 300mm).
Toate cele bune!

#3
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Si eu iti recomand tot Sigma ala! Si coincidenta, am unul de vanzare! ;)
Acum serios... e un obiectiv bun, se spune ca e mai sharp decat Canon 75-300. Ce-i drept n-are IS, dar in schimb are un mod "macro" pana la 1:2.

#4
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Cea mai mare gresala e sa-ti cumperi obiective proaste.  

Cred ca in materie de tele cea mai ieftina varianta care sa nu fie o pocnitoare de obiectiv e 75-300 IS. M-am jucat si cu 100-300 (nu L) si cu 75-300 de la Sigma. Daca in momentul asta as ramane fara tele si nu as avea bani de un L singurul obiectiv pe care mi l-as lua ar fi IS-ul de la canon.


Sfatul meu e ca mai bine sa astepti putin decat sa nu te satisfaca obiectivul. De ce crezi ca-l vinde Necro? Pentru ca, desi la inceput-urile lui ca fotograf i-a fost suficient, a descoperit ca vrea ceva mai mult. Cum nici tu nu ai pus mana pe un aparat ieri sunt convins ca esti un pic mai pretentios. Daca ar fi fost incepator n-ai fi observat diferenta, dar nu e cazul tau.

#5
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Pai eu il vand din cateva motive principale:
1) Vreau o focala mai lunga (100-400)
2) Vreau IS
si de ce nu,
3) Vreau un L

#6
mr.fred

mr.fred

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,137
  • Înscris: 29.01.2004
Pai asta spun si eu. Il vinzi pentru ca progresand ai devenit mai exigent in ceea ce priveste calitatea unui obiectiv. Daca pentru inceputuri ti-a fost suficient acum deja cauti altceva. La fel si colinut. Cum nu e chiar la prima declansare va fi probabil un pic dezamagit de calitatea unor obiective ieftine.

E vorba de asteptarile pe care le ai.

#7
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
m-am jucat pe un 75-300 IS si non-IS si nu mi-au placut... deloc! AF foarte incet, criminal de moale de la 200 in sus. aberatii cromatice nu prea aveau, iar IS-ul isi face bine treaba (am scos 2.5 trepte in burst cu mainile reci), dar per total nu au fost pe gustul meu. prea mari, prea lungi, prea zoom :) . cu 100-300 nu m-am jucat, dar despre varianta 5.6 constant L am citit si auzit numai lucruri de bine... din pacate nu se mai fabrica, dar daca il gasesti in conditie buna la SH pe la 300-400$ te poti considera fericit. despre sigma 70-300 nu prea pot vorbi, am avut in mana doar varianta DL, evident inferioara variantei APO... moale de la ~250, dar mai bun (ciudat... propabil doar mi s-a parut) intre 200 si 300 atunci cand e in macro, aberatii cromatice destul de puternice, AF bunisor.

Edited by cold_fire, 12 April 2005 - 17:28.


#8
colinut

colinut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 23.05.2004
sarumana...multumesc de sfaturi...
am prins totusi un 100-300mm super ieftin....o sa-l incerc si daca nu-mi place, o sa-l marit pe ebay cu cel putin cat l-am luat...

mdea...traba strans banu pentru L :) <_<

#9
Necronomikon

Necronomikon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,554
  • Înscris: 15.04.2004
Poate totusi te orientezi spre un 70-200L f/4 sau chiar f/2.8. Alea chiar ca-s sharp, in plus au AF super-rapid si silentios.

#10
acrac

acrac

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 466
  • Înscris: 04.11.2004
am cautat un pic pe net .....  :o  :o  :o  :o  :o  :o  :o

http://www.leecarney...son-revised.htm

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate